Autor Wątek: Rower trekking za 2000 - 2300  (Przeczytany 92534 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #195 dnia: 28 Sie 2012, 11:13:21 »
No to odgrzewam starego kotleta :)

Rower służy od ponad dwóch lat i spisuje się doskonale. Nie mam z nim żadnych poważniejszych problemów. Przejechałem na nim niecałe 3800 km sam i z dzieckiem w foteliku. Jak na razie zaliczyłem jedną albo dwie pęknięte dętki i w zasadzie tyle.
Jedyny problem jaki mam, to przerzutki, których NIGDY nie udało się wyregulować tak, żeby działały prawidłowo wszystkie na raz. Próbowałem sam, oddawałem do serwisu. Rower stał chyba z 10 razy w serwisie i zawsze wyjeżdżałem z teoretycznie wyregulowanymi przerzutkami, ale... szybko okazywało się, że albo na górze albo na dole jest coś nie tak. W końcu poprosiłem, żeby wyregulowali tak, aby wszystko działało prawidłowo na dole, a góra niech po prostu jakoś działa. No i od ponad roku jeżdżę na tak wyregulowanych przełożeniach. Dół - idealnie, na górze, na największej zębatce z tyłu lekko trze, ale tak rzadko jej używam, że już nie chce mi się tego ruszać.
Za to ostatnio jeżdżąc ścieżkami wzdłuż Wisły złamałem osłonę przednich zębatek. Nawet nie wiem, jak to się stało, bo nie uderzyłem w nic, a po którymś zjeździe po prostu odpadło. Czy to da się gdzieś dokupić, czy muszę się pogodzić ze stratą? Bo kupować korby czy zębatki jakoś nie bardzo chcę.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #196 dnia: 28 Sie 2012, 11:47:00 »
Czy to da się gdzieś dokupić, czy muszę się pogodzić ze stratą? Bo kupować korby czy zębatki jakoś nie bardzo chcę.

Bez najmniejszego problemu w sklepach rowerowych niekoniecznie markowych.

GFM

  • Gość
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #197 dnia: 28 Sie 2012, 14:43:27 »
A z regulacją to jest tak:
Zapewne masz manetkę indeksowaną, czyli taką która popuszcza / pociąga linkę
o ściśle określoną wielkość na każdy bieg.
Twoja przerzutka najprawdopodobniej ma inny moduł, czyli wymaga popuszczenia
/ pociągnięcia linki o nieco inną wartość. To się zdarza.
Manetka i przerzutka powinny stanowić komplet.
Jeśli rower jest składany z czego popadnie to trzeba takie rzeczy brać pod uwagę.
Tego Ci żaden serwis nie wyreguluje.
Musisz coś do czegoś dopasować. Znaczy manetkę z przerzutką.
Druga opcja to manetka nieindeksowana - czyli coś co pomału odchodzi w zapomnienie,
coś jak niesynchronizowane skrzynie biegów w samochodach.
Trzeba wiedzieć o ile poruszyć manetką - kiedyś tylko takie były.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #198 dnia: 28 Sie 2012, 14:55:36 »
Rower nie jest składakiem, wszystkie elementy są z tej samej grupy - Shimano Deore. Jedno, co jest spoza tej grupy to korba Truvativ.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #199 dnia: 28 Sie 2012, 16:00:47 »
Masz 9 tkę. Ja także mam takowy napęd i także od początku mam problemy z największą tarczą. Jest to szczególnie uciążliwe na podjazdach a tych na wyprawach pokonuję dużo. jednak jest na to sposób... ot wystarczy tylko manetkę trzymać na biegu a łańcuch nie spadnie na niższą tarczę. Ten sposób jest także uciążliwy ale daje możliwość  swobodnego podjazdu a nie wpychania roweru.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #200 dnia: 28 Sie 2012, 16:07:13 »
Ale mówisz o tyle czy przodzie? Bo u mnie z tyłu nic nie spada na szczęście, za to z przodu z największej spada, ale na zewnątrz, a nie na niższą.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #201 dnia: 28 Sie 2012, 16:31:43 »
Ale mówisz o tyle czy przodzie? Bo u mnie z tyłu nic nie spada na szczęście, za to z przodu z największej spada, ale na zewnątrz, a nie na niższą.

Oczywiście, że mówiłem o tyle. Przód jest znacznie prostszy do wyregulowania. W twoim przypadku musisz tylko kręcić nieco śrubę oznaczoną literką H. Wystarczy pół obrotu aby nie przesadzić. Jeśli to nie pomoże to kolejne pół obrotu.
« Ostatnia zmiana: 28 Sie 2012, 16:32:58 wysłana przez robertrobert1 »

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #202 dnia: 28 Sie 2012, 17:20:13 »
To ja na szczęście nie mam tego problemu co Ty. Muszę tylko powalczyć z przodem.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #203 dnia: 29 Sie 2012, 06:59:57 »
Jedyny problem jaki mam, to przerzutki, których NIGDY nie udało się wyregulować tak, żeby działały prawidłowo wszystkie na raz. Próbowałem sam, oddawałem do serwisu. Rower stał chyba z 10 razy w serwisie i zawsze wyjeżdżałem z teoretycznie wyregulowanymi przerzutkami, ale... szybko okazywało się, że albo na górze albo na dole jest coś nie tak. W końcu poprosiłem, żeby wyregulowali tak, aby wszystko działało prawidłowo na dole, a góra niech po prostu jakoś działa.

Możliwości jest kilka.

Jedną i raczej mało prawdopodobną (ale możliwą) napisał już GFM - niekompatybilność manetek z przerzutkami (np manetki MTB do szosowej korby). Sam mam taki zestaw - trudno to ustawić, ale SIĘ DA. Co nie znaczy, że w każdym przypadku niekompatybilności się da. O ile jednak rower kupowało się w całości, niekompatybilność jest mało prawdopodobna.

Inne możliwości to:

- pierdołowatość mechaników - wbrew pozorom nierzadkie. Zdarzało mi się już regulować przerzutki, które według serwisu lub serwisów były "absolutnie nie do zrobienia". Zdarza się też, że jakiś serwis podczas przeglądu ogólnego w ogóle się nie dotykał do danej przerzutki, choć twierdził, że to robi.

- uszkodzone pancerze lub linki - przerzutka działa tylko tak dobrze, jak linka "zapoda". Jak pancerz jest uszkodzony to linka może na górze lub na dole minimalnie go ugiąć i wtedy nie wejdzie tak jak powinna. To dość częste, zwłaszcza gdy pancerze dawno nie były wymieniane. Od tego bym zaczął.

-Krzywa korba, blaty (tryby z przodu) lub oś suportu - wtedy kręcąc pedałami będziesz widzieć "bicie" na boki blatów korby i wtedy nie trze cały czas, a tylko np przez ćwierć obrotu. Bardzo częste w tańszych rowerach. Niestety porządna naprawa tego to wymiana suportu i/lub korby. Tanio nie będzie, ale też da się zrobić.

-Źle dobrany łańcuch też może być za szeroki i trzeć o wózek.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #204 dnia: 29 Sie 2012, 10:11:27 »
Fakt, że jeździłem do jednego tylko serwisu - Dirty40 na Włochach. Ogólnie byli w porządku i pasjonaci, ale nigdy ich nie porównywałem z innymi serwisami.

Z tego, co oglądałem, pancerze są ok. Ale też nie przyglądałem się im bardzo szczegółowo. Poza tym od ponad dwóch lat nie były wymieniane ani czyszczone.

Oddam do serwisu na jakiś przegląd, tylko poszukam w swojej okolicy czegoś sensownego. Najbardziej po drodze mi do GO Sportu w Promenadzie, ale temu serwisowi z zasady nie ufam.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #205 dnia: 29 Sie 2012, 11:39:09 »
Oddam do serwisu na jakiś przegląd, tylko poszukam w swojej okolicy czegoś sensownego. Najbardziej po drodze mi do GO Sportu w Promenadzie, ale temu serwisowi z zasady nie ufam.

Jeśli ci po drodze do Promenady to podjedż do mnie na Wawer-Las a na pewno coś poradzę. Wysyłam na priva swoje namiary.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #206 dnia: 04 Wrz 2012, 09:53:28 »
Robertrobert1, tak jak pisałem - chętnie do Ciebie podjadę po pomoc z regulacją przerzutek.

A tymczasem muszę wymienić klocki hamulcowe. Te, które mam teraz - oryginalne, dotąd niewymieniane, z tyłu już straciły swoje właściwości hamujące i niestety nawet maksymalne dociśnięcie klamki nie daje odpowiedniej siły hamowania (regulowałem też linkę, więc to ewidentnie wina klocków).

Szukam czegoś w przyzwoitej cenie i myślę o wymianie od razu i przodu i tyłu. Chociaż może przód zostawię, bo działają bardzo sprawnie.

Czy klocki Author ABS-3CC[/utl] będą odpowiednie? Czytałem o nich, że są bardzo dobre, ale może polecicie coś innego?

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #207 dnia: 04 Wrz 2012, 10:27:04 »
Robertrobert1, tak jak pisałem - chętnie do Ciebie podjadę po pomoc z regulacją przerzutek.

A tymczasem muszę wymienić klocki hamulcowe. Te, które mam teraz - oryginalne, dotąd niewymieniane, z tyłu już straciły swoje właściwości hamujące i niestety nawet maksymalne dociśnięcie klamki nie daje odpowiedniej siły hamowania (regulowałem też linkę, więc to ewidentnie wina klocków).

Szukam czegoś w przyzwoitej cenie i myślę o wymianie od razu i przodu i tyłu. Chociaż może przód zostawię, bo działają bardzo sprawnie.

Czy klocki Author ABS-3CC[/utl] będą odpowiednie? Czytałem o nich, że są bardzo dobre, ale może polecicie coś innego?

Kupuj klocki o pdjeżdżaj do mnie. Nie ma sensu wybierać klocków z górnej półki na sezon jesienno-zimowy bo i tak ów sezon zje owe natychmiast. Bez problemu wymienię je na poczekaniu.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rower trekking za 2000 - 2300
« Odpowiedź #208 dnia: 04 Wrz 2012, 10:30:35 »
Z klockami to sobie poradzę :) Do Ciebie to ja z przerzutkami chcę jechać :)