Autor Wątek: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline  (Przeczytany 25158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Wrz 2013, 14:17:14 »
Raffi, czyli radzisz wymienić cały napęd włącznie z przednią przerzutką i z kasetą?

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Wrz 2013, 14:25:15 »
A jaki przebieg mają kaseta i łańcuch? Przerzutki zdaje się zmieniać nie będzie trzeba.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Wrz 2013, 14:40:14 »
Kaseta ma tyle, co reszta sprzętu, czyli, powiedzmy, ok 10000km, choć przypuszczam, że mniej. Łańcuch był założony w kwietniu tego roku, więc przejechałem na nim może 700km.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Wrz 2013, 14:52:29 »
700 km to niewiele, ale że był na zjechanej kasecie to mógł się zużyć znacznie. Kasetę zmieniaj bez zastanowienia (jeśli Shimano, to nie HG-30, 40/50tki kosztują więcej ale wytrzymują znacznie dłużej), łańcuch możesz zmierzyć (żeby zobaczyć o ile się wydłużył) i się zastanowić, natomiast skoro i korba i kaseta będzie nowa to kupiłbym nowy, a ten który masz zachował i założył dopiero kiedy ten nowy wydłuży się bardziej od niego. (tutaj możesz włożyć kasę jeśli kupisz przerzutkę z niższej grupy niż XT, które niestety swoje kosztują?)

Ja po latach używania łańcuchów i kaset Shimano w maju przeskoczyłem na Sunrace, w działaniu zero problemów, ale o wytrzymałości będę mógł się wypowiedzieć w przyszłym roku.
« Ostatnia zmiana: 24 Wrz 2013, 14:53:32 wysłana przez em c »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Wrz 2013, 13:10:39 »
Raffi, czyli radzisz wymienić cały napęd włącznie z przednią przerzutką i z kasetą?

Przednią przerzutkę bym zostawił, chyba że cierpisz na nadmiar gotówki, albo planujesz wstawiać np korbę szosową, której stara przerzutka nie obsłuży.

Łańcuch i kasetę bym wymienił. Kasetę dlatego, że ma sporo kkm przejechane, a poza tym może zechcesz rozważyć moją propozycje zainstalowania szosowej kasety. Łańcuch wymieniłbym dlatego, że stary łańcuch będzie niszczył nową korbę. Poza tym łańcuch to nie jest wielki koszt (35-40zł zwykle wydawałem na łańcuchy).
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Wrz 2013, 13:14:07 »
Rafał, robisz mi rewolucję :)
Jeżeli kaseta szosowa, to jaka i jaka do niej przerzutka? Czy przerzutka szosowa będzie pracowała z moimi manetkami?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Wrz 2013, 17:12:10 »
Jeżeli kaseta szosowa, to jaka i jaka do niej przerzutka? Czy przerzutka szosowa będzie pracowała z moimi manetkami?

Do kaset szosowych możesz śmiało korzystać z przerzutek i manetek MTB. Także tutaj kosztów dodatkowych nie będzie. Przy czym kaseta szosowa opłaca się jeżeli latasz po asfalcie, bo jak często zjeżdżasz w teren to już mniej.


Gorzej, gdybyś chciał wymienić korbę na szosową, bo tu już manetki i przerzutka przednia mogą nie współpracować dobrze. Tzn jakoś mi się to pożenić udawało, ale tak ledwo-ledwo to chodziło i miało tendencje do częstego rozregulowywania się.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Wrz 2013, 17:27:02 »
Ok. Czyli tył: kaseta szosowa (a konkretniej co byś polecał?), przerzutka Alivio, a z przodu zostaje przerzutka Deore zaś  korba Acera. Wszystko 9-rzędowe. I to będzie działać?

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Wrz 2013, 18:47:05 »
Coś takiego zmontowałem na allegro:

SUPORT SHIMANO NA KWADRAT BB-UN26 123mm 68mm BSA
KORBA SHIMANO ACERA FC-M391 48-38-28 CROSS 9 RZĘDÓW
PRZERZUTKA SHIMANO ALIVIO RD-M430 MOD.12 CZARNY/SR
ŁAŃCUCH SHIMANO CN-HG53 9-RZĘDOWY 116 OGNIW BOX
KASETA SHIMANO DEORE TIAGRA HG50-9 11-25 SZOSOWA

Czy taki zestaw będzie OK? Kasety 11-21 jakie znalazłem kosztowały ponad 200 złych, więc raczej nie będę się na nie decydował.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrz 2013, 18:57:11 wysłana przez Drottnar »

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Wrz 2013, 19:15:38 »
Możesz kupić kasetę nie-szosową-szosową, ale wciąż szybszą niż masz, ja taką nabyłem w maju i jestem bardzo zadowolony, bieg najszybszy to zawsze 11 ząbków, ale pozostałe mają mniej niż w "normalnych" (czyli bardziej górskich, podejrzewam, że taką masz), a najlżejszy np. 28 (zamiast 32 czy 34t). Na takiej kasecie i blacie 38 (środkowym, ramię korby 175mm) jeżdżę od maja i jestem bardzo zadowolony, przy optymalnej kadencji (dla mnie) na ustawieniu 2-6 jadę około 27 km/h.

(orientacyjnie, pod np. Agrykolę podjeżdżam na 2-3)

Z tymże lepiej policz ile masz ząbków w swojej kasecie, i porównaj z tym co widzisz na allegro, bo patrzenie tylko na największą zębatkę może być złudne.


http://allegro.pl/kaseta-shimano-deore-cs-hg50-9-11-25t-lekka-i3566032095.html

o, np ta jest jeszcze bardziej szosowa niż moja. Ta akurat używana, ale na pewno znajdziesz nówki.


edit: heh teraz zobaczyłem linki powyżej (ślepota). Świetny zestaw, dokładnie o to mi chodziło z kasetą. Także: nie wiem, jakie masz opony, ale jeżeli typowo górskie (szerokie, agresywny bieżnik) to pewnie możesz spokojnie pójść w stronę trochę (albo bardzo) węższych i "pacyfistycznych". No ale że i tak będziesz wydawał to może najpierw zajedź te, które masz :) Chociaż: weź lepiej taką samą przerzutkę ale z długim wózkiem (SGS)

o:
http://allegro.pl/alivio-rd-m430-czarna-9-biegow-new-2011promocja-i3521034084.html

« Ostatnia zmiana: 26 Wrz 2013, 10:34:57 wysłana przez em c »

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Wrz 2013, 21:42:03 »
Opony mam trekingowe 700x35C. A apropos wózków, to jak to z nimi jest? Bo widzę, że są 3 długości i wydawało mi się, że długi jest najbardziej podatny na uszkodzenie.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Wrz 2013, 21:56:23 »
A, to kompletnie mylnie założyłem.

Nigdy nad tym się nie zastanawiałem, ale myśląc o tym, no to tak, jest długi, więc końcówka bardziej się majta, niż w krótszym, więc w przypadku jakiś downhilli i potężnych wstrząsów pewnie lepszy będzie krótszy Natomiast uszkodzenia przerzutek jakie zdarzały się mi i znajomym spowodowane były rzeczami stricte fizycznymi (tzn. uderzenia etc) i nie sądzę, żeby długość wózka miała tutaj cokolwiek na rzeczy. Ja wziąłbym dłuższy bo (pomijając wypadki losowe) przerzutka będzie Ci służyć znacznie dłużej, niż kaseta, więc gdybyś kiedyś chciał jednak założyć jakąś bardziej górską, to zrobisz to bez problemu.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Wrz 2013, 22:00:10 »
Upierać się na krótki nie zamierzam. Teraz mam chyba długi, stąd pomyślałem, że może warto z krótszym spróbować.
Natomiast planuję zamontować osłonę na przerzutkę, bo parkując rower nie raz nią przyłożyłem w stojak.

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Wrz 2013, 09:22:31 »
http://www.rowerowe-porady.pl/tylna-przerzutka-dlugi-czy-krotki-wozek/

Cytuj
Potrzebną pojemność przerzutki (zwykle tą informację znajdziemy na stronie producenta lub sklepu) najlepiej wyliczyć z prostego wzoru: (Ilość zębów na dużej tarczy z przodu ? ilość zębów na małej tarczy) + (ilość zębów na największej zębatce z tyłu ? ilość zębów na najmniejszej zębatce).


(48-28) + (25-11) = 34

Czyli akurat górna granica przerzutki z twojego linka, ale przy zmianie kasety na jakąkolwiek większą (a z mniejszą to już chyba będzie ciężko) będziesz miał problem. Ja do korby 48 krótkiego mimo wszystko bym nie brał.

Offline Drottnar

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 270
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wymiana blatów w Truvativ ISOflow Power Spline
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Wrz 2013, 09:28:31 »
O patrz. Kolejny haczyk, o którym nie miałem pojęcia. Dzięki em c. Zastanowię się w takiej sytuacji nad przerzutką.