Autor Wątek: Zabezpieczenie roweru.  (Przeczytany 137338 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mumin

  • Gość
Zabezpieczenie roweru.
« dnia: 12 Cze 2010, 18:12:27 »
Wyczytałam gdzieś, że dobre zabezpieczenie powinno kosztować 10% ceny/wartości roweru. Prawda to, ma sens?

Nie wiem czy akurat 10%, ale ja generalnie jestem fanem porządnych u-locków - Kryptonite Evolution LS (lub wyższe modele) lub Abus Granit. One kosztują po 200-300zł, więc faktycznie pewnie wielu osobom wyjdzie po 10% roweru, albo i więcej. U mnie nie wiem ile % wychodzi, nie liczyłem, nie mam jak policzyć. Ale generalnie nie słyszałem jeszcze by komukolwiek ukradli rower poprawnie przypięty takim dobrym U-lockiem do czegoś trwałego.(...)

Odnośnie 'nie słyszałem' - może Forumowicze mają doświadczenia odnośnie zabezpieczeń na zasadzie 'zadziałało/nie zadziałało'. Ja akurat używam akcesoriów z Decathlonu - linka za 'cztery dychy' co by było widać i Trelock - najtańszy, bo najtańszy ale mam nadzieję, że w razie co wystarczy.
Niby rower niewiele warty ale zawsze może się znaleźć jakiś amator...

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Cze 2010, 20:01:47 »
Muminie, zanim zjadą Cię fachowcy, dorzucę coś od siebie ;) Takie najtańsze zabezpieczenia nic nie dadzą przeciw profesjonalnym złodziejom, czy choćby takim mającym porządny przecinak. Z drugiej jednak strony niewiele warty rower [po którym to widać] niejako sam się broni. Wsiąść i odjechać to by ktoś przy okazji mógł, ale jakby miał coś przecinać, to już raczej przy porządniejszym rowerze nić cudo, po którym widać zakup za <500 zł x lat temu ;)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Cze 2010, 20:11:06 »
-Wszelkie lineczki, linki, "kiełbasy" - nie działają, nic nie dają, szkoda kasy, szkoda brać nawet za darmo.

-Wszelkie zamki, zameczki i kłódki na szyfr - szkoda kasy.

-Łańcuchy rowerowe do 100zł - nie działają. W Gdańsku miałem okazję na pokazie widzieć jak to tną. Szło prawie tak lekko jak linki.

-Ulocki za 20-40zł - dają się przeciąć, choć działają lepiej niż linki i łańcuchy. To jednak 10-15mm stali.

-Ulock ABUS Granit - Porządna, hartowana stal. Czajnik sobie chwali, roweru Mu nie ukradli, a przypina go tym od lat.

-Ulock Kryptonite Evolution - jak dotąd się sprawdza, mam go od 2005 roku. Na porządnej szekli mam już jakieś ślady po próbie przecięcia (złodziej się poddał). Polecam zwłaszcza dłuższą wersję LS, bo łatwiej nią objąć np latarnię i rower.

Tyle z mojego doświadczenia.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Cze 2010, 14:46:52 »
W tej chwili sytuacja wygląda tak, że złodziej, który trafi na rower (nieważne jaki) przypięty dobrym U-lockiem, najprawdopodobniej znajdzie w okolicy lepszy rower przypięty byle czym, bo łatwiej, szybciej i dyskretniej będzie mógł go ukraść - wyjątkiem będą kradzieże rowerów na zamówienie - jeśli takie w ogóle występują...

mplonski

  • Gość
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Cze 2010, 14:55:27 »
jeśli ktoś się już uprze na łańcuch to niestety musi się pogodzić z tym, że będzie go to drogo kosztować - dobre łańcuchy kryptonite'a to koszt minimum 400-500zł. wszelkie tanie wersje będą łatwe do sforsowania ;-)

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Cze 2010, 18:58:14 »
Odradzacie tu linki, kiełbaski i spiralki przez wszystkie przypadki jako najgorsze z możliwych zabezpieczeń... Owszem, jako główne zabezpieczenie całego roweru! to się zgadzam, ale jako pomocnicze zapięcie, np. spięcie przedniego koła z ramą, spięcie siodełka z ramą - zawsze lepsza linka niż jej brak!
Po mieście jeżdżę praktycznie codziennie i obserwuję, wypatruję jak rowery są poprzypinane.  Gdy widzę niezabezpieczone koła szczególnie na szybkozłączce to już wiem co znaczy, że okazja czyni złodzieja...

Napewno widzieliście te filmiki, dla mnie były inspiracją do kilku "patentów":

1. http://www.streetfilms.org/hal-grades-your-bike-locking/
2. http://www.streetfilms.org/hal-and-kerri-grade-your-bike-locking/
3. http://www.streetfilms.org/hal-grades-your-bike-locking-3-the-final-warning/

Na przykład:
- jak zabezpieczyć szybkozłączki żeby nie były takie "szybkie"
- jak zabezpieczyć siodełko przed kradzieżą...
- jak zabezpieczyć kierownicę przed kradzieżą...

PS. Na rowery przesiada się coraz więcej i więcej osób w najróżniejszym wieku, ale jest jedna cecha która je łączy. Przeważająca większość (z moich obserwacji) nie wie jak PRAWIDŁOWO zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Niestety cały czas ludzie używają tych najróżniejszych linek jako głównego zabezpieczenia, jednocześnie pozostawiając w ogóle nie zabezpieczone koła, siodełka.

PS2. Mam taki pomysł aby przygotować i na Masie Krytycznej rozdawać ulotki z instrukcją jak i czym prawidłowo zabezpieczać swój rower.
« Ostatnia zmiana: 18 Cze 2010, 19:16:12 wysłana przez wildzi »
I jestem tatą po raz drugi!

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Cze 2010, 19:28:08 »
Można by faktycznie zrobić. Podejmujesz się wykonać projekt?

Warunki brzegowe:
-Rozmiar A5. Druk dwustronny. Może być A5 składane maksymalnie na dwa-  łatwiej będzie drukować i ciąć.

-Może być kolorowe, ale starać się by kolorów było jak najmniej (kolor kosztuje). Tło na pewno białe.

-Zdjęcia muszą być dobrej jakości. Odpowiednio skadrowane, ostre, odpowiednio doświetlone i dobrze przedstawiające omawiany problem. Żadne tam nieostre i ciemne mazy, czy zdjęcia z czujników zmierzchowych (aparatów w telefonach), które "akurat ktoś miał".

-Oczywiście gdzieś na ulotce powinno być logo Masy też na nim z małą informacją o Masie: "Przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni. Ostatni piątek każdego miesiąca, pl. Zamkowy, godzina 18:00." - zakładamy, że ulotki będą rozdawane nie tylko na Masie

-Z treści - czym przypinać, jak, do czego, najczęstsze błędy.


p.s. Można by też zrobić odpowiednią podstronę na www.masa.waw.pl - o naprawianiu rowerów jest, to i o zabezpieczaniu być może. W dziale możnaby napisać więcej niż na ulotce (net nie ma ograniczenia wielkości) i na ulotce dodać wtedy: "Więcej użytecznych informacji o zabezpieczaniu roweru: www.masa.waw.pl/(ADRES PODSTRONY)"
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lip 2010, 14:09:43 »
Ciekawy filmik z całej serii jaką możemy znaleźć na You Tube:
http://www.youtube.com/watch?v=r6xnkEkP2WY&playnext_from=TL&videos=Lll7_tN0DPA&feature=grec_index#

A wracając do pomysłu zrobienia ulotek do rozdawania na Masie. Wreszcie w sierpniu będę miał czas i spróbuję zrobić.
Tło oczywiście białe, sylwetka roweru czarna, a do miejsc za które się zapina będą strzałki, a nad nimi przykłady zapięć.
Ulotka może być w dwóch wersjach. Jedna z sylwetką roweru górskiego, druga miejskiego (one mają najczęściej O-lock na tylne koło)
« Ostatnia zmiana: 16 Lip 2010, 14:11:14 wysłana przez wildzi »
I jestem tatą po raz drugi!

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lip 2010, 23:00:18 »
Cytat: wildzi
http://www.youtube.com/watch?v=r6xnkEkP2WY&playnext_from=TL&videos=Lll7_tN0DPA&feature=grec_index
Filmik pokazuje jak to się powinno robić - jak ktoś obrazkowo nie kuma to i tak zapnie rower za szprychę przedniego koła do metrowego słupka tandetną linką na szyfr...
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Lip 2010, 21:25:55 »
Odnośnie blokowania kół to takie zaciski zmniejszają ryzyko odpięcia koła (można odpiąć jedynie, gdy rower stoi do góry kołami):
http://www.zefal.com/zefal/produit.php?key=497001

Fajna sprawa (kosztują ok 80PLN/kpl) :)

mplonski

  • Gość
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Lip 2010, 21:41:09 »
gorzej jak przypadkiem się zablokuje i trzeba będzie rozwalić zacisk :)

szczególnie jak zdarzy się to w trasie...

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Lip 2010, 22:06:57 »
Komu w drogę temu rower.

mplonski

  • Gość
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lip 2010, 23:17:52 »
wart na pewno coś jest - zawsze można nim przypiąć laptopa do biurka.

z tego co na szybko znalazłem to w porównaniu do u-locków abusa czy kryptonite'a wypada jednak sporo słabiej.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lip 2010, 23:25:52 »
wart na pewno coś jest - zawsze można nim przypiąć laptopa do biurka.

Albo oddać na złom. Zawsze na piwo będzie ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zabezpieczenie roweru.
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Sie 2010, 21:32:44 »
Komu w drogę temu rower.