Autor Wątek: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)  (Przeczytany 12137 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rano1

  • Gość
Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« dnia: 14 Paź 2011, 23:45:13 »
Na czas budowy II linii metra, Most Ś-D dla komunikacji, uprzywilejowanych i jednośladów.

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,na-slasko-dabrowskim-posypia-sie-mandaty,303592.html

Tym samym, mam nadzieję, spokojniej można poruszać się rowerem jezdnią bez korków.

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Paź 2011, 07:48:41 »
Jest szansa, że na dniach powstanie jeszcze kontrapas rowerowy na ul. Kapucyńskiej, co będzie niewątpliwie wartością dodaną zmiany organizacji ruchu, bo on w przeciwieństwie do pozostałych zmian nie będzie tymczasowy

Offline Rincewind

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Paź 2011, 12:55:24 »
Jest szansa, że na dniach powstanie jeszcze kontrapas rowerowy na ul. Kapucyńskiej, co będzie niewątpliwie wartością dodaną zmiany organizacji ruchu, bo on w przeciwieństwie do pozostałych zmian nie będzie tymczasowy

Fajnie by było, w piątek tamtędy przejeżdżałem i miałem nadzieję, że będę mógł wjechać kontrapasem na ul. Miodową, niestety jeszcze się nie dało.

Rano1

  • Gość
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Paź 2011, 13:21:14 »
Wracając do Śląsko-Dąbrowskiego, którym jechałem (oczywiście rowerem) wieczorem w sobotę, na stronie Straży Miejskiej widnieje informacja o dopuszczeniu ruchu jednośladów:
http://www.strazmiejska.waw.pl/start/3143-14102011-kosztowny-wjazd-na-most-.html

Wysłałem zatem do SM mejla, że na wjeździe ślimakiem z Wisłostrady jest zakaz wjazdu z tabliczką "nie dotyczy służb miejskich".





Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lis 2011, 11:18:52 »
Ale bzdura. Przecież, czy jadę z przyczepką, czy bez, autobus i tak wyprzedza mnie, a nie jedzie za mną. I tak podczas wyprzedzania musi zmienić pas ruchu. Technicznie nie ma więc żadnej różnicy, czy jadę z przyczepką, czy bez.

Morał z tego taki, że znowu trzeba olać bzdury robione rzekomo "dla bezpieczeństwa cyklistów" i jeździć z przyczepką po swojemu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Rano1

  • Gość
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Lis 2011, 18:14:43 »
To teraz wiadomo dlaczego autobusy spóźniają się. Przez cyklistów !

Nieszczęście polega na tym, że 99 % tych, co pisze pod godłem Syrenki, nie ma zielonego pojęcia o jeżdżeniu rowerem po mieście.Wystarczy jechać ok. 25km/h i jedzie się w tempie autobusu.

Co do Dyrektora-Członka, może myślał o ryzyku ślizgania się przyczepki na prawo i lewo za rowerem...
« Ostatnia zmiana: 23 Lis 2011, 18:18:59 wysłana przez Rano1 »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lis 2011, 19:49:59 »
Co do Dyrektora-Członka, może myślał o ryzyku ślizgania się przyczepki na prawo i lewo za rowerem...

Obawiam się, że zwrot "myślał o ślizganiu się przyczepki" to oksymoron. Nie znam Ojca lub Matki, którzy mając dziecko w przyczepce jechaliby lub choćby próbowali jechać agresywnie, szybko, niebezpiecznie, czyli w sposób, który mógłby doprowadzić do jakiegokolwiek poślizgu. Więc albo "myślał", albo "o ślizganiu się przyczepki z dzieckiem w środku". Naraz te słowa nie mają szansy wystąpić. To raz.

A dwa, że jako człowiek bardzo doświadczony w jeździe z przyczepką, a nawet dwiema, w kombinacji z najdziwniejszymi ładunkami i pasażerami, znam pewna prawdę nieznaną tym ludziom. Przyczepkę rowerową (mowa o dwukołowej, bo jednokołowa to jednoślad i można z nią jeździć po WZ) wcale niełatwo w jakikolwiek poślizg wprowadzić. Wymaga to by przyczepka była pusta (!!!), koła w niej były mocno napompowne, a nawierzchnia raczej z tych mało przyczepnych. Dopiero wtedy, z pomocą naprawdę bardzo agresywnych manewrów jest szansa by wprowadzić przyczepkę w poślizg boczny. Pokazywałem to kiedyś na targach rowerowych, gdzie na śliskiej posadzce pustą przyczepką lekko zarzucałem robiąc bardzo ciasne zwroty o niemal 180 stopni. Maćkofff chyba nawet miał z tego film.
W innym przypadku przyczepka prędzej przedachuje albo wprowadzi w poślizg rower, niż sama zacznie się ślizgać i jechać bokiem. A wierzcie mi, dachowania przyczepki, ani tego by pociągnęła rower, nie chce nikt. A już na pewno nie właściciel roweru lub przyczepki :)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lis 2011, 07:06:59 »
@Raffi - nie do końca.
Jakoś tak pod koniec 2006 roku, albo nawet jeszcze na początku 2007, jechałem ze sklepikiem chyba po Połczyńskiej, w Masie, w kierunku do centrum. Akurat było mokro po deszczu masowym, a przede mną pojawili się już ludzie, musiałem zacząć hamować. I nagle, kątem lewego oka widzę, jak coś zaczyna mnie wyprzedzać bokiem... Przyczepka!!! Wrażenie niesamowite - którego jednak nikomu nie polecam ;)


Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lis 2011, 08:34:58 »
@Raffi - nie do końca.
Jakoś tak pod koniec 2006 roku, albo nawet jeszcze na początku 2007, jechałem ze sklepikiem chyba po Połczyńskiej, w Masie, w kierunku do centrum. Akurat było mokro po deszczu masowym, a przede mną pojawili się już ludzie, musiałem zacząć hamować. I nagle, kątem lewego oka widzę, jak coś zaczyna mnie wyprzedzać bokiem... Przyczepka!!! Wrażenie niesamowite - którego jednak nikomu nie polecam ;)

Hmmm, ostre hamowanie przed ludźmi na mokrej jezdni, a przed Masą zapewne koła przyczepki były pompowane (zwykle zarządzam to, gdy tylko jestem w ZM i szykuję sprzęt)... nie, to nie spełnia warunków, o których pisałem wyżej :P

BTW, w większości przypadków w takiej sytuacji przyczepka nie jedzie bokiem, lecz wypycha tył roweru w lewo i "łamie" zestaw. Jeszcze mniej fajne.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lis 2011, 11:03:38 »
@Raffi - do ludzi to ja miałem hektar jeszcze, ale wolałem przyhamowac przed.
Koła przyczepki to ja wtedy SAM podpompowywałem, mimo że ludzie dookoła mnie to olewali.
Ja naprawdę widziałem kątem oka, jak cos sie pojawia obok mnie... Zaczyna mi ciągnąć rower w bok... Ultra nieprzyjemne... :]


A co do tego co napisał ten człowiek z ZTM:
- nie on jest od zarządzania ruchem na moście
- to co pisze jest idiotyczne i świadczy o wysokiej niekompetencji - zarówno jeśli chodzi o sprawy typowo rowerowe, jak i przepustowość mostu


Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lis 2011, 12:16:35 »
Puki co, moje spostrzeżenia są takie.
ZDM:
1.Mała popularność przyczepek - czy są jakieś badania świadczące o popularność, lub nie, takiego rozwiązania? Jakiś ranking? Przyznaje się bez bicia, że jako osoba interesująca się tematem, nie mam pojęcia, czy przyczepy są popularne czy nie. Chyba nikt tego nie liczył, a nawet jeśli tak, to jaka liczba świadczyła by o popularności?
2. Na jakiej podstawie stwierdzają, że zainteresowane będzie niewielkie. Liczył ktoś ilość rowerzystów z przyczepami, którzy tą trasą jeździli przed zmianą organizacji ruchu? Oczywiście nie wykluczam iż osoba odpowiadająca ma racje, co jednak nie zmienia faktu, że ta opinia jest na zasadzie "wydaje nam się"

ZTM:
Wychodzi na to, że jazda z przyczepką jest mnij bezpieczna dla uczestników ruchu, niż jazda z dzieckiem w foteliku, bo puki co, przez most można zgodnie z prawem w ten sposób przejechać.
Również jazda z przyczepą jest zdecydowanie bardziej bezpieczna w sytuacji, w której poruszamy się drogami, na których jeżdżą również samochody, skoro wykluczenie z mostu kierowców, nagle stworzyło zagrożenia dla wszystkich uczestników ruchu.
Widzę również, że ZTM pewnie dysponuje pomiarami prędkości i przyśpieszenia, przeprowadzonymi na rowerzystach. Jestem bardzo ciekawy wyników.
Ciekaw jestem też, od czego to przyśpieszenie jest niższe. Od autobusu? Samochodu? Motocykla? Czy może pieszego?
Zastanawiam się, w jaki sposób rower z przyczepą, może pogorszyć komunikacje na odcinku, na którym są do dyspozycji dwa pasy ruchu bez samochodów. Czy jest tam tak dużo autobusów, że muszą się nawzajem wyprzedzać lub stoją tam w jakimś korku? (pytam poważnie, bo od czasu zmian, nie byłem na tym moście)
Generalnie patrząc na podejście ZTM do rowerzystów na drogach, nie tylko w tym konkretnym temacie, jest tak, że jeśli od nich by to zależało, to w ogóle nie można by było jeździć rowerem po jezdni, bo to niebezpieczne, lub spowalnia ruch. W tym konkretnym przypadku jest jak z bus-pasami. Są nasze, tylko nasze i nie będziemy się nimi z nikim dzielić!!!

Zobaczymy jeszcze, co odpowie policja i IR, ale jak widać, normalnie załatwić niedasię(!)
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Rano1

  • Gość
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lis 2011, 13:01:13 »
Szczerze powiedziawszy to bym się bał z dzieckiem w foteliku jeździć po ulicach, a w przyczepce to w szczególności.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lis 2011, 19:28:33 »
1.Mała popularność przyczepek - czy są jakieś badania świadczące o popularność, lub nie, takiego rozwiązania? Jakiś ranking? Przyznaje się bez bicia, że jako osoba interesująca się tematem, nie mam pojęcia, czy przyczepy są popularne czy nie. Chyba nikt tego nie liczył, a nawet jeśli tak, to jaka liczba świadczyła by o popularności?

Danych nie ma, ale sądzę, że przyczepki nie są zbyt popularne. I trudno się dziwić, do niedawna za wożenie w nich dzieci był mandat. Teraz to się będzie zmieniać, ale nie w jeden rok.


2. Na jakiej podstawie stwierdzają, że zainteresowane będzie niewielkie. Liczył ktoś ilość rowerzystów z przyczepami, którzy tą trasą jeździli przed zmianą organizacji ruchu? Oczywiście nie wykluczam iż osoba odpowiadająca ma racje, co jednak nie zmienia faktu, że ta opinia jest na zasadzie "wydaje nam się"

Nikt nie liczył, możesz im wybić argument żądając by swoje dane potwierdzili badaniami ;) To jest w sumie niegłupi pomysł.

Ale jeżeli jednak te badania zrobią, to wyjdzie Im, że tych przyczepek prawie się nie widuje. Gdy ja robiłem pomiary na pl. Na Rozdrożu, to na około 150 osób przyczepki miały 2.


Widzę również, że ZTM pewnie dysponuje pomiarami prędkości i przyśpieszenia, przeprowadzonymi na rowerzystach. Jestem bardzo ciekawy wyników.
Ciekaw jestem też, od czego to przyśpieszenie jest niższe. Od autobusu? Samochodu? Motocykla? Czy może pieszego?

To są ciekawe pytania i można nimi wytargać ZTM za uszy w stopniu dalece wystarczającym by sobie odpuścili pisanie niepotwierdzonych głupot.


Zastanawiam się, w jaki sposób rower z przyczepą, może pogorszyć komunikacje na odcinku, na którym są do dyspozycji dwa pasy ruchu bez samochodów. Czy jest tam tak dużo autobusów, że muszą się nawzajem wyprzedzać lub stoją tam w jakimś korku? (pytam poważnie, bo od czasu zmian, nie byłem na tym moście)

W żaden. Chyba, że akurat wszystkie 3 pozostałe pasy będą zajęte i kierowca autobusu będzie musiał przepuscić ziomala w innym autobusie, zanim wykona manewr wyprzedzania. AAAAAAA... toć to całe 30 sekund straty. Świat się wali!


Generalnie patrząc na podejście ZTM do rowerzystów na drogach, nie tylko w tym konkretnym temacie, jest tak, że jeśli od nich by to zależało, to w ogóle nie można by było jeździć rowerem po jezdni, bo to niebezpieczne, lub spowalnia ruch. W tym konkretnym przypadku jest jak z bus-pasami. Są nasze, tylko nasze i nie będziemy się nimi z nikim dzielić!!!

Klasyczny beton, który należy rozbić, zaorać, albo wysłać na emeryturę, by nie pisał bzdur. Niestety tak wygląda zdanie 75% urzędników, że odpowiadają nie, zanim się jeszcze zastanowią nad pytaniem.

Dlatego tak często wychodzą na kretynów.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lis 2011, 22:39:11 »
Jakby coś to na moście najliczniejszą grupą ludzi i pojazdów przeważnie jest strasz miejska, więc... problemu raczej nie ma ;)

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Lis 2011, 00:47:12 »
Z całym szacunkiem do osoby która napisała do urzędników pismo... Kolega źle odczytał znaki w skutek czego prośbę o zmianę źle sformułował. ???
O co chodzi? Sformułowanie: "... nie dotyczy pojazdów jednośladowych" jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż odnosi się do motorowerów, skuterów, motocykli. Zmiana ustawy wykluczyła z tego rower. Należało poprosić o dodanie po "... jednośladowych" oraz rowerów.
Dlaczego? Po zmianie ustawy "rower" to pojazd ... nie przekraczający 90 cm szerokości. Niezależnie od ilości kół. Także w tej definicji (według mnie) rower z przyczepą jest dalej rowerem. Czyli po dodaniu "... oraz rowerów" będzie się można poruszać rowerami choćby i czterokołowymi z dwiema przyczepkami, a na nich towary i/lub dzieci byleby nie przekroczyć 90 cm szerokości i 4 metrów długości. ;D

PS. Śmigałem już kilkukrotnie z przyczepką pełną bagaży w tą i na zad po tym Moście, wielokrotnie mijając patrole Straży Miejskiej i nikt się nawet nie obejrzał. Za to widziałem uśmiechy i westchnienia. Oni problemu nie zauważali, może dlatego że byli zajęci łapaniem kierowców którzy nie mają oporów i dylematów przed wjazdem na wykluczony dla nich odcinek.
« Ostatnia zmiana: 25 Lis 2011, 00:53:15 wysłana przez wildzi »
I jestem tatą po raz drugi!

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Nowa droga rowerowa Śląsko-Dąbrowska :-)
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Lis 2011, 10:30:44 »
Z całym szacunkiem do osoby która napisała do urzędników pismo... Kolega źle odczytał znaki w skutek czego prośbę o zmianę źle sformułował. ???

Tak. Masz racje. Prośba jest niewłaściwie sformułowana, ale nie w skutek błędnie odczytanych znaków.

O co chodzi? Sformułowanie: "... nie dotyczy pojazdów jednośladowych" jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż odnosi się do motorowerów, skuterów, motocykli. Zmiana ustawy wykluczyła z tego rower.

Nie twierdze nigdzie, że nie jest prawidłowe. Twierdze jedynie, że nie dopuszcza możliwości jazdy rowerem z przyczepką wielośladową.
Również nie zgadzam się z twierdzeniem, aby nowelizacja ustawy, nie pozwalała uznać klasycznego roweru, za jednoślad.
Ustawa w ogóle  nie definiuje, czy rower jest jedno, czy wielośladem, więc w tym przypadku, można się posłużyć definicją ze Słownika języka polskiego, która określa znaczenie zwrotu "pojazd jednośladowy" i jednoznacznie pozwala zdecydowaną większość rowerów, uznać za taki pojazd.


Należało poprosić o dodanie po "... jednośladowych" oraz rowerów
Dokładnie o to poprosiłem.
Przeczytaj proszę jeszcze raz pismo, które napisałem.

Dlaczego? Po zmianie ustawy "rower" to pojazd ... nie przekraczający 90 cm szerokości. Niezależnie od ilości kół. Także w tej definicji (według mnie) rower z przyczepą jest dalej rowerem.

Oczywiście że tak. Rower jest dalej rowerem.
Tyle, że przyczepa również jest dalej przyczepą, ewentualnie pojazdem specjalnym. Więc rower może się poruszać, lecz przyczepa wielośladowa, już nie.

Czyli po dodaniu "... oraz rowerów" będzie się można poruszać rowerami choćby i czterokołowymi z dwiema przyczepkami, a na nich towary i/lub dzieci byleby nie przekroczyć 90 cm szerokości i 4 metrów długości. ;D

Rowerem wielośladowym tak, rowerem z przyczepą wielośladową już nie, i właśnie to jest błąd w tym piśmie. Spostrzegłem go już po wysłaniu, ale postanowiłem nie prostować do czasu uzyskania odpowiedzi od wszystkich instytucji.

PS. Śmigałem już kilkukrotnie z przyczepką pełną bagaży w tą i na zad po tym Moście, wielokrotnie mijając patrole Straży Miejskiej i nikt się nawet nie obejrzał. Za to widziałem uśmiechy i westchnienia. Oni problemu nie zauważali, może dlatego że byli zajęci łapaniem kierowców którzy nie mają oporów i dylematów przed wjazdem na wykluczony dla nich odcinek.

Mi zdarzyło się kilka razy jadąc jednokierunkową ulicą pod prąd, spotkać patrol policji, a skutkiem spotkania było jedynie pogrożenie palcem przez szybę radiowozu, bez najmniejszej próby zatrzymania. Czyli również nie widzą problemy. Jednak nie oznacza to, że ten problem nie istnieje i nie powinniśmy domagać się kontra-pasów, lub zmiany oznakowania. W końcu może się zdarzyć, że jednak trafi się patrol mniej pobłażliwy, lub bardzo poważnie podchodzący do swoich obowiązków, lub dojdzie do zdarzenia drogowego z finałem w sądzie, a wtedy przepisy będą wertowane dość dokładnie. 
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany