Autor Wątek: Cyklista zatrzyma się przed pasami  (Przeczytany 40423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #30 dnia: 20 Wrz 2012, 14:04:15 »
Cytuj
Jeśli na pasach są specjalnie wyznaczone miejsca i działa na nich oddzielna sygnalizacja świetlna dla rowerzystów i pieszych, wolno pokonać pasy na rowerze. Takie przejścia znajdują się najczęściej przy drogach, na których przebiegają ścieżki rowerowe (a tych w wielu miastach jest coraz więcej). Lepiej więc wiedzieć, jakie prawo w tych sprawach obowiązuje.

Ja z chęcią poznam choć jedno miejsce w Polsce, gdzie na pasach jest owo "wyznaczone miejsce".
« Ostatnia zmiana: 20 Wrz 2012, 14:05:26 wysłana przez jarmoni »

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #31 dnia: 20 Wrz 2012, 14:16:51 »
@Wawruch:

Które argumenty użytkownika BIMOTA uznajesz za nie-bzdury?

Cytuj
2. Jest wtargniecie. Nadal obowiazuje przepis, ze auto ma ustepowac rowerowi na przejezdzie, nie musi ustepowac wjezdzajcemu...

Stosowny ustęp został skreślony w zeszłorocznej nowelizacji PoRD.

Cytuj
6. Cyklista jest cyklista, nawet gdy pcha rower.

PoRD jasno mówi, że jest on wtedy pieszym.

Cytuj
7. Sa przejscio-przejazdy i nie znam podstaw do uznania ich za nielegalne.

ROTFL


A tego, że "Kodeks drogowy istnieje" to już nie będę komentować.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrz 2012, 14:19:42 wysłana przez jarmoni »

Offline wawruch

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #32 dnia: 20 Wrz 2012, 14:17:11 »
jarmoni

Tak jak mówiłem - nie będę pośrednikiem bo to beznadziejny pomysł. Ja nie znam aż tak dobrze przepisów i dlatego nie wierząc w błędy Pani z Rzeczpospolitej, próbowałem dociec prawdy. Znalazłem kontakt do Pana Tomasza Pietrygi - Kierownika Serwisów Prawnych i poprosiłem o wyjaśnienie.

LINK do kontaktów
http://www.rp.pl/temat/86143.html

Otrzymałem odpowiedź bezpośrednio od Pani Agaty Łukaszewicz. W odpowiedzi tej wyjaśniła mi wszystko i już nie mam wątpliwości kto tutaj rozłożył jej artykuł na czynniki pierwsze czepiając się kompletnie nieistotnych szczegółów i totalnie go skrytykował pisząc nawet że "nie warto czytać Rzeczpospolitej".

Kontaktu bezpośrednio do tej Pani nie podam, ponieważ skoro nie ma go w zakładce kontakty i być może ta Pani nie życzy sobie żeby był podawany.

Napiszcie do Pana Tomasz Pietrygi, zapewne przekieruje korespondencję do Pani Agaty Łukaszewicz tak jak to zrobił w moim przypadku.

Myślcie sobie co chcecie - ja już wiem że artykuły Raffiego należy traktować z przymrużeniem oka.

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Wrz 2012, 14:21:17 »
Spoko. Te "nieistotne szczegóły" to kwestie merytoryczne. Dzięki za wyjaśnienie, myślę, że nie warto trudzić się kontaktem z "Rz" z prośbą o wyjaśnienie :)

Offline Trupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 731
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Wrz 2012, 14:31:21 »
wawruch - Zarzucasz Raffiemu błąd, masz argumenty na to, ale ich nie podasz. A Pani może wysłać sprostowanie do Gazety
To coś tu nie gra.
Ja mam natomiast maila od członkini komisji DS. BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO, która pierwszy raz słyszy o tym pomyślę.

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Wrz 2012, 14:33:18 »
Może warto by odłożyć sympatie polityczne (tudzież POlityczne) na bok i skupić się na rzeczowych argumentach. O plotkach i domysłach nie warto dyskutować.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Wrz 2012, 14:36:46 »
A ja napisałem do pana Pietrygi - jestem ciekawy jakie to argumenty zostaną przytoczone.

Offline Trupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 731
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Wrz 2012, 14:41:02 »
Mhroku, mam nadzieje, że podzielisz się odpowiedzią.

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #38 dnia: 20 Wrz 2012, 15:10:25 »
Chyba, oczywiście, że maile od p. Pietrygi i p. Łukasiewicza są objęte klauzulą tylko do użytku własnego i tak jak kolega wawruch nie uznasz za stosowne, żeby się nimi z nami podzielić...

z dyskusji na poziomie 'wiem ale nie powiem', oraz 'bo tak' większość wyrosła już dawno... większość.

Co do zarzutów do artykułów Raffi'ego, ależ kolego wawruch, każdy, każdy artykuł w każdym medium należy traktować jako czyjąś opinię, jest ona zawsze zabarwiona osobistym stosunkiem piszącego/tworzącego do danego tematu. Chyba nie czytasz reportaży/wywiadów/artykułów w 100% wierząc w ich obiektywność??? Od tego każdy z nas potrafi myśleć, coby mieć własne zdanie na podstawie różnych źródeł. Niestety wszyscy widzimy co się dzieje w kraju gdzie 1 bzdurny artykuł w jakimś medium potrafi wywołać burzę i po przedrukowaniu 20razy stać się 'prawdą absolutną' (Patrz afera z 4F). Tak Raffi nie jest wyrocznią, my to wiemy, ale wiemy też, że Raffi ma bardzo dużą wiedzę, doświadczenie, a z racji miejsca pracy/prac dostęp do wielu informacji. Czy jego artykuł powinien mieć taki tytuł... to przecież jego tytuł, do jego artykułu...

Media różne, jak WP/Interia/Onet/Gazeta.pl/SE/Fakt dają tytuły agresywne, krótkie i mocne, robią to świadomie i celowo. Tytuł artykułu ma na celu przyciągnięcie uwagi i już. Czy czytałbyś artykuł pod tytułem "8 chyba błędów, które chyba padły w konkurencyjnej do nas gazecie, ja tam bym się zastanawiał czy warto czytać tam inne rzeczy skoro takie błędy robią..." :P

------ POLITYKI PROSZĘ DO ROWEROWANIA NIE MIESZAĆ ------- i bez tego mamy bajzel w życiu :)

W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #39 dnia: 20 Wrz 2012, 15:12:53 »
Jeśli kogoś interesuje wypowiedź Bubelewicz na temat prac jej zespołu:
Cytuj
Poseł Beata Bublewicz uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Infrastruktury i zabrała głos na temat stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na temat działań realizowanych w tym zakresie. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią: http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=6FF7559FD2C6F80FC1257A6F00289EAF godz. 17.34

Na początek trochę (ok dużo) lania wody, ale dalej propozycje zmian:
- ustalenie pierwszeństwa, gdy pieszy zbliża się do pasów (na korzyść pieszych)
- zwiększenie kontroli nad stacjami diagnostycznymi i stanem pojazdów (archiwizacja i nalepki na szyby?)
- poprawa rozmieszczenia znaków
- zwiększenie mandatów (2x, chociaż właściwe byłoby 3x)
i do tego narzekanie na brak możliwości naprawy infrastruktury, bo są zaniedbania :(

Inne ciekawostki z tego posiedzenia to chwalenie się spadkiem liczby zabitych w 2011 i poprawą bezpieczeństwa! (minister chyba infr.)
Zauważenie wzrostu liczby poszkodowanych rowerzystów i powiązanie go z nowelizacją (także chęci cofnięcia pozwolenia na jazdę parami ??? i nie tylko)
Zauważenie procederu handlu punktami.

Dodatkowo można się dowiedzieć, iż w zespole Pani B. pracują osoby z PiSu (ze 2) i innych ugrupowań, a nie są wyszczególnione na liście.

Po dyskusji można się spodziewać więcej, ale głos Posłanki B. i tak wydaje się być  powyżej średniej spotkania.

Offline wawruch

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Wrz 2012, 15:33:39 »
MarioG

Pani Łukaszewicz nie napisała nic o żadnej klauzuli. Wręcz przeciwnie - chciała mi pomóc odpowiedzieć.

A ponieważ:
- rola pośrednika wydaje mi się co najmniej idiotyczna
- nie znam aż tak dobrze przepisów i nie jestem z tym na bieżąco

Z tych m.in. powodów postanowiłem nie cytować żadnych z tych wypowiedzi i zaproponować żebyście sami je uzyskali z pominięciem pośrednika.

Powodem mojego zabrania głosu w tej dyskusji był kategoryczny stosunek Raffiego do gazety którą szanuje ja i wielu zapewne innych. Uważam że jeśli chce być szanowanym przez wszystkich komentatorem powinien się wstrzymać od takiego kategorycznego opiniowania co należy czytać a co nie.

A do polityki się nie mieszam. Po prostu nie mogę się nie buntować kiedy gazeta którą czytam i uważam za dobre źródło informacji jest tak negatywnie oceniana na podstawie 1 artykułu przez osobę z tak dużym doświadczeniem jak Raffi ;)

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Wrz 2012, 15:48:51 »
Nie żyjemy w starożytnej Grecji, nikt nie utnie Ci głowy (ani nie zablokuje dostępu do forum :P) za przyniesienie złych wiadomości.

Nie przejmuj się 'słabą znajomością prawa' możesz przecież 'skopiować' tę odpowiedź bez komentowania, czyli po prostu przekazać bez ingerencji, do tego wiedza prawnicza jest zbędną...

W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Wrz 2012, 15:51:26 »
Tutaj jest kontynuacja posiedzenia z 12 IX.

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=A65E6E7BA811A530C1257A6F0048BD36

a tu jest druk sprawozdania:

http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=616

Polecam lekturę od strony 139.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrz 2012, 15:57:13 wysłana przez jarmoni »

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #43 dnia: 20 Wrz 2012, 15:52:06 »
Jakby coś już mój email trafił do pani Łukasiewicz, więc myślę, że dziś otrzymam odpowiedź.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cyklista zatrzyma się przed pasami
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Wrz 2012, 16:22:41 »
nie mam wątpliwości kto tutaj rozłożył jej artykuł na czynniki pierwsze czepiając się kompletnie nieistotnych szczegółów i totalnie go skrytykował

Jeżeli dla kogoś pisanie o czymś wbrew podstawie prawnej i myląc podstawowe pojęcia z ustawy to "nieistotne szczegóły", to trudno mi nawet znaleźć sarkazm odpowiedniego kalibru, by to skomentować. Wiem, że papier jest cierpliwy i łyknie wszystko, nawet największą bzdurę. Pragnę jednak zauważyć, że gdzieś tam, poza budynkiem redakcji, ludzie czytają te teksty, a potem pod ich wpływem uczestniczą w ruchu drogowym. I to jest właśnie to miejsce, gdzie kończy się zabawa, a zaczyna brutalna rzeczywistość zderzaka i flaków na asfalcie.

To że Pani Redaktor nie widzi w tym problemu i uważa to za "detale" przeraża mnie na poważnie. I tylko potwierdza moje zdanie, że jak niektórzy dziennikarze biorą się za temat rowerów, to jest to ze szkodą i dla rowerów i dla dziennikarstwa.


I w tym momencie zupełnie nieistotne jest z której redakcji jest owa Pani. Niekompetencja nie ma barw korporacyjnych! Jak o nowych przepisach kłamała Gazeta Prawna pisząc o "środkowym pasie ronda" zamiast "środku pasa przed skrzyżowaniem" to też wytykałem im publicznie niekompetencje zagrażającą życiu cyklistów. Jak to powtórzyły bezkrytycznie stacje radiowe, to poszedłem do nich i na żywo wytknąłem im niekompetencje na antenie. Analogicznie chodzę do Naczelnej gazety Stołecznej za każdym razem, gdy napiszą jakąś bzdurę o rowerach. Nawet Policji wytykałem błędy, gdy robili coś głupiego i niebezpiecznego.

Robię tak od dekady i o dziwo coraz trudniej mi się opędzić od dziennikarzy, którzy zapraszają mnie do programów, proszą o wywiady lub o opinie. Z Policją, o dziwo, też mam dobre stosunki. Wszyscy wiedzą, że ja się nie bawię w politykę i korporację - mnie interesuje to by o rowerach nie pisać bzdur!


Myślcie sobie co chcecie - ja już wiem że artykuły Raffiego należy traktować z przymrużeniem oka.

Po pierwsze to nie artykuł, a wpis na blogu. To zasadnicza różnica, blogosfera rządzi się zupełnie innymi prawami, inaczej się pisze wpisy do bloga, używa innego (bardziej dosadnego) języka. Jako człowiek korzystający z for, zapewne to wiesz!

Po drugie, sam zaznaczyłem w ostatnim akapicie tekstu, że jestem pracownikiem konkurencji i że najlepiej mi też nie wierzyć, tylko sprawdzać u źródeł - w dzienniku ustaw! Twoje odkrycie tej oczywistości jest całkiem zabawne jeżeli popatrzyć na nie w kontekście tego, że było to napisane całkiem otwartym tekstem, a potem jeszcze powtórzone na forum :)

Po trzecie, podchodzenie z rezerwą do wszystkiego co czytasz w prasie, jakiejkolwiek prasie, na pewno Ci nie zaszkodzi. Analogicznie z radiem i TV. Możesz zacząć od moich artykułów. Możesz nawet wytykać mi błędy merytoryczne w nich. Różnica jest taka, że ja Ci za to jeszcze podziękuję, przeproszę czytelników, po czym te swoje błędy grzecznie poprawię, by nie wprowadzać ludzi w błąd.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)