Autor Wątek: Pisma - jak zacząć?  (Przeczytany 83261 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Pisma - jak zacząć?
« dnia: 27 Cze 2010, 01:17:54 »
Witajcie, chciałbym zacząć walkę o nasze wspólne dobro czyli ścieżki na płaszczyźnie urzędowej. Czy mogliby się wypowiedzieć jacyś weterani, ewentualnie spisać jakieś krótkie how-to? Będę wdzięczny ;]

mplonski

  • Gość
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Cze 2010, 01:32:34 »
Najgorzej idą pierwsze pisma, potem jest z górki :)

Najlepiej zacząć od bardziej błahych spraw - obniżenie krawężnika, wygrodzenie chodnika, przestawienie znaku, etc. Pismo piszesz do zarządcy drogi - sprawdzisz to na www.zdm.waw.pl lub www.ztp.waw.pl w odpowiednich działach.

W pismach podaj na początku o co generalnie chodzi. Następnie warto rozwinąć temat, załączyć kilka zdjęć, etc.

Warto przesłać też kopię do BDiK i ZM'u. Forma pisma - w sumie dowolna, ale imo najlepiej jak jest to wyeksportowany dokument do pdf'a napisany jak normalny list oficjalny.

Najlepiej poprzeglądaj też pisma gromanika - ja swoich nie publikuję (aczkolwiek na ostatniej masie Cosmit mi powiedział, że mam już własną teczkę w BDiK).

Kwestie budowy nowych DDR - trzeba walczyć ze ZMID'em (www.zmid.waw.pl).
« Ostatnia zmiana: 27 Cze 2010, 01:33:45 wysłana przez m.p »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Cze 2010, 09:52:00 »
No i najlepiej napisz, o czym chcesz napisać. Trudno zrobić know-how przewidujące wszystkie możliwości, bo tych możliwości jest w zasadzie nieskończona ilość.

Łatwiej będzie doradzić coś, gdy napiszesz konkretnie o czym chcesz napisać i w sprawie jakiego miejsca.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sie 2010, 11:48:29 »
to moze głupie pytanie, ale to wystarczy naskrobać maila czy normalny list pocztą itd?

mplonski

  • Gość
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sie 2010, 12:10:51 »
możesz wysłać mailem, ale też musisz wszystkie dane podać. ja ślę pismo zapisane w pdf'ie, w formacie normalnego pisma.

jack

  • Gość
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sie 2010, 10:42:16 »
Wszystkie niezbędne wskazówki włącznie z przykładami są pod tym adresem
http://rower.zm.org.pl (i dziwi mnie trochę, że żaden z przdmówców do niego nie odesłał ;-)

Tym niemniej kilka uzupełnień warto dopisać:

Im bardziej konkretne i zwięzłe pismo, tym lepiej. Łączenie wielu postulatów w jednym piśmie nie jest wskazane, chyba że dotyczą tego samego miejsca - wtedy jak najbardziej. Jedna sprawa - jedno pismo.

Bardzo roztropnie postępują ci, którzy ślą pisma również do wiadomości ZM i BDIK. Dzięki temu oba te podmioty mają podgląd spraw i mogą się powoływać na wystąpienia obywateli - np. podczas spotkań, rad technicznych czy w korespondencji.

Również roztropne jest upublicznianie swoich pism - choćby przez wrzucenie na forum. Najlepiej nie jako skan tylko tekstowo - taka forma jest podatna na wyszukiwanie, reużycie i szybszy odczyt.

Last but not least: nie należy się zniechęcać po pierwszej odpowiedzi odmownej, lecz nie odpuszczać. Napisać ponownie wskazując luki czy błędy argumentacji użytej przez adresata lub przytoczyć dodatkowe argumenty. Wytrwałość to zasada fundamentalna.

Jack


Offline cameledon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Wrz 2010, 18:56:43 »
Naskrobałem coś takiego: Dotyczy: słupów na drodze dla rowerów(DDR) wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia przy ul. Kasprzaka.

Prośba, żeby ktoś doświadczony rzucił okiem, ocenił i napisał czy mogę wysyłać.

I jeszcze jedno pytanie: czy urząd może odpisywać na adres mailowy(?), ponieważ nie mam dostępu do skrzynki pocztowej ani w miejscu zameldowania, ani w wynajmowanym mieszkaniu a dobrze jest wiedzieć co kombinują w tej sprawie.

mplonski

  • Gość
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Wrz 2010, 19:03:42 »
Aby odpisali mailem napisz, aby odpisali mailem, a nie listem zwykłym ;-) Od jakiegoś czasu mają obowiązek odpisać tak, jak sobie tego zażyczy wnioskodawca. Dodaj jeszcze tylko, że słupy znajdują się w skrajni drogi dla rowerów. Rozwiń tylko skrót DDR, mogą zbytnio nie kojarzyć o co chodzi ;-)

Ogólnie to pismo jest ok, tylko masz szatański adres.

Offline cameledon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Wrz 2010, 19:11:36 »
adres został wymyślony na potrzeby forum :) dzięki za pomoc :)

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Wrz 2010, 23:05:56 »
Oprócz nocnych daj też zdjęcia zrobione w dzień. Bo jeszcze ktoś nie zauważy o które słupki chodzi  ;)

Ja bym jeszcze zapytał o to czy zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe wobec osób, które dopuściły do pogorszenia stanu miejskiej infrastruktury drogowej oraz stworzyły zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu  8)
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline cameledon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Wrz 2010, 18:52:42 »
chciałem wysłać dzisiaj kopię swojego pisma do Biura Drogownictwa i Komunikacji na adres drogownictwo@warszawa.um.pl, który to znalazłem na stronie i nie da rady - pisze mi w gmailu. wie ktoś o co kaman? w informacji zwrotnej było coś takiego, mniej więcej:

Delivery to the following recipient failed permanently:

    drogownictwo@warszawa.um.pl

Technical details of permanent failure:
DNS Error: Domain name not found

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Wrz 2010, 20:28:00 »
cameldon - weszłam na tę stronę. Prawidłowy mail to: drogownictwo@um.warszawa.pl  Pomyliłeś kolejność w domenie.

Na przyszłość, tłumacząc z technicznego angielskiego: domain name not found oznacza, że coś jest nie tak po małpie @ i tam trzeba szukać źródła problemu :)

Offline cameledon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Wrz 2010, 21:31:39 »
och, Savil - dziękuję za pomoc :)
błędny adres mailowy skopiowałem z oficjalnej strony urzędu miasta: http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Biura_Urzedu/BD/Wydzialy/Wydzia%C5%82 Analiz Programowych/Sekcja_Transportu_Rowerowego_BD_KA_TR/default.htm

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Wrz 2010, 21:54:51 »
błędny adres mailowy skopiowałem z oficjalnej strony urzędu miasta:
to tak aby obywatele za dużo nie chcieli od urzędu ;)
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Pisma - jak zacząć?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Wrz 2010, 23:47:53 »
och, Savil - dziękuję za pomoc :)
błędny adres mailowy skopiowałem z oficjalnej strony urzędu miasta: http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Biura_Urzedu/BD/Wydzialy/Wydzia%C5%82 Analiz Programowych/Sekcja_Transportu_Rowerowego_BD_KA_TR/default.htm

Czy takie pismo nie powinno iść standardowo przede wszystkim do ZDM? Te słupki to pewnie pod jakiś znak drogowy.

Wydaje mi się, że to stanowisko w UM jest od generowania ogólnych wizji gdzie budować DDR. Może warto je mieć w "namiarze", więc dzięki za jego wyłuskanie :)
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky