Autor Wątek: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator  (Przeczytany 5100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« dnia: 24 Maj 2011, 15:25:59 »
Artykuł o projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien, również dla rowerzystów.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/516264,w_nowym_taryfikatorze_znajda_sie_mandaty_takze_dla_rowerzystow.html

To jest szczególnie ciekawe

"Zgodnie z propozycjami MSWiA rowerzysta, który będzie utrudniał ruch innym pojazdom, dostanie mandat w wysokości 200 zł."
« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2011, 15:30:11 wysłana przez Rincewind »

storm

  • Gość
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj 2011, 16:15:17 »
Chwila, moment... a co z kierofffcami, którzy utrudniają jazdę rowerzystom, zajeżdżając im drogę, wyprzedzając na gazetę, etc? Jaki mandat oni dostaną? Bo należy im się chyba co najmniej kilka:
- za powodowanie zagrożenia w ruchu lądowym
- za narażanie zdrowia lub życia innej osoby na uszczerbek (i to już chyba z Kodeksu karnego?)
- nie utrzymanie właściwego dystansu podczas wyprzedzania
Dlaczego trąbią się o nas i o zwiększaniu naszych praw i za moment grożąc nam mandatami, a nie pokazuje się w artykułach (zdjęcia, filmiki) jak to taki kieroFFFca wyprzedza na 4-tego rowerzystę, zajeżdża mu gwałtownie drogę, spycha do rowu, albo wymusza pierwszeństwo?


Inna rzecz... Że kupa lajkrowców i nie tylko wpycha się gdzie popadnie ze swoimi produktami roweropodobnymi nie patrząc czy ma do tego prawo czy nie :> osobiście jak przekraczam jezdnię i wchodzę na chodnik przy Al.Krakowskiej to czuję się zobowiązany do tego, aby spojrzeć - zupełnie jakbym szedł ulicą - w lewo i w prawo, czy nie wpadnę jakiemuś rofferzyszczie pod koła... :> Zupelnie jakby to była rowerostrada a nie chodnik.


P.S.
Cytuj
Mandat w wysokości 50 zł mają dostawać rowerzyści, którzy nie opuszczają śluzy rowerowej przy skrzyżowaniu, czy tacy, którzy będę jechać obok siebie na jezdni.
Czy to aby nie jest sprzeczne z nowymi prawami?

« Ostatnia zmiana: 24 Maj 2011, 16:16:36 wysłana przez storm »

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj 2011, 17:53:18 »
P.S.
Cytuj
Mandat w wysokości 50 zł mają dostawać rowerzyści, którzy nie opuszczają śluzy rowerowej przy skrzyżowaniu, czy tacy, którzy będę jechać obok siebie na jezdni.
Czy to aby nie jest sprzeczne z nowymi prawami?

Ja też za bardzo tego nie rozumiem, ale to dopiero projekt. Ciekawi mnie co z tego finalnie wyjdzie. W artykule który podałem również jest mowa o tym, że będą wyższe mandaty dla kierowców za niektóre wykroczenia, więc nie należy za bardzo się bulwersować :D

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj 2011, 19:46:28 »
Na szczęście dziennikarze nie stanowią prawa. Choć jak widać, próbują tworzyć rzeczywistość wirtualną ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Maj 2011, 11:34:39 »
Wyższe mandaty itd nic nie zmienią. Tu trzeba egzekwować to co jest. Czyli panowie co stoją z suszarkami w krzaczkach - przegonić je na większe skrzyżowania w miastach. Niech sobie tam postoją i zaczną działać przy okazji szczytu, kiedy pojawiają się w dużej ilości kieroFFFcy, wjeżdżają na zablokowane skrzyżowania, tworzą korki, etc. Jestem pewien, że raz dwa te drogi by się udrożniły, spadła by ilość wypadków i kolizji, statystyki poszłyby w górę, a przede wszystkim budżet miasta i państwa by się zaczął domykać... (no i może pewien złodziej przestałby kraść nasze emerytury)


Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Maj 2011, 17:05:16 »
Kary a i owszem są  ,ale interpretacja może być dowolna, np. aleja Krakowska rzeczywiście tam jest "wolna amerykanka" niby ścieżka jest (fragmentaryczna i poszarpana z normalnych płyt chodnikowych) i tam jeżdżę w stronę Janek ulicą (od Łopuszańskiej) z powrotem chodnikiem do Łopuszańskiej a później do Korotyńskiego na "wydrę" ulicą ,ale cały czas mam poczucie że łamię przepisy ,ale z tym do kościoła nie chodzę. Natomiast dzisiaj nawet autobus "Real" na tej trasie chciał mnie przytrzeć na wysokości  Bakalarskiej ,i co mógłbym zrobić ? po przeciwnej stronie jest niby ścieżka -do wiaduktu więc wedle prawa ja pierwszy złamałem przepis.I to właśnie jest chichot prawa -możesz być poszkodowany  w majestacie prawa .Na rozum żadne prawo nie jest w stanie nauczyć kogokolwiek- Polak zawsze omijał prawo i naginał je na własne potrzeby.Prawo jest ale ja jakoś się nie cieszę, to tak jak z politykami i rządem -obiecał i CO?????

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Maj 2011, 20:08:10 »
autobus "Real" na tej trasie chciał mnie przytrzeć na wysokości  Bakalarskiej ,i co mógłbym zrobić ?  (...) możesz być poszkodowany  w majestacie prawa

Nie bardzo to będzie takie "w majestacie prawa". Gdy gość specjalnie spycha Cię z drogi, niezależnie od powodów, to już nie jest zwykłe wykroczenie drogowe, a usiłowanie zabójstwa z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Można i trzeba w takiej sytuacji się bronić! I prawo nam na to pozwala.

Jak masz świadków (nie rodzinę, najlepiej osoby przypadkowe), albo video nakręciłeś jadąc kamerką na kasku, to można też złożyć doniesienie na Policję i kierowca bardzo pożałuje swojej chęci do stanowienia prawa zderzakiem.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Maj 2011, 00:46:19 »
Cytat: Raffi
Gdy gość specjalnie spycha Cię z drogi, niezależnie od powodów, to już nie jest zwykłe wykroczenie drogowe, a usiłowanie zabójstwa z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Można i trzeba w takiej sytuacji się bronić! I prawo nam na to pozwala.
Dzisiejsze zdarzenie róg Budowlanej i Chodeckiej. Starszy Pan wymusił pierwszeństwo na przejeździe rowerowym. Otworzył drzwi i jeszcze zaczął coś krzyczeć. Częściowo będąc przed jego maską zsiadłem z roweru, a Pan raczył w tym momencie ruszyć. Trącił mnie, aż zębatka miała bliskie i bolesne spotkanie z moją łydką. Jedyne co w reakcji obronnej udało mi się zrobić to walnąć w maskę i drzwi, aż sobie siniaka na dłoni zrobiłem.
Teraz proste pytanie: jak się bronić? Jak zatrzymać 1,5 tonowy samochód z bandytą za kierownicą (akcja była dynamiczna więc o żadnych świadkach i numerach rejestracyjnych zapomnij)?

PS. Użycie gazu skończyło by się zapewne moją winą za użycie niewspółmiernej obrony czy innym prawniczym gównem.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

mplonski

  • Gość
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Maj 2011, 01:50:51 »
Jedynym rozwiązaniem jest chyba spisanie numerów rejestracyjnych i zgłoszenie sprawy na policję (ucieczka z miejsca wypadku traktowana jest dużo bardziej poważnie niż zwykła kolizja). Innej opcji niestety nie ma.

Zawsze można próbować potraktować kolegę gazem, a potem tłumaczyć, że jego czyny wzbudziły w nas poczucie zagrożenia życia i musieliśmy się bronić.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Maj 2011, 07:57:55 »
Teraz proste pytanie: jak się bronić?

To co wykonałeś z 15 tonowym autobusem na Modlińskiej było, zdaje się, całkiem skuteczne, by kierowcy wybić z głowy głupie pomysły z zajeżdżaniem drogi ;)

A jak auto ruszy na Ciebie, gdy stoisz przed nim? Stracić równowagę i przewrócić się na maskę polecam. Z impetem, by na pewno powstało odpowiednie pamiątkowe wgniecenie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Michał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maj 2011, 08:25:33 »
Teraz proste pytanie: jak się bronić?
To co wykonałeś z 15 tonowym autobusem na Modlińskiej było, zdaje się, całkiem skuteczne, by kierowcy wybić z głowy głupie pomysły z zajeżdżaniem drogi ;)
Siakieś wyjaśnienia, linki?
Pozdrawiam
Michał

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Maj 2011, 10:31:08 »
właśnie, co z autobusem :0)?

a co do gazu, zawsze możesz gościa spsikać i sobie pojechać. Możesz też spsikać tylko kratkę od wentylacji na podszybiu. To nie jet bezpośredni atak.

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Maj 2011, 13:33:43 »
A więc widzicie panowie i panie tylko kursy samoobrony nam zostają , takie zdarzenia jak otarcia rowerzysty czy zajechanie mu drogi raz że są niewidoczne dla ogółu drugi raz społeczeństwo nie nauczone świadczyć przeciwko zbrodniarzom (obgadywać normalnych o tak) tak jak mnie przytrafiło się 2 lata temu i zgłosiłem oficerowi dyżurnemu z wydziału ruchu drogowego że zostałem potrącony przez znanego sprawcę (numery podali mi przechodnie)na pasach przy polach Mokotowskich i ul .Banacha i zostałem pouczony że najpierw należy mi się mandat od 50 do 500zł za przejazd po pasach a później on będzie ustalał bieg zdarzeń , dlatego już nie wierzę w skuteczność prawa. Od tamtej pory jak f...   i  schodzę z roweru jak nie ma ścieżki i natężenie ruchu pieszych i samochodów na takowych pasach jest spory. 

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Maj 2011, 14:39:02 »
właśnie, co z autobusem :0)?

Najpierw udowodniliśmy kierowcy autobusu, że nie da się zepchnąć z drogi dwóch rowerzystów naraz, jeżeli każdy jedzie z innej strony pojazdu ;). Zwłaszcza, gdy rowerzyści nie są w ciemię bici i współpracują zmieniając prędkość jazdy i pasy ruchu.

Później się rozdzieliliśmy, bo Seba nie chciał gonić kierowcy. Ja pojechałem do domu, Seba dalej Modlińską w stronę swojego.

Później Seba jednak dogonił autobus na przystanku. Zatrzymał się, wsiadł do autobusu, skutecznie wytłumaczył kierowcy błąd nie używając rąk, acz używając słów powszechnie uznawanych za konieczne w takiej sytuacji i powodując ogólne przerażenie. Wysiadł, wsiadł na rower i pojechał spokojnie dalej. Po chwili został ponownie wyprzedzony przez ten sam autobus w BARDZO bezpiecznej odległości.

A później ja, pomimo wcześniejszej deklaracji dla Seby, że już tego nie będę robił, wysłałem jeszcze jako pasażer autobusu skargę do MZA na to, że kierowca próbuje stanowić prawo zderzakiem i że nieźle wyhuśtał pasażerów bawiąc się w ciuciubabkę na drodze z jakimiś rowerzystami. Otrzymałem od firmy grzeczne przeprosiny i zapewnienie że to oczywiście przypadek jednostkowy (w to wierze, poprzednią taką akcję miałem z dekadę temu) i że się nie powtórzy, by takie zachowania nie są w firmie tolerowane.


a co do gazu, zawsze możesz gościa spsikać i sobie pojechać. Możesz też spsikać tylko kratkę od wentylacji na podszybiu. To nie jet bezpośredni atak.

Nowe auta mają filtry z węgla aktywnego i to nie ma prawa zadziałać.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2011, 14:53:07 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Mandaty dla rowerzystów - taryfikator
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Maj 2011, 15:09:24 »
Co do filtrów to może i zatrzymają, ale osobiście nie chciałbym sprawdzać. A co do autobusów to raz z Grześkiem (kiedyyś był w zabezpieczeniu) i Karoliną spowodowaliśmy że pan kierowca zatrzymał się na wysokości przystanku, tylko że na środkowym pasie. Bez wsiadania do nego :0). A co do skarg do ztmu to chyba najlepsza droga, następnym razem jak mi się autobus otrze o rękaw to własnie tak zobię, zamiast posyłać dziadowi wiązankę. Myślę że podziała skuteczniej.