Autor Wątek: Ramiona v-brake'a nie odbijają  (Przeczytany 23803 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Lut 2014, 20:17:46 »
Nikt tutaj nie wspomniał, a uważam że warto wspomnieć o jeszcze jednej przyczynie "zacinania" się ramion.

Zdarzyło mi się przynajmniej dwukrotnie w ramionach od Cantiliver i V-brake sytuacja w której ramie zacinało się po dokręceniu śruby mocującej w piwot.

Przy słabym dokręceniu ramię obracało się na piwocie luźno. Przy mocniejszym, albo się zacinało albo "stawało". Pytanie dlaczego?

Ano dlatego że tulejka w V-braku była o 0,5 - 1 mm dłuższa od piwota.
I jestem tatą po raz drugi!

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Lut 2014, 20:23:24 »
Nikt tutaj nie wspomniał, a uważam że warto wspomnieć o jeszcze jednej przyczynie "zacinania" się ramion.

Zdarzyło mi się przynajmniej dwukrotnie w ramionach od Cantiliver i V-brake sytuacja w której ramie zacinało się po dokręceniu śruby mocującej w piwot.

Przy słabym dokręceniu ramię obracało się na piwocie luźno. Przy mocniejszym, albo się zacinało albo "stawało". Pytanie dlaczego?

Ano dlatego że tulejka w V-braku była o 0,5 - 1 mm dłuższa od piwota.

Prawda, w tańszych hamulcach się zdarza. Zwykle dlatego, że są źle wykonane i zamiast pracować na tulei w szczęce hamulcowej, to pracują na styku szczęka-piwot, która niezbyt jest przystosowana do pracy jako łożysko cierne.

Mimo to generalnie nie radziłbym luzować śrub, którymi dokręcane są szczęki do piwotów. To naprawdę nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w przednim hamulcu, gdzie te śruby pracują na zrywanie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Lut 2014, 10:28:15 »
Jedno ramię naprawiłem, to padło drugie. W związku z tym, że tuleja jest mocno zmarnowana, poradźcie, jakie hamulce w przyzwoitej cenie kupić? Kupiłbym od razu komplet przód tył, żeby nie latać za chwilę za tylnymi jak mi padną.

Myślałem o Shimano Deore, ale czy to nie jest przepłacanie za jakość, którą można mieć taniej?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Lut 2014, 11:28:02 »
jakie hamulce w przyzwoitej cenie kupić?

Sprecyzuj co to jest "przyzwoita cena", bo wg mnie bardzo przyzwoite są np Avidy SD7, ale mam wrażenie, że to chyba nie jest ten przwedział cenowy, o który Ci się rozchodzi.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Lut 2014, 12:00:04 »
Myślałem, żeby się zmieścić w 120-150 złych za komplet. Czytałem o tych Avidach SD7, ale czy one będą równie skuteczne z klamkami Shimano Deore? Bo klamek wymieniać nie chcę... No i nie mogę Avid znaleźć w sklepach :(

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Lut 2014, 15:44:34 »
Absolutnie odradzam Shimano. Kupiłem kiedyś komplet Deore, po jakichś 14stu miesiącach mini piwot zaczął się wyginać i przez co hamulec chodził cały. Chciałem kupić coś innego, nie było, więc kupiłem Alivio łudząc się, że może wadliwy egzemplarz. Po niedługim czasie to samo stało się z tylnim Deore (najpierw poszedł przedni) a po następnym około roku identyczna sytuacja z Alivio. Równy rok temu kupiłem komplet za 30 zet i działa bez problemów do dziś, jak się podda to kupię następny budżetowy (kolega polecał Treko).

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lut 2014, 15:53:43 »
Myślałem, żeby się zmieścić w 120-150 złych za komplet.

No to na SD7 powinno styknąć. W dobrej promocji to się dawało je za 100zł wyhaczyć jak się umiało poszukać i wiedziało kiedy kupować.


Czytałem o tych Avidach SD7, ale czy one będą równie skuteczne z klamkami Shimano Deore? Bo klamek wymieniać nie chcę...

Klamki Deore są na pewno słabsze niż Avidowskie, zwłaszcza znane są z szybkiego dostawania luzów, ale powinny dać radę.



Natomiast jakbyś kiedyś je wymieniał, to polecam klamki Avid SD7. Mam w jednym rowerze i jestem BARDZO zadowolony, do drugiego zamontuje takie same.

Jak koniecznie chcesz Shimano to stare klamki Deore LX z regulowaną modulacją to była klasa. O te:


Deore, Alivio, Acera to wszystko konstrukcyjnie bazuje na starych klamkach Deore, które nie były zbyt udane - luzy potrafiły mieć już fabrycznie. Także unikaj czegokolwiek co wygląda tak, niezależnie od napisu:



No i nie mogę Avid znaleźć w sklepach :(

W sieci na pewno znajdziesz, znam kilka sklepów co to mają w sprzedaży. Tylko uwazaj na ceny - bo potrafią się różnić nawet o 100% zależnie od sklepu i pory roku.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Lut 2014, 17:24:53 »
Raffi, napisałeś dużo o klamkach... Ale ja ich wymieniać na razie nie chcę. Te, które mam działają wg mnie ok. Za to muszę wymienić szczęki czy jak to się zwie...

Wysłane z mojego HTC One X przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 21 Lut 2014, 17:31:33 wysłana przez Drottnar »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Lut 2014, 18:10:22 »
Raffi, napisałeś dużo o klamkach... Ale ja ich wymieniać na razie nie chcę.

Napisałem, bo nie tylko my we dwóch czytamy to forum. Może komuś innemu informacja się przyda, jak nie dziś, to kiedyś. Nie bądź taki samolubny, nie narzekaj, że napisałem więcej niż Ci potrzeba ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Lut 2014, 18:47:27 »
Nie narzekam. Liczyłem, że napiszesz jakie inne szczęki będą dobre w tej cenie, którą podałem :)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #25 dnia: 22 Lut 2014, 00:24:16 »
Nie narzekam. Liczyłem, że napiszesz jakie inne szczęki będą dobre w tej cenie, którą podałem :)

Mało znam ten przedział cenowy. Hamulce w ostatniej dekadzie kupowałem dwa razy - w 2006 roku SRAM 7.0 i w 2011 Avidy SD7. Oba z przedziału ok. 50zł/hamulec.

Ale daj mi się rozejrzeć chwilę, to Ci do poniedziałku postaram się coś sensownego doradzić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Lut 2014, 11:47:32 »
No to kupiłem za 200zł komplet z klamkami na cały rower. Dzięki za pomoc!

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Lut 2014, 13:07:53 »
No to kupiłem za 200zł komplet z klamkami na cały rower. Dzięki za pomoc!

Jak je dobrze ustawisz i masz dobre pancerze i linki, to naprawdę powinieneś odczuć różnicę. SD7 IMO są lepsze od znakomitej większości (jak nie wszystkich) hamulców tarczowych mechanicznych i porównywalne z częścią hamulców tarczowych hydraulicznych.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Lut 2014, 14:47:54 »
Dobre pancerze i linki: czy to oznacza, że linki nie są na swoje długości postrzępione i chodzą lekko w pancerzach?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ramiona v-brake'a nie odbijają
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Lut 2014, 16:24:18 »
Dobre pancerze i linki: czy to oznacza, że linki nie są na swoje długości postrzępione i chodzą lekko w pancerzach?

To oznacza, że linki i pancerze nie są postrzępione, nie mają zadnych widocznych śladów zużycia, chodzą lekko i dodatkowo: jak naciskasz na klamkę, to musisz czuć, że ta linka pod naciskiem się nie rozciąga, że hamulec nie jest "gumowy". Nie umiem tego lepiej wytłumaczyć, to kwestia wyczucia.

Jak hamulec jest "gumowy" to też ostrożnie - to może być linka, pancerze, ale może być też np. rama. Do starszych ram ludzie dokupowali usztywniające "boostery", by hamulce działały skutecznie ściskając obręcz, a nie rozginając ramę/widelec. W nowszych rowerach problem zwykle nie występuje, bo ramy są sztywniejsze.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)