Autor Wątek: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów  (Przeczytany 47313 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #105 dnia: 07 Wrz 2011, 18:20:54 »
Jazda środkiem pasa: lubisz środkiem, ok. to były moje subiektywne rady.

Ja osobiście jeżdżę - co umożliwia prawo - środkiem pasa przez skrzyżowanie. Jestem bardziej widoczny i nie ma aż takiego ryzyka że gdy jadę przez skrzyżowanie (gdzie zazwyczaj nie ma linii pasa) jakiś kierowca mnie stuknie (szczególnie przy skręcie).

Offline Krzysiek_S

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #106 dnia: 07 Wrz 2011, 18:44:25 »
przez skrzyżowanie powiadasz..
Dobre! szczególnie na pasie do jazdy prosto i skrętu w prawo, kiedy komuś się zapomni włączyć kierunkowskazu (lub ja nie zauważę:P )

storm

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #107 dnia: 07 Wrz 2011, 19:45:33 »
@Krzysiek_S, po kolei:
1. Jezdnia należy do wszystkich - zgadza się. I dlatego tak jak kierowcy nie chcą mieć zajeżdżanej drogi przez rowerzystów, tak rowerzyści chcą tego samego a także wyprzedzania w odpowiedniej odległości. I o ile dla Ciebie to jest 50 cm, to ja jednak wolę METR, abym miał gdzie odskoczyć jak mi wypadnie minąc studzienkę przy krawężniku w chwili wyprzedzania przez samochód.


2. Jazda środkiem pasa poza skrzyżowaniem nie jest niby dozwolona, masz rację. Jednak robię to dla swojego bezpieczeństwa celem eliminacji wyprzedzających "na gazetę" oraz zostawiając sobie trochę miejsca na manewry na swoim pasie - omijanie studzienek, hamowanie przed pieszymi, uciekanie przed wyprzedzającym samochodem na gazetę właśnie, itd.


3. Zdanie: "im mniej wyprzedzający kierowca musi złapać sąsiedniego pasa tym lepiej" jest takie dosyć stronnicze. Dające priorytet kierowcom samochodów. Co by się za bardzo nie namachali kierownicą podczas wyprzedzania rowerzysty. Tak, jakby rowerzyści byli tymi gorszymi uczestnikami ruchu drogowego. A wcale nie są! I rower i samochody (w 90%!) jadą przewożąc JEDNĄ OSOBĘ. Więc dlaczego miałyby mieć puerwszeństwo przed rowerem w ruchu miejskim?


Dopóki pas ma mniej jak 3.5 metra szerokości to w chwili kiedy my po nim jedziemy to kierowca ma obowiązek zjechać na drugi pas - chocby częścią pojazdu. I my nie zostawiamy części pasa wolnej dla jego wygody, tylko dla naszego bezpieczeństwa. I to co kierowca ma pod nogami, co jest jego przywilejem i komfortem - dla nas często znaczy żyć - lub nie żyć. I to warto brać przede wszystkim pod uwagę. A nie to, czy bieeedny kierowca (ojojojoj) będzie musiał zrobić ruch kierownicą o 5cm mniej. Czy też dojedzie o minutę później do celu. Ta minuta = to nasze zdrowie a często życie.


Co nie znaczy, że zawsze jadę środkiem pasa. Przeważnie nim jadę, ale nie tam gdzie jest tylko 1 pas do ruchu w danym kierunku. Wówczas jadę takim torem po tym pasie, aby dać szansę wyprzedzenia się, jednak zostawiajać sobie tyle miejsca, aby mieć gdzie uciec. No i nie pozwalam na wyprzedzanie się, jeśli widze przed sobą już dosyć blisko wyrwy czy inne studzienki po których jeździć nie muszę i nie chcę.


Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #108 dnia: 07 Wrz 2011, 20:57:18 »
Jazda środkiem pasa poza skrzyżowaniem nie jest niby dozwolona
Ano właśnie, dlatego ja wolę korzystać z jednej trzeciej pasa ruchu, pozostałe dwie trzecie zostawiając samochodom.
Przy okazji dodam, że kiedy jadę autem i muszę wyprzedzić rowerzystę, zawsze mam pietra, czy go nie zmiotę choćby podmuchem wiatru własnego ;) Nie jest to dla mnie przyjemny manewr, jednak szanuję prawo rowerzystów do korzystania z jezdni.
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #109 dnia: 07 Wrz 2011, 21:35:18 »
Zauważyłem dziwną zależność, im dalej od warszawy tym mniej trąbiących kierowców i wyprzedzających na gazetę (tirowcy niestety tacy sami i nie wiedzą że jak przód im skręca to tył zachodzi na rowerzystę :P  ostatnio mam okazję jeździć sporo rowerem na trasie Pruszków - Nadarzyn i powiem że mimo tego że tam jeden pas ruchu to mimo wszystko nikt nie trąbi, i nie zajeżdża drogi, powiem więcej często widzę reakcję że mimo korka kierowcy zjeżdżają z drogi rowerzyście (znaczy się zostawiają tyle pasa by bezpieczniej można śmignąć obok) szkoda że nie w warszawie
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Rano1

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #110 dnia: 07 Wrz 2011, 22:23:59 »
proszę o powrót do tematu! :)

Maćku, w tym jednak przypadku możesz odpuścić, bo temat...rozwijał się powyżej bardzo ciekawie ;) Może to dobre na jakiś scenariusz filmowy. Łudyalen lub coś w tym stylu.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #111 dnia: 07 Wrz 2011, 23:30:13 »
Bardziej chodziło mi wtedy o beara i awatarka ;)
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #112 dnia: 08 Wrz 2011, 10:03:45 »
Zauważyłem dziwną zależność, im dalej od warszawy tym mniej trąbiących kierowców i wyprzedzających na gazetę

Dlatego na trasie co jakiś czas robię jakiś "niekontrolowany" ruch kierownicą by wyglądać na nieco podpitego. Wtedy wyprzedzają super bezpiecznie, nierzadko lewym poboczem.

Tylko trzeba sobie te ruchy wyćwiczyć, by były nie za duże, nie pod koła aut za Tobą (rób je tylko jak auto jest na tyle daleko, by nie musieć ostro hamować) i by wyglądały na odpowiednio nieskoordynowane i niezdarne :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline lakiana

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 145
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #113 dnia: 08 Wrz 2011, 12:23:11 »
Dlatego na trasie co jakiś czas robię jakiś "niekontrolowany" ruch kierownicą by wyglądać na nieco podpitego. Wtedy wyprzedzają super bezpiecznie, nierzadko lewym poboczem.
to mój ulubiony sposób na wymuszanie skrętu w lewo na ruchliwej ulicy, na której olaliby wystawioną rękę - np. z Wisłostrady w lewo w Sanguszki :)

storm

  • Gość
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #114 dnia: 08 Wrz 2011, 12:24:43 »
...faktycznie, takie lekkie "zabujanie się" na rowerze wzmaga "wymuszenie" umożliwienia dokonania zmiany pasa... :)


Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #115 dnia: 08 Wrz 2011, 13:16:29 »
Dlatego na trasie co jakiś czas robię jakiś "niekontrolowany" ruch kierownicą by wyglądać na nieco podpitego. Wtedy wyprzedzają super bezpiecznie, nierzadko lewym poboczem.
Zwłaszcza podpitego na poziomce - podwójne zagrożenie ;)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline Infero

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 258
  • Płeć: Mężczyzna
  • \m/ d- -b \m/
Odp: [HOW-TO]Rowerem wśród samochodów
« Odpowiedź #116 dnia: 08 Wrz 2011, 14:52:22 »
No pacz, ja mam tak naturalnie  :P