Autor Wątek: Plac Zbawiciela  (Przeczytany 18181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Plac Zbawiciela
« dnia: 12 Sie 2011, 01:23:55 »
Plac Zbawiciela - całość - autor filmu pozostawia to bez komentarza. A ja chciałbym poznać Wasze opinie na temat jazdy ramie w ramię z tramwajami. Dobry pomysł? Zły? Dlaczego? Ja nie jestem za bardzo przekonany, mimo że to krótki odcinek, ale może nie mam racji?

Woydzio

  • Gość
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sie 2011, 07:39:10 »

Nieszczęście Cyklisty
czyli
Tragedia (nie)grecka
klawiaturą Mistrza Woydziusa opisana


Wyobraź sobie, że jesteś rowerzystą przestrzegającym przepisów (i to przestrzegającym co do joty). Wyobraź sobie, że jakiś wyjątkowo złośliwy mag przy pomocy czarów "wykasował" oznaczenia poziome i pionowe i nie ma możliwości legalnego pojechania tego kawałka po torowisku. Wyobraź sobie, że jesteś studentem Politechniki i właśnie pędzisz na bardzo ważny egzamin (z bardzo wrednym profesorem u którego spóźnienie się chociażby tylko o ćwierć sekundy oznacza niezdanie) ze swojego mieszkania na ul. 29 listopada (to przy Łazienkach). Kawałek Szwoleżerów, Agrykola (ufff, ten podjazd bywa męczący),  wjeżdżasz na DDRkę na Placu Na Rozdrożu. Czerwone światło na przejeździe rowerowym więc decydujesz się zjechać na ulicę i pomknąć w lewo w al. Wyzwolenia. Do egzaminu jeszcze tylko kilka minut, mocniej naciskasz na pedały. Wypadasz jak strzała na Pl. Zbawiciela i... ze zdumieniem w oczach dusisz klamki. Nie ma możliwości przejechania po torowisku! Co robić? Trzy minuty do egzaminu! Opcje są trzy. Pierwsza: grzecznie zsiadasz z roweru i prowadzisz go chodnikiem ul. Nowowiejskiej do skrzyżowania tejże z ul. Waryńskiego. Druga: pędzisz Marszałkowską do pl. Konstytucji, objeżdżasz plac, mijasz ul. Śniadeckich (mieląc w ustach przekleństwa na łobuzów, którzy zostawili tam bruk zamiast zrobić asfalt) i dojeżdżasz do DDRki na Nowowiejskiej, która całkiem ładnie prowadzi Cię do celu. Opcja trzecia: jedziesz w lewo w Mokotowską, na Rondzie Jazdy Polskiej dajesz w prawo w Waryńskiego (mijasz ul. Polną klnąc z cicha, bo mogłaby być świetnym skrótem, niestety jest jednokierunkowa i w dodatku nie da się w nią skręcić) i już po chwili wita Cię znajomy asfalt DDRki na Nowowiejskiej.
Pechowo się składa, że każda z tych opcji powoduje spóźnienie się na egzamin co pociągnie za sobą złośliwy i pełen samozadowolenia uśmieszek profesora oraz jego komentarz "zapraszam za rok". Nagle staje się cud! Na srebrnym rowerze pojawia się Dobra Wróżka, macha różdżką (przy okazji określając złośliwych magów "znikających" udogodnienia dla rowerzystów mianem "synów kobiety o bardzo dyskusyjnej moralności"), oznaczenia wracają na swoje miejsce a Ty możesz legalnie pędzić na egzamin i zdać go. Czy w takim przypadku przeszkadzałby Ci tramwaj? Albo nawet dwa tramwaje?


Woydzio

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sie 2011, 08:39:20 »
Plac Zbawiciela - całość
Wow! To na Pl. Zbawiciela jest ścieżka rowerowa??
No tak, dawno na o?o nie jeździłam...
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Sie 2011, 09:35:10 »
Rozwiązanie dalece sensowniejsze niż gdyby budować tam wydzieloną drogę rowerową przez przystanek i wąski chodnik pełny pieszych.

Tramwaje nie są takie niebezpieczne. Identycznie obok nich jeździło się po trasie WZ, czy 11 listopada, gdzie też jeździły po jezdni. Podobne rozwiązania funkcjonują we Wrocławiu, w Krakowie i w innych miastach w Europie i się sprawdzają.

Kiedyś, gdy nie było tam tego pasa, i tak jeździłem tamtędy rowerem. I poza dzwonkami motorniczych, którzy hałasowali "dla zasady", nie było to w żaden sposób stresujące, niebezpieczne, czy cuś.

Bardziej boję się szyn niż tramwajów. Szyny w Wawie nigdy nie są "na równo" i przecinając je pod ostrym kątem, zwłaszcza w zimę, trzeba po prostu uważać.

---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

dwapedalymam

  • Gość
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sie 2011, 12:56:18 »
bez komentarza  :-X ;)

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Sie 2011, 13:03:20 »
To sie wyda głupim pytaniem, ale muszę je zadać: oczywiście ten odcinek DDR jest jednokierunkowy? Wydaje sie oczywiste że tak, ale jednak w naszym mieście widziałem już takie rzeczy że... :D


Przejadę się tam niedługo, to może się przekonam bardziej do tego rozwiązania jak je zobacze na własne oczy.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Sie 2011, 13:11:32 »
To sie wyda głupim pytaniem, ale muszę je zadać: oczywiście ten odcinek DDR jest jednokierunkowy?

Tak, jest jednokierunkowy. A przynajmniej powinien być, o ile go poprawnie oznakowano.

Choć oczywiście u nas nie ma strzałek kierunkowych na drogach dla rowerów, stąd też nie jest to tak czytelne jak na Zachodzie.

A w drugą stronę jedzie się na tzw zasadach ogólnych, czyli... tak samo, tylko bez namalowanego pasa ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Sie 2011, 20:20:26 »
Wszystko wynika z utartego i ugruntowanego przekonania, że tramwaj to coś bardzo niebezpiecznego i morderczego.
Które to przekonanie początek swój miało filmem z lat, 50 w którym to młody chłopak z prowincji przyjeżdża do Warszawy, zakochuje się i niosąc garść jabłek zostaje popisowo staranowany w heroicznej i trwającej półtorej minuty scenie przez dryngający wesoło tramwaj, a cała okolica zostaje zasłana zakrwawionymi szczątkami.
Kojarzę  jak jakieś 15 lat temu mówili w telewizji o problemie przechodzenia pieszych między wagonami i wywiad z jakimś motorniczym który opowiadał o tym jak nie z jego winy pozabijał kilka osób i musi z tym żyć, bo taki zawód sobie wybrał.
 
Tymczasem w niektórych krajach Europy tramwaje jadą sobie deptakiem i nikt nie słyszał o rzeziach ludności cywilnej.
 
Ja dzisiaj jeździłem tam sobie w kółko między tramwajami i żaden mnie nie  porozgniatał   BARDZO DZIWNE . . .  :D :D :D
 
 
P.S.
Jeśli coś tam może się nie podobać to:
 
 
Nie znam planów dalszych działań na froncie robót, ale trzeba tam podlewkę zwyczajnie wykonać 
 
 
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

storm

  • Gość
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sie 2011, 20:33:24 »
Przepraszam, ale czy na etapie projektowania i budowania tego czegoś widocznego na zdjęciu, nikt nie wziął pod uwahgę tego, że rowery nie skaczą, ale jeżdżą? A mozę budującyhm i/lub projektującymi są ANTYrowerzyści?????


Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Sie 2011, 22:41:03 »
Ja nie znam planów i dlatego boję się napisać pismo żeby czegoś zwyczajnie po ludzku nie spieprzyć.
 
Będzie może dopuszczony ruch pod prąd na Noakowskiego po remoncie nawierzchni oczywiście ?
 
Zresztą jak by tak na niektórych takich uliczkach zrobić remont nawierzchni, tak że by się po nich jeździć nie dało pewien czas (normalnie wymagany dla porządnego remontu), to pózniej by się cieszyli nową nawierzchnią i nie zwracali uwagi na pewne szczegóły, jak bardziej po ludzku zrobione miejsca parkingowe i dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd :)
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Publius

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 179
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Sie 2011, 23:22:39 »
A wracając do meritum: Jak takie rozwiązanie funkcjonuje w PoRD? Na DDR mogą jeździć tylko rowery (no z rozszerzonej ostatnią nowelą definicji), a tramwaj rowerem nie jest. Jak to zatem rozumieć? Znalazłoby się paru mądrych z mandatami dla tramwajów pewnie :D
Poważnie pytam, zero złośliwości.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Sie 2011, 00:26:31 »
To jest jednokierunkowy pas dla rowerów wytyczony w torowisku (czyli na jezdni).
 
W przeciwną stronę wolno jeździć wraz z samochodami po przeciwnej stronie jezdni.
 
Wystarczy znać przepisy i patrzeć na znaki, a pozatym mieć jednak odrobinę doświadczenia w poruszaniu się po Stolicy.
 
 
« Ostatnia zmiana: 13 Sie 2011, 00:27:46 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Sie 2011, 10:43:11 »
Ja nie znam planów i dlatego boję się napisać pismo żeby czegoś zwyczajnie po ludzku nie spieprzyć.

Zajrzyj na stronę Zielonego Mazowsza, zobaczy co w tej sprawie było pisane.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Sie 2011, 10:45:40 »
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,rowery-na-tory,257853.html
 
Cytuj

(?)Idea słuszna
Zielone Mazowsze postulowało o utworzenie w tym miejscu ruchu mieszanego. Ścieżka na torowisku budzi u nich mieszane uczucia. - Idea jest słuszna. Ścieżki rowerowe na torowiskach to powszechne rozwiązanie np. w Szwajcarii. Jej przebieg jest jednak dyskusyjny ? mówi Olek Buczyński z Zielonego Mazowsza.

 I jeden z komentarzy
Cytuj
(...) Może pan Buczyński wyjaśni w takim razie na czym polega ta dyskusyjność.

 
I ja przyłączam się do tej prośby.
Co było postulowane, a co zostało faktycznie zrobione?
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Plac Zbawiciela
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Sie 2011, 11:31:46 »
Toć przecież mówiłem, byście spojrzeli na stronę Zielonego Mazowsza. Tam to wszystko jest napisane.
« Ostatnia zmiana: 13 Sie 2011, 11:33:59 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)