Autor Wątek: fotelik dla niemowlaka ?  (Przeczytany 3142 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mareczek

  • Początkujący
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
fotelik dla niemowlaka ?
« dnia: 12 Cze 2015, 17:18:57 »
Dzień dobry wszystkim,
moje pytanie dotyczy minimalnego wieku dziecka. Po czym poznać, że dziecko nadaje się do jazdy na foteliku?
mój syn ma niecałe 11 miesięcy i zastanawiam się nad kupnem fotelika, żeby zabierać go na krótkie przejażdżki rowerowe (z czasem oczywiście dłuższe).
Czytałem gdzieś, że min. 18 miesięcy, gdzie indziej, że min rok, jeszcze gdzie indziej że w ogóle nie ma ograniczeń. Moim zdaniem, jeśli dziecko samodzielnie siedzi, stoi (nie chodzi jeszcze), jeżdżę z nim spacerówką po staromiejskim bruku, to rower nie powinien mu zaszkodzić...
Proszę o porady dla początkującego w tej dziedzinie.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Cze 2015, 20:41:55 »
Fotelik do siedzenia to nie wiem czy nie za wcześnie - długotrwałe w nim siedzenie i to w pozycji dość mocno pionowej nie jest dobre na dopiero rozwijający się kręgosłup dziecka. Najlepiej pogadaj z lekarzem swojego dziecka, każde dziecko rośnie i rozwija się jednak nieco inaczej. Jezeli Twoje dziecko samodzielnie siedzi od pewnego czasu - powinno nie być przeciwwskazań. Jeżeli dopiero siadło - lepiej odpuść i poczekaj, albo przynajmniej zacznij od krótkich wycieczek.

Natomiast w przyczepkach, gdzie dziecko jest w pozycji leżącej lub półleżącej (w czymś a'la hamak) to znajomi wozili dzieciaki mające po 4-6 miesięcy już i nie było ku temu przeciwwskazań.

Oczywiście im młodsze dziecko, tym trasy powinny być krótsze, a trasa mniej wyboista. Tym niemniej nie warto zwlekać mocno z sadzaniem dziecka na rower - doświadczenia znajomych pokazują, że jak się zwleka zbyt długo, u częsci dzieci rodzi się strach przed jazdą w foteliku lub przyczepce. Strach irracjonalny, ale faktyczny i wymagający sporo zachodu do przeskoczenia.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Cze 2015, 23:42:50 »
Jak nie bedziesz przesadał z długościa wycieczek to raczej już może. Oczywiście każde dziecko rozwija się inaczej. Rozpiętość wagi i wzrostu może być całkiem spora dla dzieci w tym samym wieku.
Ja mam taki
http://www.decathlon.pl/fotelik-dziecicy-siesta-id_8197442.html?gclid=COv72J2Ni8YCFQoHwwodnoUAJw
a nawet dwa. Napisane ze od 9 miesięcy.
W decathlonie były w fajnej promocji za 270 zl. Maja te zaletę ze można fotelic w miarę położyć gdy dziecko zaśnie. A zasypiać na rowerze lubią. :). Jak sie fotelik położy to głowa nie bedzie zwisać. Jednak jak podrośnie to kładzenie nie bedzie juz takie efektywne bo fotelikiem bedzie bardzo bujało. Ostatnio 2 razy sie zdarzylo ze zasneli, ale na naszych warszawskich rynsztokach przykraweznikowych po chwili sie budzili. Masz też opcje fotelika na kierownicy. Ale to raczej dla małych dzieci . Powyżej 2 lat juz sie nie nada. Warto też zauważyć ze jadac z tylu jest zabezpieczone przed wiaterm a także czesciowo przed deszczem. Możesz też rozważyć przyczepke. oba te rozwiazania charakteryjują sie odmiennymi cechami.
Fotelik - przyczepka
cena:tani - droga
zajmuje: mało miejsca - duzo miejsca
pokonwane dystense: małe - duze
wygoda rowerzysty: mniejsza - wieksza
wygoda dziecka: mniejsza - wieksza
wymagana jakosc nawerzchni: słaba - dobra
jazda w korku : łatwa - utrudniona
bezpieczeństwo: 50-50 :)


Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Cze 2015, 07:48:59 »
Z tymi 9 miesiącami trzeba uważać. Pamiętam jak moje dzieci zaczęły siadać (6 mies.), to się zwracało uwagę, aby nie wymuszać na nich takiej pozycji (przy zwykłym siedzeniu), bo kręgosłup jeszcze nie jest przystosowany do takiego obciążenia pionowego. Na pewno nie dawałbym dzieciaka na foteliku w wieku 9 miesięcy i nie kazał mu przyjmować na siebie wstrząsów jazdy.
Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline Mareczek

  • Początkujący
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Cze 2015, 09:51:51 »
Dziękuję wszystkim za te przydatne informacje.
Mój syn siada samodzielnie już od marca, a obecnie próbuje samodzielnie stać, tzn. stoi sam, ale podpierając się mebli. chodzika nie używam, bo z niego ucieka :). Mam na myśli wycieczki krótkie - np. po 15 - 30 minut. Może mógłby jeszcze ktoś opisać swoje doświadczenia ze swoim dzieckiem i fotelikiem.
Czytałem trochę o różnych opcjach przewożenia dzieci i chyba zdecyduję się na fotelik mocowany z tyłu do ramy, chociaż na początku widok fotelika "dyndającego" na rowerze, jak bombka choinkowa nie wzbudzał zaufania.

Offline zielona

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Kobieta
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Cze 2015, 21:19:08 »
Ja się skłaniam do przyczepki. Na co warto zwrócić uwagę wybierając model. Mam 11 miesięcznego malucha.


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Cze 2015, 23:14:42 »
Ja się skłaniam do przyczepki. Na co warto zwrócić uwagę wybierając model. Mam 11 miesięcznego malucha.

Na sam początek na to czy ma być przyczepka na 1 czy 2 dzieci. Jak w najbliższym czasie planujesz drugie - może być warto kupić na dwa. Jak nie planujesz, kup zdecydowanie na jedno.

Potem koniecznie zmierz sobie drzwi wejściowe do bloku, klatki, windy, domu i gdzie tam jeszcze wiesz, że będziesz bardzo często chodzić - bo przyczepka powinna się tam mieścić bez rozkręcania jej i zdejmowania kółek. Osobiście poważnie bym się zastanowił zanim kupiłbym przyczepkę o szerokości powyżej 80cm, bo jest spora szansa, że w wielu miejscach drzwi lub furtka okażą się przeszkodą nie do pokonania. Niestety przyczepki na dwójkę dzieci są często szersze!

Trzecia rzecz to pytanie czy chcesz przyczepkę, czy przyczepko-wózko-biegówkę, albo coś jeszcze innego. Jedne przyczepki dają się transformować, inne nie - warto wiedzieć to z góry.

Dobrze by przyczepka "rosła" razem z dzieckiem. Tzn by najpierw można w niej zamontować hamak dla naprawdę małego dziecka, potem bardziej klasyczny fotelik, a na końcu by spore dziecko też jeszcze mogło jeździć. Przyczepki są drogie, dlatego dobrze jest nie musieć ich zbyt często zmieniać.

Reszta to kwestia samej konstrukcji przyczepki, ale to trudno wytłumaczyć tak w dwóch słowach - liczy się wygoda jej składania/rozkładania, jakość wykonania, sztywność po złożeniu (niektóre przyczepki mają zawieszenie tak kijowe, że koła zamiast amortyzować góra-dół latają na boki), jakość szwów, miejsce na bagaż (z dzieckiem zawsze jest jakiś bagaż)....

I na koniec rzecz niebanalna - kolor. Większe dzieci potrafią mieć sporego focha, więc kolor lepiej wybrać z dzieckiem, by mieć pewność, że potem będzie chciało tym jeździć ;-)


AHA, jeszcze jedna rzecz - razem z zakupem przyczepki OBOWIĄZKOWO porządny, pełny błotnik z chlapaczem do tylnego koła roweru. Inaczej nasza pociecha skosztuje wody i błota z każdej kałuży w jaką wjedziemy :P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline zielona

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Kobieta
Odp: fotelik dla niemowlaka ?
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lip 2015, 22:49:25 »
Dziekuje za odpowiedź. O szerokości jakoś nie pomyślalam.