Autor Wątek: Cykliści - uwaga na pieszych  (Przeczytany 34023 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andrzejfeniks

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Cykliści - uwaga na pieszych
« dnia: 01 Cze 2012, 16:49:00 »
WITAM SZANOWNYCH ROWERZYSTÓW MAM DO WAS GORĄCĄ PROŚBĘ NAUCZCIE SIĘ CZYTAĆ I MYŚLEĆ CHOĆ CZASAMI OD TEGO JESZCZE NIKT NIE UMARŁ I TO NIE BOLI. JESTEM PIESZYM KTÓRY WIELOKROTNIE W CIĄGU DNIA POKONUJE TRASĘ MIEDZY ULICAMI RADIOWA A GÓRCZEWSKA. IDĄC CHODNIKIEM WZDŁUŻ ULICY POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH WIDZIAŁEM KILKAKROTNIE JAK WY ROWERZYŚCI NIE HONORUJECIE PRZEPISÓW. "Art. 33. 1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z
drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest
obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym." PRZYKŁAD SZŁA PANI Z DZIECKIEM I  TO ONA MUSIAŁA USTĄPIĆ ROWERZYŚCIE ŻEBY PRZEJECHAŁ A NIE ON JEJ.  "Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest
dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż
50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów." PO PIERWSZE JEST ŚCIEŻKA ROWEROWA WZDŁUŻ TEJ ULICY, PO DRUGIE JAK ZWRÓCI WAM SIĘ UWAGĘ TO ZACHOWUJECIE SIĘ CHAMSKO. JAK CHCECIE JEŹDZIĆ NA ROWERACH TO NAJPIERW IDŹCIE NA KURS PRAWIDŁOWEGO PORUSZANIA SIĘ NA JEDNOŚLADZIE.

Raffi Wiadomość wydzielona do nowego wątku (bo temat ciekawy i pewnie się rozwinie) i przeniesiona do właściwego działu tematycznego (była w wątku o imprezach rowerowych, które z założenia jeżdżą jezdnią). Proszę też o rozsądne używanie dużych liter. Netykieta uznaje je za krzyk, a regulamin tego forum zabrania ich nadużywania. Kolejne wiadomości proszę pisać więc normalnie.
« Ostatnia zmiana: 01 Cze 2012, 16:55:38 wysłana przez Raffi »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Cze 2012, 16:57:23 »
Wątek ciekawy, choć mam wrażenie, że akurat tutaj mało kto jeździ chodnikami. Ostatnio nawet warsztaty robimy by uczyć ludzi jeżdżących do tej pory chodnikami jak mają jeździć po jezdni.

Plus stan prawny jaki Pan podał jest niezgodny z faktycznym :P Brakuje jeszcze jednej sytuacji, w której rowerzysta może jechać chodnikiem :P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Cze 2012, 16:58:59 »
Po pierwsze prosiłbym o nie generalizowanie. Mimo wszystko na tym forum jest całkiem dużo osób, które jeżdżą jezdnią i nie lubią chodników. Zgadzam się, że chamstwo należy tępić, ale w tym wypadku raczej edukowaniem na temat jeżdżenia jezdnią i DDR zgodnie z prawem. Też nie lubię chodnikowców ;)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Cze 2012, 17:25:20 »
Cześć.
Nie cierpię jeździć chodnikami.
Prawie zawsze  jeżdżę DDR-ami, albo ulicami ,jeżeli jednak już wjeżdżam na chodnik, to mijając pieszych zwalniam i objeżdżam ich tak, aby zawsze był margines bezpieczeństwa odstępu od nich, bo wiem że tym razem jestem tutaj gościem...
Bo nigdy nie chciałbym być przyczyną jakiejś kolizji zarówno z pieszym jak i  z rowerzystą i to nie tylko na chodniku.
Pozdrawiam  Maciek- Wilanowiak

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Cze 2012, 18:13:41 »
Panie Andrzeju,

ma Pan absolutnie rację w swojej wypowiedzi. Zgadzam się z Panem w zupełności. Pozwolę sobie jednak rozwinąć temat "Konflikt pieszy-rowerzysta", który Pan poruszył o odwrotną sytuację. Nie lubię bowiem jednostronnego ujęcia tematu. Staram się patrzeć na każde zagadnienie szerzej. A to zagadnienie jest bardzo złożone i wielowątkowe. Nie dotyczy bowiem tylko rowerzystów i pieszych ale wszystkich użytkowników dróg w Polsce i nie tylko.

Podam kilka przykładów:
- ścieżka rowerowa na rondzie AK Radosław (dawne rondo Babka). Proszę zauważyć ilu pieszych spaceruje po ścieżce rowerowej nie zwracając uwagi na rowerzystów,
- ścieżka rowerowa wzdłuż Alej Jerozolimskich na wysokości CH Blue City i CH Reduta, analogiczna sytuacja. Piesi zamiast iść szerokim na 4 metry w tym miejscu chodnikiem idą ścieżką rowerową,
- ścieżka rowerowa wzdłuż Alei Prymasa Tysiąclecia. Co weekend są nagminnie rozstawiane tam stoiska bazarowe. Bazar "na kole" to się chyba nazywa. Jest to niezgodne z przepisami!
- lewoskręt z Miodowej w Kapucyńską. Proszę zobaczyć jak kierowcy łamią przepis ignorując kontrapas rowerowy. Zdjęcie jest tutaj.

Właśnie to zagadnienie, które Pan porusza staramy się rozwiązać między innymi poprzez:
- naukę jazdy po jezdni - artykuł dostępny jest tutaj oraz na stronie masy. Sam jestem jednym z instruktorów.
- poprzez konsultacje społeczne dotyczące organizacji ruchu w dzielnicach.

Najczęstszym tłumaczeniem rowerzystów, którzy jeżdżą po chodnikach, jest obawa o swoje życie. Wiem, że to nie jest żadne tłumaczenie i nie zamierzam kogokolwiek tłumaczyć. Staram się tylko ich zrozumieć. Kierowcy mimo ograniczenia w mieście do 50km/h jeżdżą znacznie powyżej tej prędkości.

Wiem, że takie sytuacje są drażniące. Sam także jestem pieszym i tak samo jak Pana (jeśli nie bardziej) drażni mnie zachowanie rowerzystów na chodnikach.
Niestety takie ignoranckie zachowania nie są tylko zauważalne wśród rowerzystów ale także wśród pieszych czy też kierowców samochodów. Ile razy Panu się zdarzyło utknąć w korku w tramwaju, bo kierowcy samochodów wjechali nieprzepisowo na skrzyżowanie nie mogąc z niego zjechać?

Cieszę się, że Pan zwraca na tą kwestię uwagę, ponieważ widzę w Panu naszego sojusznika i bardzo dziękuję Panu za zabranie głosu. Mam nadzieję, że ten temat trafi do szerszej publiczności, bo jest to duży problem.
« Ostatnia zmiana: 01 Cze 2012, 18:22:34 wysłana przez Stanley »

Drex

  • Gość
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Cze 2012, 20:36:14 »
Przepraszam, Panie Andrzeju, PRZESTAŃ PAN KRZYCZEĆ.

Po drugie:
Cytuj
PO PIERWSZE JEST ŚCIEŻKA ROWEROWA WZDŁUŻ TEJ ULICY
Gdzie? I w którą stronę?

Po trzecie, owszem jechałem sobie jezdnią w ubiegłym roku. Po skasowaniu mnie (tak, na skrzyżowaniu Radiowej i Powstańców Śląskich!) przez "kierownicę" której jedynym wytłumaczeniem było "ja nie widziałam! Ja nie widziałam!" mam mniej zapału do jeżdżenia rowerem, chociaż gdy to robię jeżdżę i tak ulicą. I w sumie nie ważne jak bezpiecznie i przewidywalnie ja się będę zachowywał- zawsze się może znaleźć ktoś, kto "nie widział". I dlatego rozumiem tych, którzy jeżdżą po chodnikach.

Przykłady pieszych na DDR już kolega podał, więc dodawać nie muszę, chociaż mnie korci. I to bardzo.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Cze 2012, 22:55:32 »
Autor wątku krzyczy, bo temat jest drastyczny - mówię to jako osoba, która nigdy nie jeździ po chodniku i bardzo rzadko po ścieżce, ale też jako regularny pieszy.
Nie mam pojęcia, jak można się na rowerze rozpychać po chodniku i o włos mijać pieszych.

Offline CrazyFish89

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Cze 2012, 05:51:40 »
tak miedzy nami wg naszego prawa to kierujacy pojazdem ma zakaz jazdy chodnikiem, kierujacy to np. rowerzysta i kobieta z wozkiem dzieciecym i co teraz straz miejska i policja ma dawac mandaty kobietom z wozkiem ze chodza chodnikiem? (to jest martwy przepis)
Light live for fun

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Cze 2012, 09:15:34 »
[...] kobieta z wozkiem dzieciecym [...]
Klasyczny przypadek posuniętej do do absurdu wykładni rozszerzającej.

Offline ar2r

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ar2r - czytaj Artur
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Cze 2012, 16:19:44 »
Moim zdaniem problem sprowadza się do tego, że rowerowi "chodnikowcy" starają się "nie pamiętać" o tym, że rowerzyści są gośćmi na chodniku (to piesi są tam u siebie) i nie dziwi mnie złość straszonych przez mknące zygzakiem rowery. Z drugiej strony na DDR-ach mama z dzieckiem lub pani z pieskiem na 5m smyczy to codzienność, słyszałem już tłumaczenie, że skoro na chodniku szaleją rowerzyści to oni chodzą DDR-em. Na wzajemną życzliwość nie ma paragrafu. Postrachem "chodnikowców" są samochody, O.K., ale Oni sami są postrachem pieszych na chodniku (a to nie Ich już nie obchodzi). Krótko mówiąc jazdę po chodnikach trzeba tępić i tyle.
Jestem niespotykanie spokojny, do czasu !
I proszę nie zwracać się do mnie per Pan, bo to mnie postarza.
;)

Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Cze 2012, 16:27:08 »
kierujacy to np. rowerzysta i kobieta z wozkiem dzieciecym

Rozwiń, proszę.
Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Cze 2012, 21:02:46 »
Mam nadzieję, że to taki żart mający obrazować skłonności interpretacyjne nadgorliwych służbistów np. ze Straży Miejskiej

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Cze 2012, 21:14:46 »
A byś się zdziwił, bo teraz sami posłowie o ile dobrze się wczytałem zeszłej nocy w pewien stenogram mają z tym problemy.
Wymyślili sobie bodajże iż każdy pojazd niemechaniczny to rower. Podczas, gdy dawno dawno temu pewien sędzia wojskowy (jako wykładowca akademicki) tłumaczył mi, że pojazd mechaniczny, to taki który posiada układ przeniesienia napędu, a więc nie deskorolka, nie rolka, nie hulajnoga.
Generalnie 99% rowerów posiada układ przeniesienia napędu.
« Ostatnia zmiana: 02 Cze 2012, 23:27:44 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Cze 2012, 08:34:02 »
Z tymi interpretacjami to w ogóle różnie bywa. Nie tak dawno była głośna sprawa, w której niepełnosprawnemu dowalono zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi i karę za to, że po alkoholu kierował... wózkiem inwalidzkim. Nie pamiętam czy chodziło o wózek ręczny, czy elektryczny, ale musicie przyznać, że tak czy siak brzmi to absurdalnie. A to był wyrok sądu, a nie jakaś interpretacja stójkowego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Cykliści - uwaga na pieszych
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Cze 2012, 19:31:17 »
Z tymi interpretacjami to w ogóle różnie bywa. Nie tak dawno była głośna sprawa, w której niepełnosprawnemu dowalono zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi i karę za to, że po alkoholu kierował... wózkiem inwalidzkim. Nie pamiętam czy chodziło o wózek ręczny, czy elektryczny, ale musicie przyznać, że tak czy siak brzmi to absurdalnie. A to był wyrok sądu, a nie jakaś interpretacja stójkowego.

Widocznie miał mocno zmodyfikowany ten ...wózek... alufelgi, grill z przodu, x tłumików na wydechu ... Polak potrafi...