Autor Wątek: Rozstaw haków  (Przeczytany 6576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kamov

  • Gość
Rozstaw haków
« dnia: 16 Maj 2012, 18:55:52 »
Witam,
problem jest następujący: posiadam starą ramę szosową, używam jej w ostrym kole. Piasta jak wiadomo ma rozstaw 120mm, rama w teorii powinna mieć 126mm. No właśnie, w teorii, bo praktyka jest taka, że te 120mm wchodzi ciasno w haki. I tu pytanie, czy to możliwe, żeby rama się aż tak odkształciła z biegiem czasu (nie wiem ile lat była ewentualnie "ściśnięta")? Czy był też inny standard rozstawu haków?

Pozdrawiam

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj 2012, 19:12:41 »
Tak to jest możliwe.
Jak była przygnieciona czymś, to mogła się odkształcić.
Dlatego za starych dobrych czasów przycinało się drewniane klocki o 1-2 mm szersze i wstawiało na ścisk pomiędzy haki aby się nie odkształcały.


No ale teraz młodzież o tym nawet nie wie. :( No bo po co?

Kamov

  • Gość
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maj 2012, 19:15:11 »
Młodzież podejrzewała, że tak być nie powinno. Ale młodzież ramę kupiła używaną i bez wpływu na to, co się z nią działo wcześniej ; ).

Dzięki za odpowiedź.

Ma to jakiś znaczący wpływ na wytrzymałość ramy?

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maj 2012, 19:19:44 »
Znaczącego nie ma. Podejrzewam że jest to stalowa rama.
Możesz ramę spróbować rozgiąć, jeśli nie jeździsz w zimie, to przytnij klocek 125 mm i wstaw tam na 4-6 tygodni.
Potem 128 mm na kolejne 4-6 tygodni i powinno wrócić do normy. (jak masz czas) :)
Proponuję dlatego takie wolne rozginanie, żeby materiał się jak najmniej męczył.

Z tą młodzieżą, to chodziło mi o sposób przechowywania ramy. ;) Bez przytyku do Ciebie.
Gdyby ktoś wiedział jak przechowywać czy transportować, to dostałbyś ramę z klockiem pomiędzy hakami, a wydaje mi się, że klocka tam nie było jak odbierałeś ramę... ale mogę się mylić.

Kamov

  • Gość
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maj 2012, 19:23:42 »
A da się to zastosować nakręcając symetrycznie nakrętki na oś piasty i wkładając w haki? Tak co 4mm mniej więcej.

Hm, nie wiem co się z nią działo. Kupiłem już ubraną w koła i resztę, dopiero jak zmieniałem piastę na torową to mnie tknęło, że coś za ciężko wchodzi w haki.

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maj 2012, 19:32:58 »
To akurat bym odradzał.
Ja bym nie ryzykował jazdy przy rozginaniu haków o 8mm (ale ja z tych bojących :) ). Pamiętaj, że ramę masz sztywną i że ona odczuwa pracę w czasie jazdy. Nie wiem w jakim stanie jest rama i spawy.
Choć nie powinno być problemu.


Znam takich co rozginali haki na raz rękoma i z ramą wszystko było ok. :) Też problem był z kilkoma milimetrami.
No ale to zupełnie jak naprawianie roweru siekierą. :) Można tylko po co?

Kamov

  • Gość
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maj 2012, 19:35:54 »
Nie mówię, że 8mm na raz, nie zwariowałem jeszcze ; ]. Najpierw podkładki po 2mm, później kolejne 2mm na stronę. Stopniowo, tak jak mówiłeś w przypadku leżenia. Tylko bez leżenia ; )

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Maj 2012, 20:52:38 »
Wszystko zależy w jakim stanie jest rama. Nie dowiesz się, póki nie spróbujesz. Dlatego, jeżeli nie musisz i CI to bardzo nie przeszkadza, że koło wchodzi na wcisk, nie próbuj. Jak okaże się, że jednak pęknie, to zostaniesz bez roweru.

A z takimi hakami można żyć. Kumpel ma w ogóle piastę w innym rozstawie niż widełki (różnica 4 czy 5mm) i normalnie jeździ, tylko koło wkłada się trudniej ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Maj 2012, 15:14:28 »
u mnie kółko wchodzi bardziej na chama niż na wcisk i jeżdżę już 2 komplet kół :0)
dobra stalowa rama wytrzymie, jak miałem problem moralny czy aby na pewno,zawodowy wieloletni kurier zaręczył że nie pęknie, ja mogę teraz całąpewnością potwierdzić. Po za tym w cale rama nie musiała być ściśnięta, u mnie była różnica na wolnobiegach, oryginalny był węższy.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Maj 2012, 10:42:10 »
Ja kiedyś rozginałem ramę stalową, i nic się później nie działo - ale, im gorsza stal, tym większe szanse powodzenia, Your mileage may vary. Przy rozginaniu trzeba pamiętać, aby to robić symetrycznie.
AdrianSocho

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Cze 2012, 11:28:06 »
Przy rozginaniu trzeba pamiętać, aby to robić symetrycznie.

A można to robić nie symetrycznie... Fakt można. Mocujesz ramę w statywie i za pomocą wyciągarki łańcuchowej ciągniesz za jeden hak a za 2-3 tygodnie ciągniesz drugą stronę. Tylko czy to ma sens... W zasadzie ma bo teoretycznie podczas rozginania na raz obydwu haków haki mogą się rozgiąć nierównomiernie ale ... jak dla mnie to tylko TEORIA>

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Cze 2012, 18:02:11 »
dobra stalowa rama jest na tyle sprężysta że wystarczy szrszą wpiasę zwyczjanie na siłę wpi****ić, u mnie spokojnie jakieś 2 cm się znalazły. Żadnych wyciągarek.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rozstaw haków
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Cze 2012, 18:08:59 »
. Żadnych wyciągarek.

A czy ktoś radzi użycie wyciągarki... To były rozważania teoretyczne.