Autor Wątek: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy  (Przeczytany 19261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline msierzputowski

  • Początkujący
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Witam,
Chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych tematem rozwoju systemu roweru miejskiego na zwołaną w trybie nadzwyczajnym Sesję Rady Dzielnicy Ochota w sprawie lokalizacji stacji systemu roweru publicznego w Dzielnicy Ochota. Odbędzie się ona w najbliższy poniedziałek, dnia 22 października 2012, o godzinie 16.30 w Urzędzie Dzielnicy Ochota ? ul. Grójecka 17a (I piętro, sala 121). Przystanek Tramwajowy: Ochota Ratusz, dojazd tramwajami linii: 1, 7, 9, 25 oraz 77.

KTO?
Sesja została zwołana z inicjatywy radnych Ochockiej Wspólnoty Samorządowej przy poparciu Prawa i Sprawiedliwości oraz Ochocian.

PO CO?
Domagamy się przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji stacji rowerowych na Ochocie w ramach systemu roweru publicznego. Domagamy się, by uwagi i postulaty (dotyczące lokalizacji) zgłoszone przez nas, jako reprezentantów mieszkańców Ochoty zostały uwzględnione w planach ZTM.

DLACZEGO?
System roweru publicznego to ważny element rozwiązań komunikacyjnych w całym mieście oraz w każdej z dzielnic. Po raz kolejny instytucja miejska narzuca nam, bez jakichkolwiek konsultacji, rozwiązania ważne dla mieszkańców dzielnicy. To potencjalni użytkownicy stacji powinni mieć wpływ na  plany ich lokalizacji, zarówno tych w pierwszym etapie, jaki i następnych. Chcemy włączyć w proces decyzyjny organizacje pozarządowe, działające na rzecz rowerzystów - to właśnie oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują rowerzyści. Radni wraz z mieszkańcami oraz organizacjami pozarządowymi, chcą współtworzyć ten system poprzez wywarcie realnego wpływu na jego powstanie na Ochocie i dalszy jego rozwój.

Doceniając nieoceniony wkład Warszawskiej Masy Krytycznej w kształt stołecznego systemu komunikacji rowerowej, jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie czy też propozycje z Waszej strony.

Więcej do poczytania o sesji tutaj:

Zapraszamy! Przyjdź, posłuchaj, zabierz głos w swojej sprawie!
Michał

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Paź 2012, 01:08:28 »
Jako mieszkaniec sąsiedniego Mokotowa i bardzo bliski sąsiad Ochoty, pragnę podziękować za powyższą informację.

Cieszy mnie ponadto, że zechcieli Państwo zaprosić i poinformować nas o tym wydarzeniu.
Jeszcze bardziej cieszy mnie to, że doceniacie Państwo potencjał komunikacyjny, jaki niesie za sobą sieć Warszawskiego Roweru Publicznego.

Prosimy również o poinformowanie nas o ewentualnym porządku obrad - gdyby taki był przewidziany.

Pragnę zaznaczyć ponadto, że Warszawska Masa Krytyczna, jest ruchem działającym na rzecz poprawy  jakości transportu rowerowego.
Tym samym nie wdajemy się w polityczne kłótnie, lecz liczymy na konstruktywną debatę.

Mam nadzieje, że dzięki wykazanej przez Państwo inicjatywie ułatwimy podjęcie właściwych decyzji.


Z poważaniem
Tomek

P.S.

Szkoda tylko że jesteśmy informowani na 4 dni przed terminem, ale dobrze że jesteśmy.
« Ostatnia zmiana: 17 Paź 2012, 01:18:43 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline msierzputowski

  • Początkujący
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Paź 2012, 01:40:00 »
Absolutnie nie chcemy wywoływać politycznej kłótni ani nikogo wciągać w jakieś chore spory. Sami działamy w wielu organizacjach pozarządowych i dobrze wiemy, że kłótnie polityczne nie sprzyjają ich działalności. Chcemy rzeczowej, merytorycznej dyskusji (np. na sesji czy na konsultacjach społecznych) na temat kształtu systemu i perspektywach jego dalszego rozwoju.

Porządek obrad jest podpięty w linkach, jakie zamieściłem, ale oczywiście mogę wstawić go i tu:
1. Przedstawienie informacji ZTM   
2. Przedstawienie informacji Zarządu Dzielnicy   
3. Prezentacja projektu stanowiska
4. Dyskusja   
5. Przyjęcie stanowiska lub odesłanie go do komisji

Tak jak już wspominałem - sesja zwołana jest w trybie nadzwyczajnym, co oznacza tyle, że Przewodnicząca Rady Dzielnicy zwołuje sesję najpóźniej na siedem dni od daty złożenia wniosku. A wniosek został złożony w poniedziałek, 15 października. Dokładny termin (i godzinę) podano we wtorek, 16 października o czym niezwłocznie informujemy, licząc na Wasz udział. :)
Michał

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Paź 2012, 09:40:58 »
Myślę, że tam pójdę. Chętnie nie sam.

Pomysł skonsultowania lokalizacji stacji jest... nieco dziwny. To jednak powinno
wynikać z potoków ruchu, a nie widzimisia mieszkańców i nas ;) Ale skoro padła prośba...

Najbardziej potrzebne są IMO: pl. Zawiszy, pl. Narutowicza, BW1920/Grójecka (przy bazarku), pod wydziałami UW (przy geologii i matematyce, a może gdzieś jeszcze jak stacji jest więcej do rozdysponowania?) i pod halą Banacha.

W drugiej kolejności rozważyłbym Niemcewicza/Grójecka, Raszyńska/Filtrowa i dw. Zachodni

Potem ewentualnie jak będzie kasa, szedłbym ze stacjami "na południe", "na osiedla".


Ważne są też Blue City i inne markety przy Jerozolach, ale je akurat stać by same kupiły i postawiły sobie stacje.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

GFM

  • Gość
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Paź 2012, 17:30:21 »
A może jeszcze przy APSie na Szczęśliwickiej?

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Paź 2012, 18:37:03 »
Dziękuję za informację i oczywiście będę tak jak rok temu, tylko że rok temu źle skończyła się taka konsultacja dla rowerzystów- Pani radna przeforsowała swoje żale na nas  i nakazano Straży Miejskiej zorganizować "łapankę " na pasach przy Banacha i Bitwy.  Co prawda otwarto kawałek  Szczęślewickiej ale nic na moją prośbę o Banacha nic nie zrobiono, a Raffi na darmo tłumaczył możliwości przejazdu na Tarczyńskiej.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Paź 2012, 11:19:46 »
Pojawię się. Na Ochotę mam niedaleko, wystarczy przejść przez tory :P
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Paź 2012, 14:44:30 »
Postaram się być.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Paź 2012, 15:49:52 »
Dziękuję za informację i oczywiście będę tak jak rok temu, tylko że rok temu źle skończyła się taka konsultacja dla rowerzystów- Pani radna przeforsowała swoje żale na nas  i nakazano Straży Miejskiej zorganizować "łapankę " na pasach przy Banacha i Bitwy.  Co prawda otwarto kawałek  Szczęślewickiej ale nic na moją prośbę o Banacha nic nie zrobiono, a Raffi na darmo tłumaczył możliwości przejazdu na Tarczyńskiej.

Dlatego jest potrzeba by to dalej tłumaczyć.

Tylko musisz uważać, bo nie byłeś przesadnie dyplomatyczny ostatnim razem ;) Startowanie do radnych z poziomu "ja wiem lepiej, ty jesteś kretynem" rodzi nieprzychylne relacje i przekłada się na rzeczy takie jak napisałeś. Z politykami trzeba politycznie ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Paź 2012, 16:34:08 »
Raffi masz rację tym razem będę potulny jak aniołek i może czymś "napastuję się " (jakaś wazelina, czy coś podobnego) zwłaszcza że około miesiąc temu napisałem "delikatną " prośbę aby określił się (burmistrz ) czy ma Nas  - (wiesz gdzie) :P

Rano1

  • Gość
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Paź 2012, 21:26:49 »
Teraz jest -tak mi się zdaje - "sposób na rowerzystów" - postawić kilka stacji rowerów miejskich (którymi z reguły "laicy" jeżdżą chodnikami i po pasach) i powiedzieć, że już "dla rowerzystów wszystko się zrobiło".

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Paź 2012, 19:15:40 »
Było ciekawie, nie powiem ;) Savil OIDP robiła notatki z sesji więc zapewne kiedyś je przepisze tutaj. Krótko: część Ochockich radnych nie do końca pojmuje sens Veturilo a jeszcze inna część nie wie, że ma w dzielnicy koordynatora rowerowego ;-)
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Paź 2012, 22:16:54 »
część Ochockich radnych nie do końca pojmuje sens Veturilo a jeszcze inna część nie wie, że ma w dzielnicy koordynatora rowerowego ;-)
Za to potrafią zauważyć arogancję przedstawiciela SISKomu, który całkiem grzecznie powiedział, że radni niezbyt przygotowali się do sesji i to mimo, że z góry przeprosił. Savil faktycznie obiecywała raporcik.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Paź 2012, 01:04:15 »
Rada dzielnicy Ochota.

Stawiło się [w większości, oczywiście, rowerami] kilka osób z Masy, jeden z ZM-u i trzy z SISKOM-u.
Niestety nie było Raffiego, który miał mówić w naszym imieniu, trzeba było więc wybrać szybko jakąś ofiarę na ochotnika. Padło na mnie. Ratunku, ale co ja w ogóle mam mówić? XD
Najpierw wypowiedzieli się radni [z mniejszym bądź większym sensem], potem pan z ZTM, potem o głos zostałam poproszona ja [powiedziałam coś o proponowanej lokalizacji stojaków], potem SISKOM.

Proponowane [i ustalone] przez ZTM lokalizacje stojaków są na zdjęciu mapki [Maćkofff, wrzucisz?]. Na początku będzie ich 9. Dopowiedziałam parę: bazarek Banacha, park Szczęśliwicki, dworzec Zachodni, gdzieś przy Żwirkach [Pole Mokotowskie].
Są również prowadzone rozmowy z dużymi sklepami [typu Reduta czy Blue City], żeby za własne pieniądze postawiły stację, ale dopóki coś się nie wyjaśni, to ZTM nie może powiedzieć z kim rozmawia.

Poparła mnie pani Małgorzata Rojek z grupy mieszkańców Ochoty, bo podane przeze mnie lokalizacje pokrywały się z głosami mieszkańców. Którzy o zdanie zapytani oczywiście nie zostali.
Tymczasem podane przez ZTM lokalizacje zostały ustalone jakąś opinią ekspercką firmy Transeko wyłonionej w przetargu. Zapytałam, czy były robione pomiary rzeczywistego przepływu potoków ludzi, ale pan z ZTM zasłaniał się firmą - ona robiła, ona się zajmowała, oni nic nie wiedzą.

Różne fakty o stacjach:
- żeby zbudować stację, trzeba mieć podkłady, bo stacja powstaje najczęściej w pasie ruchu i muszą się na nią zgodzić wszyscy.
- Koszt jednego roweru w użytkowaniu to 279 zł/mies.
- Koszt jednej, 10-rowerowej stacji to 25 000 zł/rocznie.
- Zwrot z opłat to ok. 40%

Wszyscy radni zgodzili się, że na przyszłość domagamy się konsultacji lokalizacji stacji.

Stacje są bezkablowe, działają na akumulatory i baterie słoneczne - dzięki temu można je przestawić, jeśli lokalizacja się nie sprawdzi. Nextbike zapewnia 6 przestawień rocznie gratis, następne 3000 zł.

Żoliborz, Białołęka [Raffi? ;)], Targówek i Włochy rozmawiają z ZTM na temat wprowadzenia miejskiego roweru u nich. Ursus [Batory? ;)] nie, bo nie chce płacić.

Pan Edward [nie wiem z której opcji] stwierdził, że szkoły i szpitale są bardziej potrzebne, bo on czeka rok na wizytę u kardiologa. I najpierw wyremontujmy szkoły, a potem zbudujmy sobie rower.
Mhrok odpowiedział, że rower to nie zabawka ani sposób na rekreację, tylko zwykły środek transportu, taki jak autobus. Olek Buczyński dodał, że im więcej osób przyjedzie do nas metrem/inną komunikacją i przy stacji wypożyczy sobie do dojazdu rower, tym mniej będzie nam korkować dzielnicę samochodami.

Radni byli zaskoczeni lokalizacją stacji i innymi pomysłami - nie znali ich i domagali się informowania ich o wszystkim.
Siskom poinformował ich uprzejmie, że stosowny dokument wisi w internecie i wszystko jest dostępne od trzech lat.
Radni ponadto wymyślili, że można by stworzyć stanowisko pełnomocnika do spraw rowerowych, na przykład infrastruktury. Przedyskutowali pomysł i nikt się z nikim nie zgodził.
Mhrok poinformował ich uprzejmie, że każda dzielnica pełnomocnika do spraw transportu rowerowego już ma. Radni zdziwili się wielce.
Siskom uprzejmie poprosił ich, żeby może następnym razem przygotowali się do spotkania.
Wspomniany wcześniej pan Edward nazwał przedstawiciela Siskomu aroganckim młodym człowiekiem.
Nie doczekaliśmy się niestety uwagi, że przed wojną było lepiej. :D

Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie Komisji Polityki Przestrzennej 8 XI o 16:30 w tym samym miejscu. Ponad to dostałam wizytówkę od radnego Jarosława Szostakowskiego :)

A teraz nagroda za doczytanie aż dotąd - kwiatki! ;)

Pani do przedstawiciela Siskom: Proszę pana, może mi pan napisać, jak się nazywa pana stowarzyszenie?

Radny: W mojej wspólnocie na Włodarzewskiej jako żywo nie słyszałem, żeby ktoś chciał mieć rower.

Radny PIS: Veturilo? Ale skąd ta obcojęzyczna nazwa i kto ją wybrał?
ZTM: Mieszkańcy proponowali nazwy, a potem wybrali tę w głosowaniu. Nazwa pochodzi z języka esperanto, który powstał w Warszawie, niedługo będzie rocznica.

Radna <coś wtrąca>
Pan Edward: Nie wiem, czy pani zauważyła, że jestem przy głosie. Razem to tak nie bardzo. Razem to inne rzeczy, ale nie głos.


« Ostatnia zmiana: 24 Paź 2012, 01:09:34 wysłana przez Savil »

Offline axxenfall

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 44
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzwyczajna Sesja Rady Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Paź 2012, 07:23:37 »
Super, że udało się wybrać większą grupą. Ja jednak nie dałem rady się przeteleportować między końcem pracy o 16 a zajęciami o 18. Jestem jeszcze tylko ciekaw, czy radni podjęli jakieś stanowisko na koniec i/lub czy jakoś ustosunkowali się do ufundowania dodatkowych stacji przez dzielnicę? Tj. poza:

Pan Edward [nie wiem z której opcji] stwierdził, że szkoły i szpitale są bardziej potrzebne, bo on czeka rok na wizytę u kardiologa. I najpierw wyremontujmy szkoły, a potem zbudujmy sobie rower.

Jeżeli to taki mocno starszy pan, to przedstawiciel PiS : http://www.urzadochota.waw.pl/page/index.php?str=27&kadencja_id=1&id=9 .

Pozdrawiam,
Maciek