Autor Wątek: Główne drogi nie dla rowerzystów.  (Przeczytany 6243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Główne drogi nie dla rowerzystów.
« dnia: 09 Maj 2013, 10:08:22 »
Już od jakiegoś czasu obserwuję, że w tej dzielnicy powstają różnego rodzaju elementy uspokajające ruch samochodowy ale przy tym ruch rowerowy niestety cierpi. Tak jest np na Saskiej na której to zwężono pasy ruchu co spowodowało, ze przez skrzyżowanie nie można przejechać rownolegle z samochodami. Podobna sytuacja ma miejsce na Międzynarodowej i na Grochowskiej. Dla mnie to jest absurd bo owe drogi aż się prosiły do wytyczenia pasu dla rowerzystów. 
Na Grochowskiej doszedł kolejny absurd ... mianowicie pas do skrętu w prawo. I tak rowerzysta jadący prawym pasem jest zmuszony do zjechania na środkowy pas aby kontynuować jazdę na wprost.
 Nie rozumiem  logiki w tym działaniu.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maj 2013, 10:38:21 »
Pewnie dlatego, że tej logiki nie ma.

Pasy do skrętu i jazdy na wprost uspokajają ruch. Te separowane go przyśpieszają. ZDM i IR idą w zupełnie złym kierunku, który skutkuje trupami na przejściach dla pieszych na tej ulicy.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maj 2013, 13:25:54 »
No tak, tylko po co na Międzynarodowej pasy dla rowerów? Przecież to spokojna ulica...
Pasy do skrętu chyba za bardzo nie przeszkadzają - gdyby ich nie było, rowerzysta chcący jechać na wprost, stałby za samochodem chcącym skręcić - tak jedzie razem z innymi jadącymi...

Co tam faktycznie przeszkadza, to wysepka na rogu Lotaryńskiej i Saskiej - pojazdy jadące od  Trasy Łazienkowskiej (a więc i rowery zjeżdżające z DDRiP) nie mogą płynnie powoli włączać się do ruchu, tylko muszą poczekać aż sznur samochodów zza pleców się urwie, i dopiero podjechać; jeżeli ten przed nami akurat ma fantazję skręcać w Lotaryńską, czas oczekiwania może być znaczny...

Jeżeli chodzi o zwężenia na skrzyżowaniach, to po lekturze brytyjskich poradników i tak w większości przypadków przed skrzyżowaniem zjeżdżam na środek, żeby żaden samochód nie przejeżdżał ich ze mną równolegle :)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maj 2013, 14:30:54 »
A widzisz. Ja mam odmienne zdanie. Byłem w Garwolinie i tam bez najmniejszego problemu na najgłówniejszej ulicy od wlotu do wylotu poprowadzono pas dla rowerów. I dlatego uważam, że na głównych ulicach w każdej dzielnicy powinny takze być rowerowe pasy. To uczy większej uwagi i tolerancji niż DDR.

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Maj 2013, 09:18:06 »
Że pasy dla rowerów są lepsze niż DDR, się zgodzę. Ale jeszcze większej tolerancji uczy rowerzysta wśród samochodów - zwłaszcza na takich ulicach, gdzie jest to bezpieczne i nie stwarzające zagrożenia...

Poza tym, Międzynarodowa główną ulicą dzielnicy??? Bogowie, przecież to niewielka uliczka, na której krótkim tylko odcinku jeżdżą autobusy (i odcinek ten w połowie jest objęty zakazem ruchu rowerów), która może i jest dwupasmowa, z tym, że na większości jeden pas w połowie zajęty jest przez zatrzymujących się, a więc z założenia bardzo wygodny dla rowerzystów...
Międzynarodową od Trasy do Waszyngtona przejechać o 8 rano i nie być wyprzedzoną przez choćby 1 samochód...

Niech oni jednak parę i kasę zamiast w Międzynarodową wsadzą w Most Łazienkowski, albo przywrócenie ciągłości czerwonego szlaku rowerowego...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2013, 09:14:52 »
No tak, tylko po co na Międzynarodowej pasy dla rowerów? Przecież to spokojna ulica...

Moim zdaniem głównie do wygodnego i szybkiego omijania popołudniowego korka w kierunku mostu. Kiedyś, gdy pasów nie było, trzeba było urządzać slalom gigant między autami, bo jedne stały blisko prawej, inne na środku lub po lewej. Teraz jedziesz 30km/h swoim pasem i cały korek masz w d4.

Poza tym po wydzieleniu pasów rowerowych, pasy dla aut są węższe. Nie mam na to dowodów, bo z fotoradarem tam nie stałem, ale wydaje mi się, że od kiedy wydzielono pasy rowerowe, auta jeżdżą tam wolniej i jest bezpieczniej.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maj 2013, 10:24:21 »
Dobrze Raffi, zabiłeś mię... Gdzie na Międzynarodowej są pasy dla rowerów?!?!?!?  I popołudniowy korek w stronę mostu... Korek na Pradze po południu?
Kurczę, ciemno było...



Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maj 2013, 10:39:19 »
Międzyparkowej

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maj 2013, 10:40:44 »
Aaaaa... bo my tu z Robertem o hałaśliwej arterii zwanej Międzynarodową rozmawiamy :)

Offline jarmoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maj 2013, 11:13:55 »
No, widzę.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maj 2013, 14:50:47 »
Aaaaa... bo my tu z Robertem o hałaśliwej arterii zwanej Międzynarodową rozmawiamy :)

Ok, czyli jak zwykle w pośpiechu pomyliłem ulice. Sorry, moja wina. Przepraszam.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Maj 2013, 17:49:55 »
Nie ma sprawy. Po prostu zaczęłam się zastanawiać, czy aż tak źle z moim wzrokiem...

Offline oelka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 328
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kolej na rower
Odp: Główne drogi nie dla rowerzystów.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maj 2013, 10:47:58 »
Jak na razie to na Międzynarodowej przydałoby się przesunąć zakaz wjazdu rowerów. Stoi zaraz za wylotem Brazylijskiej i blokuje dojazd do al. Stanów Zjednoczonych i budynków po drodze. A wystarczyłoby, by stał przy wjeździe na Trasę Łazienkowską.
Zresztą to samo dotyczy kilku innych ulic wychodzących na Trasę Łazienkowską i nie tylko na Saskiej Kępie.

Pasy dla rowerów na Międzynarodowej nie są konieczne. Tam nie ma dużego ruchu.

Krzysztof
Krzysztof Olszak

oelka.a.yahoo.com (.a. = @)
http://oelka.bikestats.pl/