Autor Wątek: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?  (Przeczytany 37538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

235mada

  • Gość
Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« dnia: 10 Wrz 2010, 11:06:12 »
Nie wiem, czy można jechać po wydzielonym pasie dla autobusów w Warszawie ?

Offline Petro4_

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 649
  • Płeć: Mężczyzna
    • Grupa Bródnowska
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Wrz 2010, 13:20:09 »
Według przepisów nie i to tylko w Polsce.
Nocna Masa Krytyczna. 2 sobota miesiąca,    godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~

mplonski

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Wrz 2010, 16:12:01 »
ale generalnie jeśli umiesz trzymać ładną prędkość to autobusom to nie przeszkadza - chyba, że jedziesz trasą łazienkowską. mowa o czymś rzędu 30-40km/h, wtedy autobus raczej nie będzie mieć potrzeby by Cię wyprzedzać - zanim ruszy z przystanku i Cię dogoni to będzie pewnie już następny przystanek.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Wrz 2010, 18:53:11 »
Odpowiedzią są znaki D11 i D12 z rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych gdzie jest napisane:
1) D-11 "początek pasa ruchu dla autobusów",
2) D-12 "pas ruchu dla autobusów"
oznaczają odpowiednio początek lub kontynuację pasa ruchu przeznaczonego tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach

Rower nie jest żadnym z tych pojazdów więc jechać nie wolno. Czy to jest słuszne czy nie to jest inna sprawa, zasadniczo wszelkie bolączki biorą się stąd że rower w PRD jest traktowany jak każdy inny pojazd nie stworzono żadnych wyjątków które by podnosiły bezpieczeństwo rowerzysty, ułatwiały jazdę, czy brały pod uwagę, sankcjonowały, urządzenia które powstały w wyniku rozwoju transportu rowerowego. Najbliższa spodziewana nowelizacja PRD, jeżeli przejdzie w tym zakresie co jest proponowana, to dopiero pierwszy b. mały krok żeby było normalnie.

Offline Petro4_

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 649
  • Płeć: Mężczyzna
    • Grupa Bródnowska
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Wrz 2010, 22:03:26 »
Jedyny buspas po którym jeżdżę sobie spokojnie to ten Na Marszałkowskiej vis a vis Warsa i Sawy, jest bardzo szeroki.
Nocna Masa Krytyczna. 2 sobota miesiąca,    godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Drex

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Wrz 2010, 22:16:19 »
A ja jeżdżę po wszystkich. Moje zdrowie i życie jest ważniejsze niż jakiekolwiek przepisy. A jeśli ktoś twierdzi inaczej- niech udowodni w sądzie że jest inaczej.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Wrz 2010, 02:09:06 »
ale generalnie jeśli umiesz trzymać ładną prędkość to autobusom to nie przeszkadza - chyba, że jedziesz trasą łazienkowską. mowa o czymś rzędu 30-40km/h, wtedy autobus raczej nie będzie mieć potrzeby by Cię wyprzedzać - zanim ruszy z przystanku i Cię dogoni to będzie pewnie już następny przystanek.

E tam, kierowca autobusu ma zawsze jakąś taką chęć wyprzedzenia za wszelką cenę. Wszędzie poza centrum jazda nawet 40kmph nie oznacza, że jest się bezpiecznym od trąbienia autobusu jadącego z tyłu.

Poza tym na buspasach mogą jeździć taksówki.
AdrianSocho

mplonski

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrz 2010, 03:24:38 »
mimo to przeważnie udaje mi się tak bus-pasem jechać, że autobusy mnie nie doganiają. ale ja najczęściej w centrum i okolicach jeżdżę, ze skarpy dosyć rzadko zjeżdżam ;-) (chyba, że na trasę nadwiślańską)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Wrz 2010, 11:03:32 »
Na alejach między pl. Starynkiewicza a Zawiszy - tam rzadko mnie autobus może dogonić. Natomiast takie prawie wylotówki : Sobieskiego, dalszy kawałek Czerniakowskiej (na południe od mostu Siekierkowskiego) - tam nie ma buspasa ale wiem że jadąc nawet >30kmph autobusy wyprzedzają raz po raz.
AdrianSocho

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Wrz 2010, 13:23:37 »
Mnie się zdarza jechać po buspasie na Grójeckiej, bo go znam dobrze i wiem kiedy, jak i skąd autobus może mi zagrozić, a jak i kiedy nie. Podobnie Starynkiewicz-Zawisza. Ale to już kwestia wyuczenia się uczęszczanego miejsca, znajomości lokalnej komunikacji i świateł na pamięć, wiem dokładnie w jakiej odległości ode mnie kiedy zapali się pomarańczowe etc.
Jerozolimskimi staram się jechać tylko kiedy buspas nie obowiązuje.

Nota bene to bardzo wygodne, kiedy kierowcy przestrzegają buspasa także poza jego godzinami i stoją w korku, a ja pomykam prawym pasem, który buspasem przecież nie jest, bo dziś sobota :)

Offline cameledon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Wrz 2010, 19:52:12 »
Nota bene to bardzo wygodne, kiedy kierowcy przestrzegają buspasa także poza jego godzinami i stoją w korku, a ja pomykam prawym pasem, który buspasem przecież nie jest, bo dziś sobota
Ciiii - jeszcze jakiś kierowca to przeczyta i zaczną jeździć prawym (bus)pasem. A to rozwiązanie jest naprawdę idealne. W tygodniu też unikają tego pasa poza godzinami w których obowiązuje :)

pavelmk2

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Cze 2011, 22:55:45 »
witam. szukałem odpowiedzi aktualnej na postawione przez Was pytanie, ale nie znalazłem więc szukałem w Wydziale Ruchu Drogowego ( dalej WRD ). Otóż tak: ostatnio śmignąłem sobie bus-pasem przez całą trasę łazienkowską, a dopiero następnego dnia zacząłem się zastanawiać czy wogóle tak mogłem. Od niedawna na rowerze tak często śmigam i rożne mam trasy, tak więc nie wiedziałem. Zadzwoniłem do WRD i zapytałem czy mogę jeździć bus-pasem przez TŁ. Okazuje się, że nie. Pytam - a rowerem wogóle mogę tę trasę przejechać, bo przy Politechnice nie widziałem znaku że nie mogę. Pan Policjant mi powiedział, że mogę - ale nie po bus-pasie. Mogę jechać po chodniku - no bo jest to trasa, gdzie jest prędkość dozwolona powyżej 50 km/h dla pojazdów, więc mogę korzystać z chodnika. Co nawet zaleca - bo bezpieczniej. (dla rowerzysty oczywiście są ułatwienia - zejścia przy Legii, barierki itp. itd ). Ale, jeżeli nie chcę chodnikiem - to oczywiście mogę jechać po trasie - tyle, że skrajnym pasem, czyli środkowym przy krawędzi - pomiędzy bus pasem. No i fajna dyskusja - mówię, że przejechałem tę trasę w niecałe 10 minut, gdzie nie minął mnie żaden autobus, a nawet jakby mogły minąć - to może góra trzy ( mają przystanki,swoją prędkość itp. itd. ). A czuję się bezpiecznie, bo samochody jadą swoimi pasami, ja bus pasem przy krawężniku - nikt nikomu nie zagraża, a z kilkoma autobusami sobie poradzimy i oni z nami też, jak trochę zjadą. Po co mam środkowym pasem i dla siebie i dla innych stwarzać niebezpieczeństwo ? Odpowiedź : Panie Pawle, a co ja panu poradzę na głupie przepisy? Pan mnie pytał, czy można wg. przepisów. Ja odpowiadam: że wg. przepisów NIE.  :))) No cóż - wypadało tylko pozdrowić i podziękować :) tak więc tak to aktualnie wygląda. pozdrawiam wszystkich użytkowników tego forum.

Drex

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Cze 2011, 23:33:42 »
No bo taka jest prawda: przepisy zabraniają korzystać rowerzystom z buspasa. Kieroffcy autobusów czasem trąbią ale olewam ich- nie mam zamiaru narażać życia bo jest buspas i jadę po nim. Najwyżej jak wyprzedza mnie autobus to ustępuję mu miejsca zjeżdżając maksymalnie na prawo i daję znać że wiem że jedzie i może wyprzedzać.

storm

  • Gość
Odp: Czy po bus pasie można jechać na rowerze ?
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Cze 2011, 01:23:25 »
Robię tak jak DREX. Mając do wyboru chodnik albo bus-pas jadę po bus-pasie. Zdarza się, że puszczam busa zjeżdżając na środkowy pas, ale to 1/100 przejazdów, bo zazwyczaj zanim on zbierze pasażerów i ruszy za mną to.... ho ho ho... ;)