Autor Wątek: Wilkołak i Przyjaciele  (Przeczytany 4882 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rano1

  • Gość
Wilkołak i Przyjaciele
« dnia: 11 Lut 2010, 10:28:24 »
Żeby trochę rozjaśnić ciemną stronę tematów "na górze", gdzie autorytarnie i zasadniczo Wodzowie ustalili zasady, gdzie zrobiło się trochę straszno (system kar i ostrzeżeń itp.) i pisnąć nawet nie można, postanowiłem założyć "na drugim końcu" ten temacik, jako alter ego wyżej wymienionych  ;D

Generalnie rzecz ujmując, wszelkie rozgrywki dyscyplinarne na forach i tak zależą od dwóch stron zabawy - użytkownika i admina. Nie ma zamkniętego katalogu złych zachowań a inne zachowania i wypowiedzi tez czasem bywają szykanowane przez adminów, nierzadko tendencyjnie i złośliwie. Bynajmniej nie mówię o forum WMK, ale ogólnie, bo na różnych forach pisałem  :D
Także podstawą kultura obu stron !

Wracając do zasad nowego forum WMK. W zasadzie zastanawiam się nad tym "i inne". Pewne uogólnienia, nieostrości czasem bywają potem dyskusyjne. "Gdzie jest ta niewidzialna granica" - można byłoby powiedzieć. Oby nie było takich przypadków. Jednakże proponuję dodanie w forumowych zasadach punktu REKLAMACJE w stosunku do "nieostrych", tj. dyskusyjnych decyzji adminów, w zakresie usuwania tematów i wymierzania kar (ostrzeżeń). Nie zawsze sędzia w sprawie ma rację i nawet tu - w trybie forumowo-koleżeńskim warto byłoby polubownie rozpatywać takie zażalenia użytkowników. Dobrze chuchać na zimne, jak mówili starzy eskimosi  :D

Zapytam przy okazji, co ma oznaczać określenie "zarządzenia", kto je będzie wydawał ?

No i - wyrażę się jasno - nie zgadzam się z upomnieniami, jako elementem systemu kar, w przypadku założenia tematu, który dubluje inny. Wraz z rozrostem forum, trudno ślęczeć godzinami, żeby sprawdzić, czy napewno podobny temat już się nie znalazł. Jest coś takiego jak wina nieumyślna i trudno ją stawiać na równi z zachowaniami agresywnymi lub mijającymi się z prostymi zasadami każdego forum.

To tyle na razie  ;)

Drex

  • Gość
Odp: Wilkołak i Przyjaciele
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lut 2010, 11:02:52 »
"Niewidzialną granicę"... Hmmm... ustala administracja. :P Ale ogólnie można przyjąć, że normy społeczne akceptowane przez ogół, będą akceptowane także tutaj- przekroczenie takich norm jest tą granicą. "Ogół" jednocześnie nie znaczy "10 osób którym to nie przeszkadza".

"Reklamacji" nie będzie. Forum internetowe nie jest demokracją (my udostępniamy miejsce i możliwość wyrażania poglądów i jednocześnie jesteśmy odpowiedzialni za to, co napiszą użytkownicy- musimy pilnować żeby spełniało "normy" o których pisałem wyżej i ta odpowiedzialność daje nam prawo do kontroli i podejmowania decyzji.). Są ustalone zasady dla wszystkich. Jedyną możliwością odwołania się od błędnej (złej) decyzji jest rozmowa z przyznającym na przykład ostrzeżenie (przez system prywatnych wiadomości). W "wyższej instancji"- można zgłosić rozmowę na PW administratorom wraz z komentarzem- wtedy jeśli inni admini uznają, że decyzja była zła- zostanie to poruszone na wewnętrznym forum administracji.

Poza tym ja, będąc modem na forum mającym 30 tys. użytkowników wiem jak wygląda takie odwoływanie się. I jestem stanowczo na NIE.

Co do upomnień za dublowanie tematu- jest możliwość sprawdzenia czy coś na forum już było i to dość łatwo: KLIK, jeśli ktoś nie potrafi z tego korzystać- nie nasz problem. Poza tym ostrzeżenie nie jest przyznawane obligatoryjnie- zależy to od konkretnej osoby i wagi przewinienia. Hipotetycznie: jeśli masz przyklejony temat "Gdzie kupić pompkę do roweru" a ktoś założy nowy z tym samym pytaniem- sam prosi o ostrzeżenie. Ale jeśli ktoś "potrzebuje 3 kulek z łożyska do roweru marki jakiejśtam" i już będzie istniał temat "oddam 5 kulek do łożyska", to wiadomo, że takie coś nie jest potrzebne na co dzień i można na to przymknąć oko.

Co do "zabawy" w użytkownika i admina- dla Ciebie może to i zabawa, dla nas jednak to dość poważna sprawa. To forum jest "oficjalnym" miejscem dyskusji Warszawskiej Masy Krytycznej, która jednak musi mieć swój wizerunek- ktoś musi o niego dbać- i robią to admini i moderatorzy. I Gwarantuję Ci- jeśli potrafisz się odnaleźć wśród Masowiczów czy zabezpieczenia- tutaj też nie będziesz narzekał na dyscyplinę.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wilkołak i Przyjaciele
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lut 2010, 19:00:01 »
Ciekawy wątek. Odniosę się do kilku rzeczy.

1) Niesłuszne kary.
Nie przypominam sobie, by na poprzednim forum był taki problem z moją osobą (albo Skelerem) jako modem. Nie sądzę, by zdarzał się i teraz. Nigdy nie stałem z batem nad użytkownikami (bo i po co?), tak jak i użytkownicy nigdy nie byli tu szczególnie problematyczni. Tu zapewne będzie tak samo.


2) Odwołania, reklamacje
Podobnie jak na Gronie, czy wcześniejszym forum Masy, nigdy nie bałem się dyskusji nad moimi decyzjami. Publicznych, niepublicznych - jak kto lubi. W razie wątpliwości i tutaj można pisać - na pewno wyjaśnię powody np edycji, usunięcia posta, czy zamknięcia jakiegoś tematu. Z resztą - zwykle robię to od razu w momencie, gdy coś robię z czyimś postem na Gronie. Na starym forum też próbowałem, ale tam się nie dawało. Tutaj będzie tak jak na Gronie - akcja+informacja "dlaczego" od moderatora.

Tak samo jest z dyskusją. Chętnie posłucham. Wymienię argumenty. Jak mnie ktoś przekona, że się pomyliłem, to nie dość, że post wróci, to jeszcze z przeprosinami, że zniknął. Z resztą po to jest dział "kosz" by postów nie kasować od razu bezpowrotnie, a w taki sposób, by możliwe było ich odzyskanie, gdyby się okazało, że decyzja moda jest błędna. Bo przecież czasem myli się każdy.

3) Ostrzeżenia
Niegroźne zwierze, generalnie ma przypominać, a nie zwalczać kogokolwiek. Na dawnym forum tego nie było, więc pewnie dlatego tutaj brzmi groźnie. I faktycznie sposób w jaki opisał je Drex powoduje, że ciarki po plecach przechodzą. Z czasem może napiszę coś ładniejszego i mniej straszącego - generalnie bowiem nie ma czego się bać.
 
Ostrzeżenie jest po to by od razu nie skakać na Użytkownika za najmniejszy duperel z banem i kasowaniem postów. Na dawnym forum Masy mogliśmy tylko banować i kasować - tu zamiast tego często będziemy woleli upomnieć (prywatnie, bo ktoś może nie lubić publicznie) za jakieś drobnostki.
Ja nie widzę w tym nic złego, że kogoś poproszę by opcją EDYTUJ np usunął jakieś zbędne dla sprawy bluzgi, poprawił rażący brak ortografii, zmienił niedziałający link itp zamiast kasować Mu od razu posta. Nie uważasz, że to plus? ;-)

4) "Inne"
Tak to już w życiu jest, że nie da się wyliczyć wszystkiego w regulaminach. Po prostu powstała by lektura z setką punktów opisujących rzeczy i przewinienia, których najpewniej nikt tu nigdy nie popełni. Takiej listy nikt by potem nawet nie przeczytał.

Dlatego też moderatorzy (jako leniwe stworzenia), zamiast wypisywać wszystko co się może zdarzyć używając wyrazów, których połowa Użytkowników nawet nie zna, zostawiają sobie "furtkę" na wypadek, gdyby pojawił się ktoś z nowym genialnym pomysłem zawalenia forum spamem, sprowokowania użytkowników do walk między sobą, albo czegoś podobnego. W praktyce te "inne" sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. A gdy już się zdarzają, to najczęściej użytkownicy forum sami proszą by zareagować, bo coś się złego dzieje.

5) Zarządzenia
A nie wiem co to jest i skąd się wzięło :-) Usunę w wolnej chwili, bo faktycznie dziwnie brzmi.

6) Zdublowane wątki
Są pewne nowe rzeczy na forum, do których trzeba się przyzwyczaić. Jest to na przykład opcja "szukaj", którą można wyszukać wątek na dany temat. I o tym będziemy przypominać. Nikt oczywiście nie będzie chłostał batem za to, że ktoś się nie podpiął pod temat sprzed 5-ciu lat, który w dodatku średnio pasuje. Ale na pewno nie może być tak, że pojawią się np 3 wątki o zdjęciach z jednej masy, albo dwa wątki o trasie tej samej Masy. I dlatego jest napisane, że będziemy upominać ;-)


X) BONUS: O Drexie
Sporą część rzeczy o które pytasz Rano, napisał Drex. Moderuje On bardzo duże forum, z wieloma tysiącami userów. Stąd ma swoje podejście do moderacji - na wielkim forum, z tysiącami userów, moderatorzy są bardzo ostrożni i wyczuleni na każdy duperel. Tam jak każdy użytkownik napisze dziennie po jednym poście z którym coś będzie nie tak, to w 2-3 dni jest 100 000 postów do wymoderowania. Dlatego na dużych forach jest taka przerażająca dyscyplina. Reaguje się na duperele, by w ogóle dało się korzystać z forum.

U nas na Masie forum jest znacznie mniejsze. Ludzi mniej, postów i wątków też mniej. Więc zawsze było (i będzie) inaczej. Atmosfera była zawsze inna - luźniejsza. Moderatorzy reagowali rzadko, bo rzadko była taka potrzeba. A jak reagowali, to na luzie, bo i zdarzały się zwykle rzeczy drobne.
Tu użytkownicy i moderatorzy często się znają "w realu", nie robią sobie świństw. A jak mają wątpliwości jakieś, piszą na GG,Tlen, albo gadają o swoich pomysłach z Organizatorami na spotkaniu Przedmasowym lub na Masie. I dlatego u nas moderuje się inaczej.I będzie nadal po staremu, tak samo jak na starym forum było do tej pory.

A na Drexa trzeba trochę patrzyć właśnie z tej perspektywy, że przesadza czasem, bo przyzwyczaił się do moderacji forum z kilkoma tysiącami postów na dzień. Z czasem przyhamujemy Jego zapędy do poziomu moderacji forum z kilkudziesięcioma postami na dzień i inną skalą problemów. Z ludźmi, którzy w większości znają się z Mas i nie wymagają aż takiego "bata" nad głową przy rozmowie. Do tego czasu trzeba po prostu brać poprawkę na to co pisze, bo faktycznie czasem przesadza ze straszeniem lub informowaniem jakie to rozmiary bata moderatorzy mają w zanadrzu. Owszem, mają, ale nie znaczy, że będą z nich co chwila korzystać przy najmniejszej okazji ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Wilkołak i Przyjaciele
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Lut 2010, 19:23:56 »
No i groźny wygląd z awiatara  ;D

Fajnie, że moje spostrzeżenia - ogólne, często nie dotyczące tego właśnie forum, spotkały się z takimi wyjaśnieniami, które miejmy nadzieje przydadzą się innym.
Myślę, że z nadejściem wiosny i odmrożeniem ruchu rowerowego zainteresowanie forum wzrośnie.
Serdecznie pozdrawiam,
Rafał II

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Wilkołak i Przyjaciele
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lut 2010, 19:29:52 »
Raffi... Piszesz z szybkością karabinu maszynowego...  :o
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Drex

  • Gość
Odp: Wilkołak i Przyjaciele
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lut 2010, 20:16:39 »
Moderuje On bardzo duże forum, z wieloma tysiącami userów. Stąd ma swoje podejście do moderacji - na wielkim forum, z tysiącami userów, moderatorzy są bardzo ostrożni i wyczuleni na każdy duperel. Tam jak każdy użytkownik napisze dziennie po jednym poście z którym coś będzie nie tak, to w 2-3 dni jest 100 000 postów do wymoderowania

Sprostowanie: moderował. Zrezygnowałem z tej "przyjemności". Za dużo pracy a za mała "nagroda" w zamian... Biorąc pod uwagę, że na forum było pisane dziennie średnio 600-1000 postów na 5 moderatorów i 3 adminów ( z których połowa chodziła do szkoły a druga połowa do pracy), każdy z tych postów trzeba było przeczytać, na kilkadziesiąt odpowiedzieć... To prawie jak praca na etat...