Autor Wątek: Łańcuch.  (Przeczytany 4485 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Łańcuch.
« dnia: 18 Lut 2011, 10:56:54 »
Jak to jest z łańcuchami - czy między łańcuchem za 20 pln a 100 pln jest taka różnica jakościowa, że warto zainwestować w ten 5x droższy?
czy popostu kupować ten za 2dychy i wumieniać co 6-8 miechów?
poproszę o opinie ;0)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lut 2011, 11:58:27 »
Gdzie dwóch rowerzystów tam trzy opinie. Osobiście czuję różnicę pomiędzy łańcuchem Alivio a takim Deore LX na przykład. Poza tym warto pamiętać, żeby łańcuch na sucho nie chodził.
Trzeba też wspomnieć, że jest kilka sposobów na użytkowanie napędu. Od metody x łańcuchów po zajeżdżanie napędu na amen i wymianę całości.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lut 2011, 12:19:46 »
Powiedzmy że dbam o łańcuch (smaruję nawet dość często) - ale bez zbytniej przesady, no i jeżdżę cały rok. Kupiłem  w zeszłym roku łańcuch na metry, i już jest szmata, a nie minął rok użytkowania. I teraz pytanie - czy taki ładnie zapakowany, błyszczący wytrzyma dłużej, czy raczej niekoniecznie. A jeżeli dłużej to o ile dłużej.
A to że zaraz posypie się (oby) dżylion sprzecznych opinii, to dobrze :0)
Wnioski na ich podstawie sam sobie wyciągnę.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lut 2011, 14:12:34 »
Jak to zwykle w życiu bywa, nie ma sensu popadać w skrajności.

Łańcuch za 10zł (PC-10, UG-30)ma zwykle znacznie mniejsza trwałość niż łańcuch za 30-40zł (IG-51, PC-48). Łańcuch za 10zł musiałem wywalić po 800km (PC-10) do 1500km (UG 30). Łańcuchy za 30-40zł średnio zawsze dojeżdżały u mnie do 6-7 tys km.

Pomiędzy łańcuchem za 30-40zł (IG-51, PC-48) a takim za 100zł (IG-90). Nie zauważyłem natomiast takiej różnicy. Przebiegi do wymiany były podobne, różnica była jedynie taka, że łańcuch za 100zł był nieco lżejszy i wydawało się, że przerzutki po tych 4-5kkm na nim ciut lepiej pracują. W każdym razie nie było to coś, za co ja byłbym w stanie dopłacić 60-70zł.


Przy czym warto zaznaczyć, że na żywotność łańcucha największy wpływ ma użyszkodnik roweru. Łańcuch za 100zł da się zajeździć do zerwania na dystansie 5km - sadzasz na rower faceta o wadze 100kg i ustawiasz bieg 3:1, albo 1:8 (lub 9). Dlatego są pewne zasady - nie "krzyżujemy" łańcucha, nie zmieniamy biegów pod obciążeniem, jeździmy kadencyjnie zamiast siłowo.

Smarowanie natomiast nie ma tak zbawiennego wpływu na łańcuch jak się wielu osobom wydaje. Tzn inaczej - ja smaruje łańcuch, gdy mi zaczyna zagłuszać mp3 podczas jazdy, a mimo to osiągam na nich przebiegi rzędu 6-7kkm (normalny rower) lub 12-15kkm (poziom). Wszystko dlatego, że łańcuch powinien być nasmarowany w środku. Na zewnątrz powinien być suchy, bo inaczej lepi się do niego brud, sól i wszelki syf, który powoduje szybsze zużycie. A osoby, które łańcuchy smarują często, zwykle nie dbają o to by nie był uwalony smarowidłem od zewnątrz.

Ważne jest też CZYM się smaruje. Do różnych smarowideł różnie się lepi syf. No i ważne - jak się smaruje - jak widzę ludzi, co smarują łańcuch tak, że jest uwalony towotem z zewnątrz, to mi się żal ich rowerów robi.
« Ostatnia zmiana: 18 Lut 2011, 14:15:01 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Lut 2011, 14:53:47 »
Bear - trochę wymądrzania się amatorki ;) Łańcuch mam ten sam od początku roweru, a kupiłam go jakieś 8-9 lat temu. Od półtora roku smaruję łańcuch vexolem, wcześniej niczym. Smaruję go kapiąc po kropelce na każde ogniwo, mam nadzieję, że tak to się robi ^^' Łańcuch żyje, działa i jest grzeczny.
Wszystko zależy od intensywności i brutalności używania roweru, ja jeżdżę po mieście transportowo i raz na ruski rok wycieczka do lasu.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Lut 2011, 17:05:43 »
Czyli póki co wniosek (przynajmniej z mojego punktu widzenia) to kupić łańcuch "paczkowany" a nie "na wagę" :0)
Tak mi się zdawało, ale miałem wątpliwości czy wydać 40 czy od razu 100 i mieć spokój.

Co do konserwacji ja swoje łańcuchy szczególnie zimą smaruję dość często, a to ze względu na solankę którą to pokryte są ulice. Do elementów konserwacji dołożyłem przecieranie łańcucha, kiedy wygląda na mokry. Jak wyschnie sam z siebie, to okazuje się że jest "zaspawany" białym nalotem czyli solą.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lut 2011, 16:07:01 »
Jeszcze na koniec pytanie:

macie jakieś preferowane marki/firmyźródełka/producentów łańcuchów?

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lut 2011, 16:57:53 »
KMC robi lańcuch dla shimano ale nie z napisem shimano ;)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Lut 2011, 23:15:02 »
YBN Chain Industrial Co. Ltd. podaje na przykład wytrzymałość na rozciąganie dla swoich łańcuchów.
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Łańcuch.
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Lut 2011, 23:21:38 »
Kiedyś moim ulubionym łańcuchem było IG-51 Shitmano. Ale już ich nie oferują. Ani żadnych innych IG na 8. Zastępstwa, póki co, nie znalazłem.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)