Autor Wątek: Samo uszczelniacz do dętek ??!  (Przeczytany 20248 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Samo uszczelniacz do dętek ??!
« dnia: 04 Mar 2010, 22:20:51 »
Nie jestem znawcą techniki rowerowej, ale słyszałem o czymś takim jak samo uszczelniacze do dętek.
Czyli o takim preparacie, który wstrzykuje się do dętki przez wentyl  (czy na pewno???)  i który podobno uszczelnia powstające dziury do 3 mm średnicy.

Wiecie coś o tym, działa to, ja myślę żeby wypróbować.
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

mplonski

  • Gość
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Mar 2010, 22:43:49 »
ja mam jedną dętkę taką z uszczelniaczem - albo działa dobrze, albo nie miałem okazji jej przetestować. ;-)

ale ona była kupiona jako samo-łatająca-się.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Mar 2010, 23:03:07 »
Bo z tego co zrozumiałem, to są też takie gotowe dętki z tym specyfikiem w środku.
Ciekawe co się bardziej opłaca, kupić gotową, czy wstrzykiwać  :-\
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline czubek92

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Mar 2010, 06:58:08 »

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Mar 2010, 13:56:07 »
Powiem tak: działa to coś... ALE tylko dla małych (na pewno nie 3mm) dziurek. Ponadto nie bardzo sprawdza się przy wyższych ciśnieniach. Z drugiej strony jeśli już masz coś takiego w dętce i niestety powietrze uchodzi to jest trudniej z wymianą, bo wycieka to całe świństwo brudząc przy okazji wszystko w około :)
Poza tym zwiększa masę rotującą hehe :)
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Mar 2010, 18:16:42 »
Nie jestem znawcą techniki rowerowej, ale słyszałem o czymś takim jak samo uszczelniacze do dętek.
Czyli o takim preparacie, który wstrzykuje się do dętki przez wentyl  (czy na pewno???)  i który podobno uszczelnia powstające dziury do 3 mm średnicy.

Wiecie coś o tym, działa to, ja myślę żeby wypróbować.

Zawiedziesz się. Ja testowałem kiedyś samouszczelniacze do kół samochodowych (rowerowych w tym czasie na rynku nie było). Nie sprawdzają się kompletnie. Przynajmniej mojej, malutkiej dziury po kolcu od róży toto nie załatało, mimo postępowania DOKŁADNIE według instrukcji. A łatanie 3mm dziur takim preparatem to już w ogóle bujda na resorach.


Jak chcesz nie łapać gum, pomyśl lepiej o dobrej oponie. Takiej może ciut cięższej, ale za to znacznie trwalszej. Osobiście polecam Schwalbe z dolnej półki (bo te wyższe modele są lightowane już, a oszczędzając na wadze oszczędza się na ilości gumy i oplotu). Do tej opony wsadź dętkę o rozmiar za grubą (ja np w oponie 20x1,5" mam 20x2,125") i też cięższą, butylową (najtańszą, najlepiej polską Dębicę), a nie żaden superlight. Do tego dobrze zabezpiecz obręcz grubą opaską. Później tylko pilnuj, by mieć odpowiednie ciśnienie - mieszczące się w zakresie podanym przez producenta (osobiście korzystam raczej z dołu tego zakresu). I w zasadzie powinno wystarczyć. Przynajmniej u mnie wystarcza, gumę łapię jedną średnio na 3 lata.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Mar 2010, 20:26:33 »
Do tej opony wsadź dętkę o rozmiar za grubą (ja np w oponie 20x1,5" mam 20x2,125") i też cięższą, butylową (najtańszą, najlepiej polską Dębicę), a nie żaden superlight. Do tego dobrze zabezpiecz obręcz grubą opaską. Później tylko pilnuj, by mieć odpowiednie ciśnienie - mieszczące się w zakresie podanym przez producenta (osobiście korzystam raczej z dołu tego zakresu). I w zasadzie powinno wystarczyć. Przynajmniej u mnie wystarcza, gumę łapię jedną średnio na 3 lata.

Raffi... Można jeszcze okleić z zewnątrz oponę plastrem albo owinąć jakąś szmatą, żeby była grubsza...  ;D
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Mar 2010, 00:47:00 »
Cytat: trawers
Można jeszcze okleić z zewnątrz oponę plastrem albo owinąć jakąś szmatą, żeby była grubsza...  ;D
Trawersie zapomniałeś, że oprócz tego, co powiedział Raffi, można na dokładkę jeszcze takie ustrojstwo wpakować: :D
http://swiatroweru.com.pl/item.php?show=product&pid=3174

Niektórzy stosują też patent 2 dętki, z czego pierwsza rozcięta wyścieła oponkę, a druga już normalnie... i najlepiej obie do DeHa [problem tylko w wadze - kosmicznie ciężka ta technologia] :P
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Mar 2010, 14:50:33 »
Raffi... Można jeszcze okleić z zewnątrz oponę plastrem albo owinąć jakąś szmatą, żeby była grubsza...  ;D

Nie chodzi o to by była grubsza. Opona nie będzie grubsza. Po prostu detka po napompowaniu w oponie nie będzie tak rozciągnięta jak balon.

Jak nie wierzysz, że to działa, zrób w domu mały test. Weź coś ostrego (może być szkło, gwóźdź, cokolwiek co można znaleźć na drodze) i spróbuj tym przekłuć dwa balony - jeden napompowany na maxa i drugi bez powietrza lub z bardzo niewielką jego ilością. Jeżeli mam rację w swojej teorii grubszej dętki, to pierwszy balon przekłuć będzie Ci znacznie łatwiej - pierwszy po prostu pęknie błyskawicznie, a w drugim guma do pewnego stopnia będzie się poddawać i przez to trudniej będzie go przebić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Mar 2010, 01:36:26 »
Raffi jakoś przy 6atm mi się lepiej = szybciej jeździ niż przy 2-3 :D
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Mar 2010, 06:11:46 »
Raffi jakoś przy 6atm mi się lepiej = szybciej jeździ niż przy 2-3 :D

Wiem. Dlatego do dupy są wybory, czy ma być mniejszy opór, czy ma być mniej gum.

Aczkolwiek ja na kółkach nadmuchanych na 3-4atm spokojnie nadążam za Tobą na kółkach nadmuchanych na 7 atm. Kwestia roweru  :-P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Mar 2010, 11:31:15 »
nie roweru tylko nóg. Nie xtry napedzają rowery :0)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Mar 2010, 12:48:42 »
Cytat: Bear
nie roweru tylko nóg. Nie xtry napedzają rowery
Raffiemu bardziej chodzi o jedyny słuszny rodzaj roweru. On nawet temat o uszczelniaczu do dętek potrafi sprowadzić do poziomu poziomki :D
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Mar 2010, 12:56:19 »
taaa, ja znam :0).

mplonski

  • Gość
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Maj 2010, 21:07:48 »
po teście polegającym na próbie samo-załatania tej dętki po wbiciu w nią jakiejś igły (niespecjalnie) zdecydowałem się przerzucić na tradycyjne dętki... ta cała substancja zaczęła wyciekać z dętki zarówno dziurą jak i wentylem jak próbowałem pompować, co skończyło się oczywiście fiaskiem.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Maj 2010, 21:37:51 »
po teście polegającym na próbie samo-załatania tej dętki po wbiciu w nią jakiejś igły (niespecjalnie) zdecydowałem się przerzucić na tradycyjne dętki... ta cała substancja zaczęła wyciekać z dętki zarówno dziurą jak i wentylem jak próbowałem pompować, co skończyło się oczywiście fiaskiem.

Mówiłem, że się zawiedziesz.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

mplonski

  • Gość
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Maj 2010, 22:18:13 »
ja akurat używałem ich jeszcze na długo przed czasem jak powstało to forum ;-) (do wczoraj byłem zadowolony)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Maj 2010, 22:57:48 »
Kiedys na youtube widziałem test systemu UST, koleś wziął gwoździa i zaczął przebijać oponę (system UST z mleczkiem), z opony uciekały minimalne ilości powietrza po czym została ona uszczelniona. Może to było fake - nie wiem :p
Jak znajde ten filmik to wrzuce. :(

EDIT: znalazlem cos podobnego:
Tubeless mountain bike tyre sealant test
zauwazcie, ze podczas jazdy uszczelniacz szybciej "dotrze" do dziury ze wzgledu na rotacje koła :P
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2010, 23:02:44 wysłana przez Safian »

Offline Xun Vixx

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kurzacz - strona domowa
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Maj 2010, 23:48:55 »
Podczas bardzo wolnej jazdy... Bo podczas szybszej to raczej sila odsrodkowa moze mu nieco utrudnic... :) Tak jak mozna pelnym wiadrem krecic nad glowa i nie uronic kropli :) Choc faktycznie nie wiem jak sie zachowa plyn w detce...

Offline Bartosz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Maj 2010, 08:56:57 »
ja jak przebiłem taką dętke to cale to swinstwo ze srodka wyplynelo i nie zalatalo ale nie ma co sie dziwic jezeli to byla taka dziura ze palec moglem wlozyc :)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samo uszczelniacz do dętek ??!
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Maj 2010, 13:07:24 »
http://www.centrumrowerowe.pl/08701022068/Schwalbe-DOC_BLUE_plyn_uszczelniajacy_do_opon_i_detek_100ml/Produkt.aspx

"W przypadku stosowania prewencyjnego skutecznie chroni przed utratą powietrza przez  około  3 miesiące."

No, czyli posiada "datę ważności", więc może dlatego wam nie zadziałało? :c