Autor Wątek: Nie przejeżdżaj obojętnie  (Przeczytany 9749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Nie przejeżdżaj obojętnie
« dnia: 27 Maj 2013, 15:54:33 »
http://www.zm.org.pl/?a=obojetnosc-135

Bardzo fajny tekst.
Naprawdę jestem pod wrażeniem działań prowadzonych przez kolegów z Ursynowa.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj 2013, 16:12:53 »
Fajny artykuł, fajna porada. Gorzej z realizacją bo trzeba byłoby jeżdzić z miarką i poziomicą. Na trasie Siekierkowskiej jest wiele takich miejsc i o ile ZOM się wywiązuje z obowiązków to ZDM już nie. Swoją drogą niezły ubaw miałem gdy 5 razy musiałem prosić o wypompowanie wody z tunelu a za każdym razem SM stwierdzał, że tunel jest suchy. Gdy w końcu spotkałem się z nimi na miejscu to SM byli w szoku, że w rejonie węzła Wał Miedzeszyński/Trasa Siekierkowska występuje taki tunel. Na wypompowanie wody czekałem 2 dni.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Cze 2013, 13:26:15 »
Myślę, że z tą miarką to jednak przesada. Chyba że naprawdę potrzebujesz miarki, żeby wiedzieć ile to i 1cm lub chcesz robić aptekę i kłócić się o każdy milimetr.

http://www.zm.org.pl/?a=ursynowskie_interwencje-135

OT

Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej w lotka?

W środę trzech motocyklistów urządza sobie wyścigi z elementami akrobatyki,  mijając mnie o włos.
W myśl zasady "Nie bądź obojętny" gdy zajechałem po piwo do pobliskiego sklepu, wyciągam telefon i zgłaszam sprawę na policje, choć mam wewnętrzne przekonanie, że to nic nie da. Opisuje jednego z motocyklistów (biały t-shirt) i motocykl (jaskrawo zielony) oraz podaje odcinek drogi na którym mogą się znajdować.

5minut w kolejce. Wychodzę, a po drugiej stronie ulicy, radiowóz i dwa z trzech motocykli stoją na chodniku. 
Okazało się, że patrol akurat był niedaleko, a motocykliści swoje zawody urządzali na tym samym odcinku tylko w przeciwnym kierunku.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Cze 2013, 18:39:33 »
W środę trzech motocyklistów urządza sobie wyścigi z elementami akrobatyki,  mijając mnie o włos.
W myśl zasady "Nie bądź obojętny" gdy zajechałem po piwo do pobliskiego sklepu, wyciągam telefon i zgłaszam sprawę na policje, choć mam wewnętrzne przekonanie, że to nic nie da. Opisuje jednego z motocyklistów (biały t-shirt) i motocykl (jaskrawo zielony) oraz podaje odcinek drogi na którym mogą się znajdować.

5minut w kolejce. Wychodzę, a po drugiej stronie ulicy, radiowóz i dwa z trzech motocykli stoją na chodniku. 
Okazało się, że patrol akurat był niedaleko, a motocykliści swoje zawody urządzali na tym samym odcinku tylko w przeciwnym kierunku.

Ja dzwonię, gdy mi wyścigi nocne na Modlińskiej urządzają. Choć ostatnio jakby rzadziej - raz że nawierzchnia już nie zachęca, a dwa że może te moje działania też dają jakiś rezultat.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Cze 2013, 21:27:44 »
Ja mam zdecydowanie inne doświadczenia.
1. Kiedyś byłem świadkiem kradzieży dokonywanej w FSO. Dzwoniąc na przemian to na Policje to Do SM dopiero po 7 minutach uzyskałem połączenie a po 20 minutach od zgłoszenia pojawił się pierwszy patrol. Gdybym nie czekał na miejscu tylko możecie sobie wyobrazić jaka byłaby skuteczność takiej interwencji.
2. Gdy zgłaszałem zimą kolizję jednocześnie prosząc o szybką interwencję argumentując wychłodzeniem organizmu zawsze patrol przyjeżdżał nie wcześniej niż po 25 minutach.

Dlatego teraz jeśli nie jest w drastycznie zagrożone czyjeś życie to nie wyciągam telefonu gdyż ...szkoda czasu na drobiazgi.

Offline green_green_yellow

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Cze 2013, 11:58:23 »
W środę trzech motocyklistów urządza sobie wyścigi z elementami akrobatyki,  mijając mnie o włos.
W myśl zasady "Nie bądź obojętny" gdy zajechałem po piwo do pobliskiego sklepu, wyciągam telefon i zgłaszam sprawę na policje, choć mam wewnętrzne przekonanie, że to nic nie da. Opisuje jednego z motocyklistów (biały t-shirt) i motocykl (jaskrawo zielony) oraz podaje odcinek drogi na którym mogą się znajdować.

5minut w kolejce. Wychodzę, a po drugiej stronie ulicy, radiowóz i dwa z trzech motocykli stoją na chodniku. 
Okazało się, że patrol akurat był niedaleko, a motocykliści swoje zawody urządzali na tym samym odcinku tylko w przeciwnym kierunku.

Ja dzwonię, gdy mi wyścigi nocne na Modlińskiej urządzają. Choć ostatnio jakby rzadziej - raz że nawierzchnia już nie zachęca, a dwa że może te moje działania też dają jakiś rezultat.

Każdej nocy po wielokroć dźwięk szlifierek niesie się przez park Moczydło aż do Czorsztyńskiej.
Motocykliści popisują się na Górczewskiej między Prymasa Tysiąclecia a Olbrachta. Wczoraj była jazda na jednym kole, a w przeciwnym kierunku - matołek w kabriolecie najpierw rozglądał się za publicznością, a potem ruszył spod świateł w stronę Sokołowskiej znacznie przekraczając prędkość.
No autostrada to to z pewnością nie jest. Współczuję mieszkańcom, którzy mają tam okna, i też chętnie zainteresowałabym policję tym odcinkiem.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Cze 2013, 20:22:19 »
Demokracja oznacza, że organy państwowe oddają część władzy społeczeństwu. Razem z oddaniem władzy zdejmują z siebie również odpowiedzialność powiązaną ze sprawowaniem władzy, a odpowiedzialność ta spływa na społeczeństwo. Jeżeli w demokratycznym kraju źle się dzieje, to winę za to ponosi każdy, kto swoją cząstkę władzy otrzymał, ale z niej nie skorzystał. Winą posła jest zła ustawa, winą rowerzysty jest nie naprawiona dziura w drodze dla rowerów - i wina żadnego z nich nie jest większa.

Promocja zgłaszania takich problemów to świetny pomysł i życzę powodzenia w dalszym szerzeniu tej postawy! Mnie w opisie na stronie ZM brakuje tylko dokładniejszych uzasadnień, na które zgłaszający mogliby się powołać, a nie każdy zna przepisy na tyle, żeby móc swobodnie połączyć w jedno zapisy porozrzucane po wielu różnych dokumentach.

Wątpię też, żeby to komunizm był winny bierności. Bierność jest cechą większości ludzi na świecie, niezależnie od położenia geograficznego, poglądów, przekonań politycznych i religijnych i pochodzenia. To, co nam zostało z komunizmu, to akceptacja tego stanu rzeczy i wręcz wrogość do osób aktywnych.

@robertrobert1:
Zmierz sobie paznokcie albo palce. Któryś będzie miał około 10mm długości lub grubości. Palce chyba zawsze ze sobą wozisz. Możesz też wyciąć sobie z jakiegoś tworzywa 10mm albo nawet małą listewkę mieć i na niej zaznaczyć. Spokojnie wejdzie do kieszeni albo nerki.

Szerokości DDR i wysokości obiektów nad nią wiszących zwykle nie bada się podczas normalnego przejazdu, więc miarki nie musisz ze sobą na co dzień wozić. Jeśli obrywasz gałęzią w twarz i nie jesteś koszykarzem, to możesz przyjąć, że gałąź jest za niska. Jeśli krzak trzepie cię po łydkach, a ty nie jedziesz po krawężniku, to krzak zdecydowanie wchodzi za daleko. W razie czego do zgrubnego pomiaru szerokości możesz użyć roweru albo własnych butów. Możesz też spojrzeć na Google Maps i tam zmierzyć, by zorientować się, czy w ogóle warto się tematem zajmować.
« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2013, 20:35:12 wysłana przez biały »

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Cze 2013, 21:02:34 »
Przepisy w pigułce są tu:
http://rower.zm.org.pl/?a=rso.przepisy

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Cze 2013, 21:25:17 »
Przepisy w pigułce są tu:
http://rower.zm.org.pl/?a=rso.przepisy

Ale tam jest mowa o ścieżkach rowerowych a nie o DROGACH DLA ROWERÓW

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Cze 2013, 21:29:13 »
Wiem, widziałem. Tylko widzisz... ci, którzy już trochę zgłaszali czy w ogóle mieli okazję trochę powalczyć na gruncie przepisów/umów, mają doświadczenie i wyłapią, co trzeba. Ale ich nie trzeba zachęcać. Zachęcać trzeba tych, którzy jeszcze tego nie robili, a oni mogą mieć problem z wyłowieniem rzeczy, które nie są napisane wprost. Jeśli ktoś nie siedzi w temacie, to nie jest to wszystko aż tak oczywiste. Nawet osoby, dla których nie jest to pierwszyzna, mogą się potknąć. Sam, a nie jest to moje pierwsze pismo/akcja, naciąłem się niedawno na przełącznikach świateł dla DDR i dopiero Raffi uświadomił mi, że przeoczyłem jedno zdanie w rozporządzeniu.

Oczywiście nie twierdzę, że z powodu tego akcja jest zła. Absolutnie nie! Taki opis nie jest nawet szczególnie konieczny, bo znajomość konkretnych przepisów, którymi można się podeprzeć, nie jest potrzebna do pierwszego zgłoszenia. Ale jeśli ktoś chce powalczyć dłużej, to bez wskazania konkretnego artykułu nic nie zrobi. Dlatego zauważyłem, że warto byłoby, żeby coś takiego dopisano. Także dlatego, że w sieci jest już multum różnych porad z różnych dziedzin, rzekomo opartych na prawie, a w rzeczywistości będących kolejnym powtórzeniem półprawdy przez głuchy telefon. Podanie konkretnych uzasadnień to duży plus, podbijający autorytet samych zaleceń.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Cze 2013, 22:18:32 »
@robertrobert1
Określenie ścieżka rowerowa występuje w rozporządzeniu określającym jej parametry, więc warto się z tym pogodzić.

@biały
Na tej podstronie są zestawione przepisy pozwalające zwalczać najpopularniejsze uchybienia. Jak ktoś ma skomplikowane sprawy - może się pytać na forach ZM czy masy. Może też na FB. Trudno pisać poradnik na każdą okoliczność.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Cze 2013, 23:27:30 »
Oczywiście, że nie ma można pisać poradnika na każdą okoliczność. Ja tylko mówię, że w obecnym poradniku przy wypisanych typowych przypadkach brakuje odniesień do przepisów.

Wciel się na moment w osobę, która ma zerowe doświadczenie. Sprawa z zielenią naruszającą skrajnię drogi. Czy jesteś w stanie - z punktu widzenia osoby bez doświadczenia w takich działaniach - powołać się na przepis? O to właśnie chodzi! My wiemy, że wciągamy w to kwestię szerokości DDR. Ktoś, kto załatwia taką sprawę pierwszy raz w życiu, nie wie.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Cze 2013, 08:49:59 »
W podpunkcie "Na jakie przepisy prawa się powoływać?" w tym artykule http://www.zm.org.pl/?a=obojetnosc-135 jest odsyłacz do starego poradnika: http://www.zm.org.pl/?a=rso.przepisy

Ale może rzeczywiście w obecnych realiach należałoby zrobić poradnik obrazkowy :)
« Ostatnia zmiana: 24 Cze 2013, 08:56:29 wysłana przez miroslavka »

Offline kocio

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Rower to jest świat!" [L. Janerka]
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Cze 2013, 10:15:08 »
Ale może rzeczywiście w obecnych realiach należałoby zrobić poradnik obrazkowy :)

Oczywiście widzę żart, ale ilustracje (fotki, rysunki...) mają naprawdę sens, zwłaszcza gdy się używa dość hermetycznego języka drogowców i prawników - ja np. zanim się nie wczytałem w to forum nie znałem w ogóle określenia "skrajnia".

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nie przejeżdżaj obojętnie
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Cze 2013, 11:05:56 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany