Autor Wątek: Wypadki i potrącenia  (Przeczytany 521189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1290 dnia: 31 Mar 2017, 08:41:15 »
KPK nie daje ani podejrzanemu, ani oskarżonemu takie możliwości. Daje je tylko i wyłącznie świadkowi. Jeżeli uważasz, że jest inaczej, wskaż konkretny fragment KPK, który dotyczy podejrzanego lub oskarżonego.

Czepiam się nie bez powodu: swoją wypowiedzią możesz komuś zrobić wielką krzywdę, bo przeczyta to, zapamięta i potem będzie wierzył, że musi obciążać siebie lub swoich bliskich dlatego, że na papierku jest napisane "świadek", a nie "podejrzany".

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1291 dnia: 31 Mar 2017, 08:52:40 »
KPK nie daje ani podejrzanemu, ani oskarżonemu takie możliwości. Daje je tylko i wyłącznie świadkowi. Jeżeli uważasz, że jest inaczej, wskaż konkretny fragment KPK, który dotyczy podejrzanego lub oskarżonego.

No z tym świadkiem to nie bardzo, co już Ci pisałem. Chcesz konkretny fragment, bardzo konkretny podaję, po raz drugi zresztą, bo raz go już podawałem 2 posty wyżej:
Art. 177. § 1. "Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania."

O możliwości odmowy zeznań jako oskarżony masz w Art. 175. § 1.
"Oskarżony ma prawo składać wyjaśnienia; może jednak bez podania powodów odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania lub odmówić składania wyjaśnień. O prawie tym należy go pouczyć."

Najlepszego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1292 dnia: 31 Mar 2017, 12:46:37 »
Art. 177. § 1. "Każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania."
I począwszy już od następnego artykułu masz całą serię przepisów wyłączających ten obowiązek. W tym art. 183.

O możliwości odmowy zeznań jako oskarżony masz w Art. 175. § 1.
Ja tam widzę prawo do odmowy wyjaśnień, nie zeznań. I oskarżonego, nie podejrzanego. Jako oskarżonego policja nie będzie ciebie wzywała na świadka, bo sprawa jest już wtedy w sądzie i policji nic do tego.

W skrócie:
  • Jesteś świadkiem - składasz zeznania np. na policji. Art. 183 pozwala ci odmówić zeznań, które obciążyłyby ciebie samego. Minus jest oczywiście taki, że w ten sposób musisz również policji powiedzieć, że to wokół ciebie należy węszyć.
  • Akt oskarżenia idzie do sądu, stajesz się oskarżonym. Policja w tym momencie kończy swoją robotę.
  • Przed sądem masz prawo się bronić, składając wyjaśnienia, jak również masz prawo się nie bronić, odmawiając wyjaśnień (art. 175). Tudzież bronić się odmawiając odpowiedzi na jakieś perfidne pytanie - ale to głównie w teorii, bo to nie jest amerykański serial o prawnikach ;).
Mnie jednak wierzyć nie musisz - w końcu IANAL. Rzuć okiem na dwie rzeczy:
  • Który artykuł stosuje się w ramach obrony przed próbami wyciągnięcia klucza do zaszyfrowanych danych, gdy policja dopiero szuka dowodów, a ujawnienie hasła mogłoby tych dowodów dostarczyć. Nie art. 74 §1, nie art. 175. Właśnie art. 183 §1.
  • Wyroki, w których sąd oceniał art. 183  §1. Generalnie wpadną do dwóch kategorii. Pierwsza: dotyczą wykroczeń i sąd uznał, że właśnie dlatego nie mógł byś zastosowany. Inaczej mówiąc: gdyby nie dotyczył wykroczenia, tylko przestępstwa, odmowa złożenia zeznań byłoby legalna. Drugie: składanie fałszywych zeznań przez świadków, pomimo możliwości po prostu odmówienia ich składania na podstawie omawianego artykułu. Inaczej mówiąc: sąd uznaje, że świadek mógł odmówić zeznań, ale z tej możliwości nie skorzystał i wybrał składanie fałszywych zeznań.
« Ostatnia zmiana: 31 Mar 2017, 13:56:32 wysłana przez biały »

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1293 dnia: 04 Kwi 2017, 09:00:49 »
Na szczęście nikogo tam nie było

Cytuj
Taksówka wypadła z jezdni.
Wylądowała na drodze rowerowej

Prawdopodobnie nadmierna prędkość spowodowała, że taksówka staranowała bariery na Wybrzeży Szczecińskim i zjechała w stronę Wisły. Rajd zakończył się na drodze... rowerowej. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

- Pan taksówkarz najwyraźniej nie opanował swojego wozu i po staranowaniu barierek wylądował na drodze dla rowerów. Praga, na wysokości ul. Kłopotowskiego. Na szczęście nie jechał wówczas żaden rowerzysta - napisał czytelnik na Kontakt24.

Policja potwierdza, że chwilę po 12 osobowy ford spowodował kolizję. - Kierowca wyszedł z niej bez szwanku, był trzeźwy. Nic się nie stało postronnym osobom. Prawdopodobnie przyczyną była nadmierna prędkość taksówki. Sprawa zakończy się mandatem  - przekazała Paulina Onyszko z praskiej komendy policji.


http://tvnwarszawa.tvn24.pl/ulice,news,taksowka-wypadla-z-jezdni-wyladowala-na-drodze-rowerowej,228374.html
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1294 dnia: 04 Kwi 2017, 10:24:44 »
Przekraczasz prędkość znacznie - tracisz prawko na 3 miesiące.

Przekraczasz prędkość znacznie, wpadasz w poślizg (fartem nie było innych aut), wypadasz z drogi, przelatujesz przez chodnik (fartem nikogo nie było), demolujesz barierkę, spadasz na ddr 10m dalej (fartem nikogo nie było) - mandat, prawka Ci nie ruszają.

Czy tylko ja widzę w tym kolejną wpadkę naszej wspaniałej policji? ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1295 dnia: 05 Kwi 2017, 16:57:06 »
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/ulice,news,porsche-potracilo-rowerzyste,228620.html
Cytuj
Porsche potrąciło rowerzystę

- Na Żoliborzu kierowca porsche potrącił rowerzystę na przejściu dla pieszych. Mężczyzna został przewieziony do szpitala - informuje reporter tvnwarszawa.pl.

Do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Mierosławskiego.

- Według relacji świadków, jeden kierowca zatrzymał się przed pasami, aby przepuścić znajdującego się na nich rowerzystę. Kierowca porsche natomiast się nie zatrzymał i potrącił mężczyznę - relacjonuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

Rowerzysta został przewieziony do szpitala. Kierującemu porsche nic się nie stało.
Rowerzysta na przejściu

Informacje te potwierdza stołeczna policja. - Zgłoszenie otrzymaliśmy o godzinie 15.27. Rowerzysta przejeżdżał przez przejście dla pieszych. Jeden z kierujących zatrzymał się, aby umożliwić mu ten przejazd, a kierujący porsche - nie - mówi Anna Kędzierzawska z wydziału prasowego KSP.

- Policja jest na miejscu i sprawdza jeszcze okoliczności zdarzenia - dodaje.

Nie ma utrudnień w ruchu.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1296 dnia: 14 Kwi 2017, 07:59:21 »
Czy tylko ja widzę w tym kolejną wpadkę naszej wspaniałej policji? ;-)
Policja działa wg przepisów prawa. Czy prawo mówi coś o skazaniu kierującego, jeśli w trakcie badań przyczyn zdarzenia zostanie ustalone, że prawdopodobnie poruszał się z szybkością wyższą niż dozwolona?

Jeżeli widzisz wpadkę, to tylko obywateli, którzy nie wykonali swojego obowiązku i nie dopilnowali, by ustawa miała charakter pozwalający policji karać w takich sytuacjach. Ale może to i dobrze, bo karanie na podstawie ustaleń w takich sytuacjach to zawsze ryzykowne działanie, które zbyt łatwo może doprowadzić do karania niewinnych osób.

Mnie bardziej ciekwai, czy miasto pociągnie kierującego do odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwi 2017, 08:00:43 wysłana przez biały »

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1297 dnia: 15 Maj 2017, 13:55:54 »
Dziś.
Kładka przez Niepodległości na ślimaku przy bibliotece/Pole Mokotowskie 
Gdy przejeżdżałem rowerzyście poszkodowanemu była już udzielana pomoc i akurat przyjechała karetka.
 :(
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2017, 13:58:09 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1298 dnia: 15 Maj 2017, 23:52:22 »
ale Kaczor?! gdzie był wypadek/potrącenie?? na kładce? rower się z rowerem stuknął?
czy na dole kładki, tam po wschodniej stronie, od południa, są dojazdowe kurduplowate uliczki/wjazdy?
a na zachodzie też się droga rowerowa z dojazdem do knajpy krzyżuje
dasz jakąś linkę?

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1299 dnia: 16 Maj 2017, 09:52:41 »
ale Kaczor?! gdzie był wypadek/potrącenie?? na kładce? rower się z rowerem stuknął?
https://goo.gl/maps/wUwzRDbzvL12
Na ostatnim zakręcie kładki. Prawdopodobnie albo jechał za szybko, albo próbował się z kimś minąć i nie dał rady. A że jest tam wąsko, pewnie zahaczył o barierkę i się wywrócił.
To oczywiście moje przypuszczenia bo bardziej mnie interesowało, czy jest karetka i czy poszkodowany ma pomoc, niż szczegóły zdarzenia.
Inny rowerzysta zastawił zjazd swoim rowerem, aby nikt nie wjechał w leżącego poszkodowanego. Rowerzysta jadący przede mną spytał czy wezwano karetkę (jedna osoba czekała na nią przy ulicy aby wskazać miejsce) Dwie osoby były przy poszkodowanym.

Generalnie, zauważam wraz ze wzrostem natężenia ruchu rowerowego, coraz więcej niebezpiecznych sytuacji na DDR, których sprawcami są rowerzyści.
Zasady pierwszeństwa na DDR praktycznie nie obowiązują. Wyprzedzanie na wąskiej DDR gdy nie ma miejsca to też sprawa nagminna. Nie odwracanie się by sprawdzić, czy ktoś już nie zaczął wyprzedzać, to również standard na mojej trasie.
« Ostatnia zmiana: 16 Maj 2017, 09:54:34 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1300 dnia: 17 Maj 2017, 10:48:06 »
Dzisiaj rano byłem świadkiem wypadku na Trasie Siekierkowskiej na skrzyżowaniu donikąd. Rowerzysta jechał DDR od strony Wisły, południową nitką a samochód jechał z jego lewej, z łącznika do ul. Polskiej i wjechał rowerzyście pod koła. Nie wiem czy doszło do kontaktu roweru z samochodem, albo rowerzysty z samochodem bo samochód wszystko zasłonił, ale OTB było klasyczne. Tylne koło poszło wyżej dachu. Efekt - złamanie ręki u rowerzysty. Ja wzywałem karetkę i policję, jego towarzyszka wraz z kierowcą go opatrywali. Kierowca się poczuwał do odpowiedzialności.
I tu ciekawostka - trudno jest określić to miejsce bo wszyscy Trasę Siekierkowską nazywają Trasą Siekierkowską a to jest aleja Becka a skrzyżowanie jest z ulicą która nie istnieje. I jak to nazwać? Jak to określić? W sumie jednak i karetka i policja dotarli. Rowerzystę opatrywano, jeden policjant poszedł  nim gadać, drugi  mnie spisał i pojechałem.
Wnioski - nawet jak macie pierwszeństwo, to trzeba uważać, bo nie wiadomo czy kierowcy wiedzą.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1301 dnia: 17 Maj 2017, 11:30:55 »


Generalnie, zauważam wraz ze wzrostem natężenia ruchu rowerowego, coraz więcej niebezpiecznych sytuacji na DDR, których sprawcami są rowerzyści.
Zasady pierwszeństwa na DDR praktycznie nie obowiązują. Wyprzedzanie na wąskiej DDR gdy nie ma miejsca to też sprawa nagminna. Nie odwracanie się by sprawdzić, czy ktoś już nie zaczął wyprzedzać, to również standard na mojej trasie.


Absolutnie. Wczoraj brakowało centymetrów żebym wjechał w dziewczynę, która wjeżdżając Spacerową najprawdopodobniej zorientowała się, jednak chciała skręcić w Goworka ale minęła skręt, więc zawróciła bez patrzenia czy sygnalizowania.

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1302 dnia: 19 Maj 2017, 12:52:40 »
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/14,87090,21832761.html
Cytuj
Fiat stilo zderzył się z dwoma rowerzystami na moście Poniatowskiego. Rowerzyści zostali przewiezieni do szpitala.





Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1303 dnia: 19 Maj 2017, 22:31:19 »
Dokładnie to było tak: fiacik potrącił rowerzystę jadącego jezdnią (na dół, na Pragę), a potrącony wpadł na chodnik, którym jechał drugi rowerzysta.
Takie mam pytanie - kto dostał mandat? Czy tylko kierowca fiacika czy też rowerzysta chodnikowy?

Gregorius

  • Gość
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #1304 dnia: 20 Maj 2017, 08:39:56 »
Takie mam pytanie - kto dostał mandat? Czy tylko kierowca fiacika czy też rowerzysta chodnikowy?
:o