Autor Wątek: Folia odblaskowa  (Przeczytany 17485 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Folia odblaskowa
« dnia: 24 Lis 2009, 08:39:04 »
Zaczynam rozmowy na tematy niezwiązane z działaniem forum i jego opcjami:)

A mianowicie chodzi o folie odblaskowe które w dużych, acz rozsądnych ilościach można dostać w siedzibie Zielonego Mazowsza oraz przy rozpoczęciu każdej Masy Krytycznej. Ja nakleiłem trochę tego od przodu roweru, troszkę od boku, kilka pasków żółtych od tyłu, oraz małe prostokąciki na obręczy koła. Ważny wydaje mi się zwłaszcza przód, ale tak żeby folia odbijała też światło pod kątem np 45 stopni - to dlatego, gdyż wydaje mi się, że samochody włączające się z prostopadłej podporządkowanej nie zawsze mnie widzą. Dlatego też folia na przednim kole, żeby dopełnić wrażenie tego, że rower się zbliża.

Jakie są Wasze patenty/przemyślenia co do folii?

P.S. Do osoby załatwiającej folię - czy jest szansa na kolor czerwony?
AdrianSocho

Drex

  • Gość
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lis 2009, 09:31:42 »
Ja nakleiłem trochę tego od przodu roweru, troszkę od boku, kilka pasków żółtych od tyłu, oraz małe prostokąciki na obręczy koła.

Widzę, że nie tylko ja miałem taki pomysł. :) Ja z boków nakleiłem po 4 paski na obręczach kół tak, żeby z boku dobrze odbijały światło, oprócz tego kilka z przodu i z tyłu roweru. Może to i nie wygląda jakoś szczególnie estetycznie, jednak bezpieczeństwo uważam za ważniejsze od ładnego wyglądania" :)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lis 2009, 11:40:32 »
Już odpowiadam na wszystko.

Co do kół - ja osobiście bym ich nie obklejał, a kupiłbym oponę z paskiem odblaskowym.

Co do ramy - mam oklejoną, działa, mimo, że roweru nie myję. Uwaga natomiast z folią na szczególnie skomplikowanych kształtach - ta najlepsza folia atustradowa niestety jest gruba i ogólnie na "niepłaskiej" powierzchni się kiepsko trzyma. Cienka trzyma się lepiej, ale szprych, czy prętów stalowego bagaznika lepiej nią nie oblepiac - odklei się.
No i dużo zalezy od tego jak przykleimy folię - rower do obklejania powinien być czysty i suchy.

i UWAGA - folia, porządnie przyklejona, najlepiej schodzi szlifierką kątową. Lepiej więc najpierw pomyśleć gdzie przykleić i ile - odkleić się może nie chcieć ;-)

Co do koloru czerwonego - nie ja decyduje o tym, co przychodzi. Zależnie od tego jakie znaki robi producent, taką folię dostajemy. A czerwonych znaków w Polsce niewiele - są tylko obwódki do zakazów, a i tego niewiele. Zatem - marna szansa byśmy dostali.

Ale moim zdaniem i tak czerwona filia nie jest konieczna. Najważniejsze jest oklejenie roweru z boków. Przód/tył jest zakładam oświetlony przepisowo - wtedy nie jest już specjalnie konieczne dalsze "doświetlanie" go folią. A jezeli, to żółtą też spokojnie można to zrobić legalnie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lis 2009, 22:01:22 »
Polecam tanie i całkiem działające zestawy "bezpieczne dziecko". Kupiłam taki na moim bazarku za 2 złote, sztuk dwie. Wynik:
- okrągłe, uśmiechnięte buźki na szprychach [smiley] - przy przyklejaniu jednej do drugiej ze szprychą w środku trzyma się mocno.
- paski na tych patykach od pedałów
- trzy kółka z przodu na ramie
- duch na tylnym błotniku. [Tak. Żółty, odblaskowy duch :D]
Do tego kamizelka, opaska na przegub, i nic co ma światła mnie nie przegapi. A i mnie wesoło. Już mnie dzieciaki zaczepiały o tego ducha, wygłaszałam pogadankę o konieczności oświetlenia.
Wszystko to trzyma się roweru w upale i deszczu [mróz jeszcze nie testowany], a odkleja się łatwiej niż szlifierką.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Lis 2009, 12:17:06 »
Raffi: przepisowe oświetlenie tyłu i przodu czyli odblaski nie załatwia sprawy - myślę że lepiej widoczna jest folia na lagach widelca i na kierownicy niż mały odblask.

Savil: gdzie ten pakiet można dostać? Na jakich stoiskach tego szukać?
AdrianSocho

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Lis 2009, 13:30:15 »
Bazarek przy Banacha. Stojąc między halą przemysłową a spożywczą, twarzą w stronę ulicy Banacha, ma się przed sobą sklep "Wszystko po 2, 3, 4 zł". W tym sklepie można kupić ów zestaw odblaskowy i taką linijkową opaskę na przegub, obie rzeczy po 2 zł.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Lis 2009, 17:02:56 »
Raffi: przepisowe oświetlenie tyłu i przodu czyli odblaski nie załatwia sprawy - myślę że lepiej widoczna jest folia na lagach widelca i na kierownicy niż mały odblask.

Przepisowe oświetlenie to nie tylko odblaski. Ale fakt, im więcej tym lepiej. Ale z przodu/tyłu IMO akurat na normalnym rowerze znacznie więcej daje kamizelka odblaskowa niż jakiekolwiek odblaski na rowerze - po prostu plecy/tors mają znacznie większą powierzchnię niż rower.

A w nienormalnym rowerze, takim jak mój, odblaski na kierownicy i widelcu nie koniecznie muszą być w ogóle widoczne ;-)

Poza tym większość (78%) wypadków to zderzenia BOCZNE. Gdy pisałem, że można olać doświetlanie roweru, gdy masz zgodne z przepisami oświetlenie - chodziło mi o to, że lepiej takie odblaski nakleić na ramę tak, by doświetlić się z boków. Z tyłu/przodu to po prostu niewielki zysk jest z tego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Lip 2010, 10:59:14 »
Czy "tapeta" do oklejania roweru nadal jest dostępna w ZMie ? :)
Komu w drogę temu rower.

mplonski

  • Gość
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Lip 2010, 16:37:34 »
jak niedawno byłem to odblasków nie było, może są w kanciapie.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lip 2010, 15:48:49 »
w kanciapie. będziemy rozdawać na masie.
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Maj 2012, 16:32:16 »
Wyciągam mega stary wątek, ale mam pytanie w temacie.

Macie jeszcze jakieś pokłady tej folii albo wiecie gdzie to można kupić? Najlepiej rejony Targówka bądź Śródmieścia, a nie Piaseczna na przykład.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Maj 2012, 17:29:59 »
Są, całe pudła. Może się uda przywieźć na Święto Cykliczne na metę (al. KEN 61) i rozdać. A jak nie to będzie na Nowogrodzkiej 46m.6 przed/po Przedmasówce (najbliższa niestety 21 czerwca) lub po wcześniejszym umówieniem się z kimś, by otworzył kanciapę i wyjął.

Ja np będę tam w czwartek od 10 do 10:45, jakbyś miał chęć podjechać i coś sobie wybrać.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Wojtek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 230
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Maj 2012, 18:41:31 »
Niestety teraz już są w tych pudłach głównie wąskie paseczki, albo większe ścinki o bardzo nieregularnych kształtach, więc jeśli potrzebujesz większych kawałków możesz mieć problem :(
Wojtek, po prostu Wojtek... kiedyś sailing_cyclist :P

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Maj 2012, 20:56:41 »
Ja mam u siebie też karton odblasków:

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Folia odblaskowa
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Maj 2012, 22:18:48 »
Niestety teraz już są w tych pudłach głównie wąskie paseczki, albo większe ścinki o bardzo nieregularnych kształtach, więc jeśli potrzebujesz większych kawałków możesz mieć problem :(

Jak obkleję cały rower ścinkami w różnych kształtach i kolorach, to na pewno będę się rzucała w oczy, ale nie wiem czy dokładnie tak chcę wyglądać:)

Poszukam w jakichś marketach albo innych instytucjach w tym tygodniu i najwyżej potem odezwę się do Was, żeby poprzebierać ścinki.