Autor Wątek: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)  (Przeczytany 16840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Trupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 731
  • Płeć: Mężczyzna
Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« dnia: 22 Paź 2012, 16:24:56 »
http://prawo.gazetaprawna.pl/orzeczenia/656157,rower_moze_byc_produktem_niebezpiecznym.html

Wprowadzony na rynek rower, który nie ma osłony łańcucha, może zostać uznany za produkt niespełniający warunków bezpieczeństwa, a prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może nałożyć na jego producenta karę pieniężną. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną firmie rowerowej.

Publikacja: 22 października 2012, 07:09 Aktualizacja: 22 października 2012, 08:27

Sprawa dotyczyła wprowadzenia na rynek rowerów z ramą o rozmiarach 17?, 19?, 21? i 23?. Prezes UOKiK wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie ogólnego bezpieczeństwa rowerów. Postępowanie zostało zakończone decyzją ostateczną, z której wynikało, że wyprodukowane rowery bez osłony łańcucha nie spełniają ogólnych wymagań bezpieczeństwa. Spółka wbrew zaleceniom nie wstawiała jednak osłon rowerowych.

Nie przedstawiła też dowodów na to, że jej produkty są bezpieczne. Na rynku sprzedawane były więc rowery, które według UOKiK zagrażały bezpieczeństwu użytkowników. Według danych urzędu do obrotu wprowadzono 1152 sztuk wadliwych rowerów. W związku z tym prezes UOKiK wszczął kolejne postępowanie, w wyniku którego nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości 60 tys. zł.

Spółka nie zgodziła się z tym i domagała się powołania biegłego, który mógłby potwierdzić, że rowery są niebezpieczne. Prezes UOKiK podtrzymał jednak swoją decyzję o karze. Firma zarzuciła również, że wymierzona jej kara jest za wysoka.

Według prezesa UOKiK kara jest adekwatna do korzyści, jaką odniosła spółka ze sprzedaży rowerów. Organ na podstawie średniej ceny sprzedaży jednego roweru (881 zł) uznał, że spółka uzyskała korzyść majątkową w wysokości ponad 1 mln zł. Nałożona kara jest adekwatna do naruszeń, jakich dopuściła się spółka, i spełni swój cel prewencyjny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego spółka złożyła skargę, utrzymał w mocy decyzję prezesa UOKiK. Uznał, że kara w wysokości 60 tys. zł została nałożona zgodnie z prawem, a poza tym nie jest znacząca, biorąc pod uwagę liczbę wprowadzonych na rynek rowerów bez osłony łańcucha.

Rozstrzygnięcie to podtrzymał NSA. Sąd kasacyjny stwierdził, że prezes UOKiK mógł w drugim postępowaniu nałożyć karę na spółkę. Ponadto jeśli spółka domagała się przeprowadzenia dowodów z opinii biegłego, to powinna była wnioskować o to we wcześniejszym postępowaniu.

Wyrok NSA z 17 października 2012 r. (II GSK 1416/11).

Kenneth

  • Gość
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Paź 2012, 16:54:09 »
W sumie nie wiem co tu komentować poza głupotą ludzką... No moze warto zadać pytanie - co takiego spożywa pan prezes UOKiK, że takie bzdury gada. Po czym mu się tak pogorszyło? A może polepszyło? (:>) Czyżby kolejny p/osioł Ruchu Palikota?

I wreszcie - w jaki sposób łańcuch rowerowy może być niebezpieczny? Czy liczy się też jego długość? Jeśli tak, to co ja mam poradzić na swój, złozony z 2.5 normalnego łańcucha? :P

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Paź 2012, 17:54:04 »
Ale Porażka   :o   !

Strach pomyśleć co jeszcze wymyślą "jedynie słusznie myślący" z  Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.
Dla mnie jest to masakryczna farsa      ::)    !   

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Paź 2012, 20:16:44 »
W pierwszej chwili dostałem wytrzeszczu i zacząłem się zastanawiać, czy aby obecna rzeczywistość nie przerasta swą formą, dzieł niejakiego Stanisława Bareji.

Jednak po głębszym zastanowieniu się, myślę, że na podstawie jednego artykułu, nie można wyciągnąć tak jednoznacznych wniosków.
Pamiętajmy, że UOKiK nie ocenia tak naprawdę, czy coś jest bezpieczne czy nie. Ocenia dokumenty i stan prawny. Więc może chodzić o to, że firma wprowadziła do obrotu produkt bez wymaganych dokumentów. A o tym, że w gąszczu naszych przepisów niełatwo się połapać lub coś przeoczyć, nawet jeśli dysponuje się wsparciem prawników, miałem okazje sam się niedawno przekonać.

« Ostatnia zmiana: 22 Paź 2012, 20:18:26 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

GFM

  • Gość
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Paź 2012, 23:06:39 »
A wiecie co?
Kiedyś baaaaaaardzo dawno temu zdarzało mi się, że nogawka wkręcała się w łańcuch.
I nawet raz się przewróciłem z tego powodu na prawą stronę.
Chyba nie muszę dodawać, że jeździłem z torpedem i o cofnięciu pedałów do tyłu
mowy być nie mogło.
Teraz używam osłon - więc problemy nie występują - prawie nawet o nich zapomniałem.
A z drugiej strony: nie szkoda brudzić spodni o łańcuch?

Offline Marcin:)

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Paź 2012, 00:19:45 »
A jak do "górala" założyć osłonę?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Paź 2012, 07:10:35 »
Wysłałem wczoraj 9 pytań do biura prasowego UOKIK, w tym pytania o to którego producenta dotyczyła kara, dlaczego podjęli się działań w tej sprawie (czy może mają jakieś dane że łańcuchy ranią ludzi), co w łańcuchu niebezpiecznego i czy będą ścigać też producentów skuterów i motocykli :D

Zobaczymy co odpowiedzą :-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Paź 2012, 07:23:16 »
Powinni jeszcze zdelegalizować wszystkie wyścigi  ::)

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Paź 2012, 09:42:09 »
Ogólnie przepisy stanowią, że rowery przeznaczone dla dzieci w wieku do iluś tam lat (nie pamiętam dokładnie ilu ale gabarytowo to się kończy koło 16" kółek) mają mieć całkowicie zakryty łańcuch co by Glut jeden z drugim paluszków w napęd nie wsadził. I to są przepisy obowiązujące na terenie całej UE. W artykule nie napisano o jakie rowery chodzi. Może właśnie to chodziło o rowery dla dzieci? Sprawdźcie sobie rowery w decathlonie, czy innym dużym zagranicznym sklepie sportowym - wszystkie rowery dla małych dzieci mają całkowicie zasłonięte łańcuchy.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline darek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 229
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Paź 2012, 11:08:41 »
Ogólnie przepisy stanowią, że rowery przeznaczone dla dzieci w wieku do iluś tam lat (nie pamiętam dokładnie ilu ale gabarytowo to się kończy koło 16" kółek) mają mieć całkowicie zakryty łańcuch co by Glut jeden z drugim paluszków w napęd nie wsadził. I to są przepisy obowiązujące na terenie całej UE. W artykule nie napisano o jakie rowery chodzi. Może właśnie to chodziło o rowery dla dzieci? Sprawdźcie sobie rowery w decathlonie, czy innym dużym zagranicznym sklepie sportowym - wszystkie rowery dla małych dzieci mają całkowicie zasłonięte łańcuchy.
I słusznie. Kolejnym krokiem niech będzie likwidacja/osłonięcie szprych. Bo też palce można wsadzić. Technicznie - bez problemu...

Kenneth

  • Gość
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Paź 2012, 11:13:37 »
...a co z poduszkami powietrznymi nad kierownicę oraz ochraniaczami na zęby? Przecież jak taki biedny rowerzysta zrobi OTB (1/1000 przejażdżek :P) to sobie zeby powybija...

A i byłbym zapomniał! Boczne kurtyny!!! Koniecznie!

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Paź 2012, 11:27:01 »
Tak jak myślałam, w Unibike przespali sprawę formalnie. Odwołania od decyzji Prezesa UOKiK składa się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który to sąd jest sądem powszechnym, nie administracyjnym. Prezes UOKiK - Sąd Okręgowy - Sąd Apelacyjny.

Tu sygnatura:
VI SA/Wa 2423/10 - Wyrok WSA w Warszawie http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9C721BF107

Tymczasem "Skarżący nie skorzystał z przysługującego mu prawa do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy", czyli decyzja stała się ostateczna - nie było możliwości odwołania do SOKiK. A w zakresie decyzji o nałożeniu kary było już za późno - nie wykonali ostatecznej decyzji, więc kara.

Trzeba pilnować terminów, zwłaszcza w przypadku ostatecznych decyzji...

Kenneth

  • Gość
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Paź 2012, 11:55:51 »
Czyli jak rozumiem, w związku z tym, ze 1 firma przespała sprawę - wszyscy rowerzyści w polsce, włącznie z kolarzami, ostrokołowcami, poziomkowiczami - będą musieli zaopatrzyć się w osłony na łańcuch? Bez jaj....?

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Paź 2012, 12:39:01 »
Nie, kolejna firma będzie musiała przewalczyć sprawę do sądu powszechnego.

Orzeczenia UOKiK, a nawet WSA czy NSA nie są obowiązujące dla wszystkich :)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brak osłony łańcucha to igranie ze śmiercią ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Paź 2012, 12:57:40 »
Powinni jeszcze zdelegalizować wszystkie wyścigi  ::)

No tak bo na nich to nikt raczej nie używa osłon na łańcuch    ;)    !

@Rano
"Wypluj te słowa" !!!
Nawet o tym nie wspominaj!


Jeżdżąc dłużej  bez osłony łańcucha w normalnej odzieży (spodniach) ciężko sobie nie zniszczyć nogawki Wystarczy założyć sobie blisko kostki na prawą nogę opaskę rzepową, albo po prostu zainwestować w typowo rowerowe spodnie.
I po kłopocie    :)     .