Autor Wątek: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!  (Przeczytany 93236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #60 dnia: 15 Sty 2013, 07:28:48 »
W ciągu Radzymińska- Al. Solidarności tej zimy jeszcze ani razu nikt się z łopatą nie pofatygował. Wracałam niewiele szybciej niż pieszo, bo wyłożyłam się na przejeździe przez tory:/

Napisz do ZOM. Mnie odpisali w sprawie Modlińskiej, że odśnieżają chodniki tylko interwencyjnie, bo ludzie nie chodzą i się nie domagają. No to teraz jak tylko spadnie śnieg, ja się domagam, a Oni muszą mi odpisywać zgodnie z KPA.

Na Radzymińskiej to pewnie też zadziała, a jak sporo tych pism będzie, to się poważnie zastanowią, czym im się opłaca odpisywać na np 1000 próśb w trakcie zimy, czy może z własnej woli odśnieżać regularnie i mieć spokój z pismami.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline petek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #61 dnia: 15 Sty 2013, 09:29:56 »
No to może wymieniajmy się miejscami do odśnieżenia i piszmy do nich hurtowo. Ja walczę o chodniki między mostami Gdańskim i Północnym. Wczoraj były przejezdne, bo śnieg był ubity i całkiem dobrze się jechało. Dziś są nieprzejezdne.

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #62 dnia: 15 Sty 2013, 10:50:54 »
A jak formułowaliście pismo: "proszę o odśnieżenie" czy "zgodnie z jakimiś przepisami spoczywa na was obowiązek odśnieżania"?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #63 dnia: 15 Sty 2013, 10:54:00 »
A jak formułowaliście pismo: "proszę o odśnieżenie" czy "zgodnie z jakimiś przepisami spoczywa na was obowiązek odśnieżania"?

Ja sformułowałem to tak - krótko i bez ideologii i udowadniania, że to potrzebne:

Cytuj
Dzień dobry,

proszę o odśnieżenie chodników przy ulicy Modlińskiej. Mija ponad doba od czasu ostatnich opadów śniegu, a chodniki te (przynajmniej na odcinku Płochocińska - Kowalczyka i Kowalczyka - Trasa Toruńska, ale pewnie na innych fragmentach także) nie są odśnieżone ani posypane.

Proszę także o wyciągnięcie konsekwencji finansowych wobec firmy odpowiedzialnej za ten teren z powodu niewywiązywania się z obowiązków.

Pozdrawiam
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline petek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #64 dnia: 15 Sty 2013, 17:23:15 »
Ja "informuję o konieczności odśnieżenia chodników" :)

Rano1

  • Gość
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #65 dnia: 15 Sty 2013, 20:43:40 »

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #66 dnia: 16 Sty 2013, 10:30:54 »
Wysłałam ze zdjęciami śladów ludzi i rowerów.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #67 dnia: 16 Sty 2013, 13:54:41 »
Te zdjęcie wszystko mówi o ''Naszym'' podejściu do odśnieżania. Gdzie indziej to mogą a my jak zawsze nie mamy kasy na porządne odśnieżenie wszystkich ulic i dróg - ścieżek rowerowych Też!!!!

Natomiast mamy kasę na jakieś nieważne i wręcz nieprzemyślane idiotyczne miejskie ''inwestycje''- takie jak np. karczowanie miejskiego drzewostanu    ::)    .
 
O ile dzisiejsze Dolnomokotowskie i Ursynowskie ulice przynajmniej - te główne, są prawie że czarne - nawet bez błotka pośniegowego. Ciekawie jak będzie w nocy, jak napada może i nawet kilka cm. śniegu??

Ścieżki rowerowe są dalej nieprzejezdne. Pod grubą warstwą śniegu jest lód.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #68 dnia: 19 Sty 2013, 13:27:33 »
Dziś jest jeszcze gorzej.
Ulice białe zaśnieżone ''po całości'' i z ''błotkiem pośniegowym'' Ścieżek rowerowych już od kilku dni nie widać chodniki w większości nie odśnieżone. Totalna Porażka     ::)    .
Gdzie pojawiły się pługi??? Na dojeździe do pracy nie widziałem żadnego. Czyżby panowie decyzyjni poczuli już wiosnę w powietrzu    ::)    . A może po prostu zapadli w niekończący się sen zimowy i obudzą się dopiero w kwietniu.
Właśnie obmyślam sobie jakąś drogę do domu (M.W.) z Ursynowa i nie mogę się zdecydować na żaden wariant. I tak muszę któryś wybrać bo ''zbiorkomem'' nie zamierzam wracać.

Pozdro.   

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #69 dnia: 19 Sty 2013, 19:43:55 »
Ja przebyłam dziś ok. 40 km  z okazji przeziębienia samochodem. Napotkałam ok. 7 pługów, w tym jeden na chodniku na Górczewskiej. Najlepsze jest, że ŻADEN (z tych 6 na jezdni) nie obniżył pługu poniżej 30 cm! Nie było widać żadnej różnicy! Niektóre kręciły rozrzutnikiem soli, ale nie zauważyłam, by coś się z nich sypało... Temperatura na wyświetlaczu -8 C (sól działa do ok -7 ?).
Ważne, że kilometry lecą...

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #70 dnia: 20 Sty 2013, 10:02:48 »
A ja widziałem wczoraj - tylko jedego pługa jadącegoi  zgarniającego śnieg(?) z kierunki Powsina do Warszawy.
 
Jakoś udało mi się wrócić z Ursynowa do M.W. rowerem
Na zakończenie dnia jeszcze pojechałem sobie do Powsina - zaśnieżoną drogą lokalną i również tą samym wariantem wróciłem do M.W.
POzdro.

Offline Krzysiek_S

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #71 dnia: 20 Sty 2013, 23:47:48 »
Ścieżki rowerowe są dalej nieprzejezdne. Pod grubą warstwą śniegu jest lód.

Pozostawiając sprawę nieodgarniętego śniegu (mogę założyć, że ZOM powinien to zrobić ale nawalił) jak pozbyć się lodu? Bo nawet odgarniając śnieg istnieje ryzyko okresowego oblodzenia. Posypanie piaskiem wystarczy?

Przyznam, że ostatnimi czasy stałem się sceptyczny co do możliwości utrzymania w naszym klimacie ścieżek rowerowych w stanie zapewniającym bezpieczną jazdę zimą. A solić chyba nie chcemy?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #72 dnia: 21 Sty 2013, 09:30:51 »
Ja przebyłam dziś ok. 40 km  z okazji przeziębienia samochodem. Napotkałam ok. 7 pługów, w tym jeden na chodniku na Górczewskiej. Najlepsze jest, że ŻADEN (z tych 6 na jezdni) nie obniżył pługu poniżej 30 cm!

Bo w Warszawie pługów się nie używa. Normalną strategią w odśnieżaniu jest zasypywanie śniegu taką ilością soli, by ten stopniał, a nie odgarnianie go na bok, by było potrzeba mniej soli.

Nie jest to ekonomiczne, ani gospodarne, alni nawet logiczne, ale trwa od lat.


Niektóre kręciły rozrzutnikiem soli, ale nie zauważyłam, by coś się z nich sypało... Temperatura na wyświetlaczu -8 C (sól działa do ok -7 ?).
Ważne, że kilometry lecą...

Te co nie sypały soli, mogły akurat np wracać na bazę po nową sól. 10-15 ton zapasu na pace szybko się kończy w taką pogodę, gdy się nie odśnieża, lecz zasypuje śnieg solą.


Pozostawiając sprawę nieodgarniętego śniegu (mogę założyć, że ZOM powinien to zrobić ale nawalił) jak pozbyć się lodu? Bo nawet odgarniając śnieg istnieje ryzyko okresowego oblodzenia. Posypanie piaskiem wystarczy?

Przyznam, że ostatnimi czasy stałem się sceptyczny co do możliwości utrzymania w naszym klimacie ścieżek rowerowych w stanie zapewniającym bezpieczną jazdę zimą. A solić chyba nie chcemy?

Najlepiej po prostu nie dopuszczać do tworzenia się lodu. Lód nie pojawia się znikąd - jest to albo śnieg, który nie został odgarnięty lecz leżał sobie aż stopniał i zamarzł ponownie... albo woda z deszczu, która z powodu złej konstrukcji nie spłynęła z drogi rowerowej, lecz na niej zamarzła.

Piasek pomaga trochę. Za to, gdy lód się stopi i spłynie, piasek zostaje i wtedy można się na nim ślizgać wcale nie gorzej niż na lodzie. Dlatego niestety jak już dopuścimy do powstania lody, to albo usuwanie mechaniczne, albo sól (lub inne środki chemiczne), albo czekamy na odwilż (samo spłynie). Innych sposobów nie widzę.

A co do utrzymania - Łódź, Szczecin i Gdańsk utrzymują przejezdność DDR zimą. Nie wszystkich (zwykle tylko najważniejsze trasy) i oczywiście nie jest to pewnie idealne odśnieżanie, ale jednak dają radę. Tylko Warszawa - jak zawsze - w ogonie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Krzysiek_S

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #73 dnia: 21 Sty 2013, 10:41:42 »
Odkucie lodu wchodzi w grę tylko przy odwilży.

A mamy jakąś listę tych głównych ciągów komunikacyjnych, albo czy były próby stworzenia takiej w ramach jakichś rozmów z zomem, miastem czy kimśtam?

Najważniejsze pytanie, na jakie chciałbym sobie odpowiedzieć brzmi: "Czy można utrzymać ścieżkę w zadowalającym stanie bez soli?". Bo docelowo chcielibyśmy takiego odśnieżania, aby sól na chodnikach i scieżkach nie była potrzebna?
W poprzednich latach chodniki były "czarne", a sól aż chrzęściła pod butami. Jeśli tak sypanoby ścieżki, to warunki bardzo dobre. W tym roku nie solą i jest biało. Zastanawiam się więc na ile możliwe jest usunięcie śniegu do czysta, przy zaangażowaniu rozsądnych sił. Z moich obserwacji wynika, że nawet mając dobre chęci to dość trudne, szczególnie przy pogodzie, jaką zapowiada aktualny diagram z meteo.pl:

Między przejazdami pługa trochę napada, ludzie przydepczą (rowery przy.. co? przycisną?), na mój gust nie ma siły, aby było "czarno".

Będzie jakoś tak:





Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZOM nie odśnieża DDR w tym sezonie!!!
« Odpowiedź #74 dnia: 21 Sty 2013, 12:10:51 »
A mamy jakąś listę tych głównych ciągów komunikacyjnych, albo czy były próby stworzenia takiej w ramach jakichś rozmów z zomem, miastem czy kimśtam?

Nie mamy, bo jak do tej pory ZOM stoi na stanowisku by nie odśnieżać absolutnie nic.

Listę stworzyć nie problem, gdy będzie wola współpracy ze strony ZOM. Wtedy można szukać kompromisu ile ścieżek odśnieżamy i gdzie, zależnie od tego ile ZOM zechce przeznaczyć na to odśnieżanie kasy.

Na razie jednak z ZOM jest tak, że ze zmuszeniem ich do odśnieżenia chodnika wzdłuż ruchliwej i niebezpiecznej drogi krajowej (ul. Modlińska) jest problem. Nawet w tym wypadku nie są skorzy do współpracy.


Najważniejsze pytanie, na jakie chciałbym sobie odpowiedzieć brzmi: "Czy można utrzymać ścieżkę w zadowalającym stanie bez soli?". Bo docelowo chcielibyśmy takiego odśnieżania, aby sól na chodnikach i scieżkach nie była potrzebna?

Moim zdaniem to mało prawdopodobne.



W poprzednich latach chodniki były "czarne", a sól aż chrzęściła pod butami.

Zależy które. Mam całą galerię zdjęć z lat poprzednich, gdzie widać brak lub bardzo słabej jakości odśnieżenie. Dotyczy to zarówno ulic w centrum miasta (np Marszałkowska, Jerozole), jak i o wiele bardziej niebezpiecznych dla pieszego ulic przelotowych (np. Wisłostrada, Jagiellońska, Modlińska).


Zastanawiam się więc na ile możliwe jest usunięcie śniegu do czysta, przy zaangażowaniu rozsądnych sił. 

Ręcznie to raczej niemożliwe. Śnieg przymarznie zanim ekipa bezrobotnych przyjedzie i odśnieży.

Mechanicznie tak szybkie odśnieżenie, by chodniki i DDR nie zamieniły się w lodowiska jest możliwe. Ale jak kiedyś zasugerowałem ZOMowi, by chodniki odśnieżać mechanicznie, to zrobili burzę w mediach, że "to populizm", że "się nie da odśnieżyć tak kładek i miejsc parkingowych", a w ogóle to pługi będą rozjeżdżać pieszych. I wcale się nie przejmowali tym, że ja w ogóle nie pisałem o odśnieżaniu kładek i miejsc parkingowych, ale o odśnieżaniu takich chodników jak te przy Modlińskiej, gdzie jest 10km prostego asfaltu, który aż się prosi by wpuścić tam pług, a nie armię roboli wiosłujących szpadlami. Wcale nie przeszkadzało im też to, że w Legionowie i Otwocku chodniki odśnieża się mechanicznie.

ZOM po prostu jest zacofany - technologicznie i organizacyjnie. Na tyle zacofany, że potrzeba mocnego buta do kopnięcia ich w d4, by cokolwiek się zmieniło :P



Z moich obserwacji wynika, że nawet mając dobre chęci to dość trudne, szczególnie przy pogodzie, jaką zapowiada aktualny diagram z meteo.pl:

Między przejazdami pługa trochę napada, ludzie przydepczą (rowery przy.. co? przycisną?), na mój gust nie ma siły, aby było "czarno".

Będzie jakoś tak:



Warszawskie ulice w ogóle nie są odśnieżane. Tylko solone. Było o tym kilka postów wyżej.

Plus, gdyby drogi rowerowe wyglądały tak jak jezdnie, byłbym bardzo szczęśliwy. Te kilka godzin opadów bym się przemęczył jadąc wolniej (teraz w ogóle nie da się nimi jechać), a potem byłyby czarne, co już zupełnie by mi odpowiadało.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)