Autor Wątek: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic  (Przeczytany 12229 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Sie 2012, 07:09:37 »
Niestety tradycja i poszanowanie historii w narodzie ginie... zostałem na Puławskiej obtrąbiony i z piskiem opon objechany przez conajmniej 2 samochody, kiedy stanąłem na awaryjnych o 16:59...
Także kiedyś tak miałem. Tym większe uznanie dla motocyklistów, którzy w centrum po prostu zablokowali wjazdy na rondo.

Offline bu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Płeć: Kobieta

Rano1

  • Gość
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Sie 2012, 10:46:10 »
Dlatego super, że funkcjonują takie inicjatywy, jak ten Przejazd.

Niestety, wielu tzw. Warszawiaków, co na święta wyjeżdżają stąd do domów, zupełnie nie identyfikuje się z heroiczna historią tego miasta, co widzimy na co dzień, co się tu wyprawia. Zresztą organizowanie koncertu Madonny w ten dzień (poprzedni jej warszawski koncert 15 sierpnia - Święto zwycięstwa nad Bolszewikami) pokazują, że międzynarodowe firmy przy współudziale naszych tzw. elit rządzących w d. mają nasze wartości narodowe i pamięc historyczną  >:(

Prawda jest niestety brutalna, jak widac.

Tym bardziej wielkie dzięki za podtrzymanie tej inicjatywy. Oby tak dalej !

Moje kilka fotek:

https://picasaweb.google.com/108822472562880573515/PrzejazdSwieczkowy01082012


P.S. Jakby ktoś chciał zobaczyc kilka fotek, jak się okazuje (pytałem Czajnika) z debiutanckiego Przejazdu Świeczkowego z 2006 roku (do Powązek trio, na Kopcu był Nas już więcej), napiszcie. Wkleję dodatkowy link.
« Ostatnia zmiana: 02 Sie 2012, 22:49:22 wysłana przez Rano1 »

Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Sie 2012, 13:11:06 »
  Wielkie podziękowanie dla osób z osiedla Śliwice, którzy nie tylko uraczyli nas pysznym ciastem i kompotem ile w niebanalny sposób potrafili opowiedzieć powstańczy rozdział historii swojego osiedla, i to jeszcze położonego na prawym brzegu - którego nikt nie łączy z Powstaniem.

 Wspaniale że w Warszawie są jeszcze takie społeczności lokalne, które zamiast odgradzać się od reszty świata, potrafią się pokazać od lepszej strony.

 Patrząc w telewizji na to co działo się w niektórych miejscach w Warszawie, ciesze się że nie byliśmy na Kopcu i nie wpakowaliśmy się w jakąś żenującą szopkę.

  Zrobiliśmy to po swojemu, po masowemu i było fajnie  ;)


« Ostatnia zmiana: 02 Sie 2012, 13:13:58 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Sie 2012, 19:16:24 »
Jako przedstawiciel nieobecnych proszę o jakąś relację odnośnie powstańczej historii tego osiedla...

  Wielkie podziękowanie dla osób z osiedla Śliwice, którzy nie tylko uraczyli nas pysznym ciastem i kompotem ile w niebanalny sposób potrafili opowiedzieć powstańczy rozdział historii swojego osiedla, i to jeszcze położonego na prawym brzegu - którego nikt nie łączy z Powstaniem.

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Sie 2012, 21:14:35 »
  Wielkie podziękowanie dla osób z osiedla Śliwice, którzy nie tylko uraczyli nas pysznym ciastem i kompotem ile w niebanalny sposób potrafili opowiedzieć powstańczy rozdział historii swojego osiedla, i to jeszcze położonego na prawym brzegu - którego nikt nie łączy z Powstaniem.
I dla osób z osiedla i dla organizatorów przejazdu. To jest świetna okazja do poznania miejsc związanych z  historią miasta. Nawet mieszkając w nim często nie wie się o części wydarzeń i nie zna się miejsc położonych często bardzo blisko tych mocno uczęszczanych, ale położonych poza głównym nurtem życia miasta.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Sie 2012, 23:20:06 »
Jako przedstawiciel nieobecnych proszę o jakąś relację odnośnie powstańczej historii tego osiedla...


Osiedle Śliwice na Żeraniu (obecnie wg. MSI Pelcowizna), powstawało, w latach 37-39 i stanowiło przykład dobrze zaplanowanego osiedla. Po wojnie rozwój osiedla został zatrzymany przez stworzenie przy nim zurbanizowanego obszaru fabryki Żerań wraz z infrastrukturą kolejową i towarzyszącymi im Jednostkami Gospodarki Uspołecznionej.
Od tego czasu Osiedle Śliwice stanowi w tej części miasta ostoje przedwojennego budownictwa jednorodzinnego.

Odnośnie Powstania Warszawskiego.
Osiedle to stanowiło przyczółek pojedynczej akcji powstańczej, której zadaniem było zdobycie niemieckiego bunkra przy ufortyfikowanej stacji Warszawa Praga. Nieliczny źle uzbrojony i dowodzony oddział, podjął się tego zadania za dnia, operując w otwartym terenie od strony ulicy Witkiewicza. Jeśli pamięć mnie nie myli to dwóch rannych powstańców zyskało schronienie u mieszkańców osiedla.

Drugim epizodem była tragiczna śmierć załogi samolotu Liberator 871 z 31 Dywizjonu Południowo-Afrykańskich Sił Powietrznych, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Pilot samolotu, według zeznań świadków w ostatniej chwili skierował maszynę na prawo, unikając ofiar cywilnych wśród mieszkańców ulicy Gersona i Witkiewicza.
Mieszkańcy osiedla, do dnia dzisiejszego trzymają fragmenty tego samolotu, jako relikwie.

Tyle historii, której nie można już zmienić i można  o niej tylko pamiętać.

P.S.

Jeśli coś pomyliłem to mnie poprawcie.     
« Ostatnia zmiana: 03 Sie 2012, 01:46:34 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Sie 2012, 10:00:44 »
Osiedle Śliwice na Żeraniu (obecnie wg. MSI Pelcowizna), powstawało, w latach 37-39 i stanowiło przykład dobrze

Jeśli coś pomyliłem to mnie poprawcie.   

To poprawię: Golędzinów to była wieś rycerska na zachód od Bródna. Pelcowizna to od majątku Pelca, który zbudował tam folwark (co onegdaj było dość powszechne na prawym brzegu Wisły). Śliwice to od tzw. fortu Śliwickiego (polecam obejrzeć zachowane fragmenty). Żerań jest dużo na północ od tego wszystkiego.

Więcej tutaj: http://warszawamsi.blogspot.com/2012/07/pelcowizna.html

Jeśli ktoś ma materiały o por. Śliwickim to bardzo o nie proszę.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Sie 2012, 11:20:13 »
Po wojnie rozwój osiedla został zatrzymany przez stworzenie przy nim zurbanizowanego obszaru fabryki Żerań wraz z infrastrukturą kolejową i towarzyszącymi im Jednostkami Gospodarki Uspołecznionej.

Linia kolejowa nie została wybudowana wraz z FSO, lecz była tam długo przed wojną. Tak samo jak warsztaty kolejowe przy Odrowąża.

Co do nazwy terenu, to Golędzinów, Pelcowizna i Żerań to są nazwy o których dyskutuje się od lat, która jest właściwa ;-) W prawach własności czasowej jakie dano FSO do tych terenów było, że są to "terenu przy szosie Modlińskiej na Golędzinowie". W planach przedwojennej stolicy nazywano ten obszar Pelcowizną. Żerań historycznie jest na północ od Toruńskiej, ale nazwa ta przylgnęła do terenów FSO, więc niektórym i tak się nie wytłumaczy ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Przejazd świeczkowy - 1 sierpnia 2012 z mieszkańcami Śliwic
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Sie 2012, 22:22:25 »
Dla tych do maja jeszcze jakieś wątpliwości. Warto obejrzeć ten materiał (w pigułce)

Bitwa o Warszawe-Powstanie1944.