Autor Wątek: Program nawigacyjny  (Przeczytany 6972 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojtek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 230
  • Płeć: Mężczyzna
Program nawigacyjny
« dnia: 03 Sie 2011, 21:19:19 »
Chciałem poprosić o jakieś propozycje programu nawigacyjnego który:
- będzie łatwo dostępny z poziomu telefonu na Androidzie
- będzie zapisywał moją trasę , prędkość itd.
- najlepiej jeszcze żeby miał opcje jakiegoś katalogowania tras (opcja)
- będzie dostępny z komputera internetu

Z góry dzięki za propozycje
Wojtek, po prostu Wojtek... kiedyś sailing_cyclist :P

Offline Sparrhawk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Sie 2011, 21:36:13 »

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Sie 2011, 11:43:29 »
Na androida jako nawigacji używam Google Maps. Do zapisywania tras statystyk itp używam sportsrtack live, opcjonalnie jest  jeszcze runkeeper i pewnie setka innych programów.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Sie 2011, 15:36:51 »

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Sie 2011, 18:18:31 »
dzięki zerknę :)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sie 2011, 23:59:06 »
Ewentualnie sportypal, który (przynajmniej pod WM) sprawdza się znacznie lepiej od Endomondo - w zasadzie posiada wszystkie w/w opcje :)
« Ostatnia zmiana: 08 Sie 2011, 00:00:14 wysłana przez Safian »

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sie 2011, 08:05:56 »
ja proponuję GPS Sport Tracker:) wśród kilku języków jest też polski. wśród paru ciekawych opcji z mapami ma też rejestrator, licznik kilometrów, prędkość średnią i maxymalną, taki rowerowy licznik z GPSem :P
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline bleiddwn

  • Początkujący
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Sie 2011, 19:20:51 »
ja od zeszłego sezonu razem z endomondo (nie ma funkcji nawigacji)

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sie 2011, 19:43:54 »
GPS tracker o tyle lepszy od endomodo że ma jego wszystkie funkcje ale oprócz tego można do endomodo równie łatwo uploadować treningi (pliki z rozszerzeniem *.gpx) a oprócz tego parę innych ciekawych funkcji jak np ilośc metrów w podjazdach i zjazdach:)
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Wojtek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 230
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sie 2011, 21:23:16 »
Przez ostatnie dni testowałem kilka różnych programów i jak na moje potrzeby (średnio wygórowane) najlepiej jednak sprawdza się endomondo  :) od jutra będe kontynuował test , ponieważ wyjeżdżam z rowerem w bieszczady i będę miał okazję na dłuższych trasach i w bardziej zróżnicowanym terenie sprawdzić  różne programy do nawigacji .
Wojtek, po prostu Wojtek... kiedyś sailing_cyclist :P

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sie 2011, 22:54:02 »
no nie wiem dla mnie endomodo jest dość ubogi i służy tylko jako wtyczka (nie mówiąc o tych 5km/h w spoczynku;) ja wolę mieć wszystko w telefonie, a z netem się łączyć tylko by przesłać wyniki :P no i rozbraja mnie ten kompas w GPS ST;>
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Sie 2011, 23:23:18 »
Z tego co zauważyłem w Endomondo (przynajmniej pod WM) jest jeden spory problem - po wyładowaniu baterii trasa przepada, w Sportypalu przynajmniej jest zapisane do momentu rozładowania. Do tego w Endomondo nie możemy zarządzać zapisanymi trasami (chociażby nie możemy ich 'ręcznie wysłać na serwer) :<

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Sie 2011, 11:15:20 »
Tak sobie testowałem dzisiaj SportyPal'a na stronce http://www.sportypal.com/Demo
i nie mogłem nigdzie znaleźć może udzielisz mi informacji czy w SportyPal'u można:


1. Zapisać wycieczkę w formacie *.GPX by go potem zaimplementować np w Endomodo gdzie przechowuję swoje wszystkie wyniki?
2. Czy mapy trzeba ściągnąć np z Google map, czy ma on je od razu w środku?
3. Jak genenralnie zachowuje się przy nim bakteria, czy starcza to na jakąś np 2 godzinną wycieczkę czy po 30 minutach battery off.


Co do porównania tego programu do GPS ST mogę powiedzieć że w nim dobrą funkcją jest pokazywanie aktualnie przebytej trasy, czego niestety nie udało mi się wybadać w GPS ST (może dlatego że nie potrafię :) choć ten ostatni ma mapy do ściągnięcia z Google map, niestety nie hybrydowe:/ no i ma fajną opcję kompasu z odległością który pokazuje drogę do celu, jakbyśmy na tzw. "spontana" jechali do celu nie znając drogi ale wiedząc gdzie mamy się dostać.
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Sie 2011, 13:34:49 »
Najfajniejszy jest Endomondo . Zwłaszcza na Androida (Najbardziej rozbudowany). Inne systemy np Windows Mobile są ciut okrojone po stronie telefonu (na www dla wszystkich jest to samo) . Ale swoją funkcję spełniają doskonale. Można ręcznie dodawać trasy których się np nie zarejestrowało a pamięta się drogę. Można zapraszać znajomych komentować sobie trasy.

Polecam
Komu w drogę temu rower.

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Sie 2011, 13:45:48 »
chrupek, masz rację, ale ja np. używam Endomodo lokalnie na komputerze tam rejestruje trasy , ale jadąc w trasę używam GPS ST potem generuję raport z trasy w formacie *.GPX i wklejam go w domu przy kompie do Endomodo. GPS ST ma więcej funkcji niż Endomodowa wersja na komórkę, poza tym zawsze to się trochę ogranicza koszty transmisji danych, niby nic ale zawsze coś...
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Sie 2011, 17:05:57 »
@MYSH:
1) Po przesłaniu trasy na serwer wchodzisz w swoje Workouts'y i tam masz export: GPX (tam po prawej, wśród statystyk)
2) Jak chcesz zobaczyć mapę po skończonym treningu to niestety pobiera je z googla - gdyby nie to program ważyłby kosmicznie dużo ;)
3)U mnie na telefonie, gdzie normalnie bateria wystarcza do 2 dni bez używania SportyPal jest w stanie zarejestrować do ok 7h trasy. Pewnie na innych telefonach można wycisnąć znacznie więcej, ja posiadam starego HTC Touch Pro, który bardzo się nagrzewa i jest średnio.

Endomondo jest bardziej rozbudowane pod względem społecznościowym
« Ostatnia zmiana: 10 Sie 2011, 17:07:02 wysłana przez Safian »

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Sie 2011, 17:52:51 »
Cytuj
1) Po przesłaniu trasy na serwer wchodzisz w swoje Workouts'y i tam masz export: GPX (tam po prawej, wśród statystyk)
nie dobrze, myślałem że nie bedę musiał sobie zakładać kolejnego konta w jakimś programie, dla mnie to spora niedoróbka, wolę mieć możliwość zrobienia tego na telefonie jak w GPS ST
Cytuj
2) Jak chcesz zobaczyć mapę po skończonym treningu to niestety pobiera je z googla - gdyby nie to program ważyłby kosmicznie dużo
ale jak rozumiem mapa potem pozostaje na telefonie bo bym sobie wgrał całą mapę warszawy ewentualnie polski (mam 4GB pamięci więc dla mnie to nie problem pod warunkiem że ważą tyle co normalne AM)
Cytuj
mnie na telefonie, gdzie normalnie bateria wystarcza do 2 dni bez używania SportyPal jest w stanie zarejestrować do ok 7h trasy
No tak to duży plus, ja mam używanego HTC TYTN II i sprawdzam na razie jego bakterie... przy podświetleniu jest tragicznie, bo trzyma raptem 2-3h lepiej jest jak włączę wyłączenie ekranu, wtedy jeżeli GPS będzie chodził w tym programie powinno starczyć na jakieś 4-5h oj chyba nie ominie mnie kupno baterii trochę większej,... pewnie z 2800mAh


Myślałem że pokazuje on to w miarę na bieżąco jak w tym DEMO, jak mi po skończonym treningu pokaże to ja dziękuję, wole GPS ST który może tasy nie pokazuje na bieżąco tale chociaż mapę można zawsze podejrzeć...


« Ostatnia zmiana: 10 Sie 2011, 17:57:00 wysłana przez MYSH »
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Sie 2011, 19:29:30 »
Mapa nie pozostaje, program pobiera tylko wycinek, raczej mapy wyświetlane przez SP są dość orientacyjne, w dużej skali.
Po zarejestrowaniu masz fajny dostęp do treningów, możesz przeglądać mapę, podobnie jak w Endomondo. Wygląda to tak: http://www.sportypal.com/Workouts/Details/1401946.

SportyPal, Endomondo to zwykłe logery służące do zapisania śladu, jeżeli szukasz normalnej nawigacji to Automapa, tam też możesz sobie zapisywać tracka a i masz dostęp do mapy.

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Sie 2011, 20:16:51 »
Safian, niby masz rację, chociaż ja bym połączył kilka tych loggerów w jedno i by wyszedł całkiem ładny kombajn...


Biorąc pod uwagę wszystkie 3 aplikacje do tego celu które mam zainstalowane tj. Endomodo, SportyPal i GPS ST to jednak najlepszym do tego celu wydaje się GPS ST, oto dlaczego:


1.Podaje to co każdy licznik rowerowy:
   Prędkość obecną,średnią,maksymalną, czas dla 1 km
   Dystans całkowity, aktualny czas, i czas treningu
   Wysokość npm całkowitą wysokość w górę i w dół, wysokość minimalną i maksymalną
2. Podaje aktualną lokalizację (możliwość ściągnięcia mapy z googlemap, google earth lub paru innych.
3. Kompas, tj odległość od wyznaczonego celu i kierunek do niego oraz ilość stopni namiaru bezwzględnego i względnego
4. Wykres zmian prędkości i wysokości w czasie
5. możliwość ustalania punktów kontrolnych.
6. pamięć tras które odbyliśmy jak również możliwość zgrywania ich w formacie *.GPX i *.KML
7. Możliwość robieania/wklejania zdjęć do wycieczki.

Z takich ciekawostek, można sobie za wczasu ściągnąć mapę rowerową okolic w które chcemy się udać (specjalny downloader na stronie producenta) i wcześniej je umieścić na telefonie by nie płacić za transfer:)


I jeszcze parę innych ciekawych funkcji których jeszcze nie rozgryzłem ale to w/g mnie dobry programik do turystyki pieszej i rowerowej (do samochodu też się nadaje ale wolę automapę


jeżeli ktoś chętny to strona http://www.gpssporttracker.com najnowsza wersja to 1.9.1 tylko trzeba dociągnąć polskie napisy z tej samej strony.

« Ostatnia zmiana: 10 Sie 2011, 20:35:28 wysłana przez MYSH »
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Sie 2011, 15:34:37 »

ale jak rozumiem mapa potem pozostaje na telefonie bo bym sobie wgrał całą mapę warszawy ewentualnie polski (mam 4GB pamięci więc dla mnie to nie problem pod warunkiem że ważą tyle co normalne AM)


Od niedawna w Mapach Google dla Androida istnieje możliwość zapisania mapy w pamięci telefonu. Klikasz na miejsce wokoł którego obszar będzie zapisany, klikasz w dymek i opcja na dole umieść obszar w pamięci podręcznej. (w promieniu 16 km bodajże).

Offline MYSH

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • =^..^=
Odp: Program nawigacyjny
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Sie 2011, 22:23:54 »
to ja jednak wolę GPS ST bo mogę sobie wcześniej na kompa wgrać mapy tych rejonów w których chcę jeździć i to z takim powiększeniem jaki chcę... dla mnie o wiele wygodniejsze, choć i tak zastanawiam się jakim cudem oni w nawigacji mają dokładne mapy polski które zajmują 200 MB wraz z komunikatami głosowymi itp itd...
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki...
Cuda zajmują mi trochę czasu...
:)