Autor Wątek: [FOTO] WMK 25.05.2012  (Przeczytany 15537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Cze 2012, 14:18:45 »
Tak mnie zadziwiliście tymi swoimi zachwytami, że jestem w szoku...  :o

Jest czym. Do tej pory wszyscy starali się raczej robić duża głębię ostrości. Nie mówię, że to złe, bo dzięki temu każdy mógł się znaleźć na zdjęciu, nawet jak był gdzieś w tłumie w tle. Tu mamy podejście zupełnie odwrotne - na zdjęciu wyraźnie jedna lub kilka ciekawych osób i zdecydowanie rozmyte tło, nie zawsze pełne rowerów. To coś zupełnie nowego, czego chyba nikt wcześniej nie próbował.

Boję się tylko, że od tych zachwytów wszyscy zaczną robić tylko takie zdjęcia. Szkoda by było, bo możliwość znalezienia siebie na 3 planie zdjęcia robionego "klasycznie" też jest fajna ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Cze 2012, 16:41:36 »
Jest czym. Do tej pory wszyscy starali się raczej robić duża głębię ostrości. Nie mówię, że to złe, bo dzięki temu każdy mógł się znaleźć na zdjęciu, nawet jak był gdzieś w tłumie w tle. Tu mamy podejście zupełnie odwrotne - na zdjęciu wyraźnie jedna lub kilka ciekawych osób i zdecydowanie rozmyte tło, nie zawsze pełne rowerów. To coś zupełnie nowego, czego chyba nikt wcześniej nie próbował.
Odnoszę wrażenie, że jest to automatyczna zasługa (?) bardzo jasnego obiektywu i, w związku z tym, bardzo małej głębi ostrości. Stosowanie obiektywu 1:1,8 wymusza na fotografującym podjęcie decyzji (świadomej), który element na zdjęciu powinien być ostry. Nie zawsze tak się dzieje. Inna sprawa, że oświetlenie/prześwietlenie tych fotek jak dla mnie jest bardzo dyskusyjne (a nie wydaje mi się, że jest to zamierzony efekt artystyczny). Zresztą na stronie autora można znaleźć wiele innych zdjęć nad którymi też dałoby się podyskutować...
Ale życzę Autorowi sukcesów w poszukiwaniach i eksperymentach fotograficznych  :)
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Rano1

  • Gość
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Cze 2012, 17:26:44 »
Nie tylko otwarcie przesłony się liczy, ale i ogniskowa - im szersza tym większa głębia ostrości, mówiąc ogólnie.

Offline Skibek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Raz na wozie, raz w nawozie" - A. Einstein
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Cze 2012, 20:22:01 »
Wiem, ze to nie wątek o fotografii, ale chciałem się odnieść to pewnych kwestii ;)
Odnoszę wrażenie, że jest to automatyczna zasługa (?) bardzo jasnego obiektywu
Hm... Zapewniam Cię, że zdecydowanie nieautomatyczna ;) Akurat ten obiektyw jest w pełni manualny i każdy parametr ustala się ręcznie (ostrość, przysłona), a użycie takiej, a nie innej przysłony była jak najbardziej świadome. Tak, chodziło o małą głębię ostrości, aby skupić się na danym (ostrym) elemencie zdjęcia (np. konkretnej osobie).
Chyba, ze chodziło Ci o to, że mała głębia jest zasługą jasnego obiektywu o takiej, a nie innej ogniskowej. To fakt, tak właśnie jest ;)
Stosowanie obiektywu 1:1,8 wymusza na fotografującym podjęcie decyzji (świadomej), który element na zdjęciu powinien być ostry. Nie zawsze tak się dzieje.
Manualne obiektywy jeszcze bardziej to wymuszają. Jeżeli nie trafię w punkt, to... takie zdjęcie wyrzucam uznając, że nie takie było moje założenie (unikam tym przypadkowości).
Inna sprawa, że oświetlenie/prześwietlenie tych fotek jak dla mnie jest bardzo dyskusyjne (a nie wydaje mi się, że jest to zamierzony efekt artystyczny). Zresztą na stronie autora można znaleźć wiele innych zdjęć nad którymi też dałoby się podyskutować...
I tu zaczynamy mieć różne zdanie ;) Akurat ten reportaż (albo raczej minireportaż) został obrobiony metodą crossingu (nazwa pochodzi z fotografii analogowej, kiedy to wywoływało się daną błonę w chemii przeznaczonej do innego rodzaju (np. do slajdów), winikiem czego kolorystyka była lekko "przestawiona". Początkowo był to błąd laboranta, ale potem zrobiono z tego środek artystyczny. W fotografii cyfrowej RAWy wywołuje się w ciemni elektonicznej i możemy uzyskać podobny cross za pomocą dłubania "krzywymi".
Ja ten cross też używam świadomie (tak jak pracę z przysłoną), a tu chodziło o ocieplenie klimatu (bynajmniej pogodowego) i nadanie zdjęciom pozytywnej, pastelowej kolorystyki. Zdjęcia mogą sprawiać wrażenia przepalonych, ale zapewniam Cię, że nie są (możesz sobie przestudiować histogram każdej z niej). Przepały mogą być złudne i wynikają ze zrównoważenia szczegółów w światłach.

Ale życzę Autorowi sukcesów w poszukiwaniach i eksperymentach fotograficznych  :)
Dziękuję uprzejmie, ale ten etap w fotografii mam już daaaawno za sobą. Fotografia świadoma to coś co lubię (i robię) ;)


Przepraszam za moje wywody, ale... jakoś lubię rozmawiać o fotografii (i łatwo mnie do tego sprowokować/zachęcić) ;) Można tę część wątku przerzucić do Hydeparku, żeby tu nie śmiecić ;)

Pozdrawiam

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Cze 2012, 01:11:26 »
Jeśli okaże się, że wątek żyje fotografią i chcecie o tym dyskutować, to wydzielę i umieszczę w stosownym miejscu, więc nie krępujcie się tu. Często wartościowe dyskusje rodzą się z luźnego offtopa :)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Cze 2012, 02:11:01 »
Skibek...
to trafiłeś... :)
Znam Twoje zdjęcia z innego forum.
Masz dobre oko i wprawną rękę fotografując ZENITEM. ;) (zwróciłem na to uwagę, bo widziałem manualny obiektyw, a nie wszyscy wiedzą do czego to zmusza)
Obiektyw który miałeś podpięty do aparatu... marzenie. :)

Właśnie taki crossing mi się bardzo podoba. To tworzy styl i bardzo ciekawe, nietuzinkowe podejście do tematu.
Pokazałeś coś nowego i fajnego. Dla mnie bomba i szacunek Ci się należy jak psu buda.

Offline Skibek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Raz na wozie, raz w nawozie" - A. Einstein
Odp: [FOTO] WMK 25.05.2012
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Cze 2012, 12:49:21 »
Skibek...
to trafiłeś... :)
Znam Twoje zdjęcia z innego forum.
Masz dobre oko i wprawną rękę fotografując ZENITEM. ;) (zwróciłem na to uwagę, bo widziałem manualny obiektyw, a nie wszyscy wiedzą do czego to zmusza)
Obiektyw który miałeś podpięty do aparatu... marzenie. :)

Właśnie taki crossing mi się bardzo podoba. To tworzy styl i bardzo ciekawe, nietuzinkowe podejście do tematu.
Pokazałeś coś nowego i fajnego. Dla mnie bomba i szacunek Ci się należy jak psu buda.

Dziękuję za miłe słowa, ale następnym razem tak mnie nie zawstydzaj, bo się zamknę w sobie ;)

No obiektywy manualne są wymagające, ale po pewnym czasie "wyczuwa" się dane szkło i można ostrzyć prawie jak AF ;) No i nigdy nie mają wady FF/BF ;)