Autor Wątek: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...  (Przeczytany 34803 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Mar 2010, 23:41:58 »
Z tego co zrozumiałam, to zdjęcia miałyby być wykorzystywane przez organizatorów Masy, a nie przez każdego kto zechce.

Tych fotografów, których zdjęcia są warte uwagi by je umiescić na plakacie, najcześciej znamy doskonale i w razie co pytamy o to czy pozwolą wykorzystać. To trwa tylko chwilę, wymaga wysłania maila, albo napisania wiadomości na GG. A zazwyczaj kontakt z autorem i tak jest konieczny - do zrobienia plakatu potrzeba "nieco" wyższej rozdzielczości niż ta, którą oglądacie w galeriach ;-)

Oczywiście miło by było, gdyby poszczególni autorzy domyślnie stosowali licencje creative commons, czy inną podobną. Ale nie możemy tego wymagać na siłę. To decyzja każdego fotografa z osobna. Nikogo nam nie wolno ganić za to, że się nie zdecyduje.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Kwi 2010, 23:12:35 »
a co do domyślnej zgody... to jedynie domyślna zgoda obowiązuje na oddawanie organów (a i tak nie zawsze wykorzystywana a raczej rzadko).
nie zmieniajmy dobrze działającego prawa...
pokazanie zdjęć przez autora, pochwalenie się nimi tutaj, umieszczenie celem dowolnym chyba nie powinno być jednoznaczne z przekazaniem praw autorskich osobom, które na swój sposób rozumieją "promocję masy" I nie mówię tu o tym, że One (te osoby) źle promują masę, a jedynie o tym, że zdjęcie pojawiłoby się jako fotka promująca masę w miejscu, które wg autora fotki wcale takim być nie musi...
Bezsprzecznie się z Tobą zgadzam. Wykorzystywanie dzieła (zdjęcia, filmu) bez zgody autora jest karane. Jak będę chciał umieścić zdjęcia i o tym poinformować, to tak zrobię, nie jest to jednak jednoznaczne ze zgodą na wykorzystanie tych zdjęć.

Sprawa zaśmiecania zdjęciami Internetu. Powiem szczerze, że właśnie dlatego ja nie umieszczam zdjęć w necie, bo jest ich za dużo (spokojnie mogę się odnaleźć na zdjęciach bez zbytniego szukania). Ludzie umieszczają po kilkadziesiąt zdjęć poprawnych, kiepskich, świetnych, jednym słowem o różnej jakości, a wystarczyłoby, gdyby każdy wybrał 5-15 zdjęć i zamieścił. Jakby tak było, to byłoby super, ale nie jest i trzeba się pogodzić z faktem, że mamy internetową samowolkę. Koniec i kropka.

Uważam także, że jeśli zdjęcia nie są umieszczane na serwerze masowym, to linki umieszczane na forum nie powinny być przez nikogo usuwane, pod pozorem "kiepskiej jakości zdjęć" czy "zbyt duża ilość zdjęć" ( tutaj kolega Travers byłby każdorazowo usuwany ;D ). Powinna panować pełna dowolność. Jeśli znajdą się w necie zdjęcia z jakiejś masy, na którą pojadę i pofatyguję się na forum żeby sprawdzić fotorelację, to chcę mieć wybór czy chcę obejrzeć wszystko, czy tylko część. Niech nikt tutaj nie próbuje wprowadzać auto cenzury. Ja osobiście nie czuję się na siłach, żeby oceniać obiektywnie czyjąś pracę i starania i uważam, że nikt z grona organizatorów nie ma takiego prawa, ani odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Proponuję takie rozwiązanie. Poinformować masowiczów, że można przesyłać zdjęcia 3-5 sztuk e-mailem i zostanie to wrzucone do wspólnej galerii na stronie www.masa.waw.pl. Zdjęcia będą przyjmowane tylko do godziny 10 rano następnego dnia. Jeśli komuś będzie zależeć, to prześle i  powstanie wspólny, ciekawy projekt (Fotorelacja ? masa widziana oczami Masowiczów). Dlaczego termin taki krótki? Otóż odpowiedź jest banalna. Wiele jest głosów, że strona masy powinna zacząć żyć. Stąd też relacja powinna pojawić się zawsze do godziny 12-stej następnego dnia.

Pozdrawiam
Stanley
« Ostatnia zmiana: 26 Kwi 2010, 23:13:43 wysłana przez stanley »

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwi 2010, 00:49:50 »
Proponuję takie rozwiązanie. Poinformować (...) do godziny 12-stej następnego dnia.
Tak... A masz jeszcze propozycję kto się tym zajmie? :D

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Kwi 2010, 06:47:07 »
( tutaj kolega Travers byłby każdorazowo usuwany  ).
Hahaha... Kolegę Traversa na szczęście możecie cmoknąć, bo umieszcza swoje tony zdjęć na swoim serwerze :-) Pozdrawiam serdecznie!
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #19 dnia: 27 Kwi 2010, 10:45:56 »
( tutaj kolega Travers byłby każdorazowo usuwany  ).
Hahaha... Kolegę Traversa na szczęście możecie cmoknąć, bo umieszcza swoje tony zdjęć na swoim serwerze :-) Pozdrawiam serdecznie!

Tu masz rację. Umieszczane zdjęcia na Twoim serwerze to Twoja sprawa. Uważam, że na tym forum nie powinno być możliwości wrzucania zdjęć bezpośrednio, tylko w formie linków do blogów, webgalerii czy prywatnych stron i dopóki tak będzie, to będzie porządek, a od porządku są administratorzy. Od tego oni są, jak mawiał Pan Krzysztof K..

W tym temacie podoba mi się pomysł Pimpfa. Przy wybranych linkach informacja  - POLECANE PRZEZ WMK.

Podejście Raffiego w tym temacie mi się nie podoba zupełnie. Nie można robić selekcji i wybierać kogoś do galerii zasłużonych. Jak widać w naszym kraju to budzi duże kontrowersje.

Widzisz Drex, problem w Twoim podejściu jest taki, że tylko pytasz: Kto to zrobi?
Ja nie pytam, ja robię. Co chwila staram się coś poprawić na stronie masy. Może nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Nie wiem czy zauważyłeś, ale w ostatnich dniach na stronie wmk zmieniło się trochę i cały czas się zmienia, są robione poprawki. Galerię z nadesłanych zdjęć przez użytkowników mogę zrobić i umieszczać na stronie wmk, ale nie chcę podejmować się selekcji zdjęć, stąd mówię o podstawowym wymogu 3-5 sztuk nadesłanych e-mailem w formacie 20 x 30 cm rozdzielczość 72 dpi, bez żadnych tekstów na zdjęciach (umieszczę je sam). Z nadesłanych zdjęć zrobię galerię i ją umieszczę na stronie masy.

Zrobienie archiwum na stronie jest dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy zdjęcia będą na serwerze masowym, bo nikt nie będzie w żaden sposób sprawdzał uaktualnień linków do innych serwisów. Prywatnie mogę usunąć zdjęcia z netu kiedy mi się to podoba i nie informować o tym nikogo, a to że ktoś linkuje do moich zdjęć na swojej stronie, to jego problem, że nie sprawdza i o nim to właśnie źle świadczy.

Temat jak najbardziej trzeba pociągnąć? czekam na sugestie i opinie.

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Kwi 2010, 14:27:25 »
umieszczanie tu jedynie linków do galerii zdjęć a nie pełnych fotek - dobre
Stanley - a co myślisz o takim pomyśle: Po (np.) tygodniu od masy, przeglądasz galerie, wybierasz kilka-kilkanaście fajnych, różnorodnych fotek, pytasz czy możesz, i robisz JEDNĄ galerię na serwerze masy i stronie masy (oczywiście z info że zdjęcia pochodzą od tego czy tamtego.
ja np jakbym podał tu galerię jakąś to dopisałbym że "można pobrać fotkę na stronę wmk" i wtedy bez pytania dodatkowego.
troszkę pracy a rozwiązuje się problem
1. aktualizowania galerii na stornie wmk,
2. wzrasta motywacja fotografów do robienia dobrych zdjęć

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Kwi 2010, 15:50:44 »
Widzisz Drex, problem w Twoim podejściu jest taki, że tylko pytasz: Kto to zrobi?
A pytam. Masie cały czas doskwiera brak rąk do pomocy, a ta propozycja jest kolejnym "dociążeniem". Jeśli jest osoba do pomocy to ok. Ale w którymś momencie takiego kogoś może nie być i będzie prolem.

W tym temacie podoba mi się pomysł Pimpfa. Przy wybranych linkach informacja  - POLECANE PRZEZ WMK.

Kto będzie tym "WMK"? Ktoś musi zdjęcia przejrzeć i zdecydować o tym że to jest "polecane". Tylko ko to będzie? Kogo możesz upoważnić do tego aby w Twoim imieniu powiedział "to jest dobra fota a tamta jest zła"? A może według Twojego gustu jest dokładnie na odwrót? Oczywiście mogą zostać wybrane do oceniania i wspólnego decydowania o tym, ale to jest kolejne "dociążenie" osób już robiących coś dla MK co zabiera czas, który takie osoby musiałyby poświęcić na dyskusje typu "a może to?"?

Galerię z nadesłanych zdjęć przez użytkowników mogę zrobić i umieszczać na stronie wmk, ale nie chcę podejmować się selekcji zdjęć,
No właśnie...

bez żadnych tekstów na zdjęciach
No, to nawet jeśli uda mi się zrobić dobre zdjęcie to moje odpadają- ja publikuję zawsze zdjęcia z tekstem.

Widzisz Drex, problem w Twoim podejściu jest taki, że tylko pytasz: Kto to zrobi?Ja nie pytam, ja robię.
Tak... To forum też samo się "wyjęczło" i "wynarzekało" w ubiegłym roku aby samo powstać i wynieść się z Gazety... :P

Uważam, że na tym forum nie powinno być możliwości wrzucania zdjęć bezpośrednio
I nie ma. Zdjęcia i grafiki na forum można umieszczać tylko z linków zewnętrznych przez kod:
[img]link do zdjęcia[/img]
Żadna z galerii nie znajduje się na serwerze MK, a jeśli ktoś przesadzi z ilością zdjęć w poście, to jako administratorzy i moderatodzy mamy taki fajny przycisk "modyfikuj wiadomość" lub "usuń". ;)

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Kwi 2010, 16:29:21 »
Galerię z nadesłanych zdjęć przez użytkowników mogę zrobić i umieszczać na stronie wmk, ale nie chcę podejmować się selekcji zdjęć,
No właśnie...
no i tu właśnie "pies" pogrzebany.
powinna robić to osoba wrzucająca foto na www masowe. Nie powinna bać się krytyki gdyż na wszystkich krytykujących zawsze najlepiej działa "jeśli Ci się nie podoba i wiesz lepiej to może Ty się tym zajmiesz... wszyscy będą na tym korzystać".

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Kwi 2010, 21:04:46 »
Tośmy sobie pogaworzyli Panowie. Niemniej jednak widzę światełko w tunelu. Postaram się zrobić krótkie Résumé (jeśli źle napisałem, to mnie poprawcie):

1.   Na stronie brakuje archiwum z mas z jakąś fotorelacją.
Chcemy żeby to archiwum wyglądało w sposób następujący:
- Lista mas (po dacie) jako odnośnik, a w środku każdej masy:
trasa,
mapka,
ilość osób,
relacja ? jeśli ktoś napisze,
i do 20 zdjęć.
2.   Zdjęcia miałyby być wybierane subiektywnie przez osobę, która się tego podejmie, bądź według określonego wcześniej klucza.
3.   W takim archiwum nie może być linków na zewnętrzne serwery i prywatne galerie, bo nikt tego nie pilnuje, a jak się posypie, to nie będziemy wiedzieć kiedy, co, gdzie i jak.

Jeśli tak to ma wyglądać, to postaram się coś przygotować w tym temacie. Tylko nie już i nie na za tydzień, ale sukcesywnie, dajmy na to począwszy od przyszłego miesiąca systematycznie cofając się i robiąc poprzednie masy.

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Kwi 2010, 22:27:02 »
No... fajnie jakby coś takiego powstało i - co równie ważne - było konsekwentnie kontynuowane. To znany problem, że powstaje jakiś pomysł, na początku się do niego zapalamy, potem już zapału i energii zaczyna coraz bardziej brakować i wszystko umiera śmiercią naturalną. Internet pełen jest nieaktualizowanych stron-śmieci.
Gdybyś coś takiego robił Stanley, możesz oczywiście korzystać także z moich zdjęć.
Ja dalej będę robił swoje...
A co do Drexa: może chwilami bywa impulsywny i coś niepotrzebnie w ferworze dyskusji chlapnie, ale pracowitości i konsekwencji nie można mu na pewno odmówić. Za forum należą mu się słowa uznania  :)
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Kwi 2010, 23:42:39 »
No... fajnie jakby coś takiego powstało

Tylko jak coś takiego powstanie, to będziesz zmuszony do zmiany stopki na forum.  :D

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Kwi 2010, 07:39:23 »
No... fajnie jakby coś takiego powstało

Tylko jak coś takiego powstanie, to będziesz zmuszony do zmiany stopki na forum.  :D

A dlaczego? :P
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #27 dnia: 28 Kwi 2010, 09:00:51 »
A dlaczego? :P

Bo najlepsze będą wybrane i umieszczone na stronie masy, a jak się zdaży, że żadna Trawersa fotks się nie znajdzie? Stopka będzie niestosowna. :D

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Kwi 2010, 11:46:10 »
A dlaczego? :P

Bo najlepsze będą wybrane i umieszczone na stronie masy, a jak się zdaży, że żadna Trawersa fotks się nie znajdzie? Stopka będzie niestosowna. :D

Tym niemniej to wciąż jest stopka Traversa, a nie stopka strony ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Kwi 2010, 12:04:09 »
O... dzięki Raffi za obronę :-) Wymyślcie sobie inną stopkę... Zresztą to nie jest wcale takie ważne. Często wieści same się szybko rozchodzą, bez stopek  ;D
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa