Autor Wątek: [TVN Warszawa] Rower zimą  (Przeczytany 12717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mbaran

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 187
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mateusz Baran
[TVN Warszawa] Rower zimą
« dnia: 03 Lut 2012, 15:40:40 »

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,wal-miedzeszynski-osma-rano,400633.html


" Spotkać można nawet śmiałków, którzy wybierają się po prostu na przejażdżkę rowerem, bo jak przekonują mróz im niestraszny." - inny artykuł TVN Warszawa


Smutne jest to, że media kreują pogląd na zasadzie: "o rowerzysta, wybrał się na przejażdżkę, poszedł sobie pojeździć, nie ma co w domu robić to wyjechał na ulicę utrudnić kierowcom". A przecież ludzie jadą do pracy/szkoły/na zakupy...


Jak jedziecie do roboty to też się patrzą na was jak na idiotów?


BTW, dzisiaj byłem świadkiem ciekawej sytuacji. Mianowicie na Grzybowskiej przypadkowo spotkałem wielu innych cyklistów jadących zarówno na wschód jak i zachód, którzy nie jechali w jakiejś zorganizowanej grupie, a było nas ogółem całkiem sporo. Ba, nawet dwie kobiety były.  8)

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lut 2012, 16:19:51 »
I jest kolejny artykuł:
Im mróz niestraszny
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,im-mroz-niestraszny,400842.html
Za oknem coraz większy mróz, a oni rozdają ulotki i gazety, naprawiają rury, budują metro i rąbią lód. Spotkać można nawet śmiałków, którzy wybierają się po prostu na przejażdżkę rowerem, bo jak przekonują mróz im niestraszny.
? Jeżdżę turystycznie w sprawach zawodowych ? tłumaczy Piotr, którego spotkaliśmy na Powiślu.  Piotr przedstawia się jako warszawski rowerzysta. ? Uwielbiam rower, zima mi nie przeszkadza. Rower to ruch, rower to życie. Rower to świat, jak śpiewa Janerka ? mówi z uśmiechem.
Jaki ma sposób na siarczyste mrozy? ? Ciepłe gacie i ciepło na sercu ? mówi krótko.
[...]
Przynajmniej pozytywnie :P
I jestem tatą po raz drugi!

Drex

  • Gość
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lut 2012, 16:50:12 »
Ja jednak jestem wygodnicki. W taki mroz wole do pracy jezdzic samochodem. Rower trzymam w gotowosci jakby samochod byl bardziej wygodnicki ode mnie- i stwierdzil ze w taki mroz to on woli w ogole nie jezdzic. :-P

Offline anna

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • Płeć: Kobieta
  • Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt!
    • rowerowy blog
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lut 2012, 17:26:50 »
no, jak bramy nie otworzę, to też będę musiała rowerem, albo z buta przez furtkę wyjść :D bo niestety auto za szerokie na furtkę :D


Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lut 2012, 18:24:29 »
ja codziennie mijam conajmniej 3, babka mnie podobno widziała w wiadomościach jako ewenement :0)
a przecież to normalne warunki, ważne że sucho.

Ślimak

  • Gość
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lut 2012, 20:18:43 »

Jak jedziecie do roboty to też się patrzą na was jak na idiotów?


Raczej jak na terrorystę  ;D Jeżdżę w kominiarce.
 
 
Mianowicie na Grzybowskiej przypadkowo spotkałem wielu innych cyklistów jadących zarówno na wschód jak i zachód, którzy nie jechali w jakiejś zorganizowanej grupie, a było nas ogółem całkiem sporo. Ba, nawet dwie kobiety były.  8)

Ja za to spotkałem rowerzystę w goglach narciarskich i zastanawia mnie jak się w nich jeździ? Pewnie nie parują (nie tworzy się lód na szkłach, jak w zwykłych okularach). Ma ktoś doświadczenie w tej materii?

mplonski

  • Gość
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Lut 2012, 09:39:44 »
Ja jeździłem zeszłej zimy w narciarskich -- faktycznie ciężej było u nich z parowaniem, trzeba było bardziej się postarać. Do tego zimne powietrze / wiatr w znacznie mniejszym stopniu wchodzi z boków -- też ważne. Aktualnie jeżdżę w zwykłych przezroczystych okularach i też jest ok. Pełne narciarskie wyciągnę jak znów zacznie sypać się śnieg czy inne takie dziadostwo, wtedy są niezastąpione.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Lut 2012, 09:42:09 »
Jako narciarka, która próbowała jeździć w goglach na rowerze mogę stwierdzić, że to nie daje większych efektów. [przy takiej pogodzie jak teraz, bo przy sypiącym śniegu czy innym paskudztwie są przydatne]
Do -10'C nie ma żadnych problemów z twarzą, do -16 pomaga posmarowanie się tłustym kremem. Od -15'C Jest trudno, bo troszkę przymarzają łzy w kącikach oczu i wnętrze nosa. Ale żeby warto było tylko dla tego gogle nosić - nie powiedziałabym. Ograniczają widoczność i są zawsze dodatkowym balastem do założenia.
Poniżej -18'C nieprzyjemnie mi się jeździ, bo wnętrze nosa zamarza i rower bardzo wolno działa, jakby większe opory przy pedałowaniu.


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Lut 2012, 09:57:13 »
Ja za to spotkałem rowerzystę w goglach narciarskich i zastanawia mnie jak się w nich jeździ? Pewnie nie parują (nie tworzy się lód na szkłach, jak w zwykłych okularach). Ma ktoś doświadczenie w tej materii?

Mam gogle i czasem zimą je zakładam, a bywało że i wiosną lub jesienią.

Ale zacznijmy od zimy i mrozu - gogle przede wszystkim pomagają by nie mroziło Ci w oczy. Ten pęd powietrza wychładza, oczy szczypią, jedzie się mniej komfortowo, a człowiek zamiast na drodze skupia się na czym innym. W goglach tego nie ma i to to jest główna różnica. W dodatku gogle "zamykają" jedyną dziurę w kominiarce przez którą do skóry ma dostęp zimne powietrze (dociskają też paskiem kominiarkę, także jak ktoś ma wyciągniętą ze starości jak moja, to gogle przedłużają jej życie). Więc na takie mrozy jak dziś (powiedzmy od -10 w dół), to dobry pomysł.

Drugi moment, gdy zakładam gogle to opady śniegu. Mokry śnieg na gębie to niefajna sprawa, bo człowiek zaraz jest mokry, a to przeszkadza. Gogle pozwalają mieć suche oczy, nie musieć ich mrużyć, gdy śnieg wali w twarz. Zwłaszcza odgrywa to rolę w poziomie, bo dam ciężko zasłonić oczy daszkiem od kasku, bo przestaje się widzieć drogę ;) W pionie tak zacinający śnieg, by wlatywał pod kask to raczej rzadkość.

Trzecia sytuacja, gdy jadę w goglach to deszcz, czasem nawet w lato. Powód jak wyżej - nie wali po oczach, nie trzeba ich mrużyć. Zamiast tego raz na kilka minut przecierasz szybkę rękawiczką lub rękawem i masz idealną widoczność. Analogicznie - na pionowym rzadko deszcz zacina aż tak.

Co do parowania - nie mam okularów, to nie mam z czym porównać. Ale gogle raczej mi nie parują. Dużo zależy na pewno od typu gogli - zdecydowanie polecam takie dla okularników - tam szybka jest dalej od twarzy, więc mniej parują i generalnie sprawdzają się lepiej.

Uwaga na kolor szybki gogli. Niektóre mają np czerwone szybki - słabo w nich widać czerwony kolor. Najlepiej mieć więc szybkę bezbarwną lub z filtrem polaryzacyjnym (drogo), który zmniejsza ilość światła odbijającego się od śniegu. Można pokusić się też o szybkę przyciemnianą, ale wtedy w nocy i w czasie jesiennej szarugi gogle raczej idą do sakwy.
« Ostatnia zmiana: 04 Lut 2012, 09:59:15 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Lut 2012, 13:32:31 »
Cześć.
Jak na razie jakoś daję radę...
Lubię zimową jazdę, bo nie spotykam wielu rowerzystów- w sumie moje ulubione ścieżki rowerowe, są tylko dla mnie...Spotykam na swoim zimowym szlaku rowerowym tylko kilku rowerzystów dziennie..
Jeżdżę w normalnych okularach rowerowych, niestety nie mam gogli, ale wiem ze sprawdzają się zimą w siarczystym mrozie to nie tylko na narty...
Ubieram się w typowo zimowe ciuchy rowerowe-wierzchnia odzież membranowa pod nią kilka warstw...
Zakładam buffa na głowę i kominiarkę polarową(na to oczywiście obowiązkowo kask rowerowy), dwie pary rękawiczek- narciarskie i polarowe, buty typowo zimowe za kostkę z membraną-3 pary skarpetek(w tym jedne grube) a i tak marznę, ale zawsze po przyjściu do domu z tej zimnicy usatysfakcjonowany ze zrobionego (nawet krótszego) przejazdu... 
Pozdrawiam fionotron...

Offline skip_yeti

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
    • ccc na fb
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Lut 2012, 21:08:42 »

Ja za to spotkałem rowerzystę w goglach narciarskich i zastanawia mnie jak się w nich jeździ? Pewnie nie parują (nie tworzy się lód na szkłach, jak w zwykłych okularach). Ma ktoś doświadczenie w tej materii?
Ja mam taki problem, że już przy -5 ostro łzawią mi oczy, więc wkładam gogle. Mam takie goglo-okulary (2 szkła), Arctica, szkła ciemnożółte. Spokojnie napieram w dzień i w nocy, nie ma problemów z barwami (wszystko co białe to żółte i już). Nie parują. Oprócz nich tak poniżej -10 zakładam na dziób maskę narciarską z neoprenu z polarowym "śliniaczkiem"'. Plus rękawice - stare narciarskie Swany (z wzmocnieniami na slalom - też chronią przed wiatrem). Jeszcze mi w nich palce nie zmarzły.
Chcesz spróbować czegoś innego? City CC Warszawa - znajdź nas, nie będziesz żałować.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lut 2012, 11:27:45 »
Cytuj
Jak jedziecie do roboty to też się patrzą na was jak na idiotów?


dzisiaj usłyszałem że jestem przerażający, bo na sam mój widok jest zimno.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Lut 2012, 11:34:39 »
Cytuj
Jak jedziecie do roboty to też się patrzą na was jak na idiotów?
dzisiaj usłyszałem że jestem przerażający, bo na sam mój widok jest zimno.

Zabawne, że dokładnie to samo można powiedzieć o osobom przeskakującym z nogi na nogę przy koksowniku na przystanku oraz o kierowcy co 20 minut drapie szyby by w ogóle cokolwiek widzieć.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lut 2012, 11:41:50 »
Inna opinia:

"pogoda dzisiaj taka, że tylko Misiek spocony przyjechał do pracy"

Drex

  • Gość
Odp: [TVN Warszawa] Rower zimą
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lut 2012, 11:43:00 »
No, ja sie z nich zazwyczaj smieje. :-P Odpalam samochod, on sie szybciutko grzeje a ja w tym czasie spruskiwaczem z odmrazaczem chlastam po szybach. I potem sciagaczka machne 3 razy i po problemie. Chyba, ze mi sie nie chce sciagaczka, to wystarczy wycieraczki wlaczyc na chwile.

A ogolnie jeszcze nie zostalem zmuszony w te mrozy do uzycia roweru- samochod mi odpala bez problemu i przy -20. Jak nie da rady, to bedzie wystarczajaco zimno, zeby z roweru skorzystac. xD