Autor Wątek: Nowe przepisy  (Przeczytany 11931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Cze 2012, 09:38:18 »
Polemizowałbym jednak o do skutecznego oświetlenia. W końcu światełka można montować
1. bezpośrednio do rolek zarówno na przód jak i na tył
2. w formie opasek odblaskowych z umieszczonymi diodami
3. Jako lampki przypinane na wsuwki
4. bezpośrednio do kasku

Nie chodzi o to, ze się nie da, ale o to że urzędnicy na pewno będą chcieli by to jakoś ujednolicić i pewnie na tym sromotnie polegną. W przypadku aut masz ściśle opisane gdzie są światła i jakie. Widząc światła auta już z daleka wiesz z grubsza co to za pojazd i możesz "wyczuć" w jakiej odległości się znajduje. Z rowerami jest nieco trudniej, bo są bardzo różnorodne lampki i kilka sposobów mocowania, ale i tutaj jest to określone przepisami i jakoś tam opisane (choć dalekie od ideału). Z rolkarzami nie pójdzie tak łatwo, a pozostawienie wyboru, czy światło ma być na rolce 10cm nad asfaltem, czy na głowie lub kasku 1,8m wyżej z pewnością nie jest najlepszym pomysłem.

Poza tym, nie wiem, czy mocowanie na rolce (którą rusza się ciągle na boki), albo na głowie (rolkarz czasem się pochyla i wtedy światło z tyłu może być niewidoczne) to aby na pewno dobry pomysł. Ale tu już by się musieli rolkarze wypowiedzieć, moje doświadczenie jest w tej sprawie zerowe.

Przy czym warto dodać, że problem jazdy w nocy jest marginalny. Nie licząc Nightskatingu i kilku rolkarzy na Polach Mokotowskich  (czyli poza drogami publicznymi), którzy nie zauważyli, że się ściemniło, to po zmroku raczej się nie spotyka ludzi na rolkach. Więc problem można IMO olać.


Dużo większy problem to np brak skutecznych hamulców w rolkach. Nie ma fizycznej możliwości by rolki hamowały wydajnie, bo jak się nawet zamontuje coś, co skutecznie zahamuje same rolki, to pacjent na nich jadący po prostu poleci na twarz.


Jednak największy szkopuł jest w tym, że najmniejszy śnieg skutecznie eliminuje rolkarzy co dla rowerzysty nie jest zasadniczą przeszkodą.

Tak jak motocyklistów, a nikt nie uważa tego za problem. Ja tam to się nawet cieszę, gdy pogoda nie pozwala na wyścigi motocyklowe na Modlińskiej.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Cze 2012, 09:52:05 »

Dużo większy problem to np brak skutecznych hamulców w rolkach. Nie ma fizycznej możliwości by rolki hamowały wydajnie, bo jak się nawet zamontuje coś, co skutecznie zahamuje same rolki, to pacjent na nich jadący po prostu poleci na twarz.

Fakt. Ale zauważyłem, że hamowanie bokiem jest całkiem skuteczne. A jak to wpływa na trwałość rolek...
Ale mamy jeszcze jedną dziedzinę małych kółek... narto-rolki. Kilkanaście lat temu będąc w Szwecji doznałem szoku kiedy to na zwykłej drodze widziałem trenującego narto-rolkarza, z którym zresztą urządziłem nieformalny wyścig. Jak oni mają system skutecznego zatrzymywania się...

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Cze 2012, 10:16:36 »
Innymi słowy, kierowcą może okazać się kierujący...spacerującym psem  ;)

Ba, kierujesz spacerującym psem po kilku piwach i tracisz z tego powodu prawo jazdy. Nawet bym się bardzo nie zdziwił taką interpretacją :D

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Cze 2012, 13:36:03 »
a jak jeszcze pies jest nietrzeźwy i bez przeglądu to od razu idziesz siedzieć :0)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Cze 2012, 18:27:03 »

Dużo większy problem to np brak skutecznych hamulców w rolkach. Nie ma fizycznej możliwości by rolki hamowały wydajnie, bo jak się nawet zamontuje coś, co skutecznie zahamuje same rolki, to pacjent na nich jadący po prostu poleci na twarz.
Fakt. Ale zauważyłem, że hamowanie bokiem jest całkiem skuteczne.

No nie wiem. O rolkach wiem tyle co widzę na Masach, a tam rolkarze mają problemy na zjazdach i generalnie hamują na tyle by jakoś dawać radę w sytuacjach typowych. Ale raczej nie na tyle, by w razie co poradzić sobie z pacjentem co otworzy drzwi w korku, albo wyjedzie samochodem z podporządkowanej.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Cze 2012, 19:37:25 »
No nie wiem. O rolkach wiem tyle co widzę na Masach, a tam rolkarze mają problemy na zjazdach i generalnie hamują na tyle by jakoś dawać radę w sytuacjach typowych. Ale raczej nie na tyle, by w razie co poradzić sobie z pacjentem co otworzy drzwi w korku, albo wyjedzie samochodem z podporządkowanej.
więc w takim razie powinni jeżdzić z kotwicą   ;) ;) ;)

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Cze 2012, 13:06:24 »
Ja bym się cieszył gdyby rolkarze nocą na takich Polach Mokotowskich mieli jakiekolwiek widoczne oświetlenie
 ( przez analogię do obowiązku sygnalizowania przez rowerzystę skrętu w jakikolwiek widoczny sposób ).

Tak rolkarz jest pieszym i to jest dla mnie oczywiste.

Nie to żebym się czepiał, ale ja jestem bardzo sceptyczny jeśli chodzi o dopuszczenie rolkarzy na DDRy.
To powinien być wyjątek, a nie zasada
W każdym razie niech się jakiś nie obrazi że jak zadzyngam na niego na drodze rowerowej to musi mi ustąpić.
Co innego na alejkach parkowych, bo tam to ja mam uwarzać na wszystkich.
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2012, 15:04:11 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Cze 2012, 14:05:31 »
Ja bym się cieszył gdyby rolkarze nocą na takich Polach Mokotowskich mieli jakiekolwiek widoczne oświetlenie
( przez analogię do obowiązku sygnalizowania przez rowerzystę skrętu w widoczny sposób).
Tak rolkarz jest pieszym i to jest dla mnie oczywiste.

No właśnie. Skoro w świetle prawa rolkarz jest pieszym to nie obowiązuje go
-  żadne oświetlenie,
- żadne sygnalizowanie skrętu

za to obowiązuje go
- jazda po chodniku z dowolną prędkością,
- przejeżdżanie po przejściu dla pieszych nawet z prędkością 50 km/h
- a także poruszanie sie po za miastem z lewej strony drogi czyli ni mniej ni więcej obowiązuje go jazda na czołówkę nawet po zmroku.

I gdzie tu jest sens i logika...



Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Cze 2012, 14:52:13 »
Dla jasności. Nie jestem rolkarzem i proszę mnie z rolkarzami nie mylić. Kropka. W Night Skaitingach jeżdżę... rowerem z przyczepą muzyczną. Może dlatego jestem kojarzony z rolkami ;)

Co prawda rolki planuję kupić i nauczyć się na nich jeździć, ale to tylko dla własnej satysfakcji i przyjemności. Wyłącznie rekreacja, nie komunikacja. Pozostaję wierny rowerom wszelkiej konstrukcji ;D

Pytanie zadałem lekko prowokacyjnie... jak się okazało temat wzbudza żywe emocje.

Dla jasności 2: Jestem przeciwny, stanowczo na nie co do wpuszczania rolkarzy (deskorolkowców) na drogi rowerowe. Kropka!

Mimo że rolkarze są pieszymi, to ucieszyłbym się gdyby po zmierzchu jeździli z odblaskami, a oświetlenie to marzenie.
I jestem tatą po raz drugi!

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Cze 2012, 15:19:16 »
Mimo że rolkarze są pieszymi, to ucieszyłbym się gdyby po zmierzchu jeździli z odblaskami, a oświetlenie to marzenie.

A szkoda bo mają w czym wybierać, są przecież świecące wisiorki, opaski, lampki zapinane na plecak lub kask.
Tak naprawdę wystarczyło by sobie na smycze na szyji głupie białe światełko rowerowe zawiesić.

Może to kwestia mody i przyzwyczajeń.
Sam pamiętam że mając 16 lat bałbym się wyjść na rower w  ciuchach i kasku by sobie obciachu na mieście nie narobić  :D
Żeby nie było jestem przeciwko kaskom, ale chodziło o sam fakt posiadania i jeźdzenia w tym.
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Cze 2012, 15:29:15 »
Też powoli zaczynam zmieniać swoje podejście, do osób jeżdżących na rolkach, po Naszych ścieżkach rowerowych.
Z moich obserwacji wynika, że rolkarze rozplenili się coraz bardziej i akurat tak się złożyło, że jadąc drogami dla rowerów trafiłem na kilku wybitnie niemiłych fanów rolek.
Maciek- Wilanowiak

Offline Libr

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 119
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Cze 2012, 21:20:52 »
Wiosna, lato... dla tego jeździ ich znacznie więcej.
Co do nich to wiadomo że będą jeździć po ddr bo równiej, a prawdopodobieństwo dostania mandatu na 8 kółkach jest takie jak dostanie mandatu na bus pasach :)  :)

"Gatunki to tylko składniki, z których pragnę stworzyć własną potrawę. Muzyka nie dzieli się bowiem według mnie na gatunki lecz na tą, która jest zgodna z rytmem naszego serca i tą, która się z nim rozmija." L.U.C

Offline sofik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • :)
    • WSR Polskater
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Cze 2012, 00:01:13 »
Cytat: Raffi
Z tego co wiem, to nigdzie nie jest rozwiązana tak systemowo. Rolki tu i ówdzie dopuszczono (znakami) na niektóre drogi rowerowe, gdzie akurat albo było dość miejsca, albo mały ruch rowerowy, ale to w zasadzie tyle.

http://www.skatecity.com/nyc/law/

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Cze 2012, 00:38:16 »
No proszę, a jednak :-)

Inna sprawa, czy to dałoby się tak 1 do 1 przenieść na polski grunt. Większość zapisów brzmi sensownie...
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Nowe przepisy
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Cze 2012, 08:39:15 »
Sofik, dziękuję za podanie sznurka do prawa Stanu Nowy Jork. Jestem pod wrażeniem tych zapisów.
Zmieniło się moje spojrzenie na sprawę :P

PS. Znaczna część infrastruktury rowerowej nie jest przygotowana na tak małe kółka... na rowerowe w sumie niewiele lepiej >:(
I jestem tatą po raz drugi!