Autor Wątek: Obozowa - apel do wolskich cyklistów  (Przeczytany 13910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« dnia: 07 Mar 2014, 09:07:32 »
Rada Dzielnicy Wola próbuje zablokować modernizację linii tramwajowej w ul. Obozowej, obejmującą m.in. wyznaczenie pasów rowerowych, przebudowę feralnej sygnalizacji przy Deotymy, obsianie torowiska trawą. "Wprowadzenie pasów rowerowych na ul. Obozowej nie znajduje racjonalnego uzasadnienia oraz nie stanowi połączenia z inną trasą ruchu rowerowego" - czytamy w stanowisku Rady Dzielnicy, choć projektowane pasy łączą się m.in. z drogami dla rowerów w ul. Deotymy i Prymasa Tysiąclecia. Są tu mieszkańcy Woli? Porozmawiajcie ze swoimi radnymi lub wyślijcie im maila i pomóżcie znaleźć racjonalne uzasadnienie, którego oni nie znajdują...

http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/BB222A63-E3C6-4D08-8C5A-D92278E3BD75/982749/XLIIstanowiskoRadyDzielnicyWolawsprprzebudowyulObo.pdf
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Mar 2014, 12:29:54 »
ad. 2 "zwężenie pasa drogowego na ulicy obozowej znacznie ograniczy przepystowość ulicy" - a ja się pytam jak? Na obozowej jest jeden pas ruchu w każdą stronę, więc będzie on tylko węższy!

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Mar 2014, 13:02:48 »
ad. 2 "zwężenie pasa drogowego na ulicy obozowej znacznie ograniczy przepystowość ulicy" - a ja się pytam jak? Na obozowej jest jeden pas ruchu w każdą stronę, więc będzie on tylko węższy!

Kombajn nie przejedzie, utknie i zablokuje drogę :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Mar 2014, 15:15:04 »
ad. 2 "zwężenie pasa drogowego na ulicy obozowej znacznie ograniczy przepystowość ulicy" - a ja się pytam jak? Na obozowej jest jeden pas ruchu w każdą stronę, więc będzie on tylko węższy!
Od Płockiej do Księcia Janusza są dwa pasy w każdą stronę. Wyjątkiem jest tunel pod torami PKP przy Prymasa Tysiąclecia, gdzie jest zwężenie na odcinku 100m.

Ale uzasadnienie przepustowością mnie ubawiło. Od dekady jeżdżę po tamtej okolicy najpierw zbiorkomem, potem samochodem i rowerem, i ostatnim zjawiskiem, którego spodziewałbym się w tamtych okolicach, to jeszcze większe zmniejszenie przepustowości. Po Ciołka i Newelskiej ludzie pałętają się w ogóle nie patrząc na samochody. Na Ciołka prawie zawsze trafia się ktoś, kto jedzie 15km/h i szuka nie wiadomo czego. Albo taki, co już znalazł, więc stanął i stoi na awaryjnych. Na Księcia Janusza jest szkoła, miejscami ograniczenie 30km/h, progi i wszędzie skrzyżowania równorzędne. Na Ciołka zresztą też wyrosły progi i ograniczenie. Na Obozowej róg Deotymy jest "genialna" sygnalizacja wstrzymująca ruch wszystkiego, co się da, w bliżej nieokreślonym cyklu. Do tego sama Obozowa z obydwu stron ma wjazdy jednopasowe. To gdzie tam ograniczenie przepustowości? Skąd do kąd? Z lasku na bazar!?

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Mar 2014, 01:59:38 »
Przepraszam, że post pod postem, ale nie mogę edytować.

Raffi, możesz przybliżyć, o co w ogóle chodzi? Na co to jest odpowiedź? Co prawda nie jestem z Woli, ale po Obozowej rowerem jeżdżę, więc może napaćkam jakieś pismo. Z tym, że średnio też widzę potrzebę istnienia tam dodatkowych rozwiązań dla rowerów - szeroka jezdnia, spokojny jak na Warszawę ruch. Wręcz obawiam się np. problemów, gdy trzeba będzie skręcić w lewo, bo często gęsto infrastruktura rowerowa jest robiona zupełnie bez uwzględnienia tego, że rowerzysta nie jedzie tylko na wprost. Tak więc mnie też trzeba trochę przekonać ;).

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Mar 2014, 19:35:44 »
Przepraszam, że post pod postem, ale nie mogę edytować.

Raffi, możesz przybliżyć, o co w ogóle chodzi? Na co to jest odpowiedź? Co prawda nie jestem z Woli, ale po Obozowej rowerem jeżdżę, więc może napaćkam jakieś pismo.

Generalnie miasto chce tam zrobić pasy rowerowe na jezdni. Przygotowało projekt (nie idealny, ale niezły) i dało do opiniowania wszystkim świętym, z dzielnicą Wola włącznie.

A radni Woli się oburzyli, bo wolą... no co wolą i co uważają to już masz w piśmie od nich.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Mar 2014, 21:33:04 »
A ten projekt Miasta jest gdzieś dostępny? Bo w BIPie widzę tylko plan zagospodarowania z 2010 oraz wnioski o opinię dotyczącą wpływ na środowisko z początku 2013. Oczywiście zawsze mogę wystapić o dostęp do informacji publicznej, ale najpierw wolę zapytać źródeł bliższych.

I jakie jest uzasadnienie dla pasa rowerowego w tym miejscu? Bo nadal nie czuję się przekonany.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Mar 2014, 10:17:25 »
A ten projekt Miasta jest gdzieś dostępny?

Nic mi na ten temat nie wiadomo, by był gdzieś online. Co nie znaczy, że nie może go gdzieś być.

I jakie jest uzasadnienie dla pasa rowerowego w tym miejscu? Bo nadal nie czuję się przekonany.

Uzasadnienie jest proste: Jest zapotrzebowanie (to ważna dla rowerzystów trasa, bo na relacji do centrum), jest miejsce na pasy rowerowe, da się je łatwo zrobić i to niemal zerowym kosztem, bo przy okazji inwestycji tramwajowej. Rowerzystom od jego wytyczenia IMO się poprawi a nie pogorszy.

Do mnie to przemawia, ale jak potrzebujesz jeszcze 30 argumentów za to też się pewnie uda je znaleźć ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Olexy

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
    • Warszawska Akademia Rowerowa
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Mar 2014, 10:38:40 »
Ich argumenty "przeciw" są absurdalne.
Rzeczywiście pas na Obozowej jest na tyle szeroki, że często mieszczą się dwie osobówki obok siebie, ale nie zmienia to faktu, że oficjalnie jest tylko jeden. Nie zauważyłam by tworzyły się tam jakieś szczególne korki (a jeżdżę naprawdę często) mimo masy samochodów zatrzymujących się z boku "tylko na sekundkę".
Z resztą zdaje się, że w planie było umieszczenie przystanków na środku i podniesienie ich nad poziom jezdni- wydaje mi się (już pomijając ten pas dla rowerów) że gdy zrobią takie przystanki, to i tak będą musieli zwęzić pas na całej długości do 'normalnej' szerokości. A te przystanki to naprawdę bardzo ważna sprawa- obecnie gdy przyjedzie starszy tramwaj niemal niemożliwym jest wejście do niego (bez pomocy innych) przez osoby starsze, te z wózkami czy bagażami.
edit: więc ten pas dla rowerów to raczej taki twór "przy okazji". Moim zdaniem jest potrzebny. Obecnie nie jeździ się rowerem po Obozowej źle (pomijając dziury), ale jeśli teraz tego pasa nie zrobią to już nie zrobią nigdy i przy remontach kolejnych ulic będą tak samo tłumaczyli "że nie ma z czym połączyć".
« Ostatnia zmiana: 10 Mar 2014, 10:42:58 wysłana przez Olexy »
Warszawska Akademia Rowerowa- zapraszamy na naukę jazdy rowerem w ruchu miejskim! www.facebook.com/WarszawskaAkademiaRowerowa

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Mar 2014, 16:10:28 »
Nic mi na ten temat nie wiadomo, by był gdzieś online. Co nie znaczy, że nie może go gdzieś być.
Po prostu tudno mi krytykować zdanie Rady Dzielnicy, jeżeli nie wiem, co oni komentowali. Nawet jeśli argumentacja jest częściowo absurdalna, to może projekt był jeszcze głupszy.

Uzasadnienie jest proste: Jest zapotrzebowanie (to ważna dla rowerzystów trasa, bo na relacji do centrum),
No właśnie tego zapotrzebowania nie widzę. Tam jest 5m asfaltu w każdą stronę: starcza miejsca na wyprzedzanie rowerzysty, a w praktyce dwie osobówki tam wchodzą. Ruch nie jest wielki, a teraz dodatkowo spowalnia go - aż nadmiernie - sygnalizacja świetlna. Stąd nie bardzo dostrzegam tam zastosowanie pasów, bo i co tam zmienią?

Rowerzystom od jego wytyczenia IMO się poprawi a nie pogorszy.
Pod warunkiem, że urzędnik nie zapomni znowu o tym, że rowerzysta także skręca w lewo.

Do mnie to przemawia, ale jak potrzebujesz jeszcze 30 argumentów za to też się pewnie uda je znaleźć ;-)
Nie chodzi o znajdywanie na siłę. Po prostu skoro nie widzę powodu do wspierania, to nie wspieram - proste. Stąd pytania o uzasadnienie.

Rzeczywiście pas na Obozowej jest na tyle szeroki, że często mieszczą się dwie osobówki obok siebie, ale nie zmienia to faktu, że oficjalnie jest tylko jeden.
Tutaj pojawia się kwestia interpretacji przepisów. Pasy nie muszą być oznaczone, żeby oficjalnie były.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Mar 2014, 16:46:47 »
Uzasadnienie jest proste: Jest zapotrzebowanie (to ważna dla rowerzystów trasa, bo na relacji do centrum),
No właśnie tego zapotrzebowania nie widzę. Tam jest 5m asfaltu w każdą stronę

Wiem jak jest teraz. Jechać się da i teoretycznie można odpuścić pomysł pasów, bo faktycznie mogą nie być najpilniejszą inwestycją rowerową w Warszawie.

Problem jest taki, że nie wiesz co przyniesie przyszłość. Jak potem się okaże, że radni protestowali, bo mieli własny pomysł jak zagospodarować inaczej te 5 metrów i rowerzyści zostaną z wielkim niczym - nie będzie ani szerokiej jezdni, ani pasów rowerowych :P

Np. ktoś zechce w ramach budżetu partycypacyjnego z tych 5m oddać dwa metry na parkowanie. Tak, wiem, teraz parkowanie już jest, na chodnikach, ale zawsze można zmienić z równoległego na prostopadłe (dużo nowych miejsc do parkowania, chętnych na nie by nie brakowało napewno), albo zawnioskować o przesunięcie aut z chodnika na jezdnię - akurat 2m do tego trzeba, o które ta jezdnia jest za szeroka. Albo ktoś zapostuluje poszerzenie chodników, zrobienie wysp, czy czegoś jeszcze innego. Na dzień dzisiejszy nie jesteś w stanie ani tego przewidzieć, ani tym bardziej temu zapobiec. I będziemy ugotowani, bo przeciez sami twierdziliśmy, że nam pasy na tej ulicy nie potrzebne i że Obozowa dla nas nieważna :P

A nawet jak nikt nic nie zaproponuje, to teraz jest okazja pasy mieć niemal w gratisie, przy okazji inwestycji tramwajowej. Za rok czy dwa będzie trzeba za to słono płacić, z kasy na rowery, której i tak jest za mało.

Generalnie ja byłbym za tym by nie grymasić jak dają niezłe pasy niemal za darmo, tylko brać i cieszyć się, że są. Wiele okazji ma bowiem to do siebie, że są jednorazowe i przegapienie ich skutkuje pluciem sobie w brodę :P

W ogóle to aż wstyd, że takie elementarne i uniwersalne rzeczy dotyczące strategii trzeba tu tłumaczyć :P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline ŁukaszM

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Mar 2014, 17:10:12 »
Może i da się po Obozowej spokojnie jeździć bez pasów ale i tak wielu rowerzystów wybiera nierówny i wąski chodnik. Mogę się założyć, że większość z nich przeniesie się jednak na jezdnię gdy powstaną pasy.

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Mar 2014, 14:03:15 »
Jezdnia o dziwnej szerokości (niby jeden, a faktycznie niemal dwa pasy w jednym kierunku) wyzwala w części kierowców potrzebę jechania z prędkością większą niż dopuszczalna. Tak więc pasy dla rowerów uspokoją zapędy kierowców, szczególnie w kwestii wyprzedzania na grubość gazety.

Mam nadzieję, że przy okazji przebudowy ulicy zrobiony będzie porządek ze światłami na przejeździe dla rowerów i przejściu dla pieszych przy al. Prymasa Tysiąclecia, gdzie dla skręcających w Obozową w stronę Koła nie ma czerwonego światła tylko migające więc wymuszenia pierwszeństwa są tam na porządku dziennym.
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Obozowa - apel do wolskich cyklistów
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Mar 2014, 23:07:15 »
Dziś miałam okazję przejechać całą Obozową po raz pierwszy (w stronę Bemowa).
Zwykle ją przecinam na Kole, albo przy Płockiej (metodą kombinowaną). Obozowa raczej wydawała mi się odstraszająca do jazdy rowerem, zapewne przez przewymiarowanie i ogólną szpetność (np. wiadukt Prymasa). Dziś w popołudniowych godzinach szczytu jechało mi się całkiem całkiem, na pewno się pozytywnie zaskoczyłam.
Kierowcy zachowywali spory odstęp, a raczej też nie pędzili, z uwagi na liczne światła i tłok.

Z drugiej strony dwa sznurki aut na jednym pasie tak skutecznie zaczopowały przejzad (przy Deotymy), że musiałam wyprzedzać je piechotą, bo czekałabym kilka zmian świateł. Śmiem twierdzić, że niektórzy wręcz celowo ustawiali się zygzakiem, żeby nie dało się ich minąć... :(

Z mojej perspektywy widoczne byłyby dwa plusy wprowadzenia pasów rowerowych (i trawiastego torowiska) w tym miejscu:
- przekształcenie jezdni w bardziej przyjazną m.in. wizualnie - w celu zanęcenia tłumów rowerzystów
- możliwość sprawnego ominięcia korka.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna