Autor Wątek: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy  (Przeczytany 4708 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
[KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« dnia: 07 Maj 2012, 08:47:03 »
Mocowanie na 5 śrub, niestety w żadnym sklepie nie uzyskałem informacji, czy odległość między śrubami jest standardem, a nie mam narzędzia, żebym sam to dokładnie zmierzyć, więc - jeśli zdarzy się cud i ktoś to ma - muszę przed zakupem przymierzyć do korby.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2012, 11:13:58 »
Jak chcesz, możesz zmierzyć u mnie na Kowalczyka (po dokładny adres pisz na priv). Suwmiarkę mam. Będziesz wiedział czego szukasz i łatwiej będzie Ci kupić, czy to w sklepie, czy na allegro.


Jak masz korbę Shimano, to raczej blaty tej samej marki możesz brać w ciemno.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2012, 18:19:44 »
Zgłosiłbym wątek do likwidacji, ale jednak mam pewne nowe doświadczenie, więc je opiszę - może ktoś skorzysta.
Stara tarcza to był element całego mechanizmu Miche, który wytrzymał ok. 30 tys. km. Tzw. standard kompakt to średnica okręgu 110 mm (okręgu opisanego na pięciokącie, którego wierzchołkami są dziury na śruby). Zmierzyłem odległości między środkami 2 sąsiadujących otworów - było to ok. 67 mm - i przypomniałem sobie podstawy trygonometrii i geometrii, żeby wyliczyć średnicę mojej tarczy. Wyszło mi ok. 114 mm, uznałem, że te 4 mm różnicy to błąd w pomiarze. Pojechałem do serwisu na Gibalskiego. No i zaczęło się - okazało się, że Miche jednak wymyśliło własny rozmiar, który nie pasuje ani do Shimano ani do Campagnolo.
No więc skończyło się na zakupie nowych korb (Sora z 3 tarczami)
Korzystam z okazji, żeby polecić serwis p. Skuczyńskiego za sensowne doradzanie, chęć pomocy, a nie po prostu sprzedania mi czegoś (zakup nowej korby został doradzony dopiero po gruntownym przeszukaniu zasobów sklepu w poszukiwaniu pasującej tarczy), a przede wszystkim brak protekcjonalizmu w rozmowie ze mną (czego nie da się powiedzieć o kilku innych serwisach, gdzie zajechałem w poszukiwaniu tarczy - rozmowy tam odbywały się na zasadzie: "jak to, raz na 15 lat wymienia pan część i wszystkiego pan na jej temat nie wie???")

Raffi, bardzo dziękuję za propozycję pomocy i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2012, 18:22:52 wysłana przez wit »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2012, 19:03:44 »
Gibalak w temacie szos jest chyba najlepszym serwisem w Wawie, więc tu pozostaje mi tylko dołączyć się do rekomendacji.

Wiedzą co mówią, a zwłaszcza właściciel (choć i małżonka też ma wiedzę, której niejeden cyklista płci męskiej by pozazdrościł).
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2012, 20:07:12 »
O, to jednak było daleko, bo szosowe mają BCD = 135 lub 130 mm...
AdrianSocho

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Maj 2012, 08:59:16 »
O, to jednak było daleko, bo szosowe mają BCD = 135 lub 130 mm...

W praktyce nie ma problemu by koło 130 wcisnąć w 135. Lub odwrotnie. Wiem, bo akurat kumpel miał taki problem i nie mógł dostać piasty o właściwym wymiarze, więc kombinował.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Maj 2012, 09:23:31 »
O, to jednak było daleko, bo szosowe mają BCD = 135 lub 130 mm...

W praktyce nie ma problemu by koło 130 wcisnąć w 135. Lub odwrotnie. Wiem, bo akurat kumpel miał taki problem i nie mógł dostać piasty o właściwym wymiarze, więc kombinował.


Ale ja pisałem w temacie, czyli o średnicy okręgu, na którym są rozmieszczone otwory mocujące blat.... A Tobie chodzi o piastę...
AdrianSocho

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [KUPIĘ] tarcza 50 t do szosy
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Maj 2012, 20:55:55 »
Nie jestem pewien - czy rozmiar 130 nie dotyczy przypadkiem tarcz  52-zębnych? Ja zawsze jeździłem na 50 zębach i przy moich umiejętnościach kolarskich pewnie trudno by mi było jeździć na 52 zębach  :)