Autor Wątek: Godzina Dla Roweru - drugi piątek miesiąca, godz.18.00 - kolumna Zygmunta  (Przeczytany 182700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #120 dnia: 12 Wrz 2014, 09:22:35 »
Moim zdaniem na Mokotowskiej jest podstawowy problem, że parkowanie zmienia się co 3 miejsca. Na odcinku 200 metrów jest kilka zmian, przez co kierowcy się sugerują samochodami obok, a nie znakami. Pasy wiją się jak pijany wąż. Wg mnie nie jest tu potrzebne żadne esowanie, bo ruch jest i tak spokojny.

Już samo malowanie dawało do myślenia, że będzie tu burdel. http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=113551284&postcount=10585

Dla porównania przypadek ze Szczecina:
https://www.youtube.com/watch?v=8jB1EZPAu84
Miejsca dla inwalidów też są zapewnione! 0:01 i 0:41. Można? Można!

Niemniej akcje edukacyjne są potrzebne. Do zobaczenia o 18 :)

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #121 dnia: 12 Wrz 2014, 11:09:01 »
Ludzie widzą to, czego wypatrują. Muszą sobie uzmysłowić, że dowolnemu znakowi z rowerkiem trzeba się lepiej przyjrzeć, niż tylko ten rowerek zauważyć.

IMO rowerzystom - poza innymi tematami - trzeba uzmysławiać, że nie cała rowerowa infrastruktura jest dwukierunkowa. Jeśli w głowie rowerzysty pojawi się pytanie, "czy mogę jechać pasem/ddr w tę stronę", to i odpowiedź się znajdzie (znaki poziome, pionowe). Jak się pytanie nie pojawi, to na odpowiedź nie ma szans.

Ostatnio jechałam przez Warszawę z niewarszawskim rowerzystą. Jakoś pod pomnikiem Witosa zatrzymaliśmy się, żeby ustalić dalszą trasę na Dolny Mokotów. Zaskoczyło mnie jego pytanie, czy ddr-ka przed nami jest dwukierunkowa. Dla niego nie było to tak oczywiste, jak (niestety) jest dla większości lokalnych rowerzystów. No ale mój towarzysz na co dzień poruszał się po Sztokholmie.

Na świadomych łamaczy zakazów są inne środki, ale warto zacząć od zmniejszania niewiedzy. Ale może to wszystko na inny wątek.

Offline mk1111

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 881
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #122 dnia: 12 Wrz 2014, 13:53:11 »
Rowerzyści muszą po pierwsze zdać sobie sprawę z tego, że ich prawo też obowiązuje. W razie czego ich bardziej boli niż samochód. A co do świadomości rowerzystów przykłady z dzisiaj:
1. Solidarności i Towarowa ok 9: al. Solidarności od strony ul Żelaznej nadjeżdża rowerzysta. Nie było by w tym nic dziwnego (bo nawet jechał jezdnią) gdyby nie to, że jechał jezdnią prowadzącą w kierunku Żelaznej. Jakoś nic nie dało mu do myślenia, że samochody jadą tą samą jezdnią w przeciwnym kierunku.
2. Radzymińska na granicy Warszawy i Ząbek: z jednej z posesji wyjeżdża wesoły rowerzysta i nie bacząc na nic udaje się w kierunku Warszawy tyle że jezdnią w kierunku Białegostoku. Na mój widok ( a jechałem pasem awaryjnym) wyjeżdża na prawy pas jezdni prosto na samochody, mija mnie z mojej lewej i nie zwracając uwagi na trąbiące samochody udaje się w swoim kierunku.
3. Skrzyżowanie Al. Solidarności Szwedzka. Dojeżdżam DDR do przejścia dla pieszych. Zsiadam i czekam na zielone. Po chwili dojeżdżają chłopak i dwie dziewczyny  na wypożyczonych rowerach. Słyszę za sobą rozmowę : czy można przejeżdżać czy trzeba przeprowadzać. Chłopak mówi, że w zasadzie to przeprowadzać. Zapala się zielone i cała trójka jednak przejeżdża.
Czy we wszystkich tych przypadkach sytuacje były aż tak wątpliwe, że ktokolwiek może mieć wątpliwości co zrobił źle. Nie.Po prostu tym "rowerzystom" ( nie obrażając prawdziwych rowerzystów) tak było wygodniej, bliżej, łatwiej ( jest jeszcze wiele innych możliwych powodów). Tylko czy jest to jakiś wytłumaczenie? Ich też trzeba edukować? Ludzi nie da się oduczyć "ułatwiania" sobie życia. To  leży w ich naturze. Na zachodzie ludzie nie są inni. Tam po prostu zostali wyedukowani karami, które nie są takie śmieszne jak u nas. Przykład: Słowacja. Najbardziej na poprawę bezpieczeństwa i spadek liczby zabitych miała wpływ "edukacja" poprzez drastyczne zwiększenie kwot mandatów. Po debacie o bezpieczeństwie rozmawialiśmy z Wojewodą (który to sam jest rowerzystą) i wniosek był tylko jeden: Policja musi się wziąć do roboty i karać rowerzystów za takie ewidentne łamanie prawa. To ,że sami wystawiają się na niebezpieczeństwo to jedno. To, że sami stwarzają niebezpieczeństwo to drugie (i tu pole do popisu dla Policji). A, że swoim zachowaniem psują opinię wszystkim rowerzystom (odpowiedzialność zbiorowa nadal funkcjonuje wystarczyło posłuchać opinii  uczestników debaty) to trzecie.     
życie nie znosi próżni...

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #123 dnia: 12 Wrz 2014, 14:01:48 »
Moja wypowiedź dotyczyła tylko pasów i kontrapasów jako w sumie dość nowego zjawiska (a wkrótce mogą dojść jeszcze śluzy i inne DZIWA). Bo ogólnie... Możemy się przenieść do wątku o opadzie piersi. Wyprzedzanie prawą (rowerzysta rowerzystę), zero sygnalizacji, zero świadomości, co się naokoło dzieje itd. itp.
« Ostatnia zmiana: 12 Wrz 2014, 14:29:59 wysłana przez Klara »

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #124 dnia: 13 Wrz 2014, 21:25:16 »
Raczkuję i stawiam pierwsze kroki bez pomocy syna, więc bądźcie wyrozumiali.
    http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html?ile=20

Gregorius

  • Gość
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #125 dnia: 14 Wrz 2014, 08:29:10 »
@Jerzy1234:
Szkoda, że nie na jakimś ogólnodostępnym.


Offline mk1111

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 881
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #127 dnia: 14 Wrz 2014, 13:38:08 »
No teraz jest ok.
życie nie znosi próżni...

Gregorius

  • Gość
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #128 dnia: 15 Wrz 2014, 08:37:23 »
Teraz są dostępne dla wszystkich. OK.
Że do każdego trzeba osobno klikać w link to już drobiazg.
Przy większej ilości będą schody.

A co do samych zdjęć - to pierwsze 5 jest mocno niedoświetlonych.
Zupełnie jak byś je w nocy robił.
Jak znam życie całkiem niepotrzebnie pozwoliłeś fleszowi błyskać.
A flesz ma zasięg 3 - 4 metry. Wszystko co dalej wychodzi
niedoświetlone.

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #129 dnia: 15 Wrz 2014, 09:21:46 »
Wszystko się zgadza, niestety aparacik to raczej zabawka (syna) , więc i tak dobrze że jeszcze coś robi. Co do techniki wstawiania to tak to jest jak "starego ......." przerabia się na nowoczesnego "nieu......" :-[  Trzeba cierpliwości - może przed śmiercią jeszcze ludzie ze mnie będą? :'(

Offline mk1111

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 881
  • Płeć: Mężczyzna
życie nie znosi próżni...

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #131 dnia: 17 Wrz 2014, 11:38:24 »
Nareszcie ludzie przestali się bać lobby rowerowemu i sami rowerzyści dojrzeli do tego ,że nie za każdego warto walczyć. Niektórym trzeba prawie dosłownie powiedzieć że powinni sami się wyeliminować i nikt za nich nie będzie płakał skoro mają wszystkich i opinie o wszystkich w głębokim poważaniu. Dzisiaj byłem na Waliców na zeznaniach ,zgłosiłem 2 wymuszenia, co się nasłuchałem o rowerzystach to niestety mogłem tylko zwiesić głowę . Pozytywne to,  to że 2 "zagranicznych" gości pozna konsekwencje za ich lekceważenie pierwszeństwa na przejeździe. 

Offline mk1111

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 881
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #132 dnia: 17 Wrz 2014, 20:03:17 »
W poniedziałek 22 września wypada tegoroczny dzień bez samochodu. Mam w związku z tym, żeby zorganizować akcję w stylu godziny dla roweru. Wiem, że w tym samym tygodniu wypada masa ale chyba warto się w takim dniu pokazać większą grupą na ulicach w centrum. Można by się spotkać tradycyjnie na pl. Zamkowym o 17 lub 18(do ustalenia) i pojeździć godzinę lub 1,5.
życie nie znosi próżni...

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #133 dnia: 17 Wrz 2014, 21:22:53 »
Jestem za  dwoma nogami i jedną ręką (druga w blachach), dobry pomysł , zrobić kawalkadę na rowerach a "bucom" w samochodach przypomnieć ze mają przecież swoje świeto :P

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Godzina Dla Roweru - 10 maja 18.00 - kolumna Zygmunta
« Odpowiedź #134 dnia: 18 Wrz 2014, 13:19:01 »
Super!. Na 18:00 mogę być.