Autor Wątek: Nowe przepisy  (Przeczytany 11929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Nowe przepisy
« dnia: 13 Cze 2012, 08:47:45 »
Jako, że wchodzi nowy taryfikator punktowy dla kierowców jako ciekawostkę chciałem podać fragmenty dotyczące rowerzystów i pieszych (te przepisy także dotyczą rowerzystów - tych co mają prawko ;) ) :

* Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
* Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 9 pkt)
* Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)
* Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
* Rozmowa przez telefon komórkowy - 5 pkt (dotychczas 0 pkt)
* Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 3 pkt (dotychczas 0 pkt)
* Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów) - 2 pkt (dotychczas 0 pkt)


Źródło i więcej punktów: http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/piracie-teraz-dostaniesz-zdecydowanie-wiecej-punktow,1808256
Komu w drogę temu rower.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Cze 2012, 09:08:04 »
Jako, że wchodzi nowy taryfikator punktowy dla kierowców jako ciekawostkę chciałem podać fragmenty dotyczące rowerzystów i pieszych (te przepisy także dotyczą rowerzystów - tych co mają prawko ;) )

Jak słusznie zauważyłeś, taryfikator jest "dla kierowców". Z tego wynika, że nie jest dla pieszych, ani rowerzystów, gdyż oni kierowcami nie są. Rowerzysta jest KIERUJĄCYM, a nie KIEROWCĄ. To subtelna różnica, ale ona właśnie sprawia, że od nowego taryfikatora punkty karne nas już nie dotyczą.

Podawanie Interii jako "zaufanego" źródła wiedzy jest po prostu urocze :D I to nawet nie dlatego, że pracuję w konkurencyjnej firmie ;)

Tu masz mój artykuł o zmianach. A tu masz link do rozporządzenia.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Cze 2012, 10:41:02 »
Źle sformułowałem. Miało być że osoby które poza rowerem także jeżdżą autem. Jak na przykład Raffi ;)
Komu w drogę temu rower.

Offline MarioG

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Cze 2012, 11:34:32 »
W internecie każdy może być kim chce. To dziwne, że tak wielu wybiera bycie durniem...

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Cze 2012, 11:49:57 »
Osoba kierująca rowerem i posiadająca uprawnienia do prowadzenia samochodu jest też kierowcą. Zwolnienie kierowców, kierujących rowerami z punktów, nie wynika z definicji "kierujący" / "kierowca" zawartej w PoRD lecz z rozporządzenia.

Cytuj
§ 2. 1. Do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia
przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej "naruszeniem".
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Cze 2012, 12:19:41 »
Nie, kierowcą jest osoba która prowadzi pojazd silnikowy w danym momencie. Kierowca jest jednocześnie kierującym. Jeśli prowadzi rower, grupę pieszych, pędzi bydło to również jest w tym momencie kierującym, ale nie kierowcą.

Co do podstawy prawnej zwolnienia kierujących rowerem z punktów możesz mieć rację, nie jestem pewien czy to wynika z powyższej definicji.
« Ostatnia zmiana: 13 Cze 2012, 12:22:53 wysłana przez Publius »

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Cze 2012, 13:35:26 »
miało tak być, że teraz rowerzyści nie dostają punktów, wynika to z równości wobec prawa, a zmiana nastąpiła po procesie 2 rowerzystek, które się zderzyły, jedna straciła prawo jazdy bo miała, a druga nie bo nie miała :0)
a wina była wspólna, a tak na prawdę źle zaprojektowany zakręt na DDR.

który z & o tym mówi to nie wiem, ale media trąbiły że punkty nie dla rowerzystów.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Cze 2012, 13:36:57 »
Nie, kierowcą jest osoba która prowadzi pojazd silnikowy w danym momencie.

Dopowiedziałeś sobie, czy była jakaś nowelizacja ustawy PoRD, która zmienia definicje?
Jeśli to drugie, to wskaż proszę źródło, bo nie udało mi się odszukać.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Cze 2012, 15:44:26 »
Hmmm... Kaczor ma sporo racji. Czytam sobie PoRD a tam w definicjach:

Cytuj
kierujący - osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie;

kierowca - osobę uprawnioną do kierowania pojazdem silnikowym;

Ale rację ma też Bear, bo można być i kierowcą, i kierującym naraz. Nigdzie nie jest napisane, że nie można, a co nie jest zabronione...

Tez spotkałem się z interpretacją, że rowerzysta nie jest kierowcą, lecz tylko kierującym. Sam się na niej opierałem. Cóż, kolejny dowód na to, że w prawie wszystko najlepiej sprawdzać samemu, a w to co mówią Policja, instruktorzy nauki jazdy i inni fachowcy - nie wierzyć w ciemno. Mea culpa.

Kaczor ma rację i nieobowiązywanie punktów może wynikać z:
Cytuj
§ 2. 1. Do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej "naruszeniem".

Mnie tam, prawdę mówiąc, to wszystko jedno. Grunt, że punkty nas nie dotyczą ;)

Nie to bym jakieś kiedykolwiek na rowerze dostał jakiś punkt karny. Nawet w samochodzie przez ponad dekadę też zebrałem tylko 1 punkcik.

Ale tak na wszelki lepiej, że mnie to już na rowerze nie dotyczy ;) Nie ma co się bujać, zdarza mi się rowerem jeździć nieprzepisowo, choćby zjeżdżać na obszar wyłączony z ruchu, by ułatwić kierowcom wyprzedzanie mnie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Cze 2012, 15:47:57 »
Rzeczywiście, kierowca jest określony jako osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem. Zwracam honor.

Z tym że to się w takim razie kupy nie trzyma, bo z tej definicji jestem kierowcą nawet idąc pieszo :|
« Ostatnia zmiana: 13 Cze 2012, 15:53:40 wysłana przez Publius »

Rano1

  • Gość
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Cze 2012, 21:56:53 »
Innymi słowy, kierowcą może okazać się kierujący...spacerującym psem  ;)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Cze 2012, 22:02:19 »
Innymi słowy, kierowcą może okazać się kierujący...spacerującym psem  ;)

Psem może nie ale hulajnogą jak najbardziej i ... wlepiamy 3 latkowi punkciki za przejazd po zebrze.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Cze 2012, 00:39:34 »
A tak zahaczę z pytaniem... może da się zinterpretować coś na korzyść rolkarzy?
Powstaje nam coraz liczniejsza grupa użytkowników "mniejszych kółek". Są Oni na razie w prawnej luce i nawet policjanci nie potrafią jednoznacznie rozstrzygnąć jaką grupą poruszających się są. Co Wy na to?

PS. Jeszcze kilka lat a może doczekamy się "rolkowej" nowelizacji PoRD ;)

Jak jest rozwiązana kwestia rolkarzy w innych krajach UE ?
I jestem tatą po raz drugi!

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Cze 2012, 07:41:55 »
A tak zahaczę z pytaniem... może da się zinterpretować coś na korzyść rolkarzy?
Powstaje nam coraz liczniejsza grupa użytkowników "mniejszych kółek". Są Oni na razie w prawnej luce i nawet policjanci nie potrafią jednoznacznie rozstrzygnąć jaką grupą poruszających się są. Co Wy na to?

Osobiście spotkałem się z interpretacją, że rolkarze są pieszymi.

Szczerze mówiąc, to bym się cieszył z takiej interpretacji, bo jakby was zinterpretowano jako rowerzystów, to mielibyście mnóstwo nowych problemów i absurdów - konieczność posiadania hamulca, dzwonka, trzymania minimalnie jednej ręki na kierownicy i nóg na pedałach...


PS. Jeszcze kilka lat a może doczekamy się "rolkowej" nowelizacji PoRD ;)

Nie sądzę, a dlaczego? O tym poniżej.


Jak jest rozwiązana kwestia rolkarzy w innych krajach UE ?

Z tego co wiem, to nigdzie nie jest rozwiązana tak systemowo. Rolki tu i ówdzie dopuszczono (znakami) na niektóre drogi rowerowe, gdzie akurat albo było dość miejsca, albo mały ruch rowerowy, ale to w zasadzie tyle.

O możliwości jazdy jezdnią zapomnij raczej, póki rolki nie mają skutecznego hamulca i możliwości zamontowania oświetlenia. W Wiedniu na każdym pasie rowerowym jest namalowany zakaz jazdy rolkami wręcz, by na pewno nikt nie zjechał tym na jezdnię.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Cze 2012, 09:09:40 »

Z tego co wiem, to nigdzie nie jest rozwiązana tak systemowo. Rolki tu i ówdzie dopuszczono (znakami) na niektóre drogi rowerowe, gdzie akurat albo było dość miejsca, albo mały ruch rowerowy, ale to w zasadzie tyle.

O możliwości jazdy jezdnią zapomnij raczej, póki rolki nie mają skutecznego hamulca i możliwości zamontowania oświetlenia. W Wiedniu na każdym pasie rowerowym jest namalowany zakaz jazdy rolkami wręcz, by na pewno nikt nie zjechał tym na jezdnię.

Ja także jestem tego samego zdania. Rolkarz potrzebuje znacznie więcej miejsca do jazdy niż rowerzysta a wyprzedzenie go jest bardzo niebezpieczne.

Polemizowałbym jednak o do skutecznego oświetlenia. W końcu światełka można montować
1. bezpośrednio do rolek zarówno na przód jak i na tył
2. w formie opasek odblaskowych z umieszczonymi diodami
3. Jako lampki przypinane na wsuwki
4. bezpośrednio do kasku

Jednak największy szkopuł jest w tym, że najmniejszy śnieg skutecznie eliminuje rolkarzy co dla rowerzysty nie jest zasadniczą przeszkodą.