Autor Wątek: Filmy edukacyjne dla rowerzystów  (Przeczytany 2838 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« dnia: 20 Cze 2013, 11:34:13 »
Kurde, dajcie mi na jeden weekend osobę z kamerą i ze dwóch ludzi do pomocy, a potem kogoś do montażu, to zrobimy taki filmik i pokażemy, że można to zrobić normalnie! Scenariusz bardzo chętnie do czegoś takiego napiszę!
Widzę, że temat umarł, a na ulicach dziki zachód. Jeżeli nadal są chętni to proponuję nakręcenie kilku odcinków tematycznych.

Pierwszy mógłby być poświęcony jeździe po DDR, a tam omówiono by:
  • po której stronie DDR jeździmy
  • że nie jeździmy obok siebie na ruchliwych i wąskich drogach
  • że nie wyprzedzamy na czołówkę
  • jak włączać się do ruchu (nie na ślepo, nie zajeżdżając drogi itd.)
  • sygnalizowanie skrętów
  • przepuszczanie pieszych na przejściu przez DDR
  • zachowanie na przejazdach (ustawianie się w kolejce na światłach, a nie szpalerem, zwrócenie uwagi na zachowanie kierowców i uczulenie na wymuszanie pierwszeństwa itd.)
  • zasady na drodze dla pieszych i rowerów (pierwszeństwo pieszych)
  • zasady na skrzyżowaniach DDR - zasada prawej ręki
  • poruszanie się nocą - światła (i o tym wspominał bym w każdym odcinku)
Każdy temat można by zobrazować przykładem negatywnym (mam masę materiału z kretyńskimi zachowaniami rowerzystów) oraz przykładem jak to powinno wyglądać prawidłowo.

Co trzeba zrobić:
  • napisać teksty
  • nagrać głos, gadającą głowę (ja się nie nadaję), ewentualnie ograniczymy się tylko do podpisów ale filmy z lektorem będą atrakcyjniejsze
  • wyszukać materiały z przykładami negatywnymi (przekopię swoje archiwa ale na pewno nie tylko ja mam nagrane różne kwiatki)
  • dograć scenki z poprawnie poruszającym się rowerzystą (weekendy, wtorki i czwartki mam zajęte, w pozostałe dni oferuję się z GoPro)
  • zmontować materiał
  • wypromować film w mediach (wtyki mamy :) )

Są chętni (najlepiej do konkretnych zadań)? Jakieś pomysły? Sugestie? Działamy?

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Cze 2013, 13:10:22 »
To jest świetny pomysł. Sam mam ostatnio więcej wolnego czasu, niżbym chciał, i zawszę chciałem ogarnąć temat montowania filmów, ale przyszło mi do głowy, że najpierw będę musiał zmienić kompa, bo mój rzęch nie styka nawet do odtwarzania plików 480+p na youtube, więc edycja dowolnego filmu nagranego w HD trwałaby chyba miliony lat.

Pomysły:
- dobrze by było, gdyby "gadająca głowa" była w którymś momencie widoczna przed kamerą i mówiła do słuchaczy, taki przekaz bardziej trafia i fajniej się ogląda
- co do bycia lektorem to zdecydowanie ideałem nie jestem, ale od biedy. wydaje mi się że pisanie tekstów które ktoś będzie musiał czytać co do słowa wyjdzie strasznie sztywno, lepiej ogląda się klipy na których ktoś ogarnięty komentuje to co widać na ekranie na bieżąco
- którąś z części poświęciłbym na fundamenty, tzn. kwestie obowiązku jeżdżenia ścieżką, pierwszeństwa, obowiązkowego wyposażenia rowerów i generalne prawa i obowiązki rowerzysty. wiedza na ten temat wśród rowerzystów kompletnie leży i kwiczy, wiem po znajomych. potem można przejść do tematu dobrych (i nie) oraz bezpiecznych (i nie) zachowań. Dobrze najważniejsze rzeczy mogłyby pojawiać się w formie napisów i cytatów z PoRD.
- bo zapomnę: sądzę, żeby zdobyć materiał kierowców wymuszających pierwszeństwo wystarczy stać z kamerą przez kilka faz świateł na skrzyżowaniu Sobieskiego z Sikorskiego. Oraz przejechać się pasem na Emilii Platter w godzinach szczytu.

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Cze 2013, 13:20:02 »
Kierowców wymuszająch pierwszeństwo mam nagranych praktycznie na każdym przejeździe na Broniewskiego od AK do Ronda Radosława. Do wyboru do koloru :)

Offline skip_yeti

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
    • ccc na fb
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Cze 2013, 13:43:54 »
Jeden (lub więcej) z odcinków powinien być poświęcony dzieciom - jak z nimi jeździć i jak one powinny jeździć.

Do tych celów mogę wypożyczyć (generalnie w weekendy, może być 6-7 albo 13-14 Lipca potem mnie nie ma)
- 10 latka  ;D (dobrze wyszkolony, z duzym przebiegiem w mieście, od pewnego czasu śmiga samodzielnie do szkoły)
- siebie jako przykładową opiekę (jazda z dzieckiem po chodniku/ddr/ulicy, pokonywanie skrzyżowań, patenty na mylenie lewej z prawą, oswajanie z ruchem ulicznym, przygotowanie do samodzielnych wypraw etc.)
- siebie z przyczepką jako jedną z opcji transportu maluchów plus wszystko złe i dobre co sie z tym wiąże (tu by sie przydał ktoś z fotelikiem porównawczo)

Mogę też pomóc w przygotowaniu scenariusza i tekstu dla lektora (z punktu widzena siebie jako rodzica/opiekuna)

Jakby co hasło i jestem.
Chcesz spróbować czegoś innego? City CC Warszawa - znajdź nas, nie będziesz żałować.

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Cze 2013, 14:30:18 »
Jak dla mnie to już możesz szykować scenariusz. Bobas w planach więc za jakiś czas wiedza się przyda :) Warto by wspomnieć, że DDR i przejazdy to nie najlepsze miejsce do nauki jazdy na rowerze (trochę materiału wideo z cyklu "śmierć w oczach" też bym znalazł)

W podanych terminach nie ma mnie w Warszawie ale może ktoś inny z kamerą się zgłosi.

Fajnie by było to publikować oficjalnie jako WMK która cały czas jest kojarzona z "oszołomami blokującymi miasto". A w końcu edukacja to ważny element działalności Masy.

Offline Olexy

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
    • Warszawska Akademia Rowerowa
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Cze 2013, 15:43:28 »
Jakiś czas temu już ktoś wpadł na ten sam pomysł. ;)
W zeszłym roku robił takie filmiki ten chłopak, szkoda, że tak szybko zawiesił działalność, ale pewnie ciężko wszystko samemu robić.
Myślę, że chętni mogliby się jakoś z nim "spyknąć' i dalej poprowadzić ten projekt bo idea fajna, a może gdyby wiele osób się w to zaangażowało to zyskałyby większą siłę przebicia.

http://www.youtube.com/channel/UCyLonfZSskOQNEtTZJ-15tw
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2013, 15:51:32 wysłana przez Olexy »
Warszawska Akademia Rowerowa- zapraszamy na naukę jazdy rowerem w ruchu miejskim! www.facebook.com/WarszawskaAkademiaRowerowa

Offline swistak

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Filmy edukacyjne dla rowerzystów
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Cze 2013, 10:44:30 »
Myślę, że macie dużo dobrych pomysłów. Ja też mam parę przemyśleń.

Po pierwsze całkiem niedawno Nextbike opublikował serię filmów zorientowanych na Veturilo:
https://www.youtube.com/user/NextbikePolska
Sądząc po statystykach na youtube ich oglądalność jest niesamowicie marna. Mam wrażenie, że liczniki są popsute. Polecam obejrzeć te filmy i zastanowić się co jest w nich dobre, a co złe. Bardzo dobrze uczyć się na błędach innych, a nie swoich.

Dla porównania zobaczcie amatorskie filmy edukacyjne zrobione przez pewnego Amerykanina. Szczególnie polecam pierwszy.
http://www.youtube.com/watch?v=W4ghpwIkzfw
http://www.youtube.com/watch?v=K1SXI2uVCes
http://www.youtube.com/watch?v=rfwa5iwcuN4
http://www.youtube.com/watch?v=ujrTlycZDX8
http://www.youtube.com/watch?v=63sLTTlNUpo
http://www.youtube.com/watch?v=NsM129nGP2M

Moim zdaniem film zrobiony na wzór tego z USA miałby dużo większą wartość. Pokazuje prawdziwe sytuacje, daje konkretne rady. Widz ma okazję przekonać się co widzi, a czego nie widzi rowerzysta i jak to wpływa na jego decyzje. Myślę, że ważna jest też ciągłość. Film tłumaczy nie tylko jak zrobić jeden manewr, ale też
co zrobić później, jak przygotować się do następnego skrzyżowania, obserwować ruch itp.
Analogiczny film można zrobić w Warszawie w dzień powszedni, kiedy ruch jest znacznie większy niż weekend.
Jestem ciekawy jakie wasze zdanie na ten temat.

Co do błędów innych uczestników ruchu to zwracałbym uwagę na błędy zarówno kierowców jak i rowerzystów. W temacie błędów rowerzystów polecam zerknąć na: https://www.youtube.com/user/sillycyclists

W całym przedsięwzięciu najważniejsza jest promocja. Nie ma sensu robić filmów, których nikt nie obejrzy.
Jeśli mają się podobać to jakość też musi być nienaganna. Nie tylko pod względem techniczny.
Co myślicie o tym, żeby porozmawiać na ten temat z pełnomocnikiem rowerowym?

Jeszcze parę luźnych uwag i pomysłów:
- Film będzie się lepiej oglądało jeśli występujący rowerzysta nie będzie anonimowy.
- Oraz jeśli nie będzie wyglądał jak zawodowy kolarz. Pokazałbym różne osoby: kobietę na holendrze, mężczyznę na góralu/szosie, rodzica z dzieckiem. Każdy z nich będzie jechał trochę inaczej.
- Filmy powinny być zwięzłe i nie za długie, mam tu podobne pomysły co Łukasz np. w każdym filmie przypominać krótko, że rower powinien mieć światła, zamiast robić o tym osobny film jak Nextbike.
- Lepiej postawić na jakość niż ilość, jazda rowerem po mieście to nie doktorat. Większość potrzebnej wiedzy można pewnie zmieścić w kilkunastu/kilkudziesięciu minutach materiału. Gdybyśmy mieli taki materiał dobry jakościowo to mógłby być użyty i promowany w różnych akcjach w całej Polsce.
- Można pomyśleć i wykorzystaniu Veturilo i pokazaniu trasy między dwoma popularnymi stacjami.

To byłoby na tyle. Oczywiście, na początek trzeba pomyśleć o czymś małym, prostym, ale konkretnym i sprawdzić jak to nam wychodzi.