Autor Wątek: tylna lampka  (Przeczytany 45113 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Sie 2011, 16:03:22 »
światło musi być chociaż wystarczy takie widoczne ze 100m, te z kilometra to przesada (chyba ze ktoś lubi lans) najważniejsze są odblaski i to najlepiej w ilości maksymalnej, mało kto powie że nie widział po zmroku mojego roweru, choć mam tylko jedną "erotyczna" (czytaj hu...wą) lampkę :P
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

storm

  • Gość
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Sie 2011, 19:22:13 »
Tu nie chodzi o lans @MYSH.
Dawno dawno temu, późną nocą wracałem rowerem z Pruszkowa przez Duchnice. Gdzieś tam przed tą wioską zobaczyłem coś jadącego daleko przed sobą, co używało mrugającej jasnej diody z podcieniem niebieskiego... Nie wiem ile nas dzieliło, ale jak to zobaczyłem, to byłem pewien - rower. I to był rower z dosyć kiepską przednią lampką.
Teraz pomyśl sobie, co widzi kierowca? jak skojarzy tego typu oświetlenie i ile CZASU będzie miał na zaplanowanie manewru wymijania/wyprzedzania na różnego rodzaju drodze - jedno/wielopasmowej?
Wolę, aby kierowca widział moją lampkę z kilometra i wył do mnie, że jestem zły i niedobra, bo go oślepiałem z kilometra, niż potem leżeć na poboczu czy innym rowie i czekać na karetkę/karawan.


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Sie 2011, 19:28:47 »
czy ktoś robi kamizelki z napisem "Nie stoisz w korku, tworzysz go." :D ?

Nie, ale jak tylko zbierze się odpowiednia liczba chętnych (minimum 30), możemy takie zrobić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Sie 2011, 21:04:25 »
Teraz pomyśl sobie, co widzi kierowca? jak skojarzy tego typu oświetlenie i ile CZASU będzie miał na zaplanowanie manewru wymijania/wyprzedzania na różnego rodzaju drodze - jedno/wielopasmowej?
Wyobraź sobie że wiem lepiej od Ciebie co widzi kierowca bo sam nim od paru ładnych lat jestem :P  Prawda jest taka że przy prędkości 90 czy 100 km/h poza terenem zabudowanym, przy zerowym oświetleniu (tylko swoje własne reflektory) odblaski dają równie mocne (jak nie lepsze) światło niż Twoja lampka i to na wystarczającej odległości by zaplanować dowolny manewr, jakoś spędziłem na takich drogach w nocy ze 30k km i nigdy nie miałem problemu z ominięciem czy to pieszego czy rowerzysty, czy zaplanowaniem manewru, i dlatego mogę śmiało stwierdzić jedną podstawową rzecz, odblask jak najbardziej tak i to jak najwięcej bo sprawiają że rower świeci się jak ufo, bez kosztów energii czy oślepienia kierowcy, dodatkowo jedna lampka diodowa, nawet taka za 5 pln z bidronki. Czy warto inwestować w super mocną tylnią lampkę? Nie koniecznie, bo jeżeli trafisz na swojej drodze idiotę bez świateł, to nie ważne czy będziesz miał jedną czy sto lampek, on Ciebie i tak trafi... a jeżeli taką oczojebną innego oślepisz to jeszcze może nie Ciebie ale kogoś innego przez przypadek trafić, wiem Ty będziesz zdrowy i to najważniejsze a ten drugi - to jego problem...

Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Sie 2011, 22:35:44 »
Mysh - uważaj co mówisz, bo brzmisz, jakbyś namawiał do jazdy bez świateł.

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Sie 2011, 22:46:03 »
Kilka poglądowych zdjęć jak świeci Wall-e. Kiepska jakość (zwłaszcza centralnie od tyłu, wtedy w jego świetle znika wszystko inne i powstaje czarno czerwona kropka - pierwsza fota. Ale to uzmysławia nieco jego jasność), nie mam czym zrobić lepszych w ciemności, ale widać najważniejsze rzeczy:

http://img9.imageshack.us/img9/7906/snc00068i.jpg
http://img32.imageshack.us/img32/3321/snc00067f.jpg
http://img832.imageshack.us/img832/8909/snc00066p.jpg
http://img851.imageshack.us/img851/5004/snc00065n.jpg
http://img806.imageshack.us/img806/7927/snc00064.jpg
http://img856.imageshack.us/img856/3523/snc00063y.jpg

Niestety, stwierdziłem że czerwone od frontu TROCHĘ widać. Ale z rowerzystą na siodełku nie sądze by ten problem mógł występować.

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Sie 2011, 09:29:47 »
Mysh - uważaj co mówisz, bo brzmisz, jakbyś namawiał do jazdy bez świateł.


Nie bez świateł, napisałem jedno nawet dziadowskie musi być, to ukłon dla prawa, ale wszyscy wiemy że oświetlenie standardowego roweru jest dalekie od standardów widoczności na drogach.Dobrym i najtańszym rozwiązaniem tego problemu jest oklejenie roweru taśmami odblaskowymi. Oczywiście można kupić sobie super mega wypaśne lampki tylnie, ale to rozwiązanie dla leniwych, bogatych lub wygodnych. Widoczność na drodze nawet z lampkami jest sporo mniejsza niż z porządnie oklejonym odblaskami rowerem i co ważniejsze kierowców to nie oślepia, wiele nie waży i energii nie potrzebuje.


Co do batmanów, tych potępiam w całości, powiem więcej dla mnie prawo powinno być takie że za "trafienie" batmana kara powinna być minimalna, może by się wreszcie jedne z drugim nauczył że sam się prosi o śmierć...
« Ostatnia zmiana: 24 Sie 2011, 09:32:05 wysłana przez MYSH »
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

storm

  • Gość
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Sie 2011, 10:20:27 »
Oczywiście można kupić sobie super mega wypaśne lampki tylnie, ale to rozwiązanie dla leniwych, bogatych lub wygodnych. Widoczność na drodze nawet z lampkami jest sporo mniejsza niż z porządnie oklejonym odblaskami rowerem i co ważniejsze kierowców to nie oślepia, wiele nie waży i energii nie potrzebuje.


@MYSH, wybacz, ale pitolisz. Kupno kupnem, ale diody CREE nie są szczególnie drogie, a nawet taki laik elektroniczny jak ja, potrafił wydumać z tego prostą lampeczkę na zestawach bakterii AA z regulacją mocy na przełączniczkach i... rezystorkach. Bo o tym uczono mnie w 8 klasie podstawówki :P Z tej całości najwięcej mnie kosztowało pudełko i diody. Akumulatorki juz miałem :>


Zważ też na to, że odblaski wymagają światła padajacego na nie. Czyli dla samochodu skręcającego, włączającego się do ruchu, który jeszcze Cię nie oświetlił - jesteś niewidoczny lub ledwo co.


Kolejna rzecz - póki co cenię wiśniowatą czerwień swojej ramy i jakoś nie mam ochoty do niej przyklejać kilku m2 odblasków. Tego nie stosuje się (nawet?!) w samochodach!


I wreszcie... :) Migające mocne światło jest O WIELE BARDZIEJ WIDOCZNE niż tryliard m2 odblasków, które wymaga poświecenia na nie... A niech Ci jeszcze kąt świecenia na owe odblaski wyjdzie w "tym momencie" nie taki jak trzeba... I leżysz w rowie.


Dlatego dla mnie PODSTAWĄ JEST WŁASNE OŚWIETLENIE. A odblask = dodatek.


Drex

  • Gość
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Sie 2011, 10:39:56 »
Nie często się to zdarza... Zgadzam się ze Stormem. ;-)

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Sie 2011, 11:12:05 »
Ależ ja nie neguje lampek rowerowych, poprostu stwierdzam że odblaski + lampka jednak sprawdzają się lepiej niż jakaś wykoksana lampka, i Storm, tutaj się z Tobą nie zgodzę, bo taśma odblaskowa jest i tak tańsza niż ta Twoja oczojebna lampka (czytaj oślepiająca kierowców) :P  a co do włączania się do ruchu itp itd, to to samo można stwierdzić o Twojej lampce, bo o ile wiem nie świeci ona w promieniu 360stopni. Nie przesadzaj też z tymi tryliardami m2 odblasków bo teraz to już przesadzasz jak dobry ogrodnik, bo m2 odblasku z mała lampką migającą w środku (taką za 5 pln z oszołoma) będzie bardziej widoczne niż Twoja lampka w momencie kiedy ma ją zobaczyć kierowca. Jeżeli nie wierzysz to możemy zrobić nawet jakiś test na którym wyjdzie kto ma słuszność. Bo już na tyle Cie znam że wiem że do swego Cie nie przekonam boś uparty jak wół :P
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #25 dnia: 24 Sie 2011, 11:39:46 »
Nie bez świateł, napisałem jedno nawet dziadowskie musi być, to ukłon dla prawa,

Nie wiem ilowymiarowy Ty jesteś, ale przypuszczam, że masz więcej wymiarów niż jeden. Standardowy człowiek ma trzy. Natomiast już od dwóch wymiarów obiekt posiada zarówno przód jak i tył. Czyli potrzebuje DWÓCH lampek. Na przód i na tył.
No chyba, że jedziesz zwijając za sobą asfalt i masz pewność, że nikt za Tobą nie pojedzie. :P

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #26 dnia: 24 Sie 2011, 11:48:55 »
Boże drogi - czytaj tytuł wątku - i sprawdź w słowniku której lampki to dotyczy... Dla ułatwienia dyskutujemy o rowerze widzianym z tyłu tj. widoczna jest "tylna lampka" - patrz co za zbieg okoliczności - zgodna z tytułem wątku :P
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #27 dnia: 24 Sie 2011, 14:30:46 »
Ok, fakt, zagalopowałam się. Zwracam honor.

Offline ksm

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #28 dnia: 24 Sie 2011, 23:20:26 »
Zrobiłem zdjęcia działającej lampki CatEye TL-LD 1100 z przodu.

Przy włączonym przednim CatEye HL-EL530


Przy wyłączonym przednim świetle:


Jak widać na drugim obrazku coś może przeświecać, ale nie jest to widoczne, gdy pracuje przednia lampka.


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tylna lampka
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Sie 2011, 09:42:22 »
Ok, fakt, zagalopowałam się. Zwracam honor.

Przy okazji: Mogę Cię zapewnić, że MYSH z przodu rower ma oświetlony nie tylko przepisowo, ale wręcz ponad to, czego wymaga prawo. Sprawdzałem osobiście ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)