Autor Wątek: Nauka jazdy i doskonalenie techniki  (Przeczytany 49532 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ślimak

  • Gość
Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« dnia: 12 Lut 2012, 19:19:16 »
Jako nowicjusz w użytkowaniu pozioma prosiłbym o porady dotyczące perfekcyjnego ;) opanowania sprzętu.

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lut 2012, 19:32:13 »
Kilometry, kilometry, kilometry :D Tak mi się przynajmniej zdaje ;)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lut 2012, 20:56:35 »
Storma zapytaj - on się na tym zna... i nie tylko na tym. W serwisowaniu też Ci pomoże.

Offline Raffi

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lut 2012, 08:20:41 »
Stan, nie wyzłośliwiaj się. W temacie jazdy poziomem, myślę, że Storm ma pewne doświadczenia, których zabrakłoby Tobie ;) Zwłaszcza, że poziom Storma (ten żółty) jest konstrukcją bardzo zbliżoną do tego na czym jeździ Ślimak.

Co do nauki jazdy. Jak pisał Mhrok - kilometry, kilometry, kilometry. Zacznij od spokojnych uliczek bez ruchu i tam ucz się jeździć prosto i skręcać. Później to samo poćwicz z sygnalizacją skrętu. Na pewno Ci się przyda.

Jak już to opanujesz, to poćwicz odwracanie się za siebie podczas jazdy, bo bez tego nie skręcisz w lewo i nie zmienisz pasa. A w poziomie to trudniejsze niż w pionie. No chyba, że zamiast tego kupisz lusterka - wtedy poćwicz używanie ich tak, by się przez nie nie zabić ;)

Później możesz spróbować pojeździć nieco po śniegu i lodzie. Delikatnie, spokojnie, wyrobisz sobie odpowiednie nawyki płynności jazdy i nauczysz się upadać (nogi szeroko i blisko fotelika się podpieraj). Jak puści mróz (bo teraz to wszystko zmarznięte na kamień), możesz pojechać też kawałek po lesie, by wyczuć jak twój rower zachowuje się na piasku i ogólnie po nawierzchniach innych niż asfalt. Przejedź się trochę po bruku i ogólnie po nierównym.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lut 2012, 09:59:12 »
Panowie - bez złości...


@Ślimak - to przychodzi z kilometrami i z czasem. Trochę kiepską porę wybrałeś na naukę jazdy, bo to zima, łód i śnieg na ulicach i ścieżkach, ale cóż... :] Znacznie lepiej jest się uczyć na suchym i w cieple. Nie wiem jak inni, ale jak jak złożyłem VG3 z 20" amortyzatorem z przodu, czy CLWB czy LWB czy SLRa, to zawsze brałem je na przejażdżkę, na początku spokojnie po bruku osiedlowym, po drodze asfalt, kilka zakrętów, kilka ostrzejszych zakrętów i prawie zawsze - żwirowata, polna droga. Patrzyłem jak to się zachowuje na górkach i dołkach, jak mi tyłek skacze z całą ramą (albo i nie), jak zmienia się możliwosć skręcania i kiedy to cztm jadę, traci stabilność. Do tego koniecznie warto poćwiczyć właśnie zawracanie, manewrowanie między przeszkodami, tak aby w mieście w ruchu między samochodami jako tako się przecisnąć nie ryzykując zadrapania jakieś blaszki z boku.
O lesie już Raffi wspomniał - dobrze by się przejechac nie tylko po dróżkach, ale i po trawie, tej suchej i tej mokrej.
Lusterka - temat pomijam, niedobrze mi się robi na samą myśl. Ja używam i żyję.
Poza tym warto toto dociążyć. naładować sakw, wsadzić trochę szpejów - przejechać się i zobaczyć jak wtedy reaguje na manewrowanie. Jak jest z ruszaniem, ze stabilnością. Swego czasu w lipcu jechałem na Pomorze, obładowałem się sakwami i namiotem tak, że mnie nie było na rowerze widać :D a stabilność ruszania była kompletnie inna niż w chwili, kiedy ten sam rowerek (SLR) jeździł bez bagaży... Jeśli chodzi o VG3 to: z sakwami powinien być nieco stabilniejszy niż mój VG3 z kufrem. Wysoko położony kufer z dużą ilością bagażu naprawdę zachowuje się dziwnie przy małych prędkościach (inaczej niż SLR na Pomorzu).


No i oczywiście - pohamuj trochę na śliskim, zobacz jak zarzuca ci tyłek, w którą stronę bardziej, jak wtedy wychodzi stabilność poziomki itede... Dobrze by było, gdybyś opanował hamowanie na śliskim tak samo jak na pionie.
I wreszcie - hamowanie nogami (podeszwami). Sprawdź tą obecną w poziomkach opcję hamowania, zobacz jak wpływa na możliwosci wywracania się a jak na samą pomoc przy hamowaniu w sytuacjach awaryjnych.


Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lut 2012, 10:52:46 »
No masz...
Przecież zaproponowałem Stroma, bo on każdy temat sprowadzi do tematu poziomu. :) Jest w tym mistrzem. A swoją wiedzą dzieli się chętnie z innymi.
I zaproponowałem to bez żadnych złośliwości, bo Rafał na poziomie robi setki / tysiące kilometrów i przeżył wiele na swoim poziomie przygód, których nikt inny nie doświadczył.

Offline Raffi

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Lut 2012, 11:07:55 »
zaproponowałem to bez żadnych złośliwości

A to bardzo przepraszam, odczytałem to (niesłusznie) jako ironię wobec Storma. Przepraszam za nieporozumienie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Lut 2012, 11:13:53 »
Ja się nie gniewam.
Cieszę się, że to wyjaśniliśmy.
Myślę, że i Rafał nie czuje żadnej urazy (bo i o co?).

Ślimak

  • Gość
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Lut 2012, 21:14:41 »
Trochę kiepską porę wybrałeś na naukę jazdy, bo to zima, łód i śnieg na ulicach i ścieżkach, ale cóż... :] Znacznie lepiej jest się uczyć na suchym i w cieple.

Nie jest tak źle - mam duży garaż pod blokiem do dyspozycji, który zasadniczo spełnia podane przez Ciebie warunki. Na pewno nie jest to to samo co jazda ulicą, ale mogę sobie wieczorami na spokojnie poćwiczyć różne "triki" zanim poczuje sie na tyle pewnie, żeby ruszyć "na miasto".

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Lut 2012, 23:12:45 »
Poluzuj SPD'y najbardziej jak się da.
Fotel ustaw w maksymalnie wyprostowanej pozycji. Im pozycja bardziej siedząca, tym łatwiejszy balans. Jak się przyzwyczaisz, możesz opuścić/położyć bardziej fotel.
Przysuń zdecydowanie bardziej suport. Z czasem odsuniesz go dalej, ale zasada ustawienia jest troszeczkę inna niż w klasycznym rowerze, to znaczy ustawiasz na optimum jak w klasyku i przybliżasz o 1.5-2 cm. Nogi absolutnie nie mogą być przy pełnym wychyleniu korby, zupełnie wyprostowane, bo jak w coś walniesz na wyprostowanej nodze, będzie się ona zginać w sposób, który z pewnością by się tobie nie spodobał. Polecam lusterka - jest po prostu wygodniej, ale niezależnie od tego, tak jak napisał Raffi, poćwicz odwracanie się. To na początku (w zależności od konstrukcji roweru) jest dość trudne.
Gdy wiesz, że wjeżdżasz na luźny żwir, czy piach, wcześniej zdejmij i trzymaj przy ziemi jedną nogę. Odległość pedałów od ziemi jest spora, więc w razie draki, możesz nie zdążyć jej opuścić.
Myszkowanie roweru oraz nerwowe ruchy kierownicą, są na początku normalne i ustępują w miarę zwiększania przebiegu
 
  No i oczywiście
Kilometry, kilometry, kilometry :D Tak mi się przynajmniej zdaje ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Lut 2012, 23:17:13 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Ślimak

  • Gość
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lut 2012, 20:49:03 »
Poluzuj SPD'y najbardziej jak się da.

Póki co nie mam butów :) . To tylko kwestia miesiąca-góra dwóch. Ale tak mi się zdaję, że najlepsze będą z twardą podeszwą. W końcu mają być do jeżdżenia a nie do chodzenia.

Offline Raffi

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lut 2012, 21:19:28 »
Ale Kaczor ma rację. Poluzuj. Bo zapomnisz i jak się wepniesz, to potem nie będziesz miał się jak wypiąć gdy zechcesz się zatrzymać.

Nie wiem po jaką cholerę Shitmano dokręca te śrubki fabrycznie. Chyba po to by się sprężyny zużywały i by każda pierwsza jazda kończyła się glebą.

Także poluzuj, albo przypomnij mi by poluzować, gdy będziesz u mnie na zmianę sztućca.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Ślimak

  • Gość
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Lut 2012, 22:02:38 »
Także poluzuj, albo przypomnij mi by poluzować, gdy będziesz u mnie na zmianę sztućca.

OK, będę pamiętał.
 
A w kwestii butów SPD macie jakieś preferencje? Przejrzałem wątek dot. butów w dziale Porady i nadal nie wiem na jakich się skupić.

Offline Raffi

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Lut 2012, 22:17:52 »
Nie wiem czy tu jest jakiś uniwersalny dobry wybór. Ja bym poszedł do jakiegoś Skiteamu, albo Airbike gdzie mają duży wybór, powkładał, popróbował, pochodził, pooglądał... jedna rzecz, której nie umiałem zrobić przez sieć to właśnie kupić butów na rower.

Aha uważaj, każda firma ma swoją rozmiarówkę, więc 46 z Shimano to nie koniecznie musi być to samo co 46 w Specu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Nauka jazdy i doskonalenie techniki
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Lut 2012, 06:46:36 »
Garść filmów z nauki jazdy poziomką:
http://www.youtube.com/user/gromanik/videos?view=u
« Ostatnia zmiana: 15 Lut 2012, 22:32:20 wysłana przez gromanik »