Autor Wątek: Przerzutka tylna - 8 przełożeń  (Przeczytany 23842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline IwaN_bike

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 114
  • Płeć: Mężczyzna
Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« dnia: 26 Cze 2013, 22:13:02 »
Witam.

Potrzebuje Waszej rady w wyborze tylnej przerzutki do roweru z ośmioma przełożeniami. 
Zupełnie nie mam rozeznania w osprzęcie, będę więc otwarty na wszelkie propozycje i Wasze doświadczenie. Cenowo chciałbym nie przekroczyć progu 250 zł (jak będzie coś tańszego, acz solidnego, wówczas nie pogardzę  :D ).

Pozdrawiam.
 

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Cze 2013, 23:29:52 »
Zgaduję, że masz już jakąś manetkę do tej przerzutki. Sram czy Shimano?

Offline IwaN_bike

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 114
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Cze 2013, 23:41:42 »
Shimano - "normalną", nie żadne udziwnienia "ukryte w rączce".

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Cze 2013, 09:18:00 »
No to w sprawie dzielenia się osobistymi doświadczeniami niewiele Ci pomogę, bo ich brak ;)
Użytkownicy przerzutek tylnych Shimano - czujcie się wywołani do tablicy :D

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Cze 2013, 09:51:45 »
historia moich przerzutek od 2007: Acera-Alivio-Alivio-Alivio. Acerę zmieniłem na Alivio bo myślałem, że trzeba, jeśli zmienia się kasetę z 7rzędowej na 8 rzędową, pierwszą Alivio poddała się gdy pęknięty łańcuch zaplatał się o szprychę i wygiął ją tak, że pękła, na drugiej zahamował kolega i już nie zmieniała biegów tak dobrze, jak wcześniej, więc przy okazji jakiś większych zakupów też wymieniłem. Do samego działania, regulacji etc nie mam uwag, ale zgaduję że za tą cenę kolega chce kupić coś o bardziej górskim/obciążeniowym/ekstremalnym przeznaczeniu, ja nigdy nie byłem na rowerze w prawdziwych górach, więc się nie wypowiem.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Cze 2013, 11:13:17 »
Brałbym Alivio. Jeżeli chcesz przejść na coś z wyższej półki powinieneś zmienić manetkę na  mniej więcej tej samej klasy żeby odczuć różnice w działaniu. Alivio w połączeniu z napędem 8 biegowym to moim zdaniem jeden z najbardziej żywotnych zestawów i jak ktoś nie ma mega wymagań co do szybkości, działania w ekstremalnych warunkach, użytkuje rower na co dzień w turystyce to w zupełności wystarcza. Łatwo wyregulować toleruje niedomagania linek i pancerzy jest ok.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Cze 2013, 12:16:23 »
Zajrzałem na Allegro, na kilku aukcjach można nabyć nowe Deore za 80 zet. Jakiś rzut części znalezionych na Kaukazie  w magazynie, czy co? Kurde, to teraz sam się zastanawiam!


Jeszcze co do swojego używania Alivio: jeżdżę tak między 5-7 tys. rocznie, regularnie w deszczu, błocie (ale po płaskim, żadne downhille czy inne hopki etc.) i takich tam. Co jakiś czas czyszczę przerzutkę zużytą przerzutką do zębów i naprawdę nie sprawia kłopotów, jak napisał Persson jest tolerancyjna jeśli chodzi o luzy etc.  Więc jeśli nie planujesz hardych stromizn i klimatów Maji Włoszczowskiej to wziąłbym jedną z tych Deorek za 8 dych a resztę  zainwestował gdzie indziej (np. w kasetę i łańcuch, nawet na zapas). Natomiast jeśli jednak, to Deore XT zaczynają się od 140 na Allegro, kolega miał, dużo jeździł po górach (z sakwami i bez) i złego słowa nie powiedział. Natomiast możliwe, że ta przerzutka wymaga większej dbałości , sprzęt z wyższej półki często tak ma, natomiast sam nie wiem, nie miałem.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Cze 2013, 12:24:32 »
Liczba biegów nie gra roli przy wymianie przerzutki, bo indeksacje masz w manetce, a nie w przerzutce. Pomijam tutaj temat szerokości łańcucha, bo różnice są tak małe, że w większości nie ma problemów.

A do rzeczy. Jak masz mało kasy - bierz Alivio lub Acerę, ale - UWAGA - z małymi kółeczkami. Jak masz 160-200zł, bierz XT, najlepiej w wersji shadow, bo w niej znacznie lepiej jest linka wyprowadzona z przerzutki.

Pośrednich grup (LX, Deore itp) osobiście nie polecam - są konstrukcyjnie podobne do Alivio, więc szkoda kasy. Nie wiem tylko jak z SLX shadow, bo to może być jeszcze coś warte uwagi.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Cze 2013, 12:26:12 »
Liczba biegów nie gra roli przy wymianie przerzutki, bo indeksacje masz w manetce, a nie w przerzutce.


Wiem, wiem, ale wtedy byłem młody i niedoświadczony.

Szperając znalazłem taki artykuł:

http://www.infobarrel.com/Shimano_Mountain_Bike_Groupset_Comparison_-_Alivio_vs_Deore_vs_SLX_vs_XT_vs_XTR

Offline IwaN_bike

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 114
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Cze 2013, 15:55:50 »
Dzięki za rady i rzeczowe opisy. Właśnie zauważyłem, że spory wybór przerzutek jest z 9-10 przełożeniami. Porozglądam się jeszcze nad Waszymi propozycjami.

Jeszcze miałbym małe pytanie - czy istnieje jakiś łatwy sposób na zdjęcie łańcucha (zdemontowanie ogniwa) domowymi metodami, czy jednak niezbędny będzie skuwacz?

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Cze 2013, 16:10:37 »
Bez skuwacza to największą szansą jest chyba nadzieja, że ma ogniwo przystosowane do spinania bez skuwacza (jak to się nazywa?). Nie słyszałem o żadnym domowym sposobie na rozkucie, w razie nagłej potrzeby na trasie podobno da radę skuć za pomocą kamieni, krawężnika czy innych rzeczy ale osobiście tego nie widziałem. Skuwacz kosztuje ok. 20 zet, więc polecam zakup, nie kombinowanie :)

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Cze 2013, 16:12:01 »
eee... Przeciąć łańcuch piłką do metalu? ;D
Destrukcyjne i potencjalnie czasochłonne, ale innych pomysłów nie mam.
No i założenie następnego łańcucha będzie wymagać spinki.

Nie lepiej byłoby się umówić z jakimś posiadaczem skuwacza na jutrzejszą masę? ;)

Offline IwaN_bike

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 114
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Cze 2013, 16:38:36 »
Niestety na jutrzejszej masie nie będę mógł być obecny, a w skuwacz chyba się zaopatrzę (z resztą nie mam jeszcze przerzutki). Nigdy nie zerwałem łańcucha, ale nie jest to duży wydatek a przydać się może.

Jeszcze raz dzięki za rady.

Do zobaczenia na lipcowej masie.

 

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Cze 2013, 16:49:18 »
Liczba biegów nie gra roli przy wymianie przerzutki, bo indeksacje masz w manetce, a nie w przerzutce. Pomijam tutaj temat szerokości łańcucha, bo różnice są tak małe, że w większości nie ma problemów.

Zasadniczo masz rację, ale w niektórych modelach przerzutek skatalogowanych jako 10rz pomimo zastosowania manetki o indexie np: 9 i kasety 9-ki nie daje się jej poprawnie wyregulować. Bierze się to podobno z jej innego ramienia i przeniesienia ruchu po kasecie. Kombinują ludziska wtedy z mocowaniem pancerza, nie wiem dokładnie o co chodzi, bo sam się z tym nigdy nie bawiłem. Polecam przed zakupem upewnić się co do konkretnego modelu np: Shimano Service Center (Air Bike na Dereniowej 6) lub kupić przerzutkę skatalogowaną jako 8rz.
Co do łańcucha to jak chcesz go uwolnić z roweru to musisz go rozpiąć rady innej nie ma. Teraz zależy jaki to łańcuch jeżeli Shimano często posiada on specjalny bolec tzw subpin służący do rozpinania i zapinania łańcucha. W łańcuchu 8rz jest on czarnego koloru. Wg Shimano tak się prawidłowo powinno łańcuch montować i wymontowywać żeby go nie osłabiać w praktyce nie zauważyłem jak się go poprawnie skuje czy rozkuje żeby były potem w eksploatacji problemy. Inne łańcuchy Sram-a, KMC, Wippermanna często gęsto posiadają zapinki służące do rozpinania i spinania.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przerzutka tylna - 8 przełożeń
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Cze 2013, 17:43:27 »
w skuwacz chyba się zaopatrzę (z resztą nie mam jeszcze przerzutki). Nigdy nie zerwałem łańcucha, ale nie jest to duży wydatek a przydać się może.
Ja kupiłem po swojej pierwszej [nieudanej] próbie naprawy zerwanego łańcucha kamieniami i konieczności wracania na piechotę przez ponad godzinę. Z tym, że zamiast skuwacza kup sobie od razu multitoola z odpowiednią funkcją. Np. Kellys Chainey, którego sam używam. Zajmuje tyle samo miejsca, co sam skuwacz, kosztuje 2 kebaby więcej, a spokojnie wystarczy do drobnych napraw i regulacji w trasie. Jestem przekonany, że może samodzielne, duże imadełko jest trochę wygodniejsze, ale jeśli nie prowadzisz serwisu rowerowego, to przecież używa się go raz na jakiś czas.