Autor Wątek: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)  (Przeczytany 9254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« dnia: 09 Lip 2011, 12:46:57 »
czy miał ktoś z Was do czynienia z dętkami FOSS? to coś takiego oto: http://allegro.pl/foss-detka-nieprzebijalna-26-x1-95-2-25-auto-ct-i1701182061.html

szlag mnie trafia bo jeżdżę praktycznie wyłącznie po mieście a w ciągu ostatnich kilku miesięcy już trzy razy flaka łapałem (dwa razy tył, raz przód). cholera już mnie od tego bierze i szukam jakiegoś rewolucyjnego antyflakowego rozwiązania. choć pewnie lepiej zainwestować w jakąś dobrą oponę (aktualnie z tyłu mam maxxisa - strasznie słabiutka to oponka, przód to wysłużona kenda z przebiegiem ponad 19000 km) . nie dość, że wczoraj zmokłem jak nieboskie stworzenie (byłem źle ubranym rowerzystą) to jeszcze, kurde złapałem gumę :(
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline Infero

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 258
  • Płeć: Mężczyzna
  • \m/ d- -b \m/
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Lip 2011, 13:51:58 »
O, właśnie kilka dni temu z kumplem jeździłem, miał foss. Prawdopodobnie trafił na kamień/szkło, jechaliśmy lasem w okolicach Strzeniówki, a tam śmiecą okropnie. Po jakimś czasie dętka wyszła przez dziurę w oponie i po prostu szlag ją trafił. A tak to ponoć fajne, wbijesz coś - materiał dętki zaciska się i masz trochę czasu. Przy okazji dowiedziałem się do czego służy mleczko lateksowe :) Jeśli nie wjedziesz w szkło, to dętka powinna spełniać swoje zadanie. A tak generalnie co tam, planujesz piercing opony?  :D

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lip 2011, 16:39:42 »
Nie łudź się, że są jakieś "super dętki" czy inne cuda, co zdziałają nie-wiadomo-co.

Jak chcesz nie łapać gum, to tu masz jedyny skuteczny sposób:
Wymień opony na nowe, porządne (nie żadne superlajty), z GRUBĄ wkładką antyprzebiciową - osobiście polecam Schwalbe. Wymień dętki na nowe, nieco szersze niż opona, w której siedzą. Dobrze zabezpiecz nyple (porządną opaską na obręcz, polecam Schwalbe), by nie niszczyły dętek. Trzymaj się wytycznych producenta opony w zakresie ciśnienia w dętce. I miej spokój na 3 lata tak jak ja. Później zmień opony/dętki i znowu ciesz się kolejne 3 lata.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Lip 2011, 22:16:21 »
potwierdzam, mam Schwalbe Marathon od 4k km i nigdy jak do tej pory nie miałem gumy, nawet na dobrą sprawę nie wiem jak to jest ją złapać, a opony ostatnio zdejmowałem jak kupowałem tą oponkę jakieś 5 lat temu...
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lip 2011, 22:35:42 »
szlag mnie trafia bo jeżdżę praktycznie wyłącznie po mieście a w ciągu ostatnich kilku miesięcy już trzy razy flaka łapałem (dwa razy tył, raz przód). cholera już mnie od tego bierze i szukam jakiegoś rewolucyjnego antyflakowego rozwiązania. choć pewnie lepiej zainwestować w jakąś dobrą oponę (aktualnie z tyłu mam maxxisa - strasznie słabiutka to oponka, przód to wysłużona kenda z przebiegiem ponad 19000 km) . nie dość, że wczoraj zmokłem jak nieboskie stworzenie (byłem źle ubranym rowerzystą) to jeszcze, kurde złapałem gumę :(
A może w oponie ugrzęzło coś ostrego np. krótki kawałek druta, który pod naciskiem w danym punkcie przebija dętkę? Ja bym zaczął od ustalenia, czy to czasem nie jest zawsze w tym samym miejscu opony. A następnie bardzo dokładnego obejrzał oponę od wewnątrz i od zewnątrz.
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lip 2011, 23:28:46 »
A może w oponie ugrzęzło coś ostrego np. krótki kawałek druta, który pod naciskiem w danym punkcie przebija dętkę? Ja bym zaczął od ustalenia

A co to zmienia? Autor wątku napisał, że jedna opona jest "słabiutka", a druga "ma 19000 km". Strzelam, że ze 3-4 lata lekką ręką ma ta guma, bo mało kto robi po 10 kkm rocznie, a ci co robią już znają sposoby i nie pytają o nie.

Przez tak starą i sparciałą gumę po prostu wszystko zaczyna przełazić. Kamyczki, kolce róży, gwoździe, odłamki plastyku, szkło... Jasne, że można wyciągnąć gwoździa z opony, ale czasem po prostu szkoda na to czasu. Wyjmiesz jedno, to zaraz wlezie drugie w innym miejscu i przebije dętkę.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Lip 2011, 17:09:56 »
zawsze sprawdzam oponę po takim incydencie (ostatnio faktycznie był to drucik, wcześniej jakaś drobina szkła). w każdym razie przy każdej zmianie dętki dokładnie macam i oglądam oponę.

zgodnie z sugestią Raffiego zakupię pewnie w końcu jakąś mocniejszą oponę; już wcześniej myślałem o Schwalbe CX Comp semi slick, ale jakoś się zebrać nie mogłem.

a dętkę Foss'a i tak zamówiłem, tak z czystej ciekawości. zacząłem ten wątek bo ciekawy jestem jak to ustrojstwo w ogóle wygląda i czy faktycznie działa jak mówią/piszą. a cudów się nie spodziewam. może przy nowych, mocniejszych oponach i tym niby cudzie techniki faktycznie przejadę kilka lat bez gumy (choć wierzyć mi się nie chce, że tak można ;))
 
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Lip 2011, 22:25:22 »
Raffi ma rację, nie spodziewaj się niczego specjalnego po tej dętce.
Poczytaj na forach co ludzie o nich piszą, ogólnie nic specjalnego, przebijają się przy wentylach (gdzie nie da się tego zgrzać), pękają na 'szwach'. Żeby znaleźć przebicie najlepiej zlokalizować bąbelki pod wodą wcześniej pompując dętkę, niestety Fossa nie powinno pompować się poza oponą, bo można ją w ten sposób zniszczyć.
W tej cenie lepiej kupić 3 normalne dętki, które z pewnością wystarczą Ci na dłużej.

EDIT: Jeżeli masz drutowane opony to zerknij, czy właśnie drut nie wylazł, bo może być i tak ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Lip 2011, 22:27:55 wysłana przez Safian »

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Sie 2011, 11:41:01 »
Ja testowałem te dętki, powiem tak: jeśli chcesz mieć mniej problemów z przebiciami to omijaj te dętki z daleka. Jest gorzej niż przy zwykłych kauczukowych dętkach. One się potrafią przebić chyba od ziarenka piasku w oponie, a w warunkach bez miski wody znalezienie dziureczki jest niemożliwe. Co więcej, dystrybutor przyznaje, że one wcale nie są nieprzebijalne, a nieprzebijalność (wg dystrybutora) to tylko wymysł serwisu mtbnews.pl
AdrianSocho

Offline DeXteR

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 411
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Sie 2011, 23:19:56 »
Używam od 2 - 3 lat tego bajeru: http://rower.com.pl/-p-298521.html?cPath=34_218 (tu oczywiście pokazany model nowszy)

Może 4 razy złapałem gumę od tego czasu. A opony po zmianie były nieźle poszatkowane jak się patrzyło pod światło.

Polecam

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Sie 2011, 15:54:57 »
Używam od 2 - 3 lat tego bajeru. Może 4 razy złapałem gumę od tego czasu.

To by znaczyło, ze ten bajer tez nie działa. Skoro łapiesz gumy 4x częściej niż ja bez bajeru...

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline DeXteR

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 411
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Sie 2011, 15:58:37 »
Przebicie było boczne dwukrotnie i raz jeździłem ze szkłem niewiadomego pochodzenia butelkowego na tyle długo że przecisnęła się przez opaskę  :P

Poza tym... ojtam ojtam...  8)
« Ostatnia zmiana: 15 Sie 2011, 16:00:41 wysłana przez DeXteR »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Sie 2011, 18:33:33 »
Poza tym... ojtam ojtam...  8)

I tym argumentem kładziesz na łopatki wszystkie inne :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dętka FOSS (ponoć prawie doskonała)
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Sie 2011, 08:24:55 »
To ja zaproponuję lepsze rozwiazanie od Fossa:

I jak Ci się to lepsze rozwiązanie sprawdza? I na czym polega jego "lepszość"?

Poza ceną oczywiście.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)