Autor Wątek: Znakowanie rowerów w Warszawie  (Przeczytany 9467 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Drex

  • Gość
Znakowanie rowerów w Warszawie
« dnia: 29 Kwi 2010, 22:53:30 »
Trafiło do Warszawy w końcu to, co pojawiło się już w kilku innych miastach:

http://www.policja.waw.pl/portal/pl/1/7385/Nie_daj_szansy_zlodziejowi__akcja_znakowania_rowerow_dla_warszawiakow.html

Za każdym razem gdy pojawia się taka akcja, wytykam jeden błąd w ogólnym założeniu, które nie pozwoli na skuteczne zabezpieczenie roweru w ten sposób: baza danych oznakowanych rowerów.

Kto będzie miał do niej dostęp? W jakim zakresie sama Policja będzie z niej korzystała? Jaki zasięg będzie miała taka baza?

Jeśli baza będzie "warszawska" to co to da? Rower pojedzie do Pcimia i fiu! Bazą można się podetrzeć... Teoretycznie tych oznakowań nie da się usunąć... Ale co z tego, jeśli złodziej je zamaskuje w wyżej wymienionym Pcimiu? Czy Policjant w Pcimiu będzie wiedział, że rower mógł być znakowany w Warszawie i jak to oznakowanie nawet zamaskowane / usunięte sprawdzić?

Czyżby kolejna nieskuteczna próba poradzenia sobie z kradzieżami rowerów?

Poza tym:
Cytuj
Elementy podlegające obowiązkowi oznakowania oraz miejsca wykonania oznaczeń to:
- rama roweru pod kierownica,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.

Yyyy... "Obowiązkowi"... Może od razu wprowadzą dowody rejestracyjne dla rowerów?

A to:

Cytuj
Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Czyli jeśli siedemnastolatek złoży sobie rower to już o znakowaniu może zapomnieć...

Poza tym obejrrzałem zdjęcia.... Tak oszpecić mój rower mogę tylko ja. Nie zamierzam pozwolić na to Policji, ponieważ mam już oznakowany- numer ramy posiadam...
« Ostatnia zmiana: 29 Kwi 2010, 23:00:37 wysłana przez Drex »

Trauer

  • Gość
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwi 2010, 04:56:00 »
Poza tym obejrrzałem zdjęcia.... Tak oszpecić mój rower mogę tylko ja. Nie zamierzam pozwolić na to Policji, ponieważ mam już oznakowany- numer ramy posiadam...

Poza wszelkimi uwagami powyżej, najbardziej utożsamiam się z tą własnie! Przecież to wygląda żałosnie, koslawe te cyfry, jakby nastolatek nożykiem wyciął. Do tego lakier zdrapany, rdza będzie miała łatwiejszy start...
Jesli to tak ma wyglądać, to raczej nie skorzystam z tej usługi.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwi 2010, 04:59:16 wysłana przez Trauer »

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwi 2010, 06:41:22 »
jednym słowem - BEZSENS
kilkoma słowy - i takie oznakowanie coś da? jakiś czas temu pokazano rowery znalezione (chyba) na Bemowie. Parę parchów nienadających się do jazdy... Czy to znaczy że w Wawie kradną jedynie takie rowery? Wszystko co ma JAKĄKOLWIEK wartość jest (jak na razie) nie do odzyskania przez naszą kochaną "rękę wymiaru sprawiedliwości". Naklejenie brzydkiej naklejki (3 naklejek) na kilka rowerów tego niestety nie zmieni.
PS. ja i tak bym nie mógł bo każdy ze swoich rowerów złożyłem sam kupując każdą część osobno... Jestem dyskryminowany przez policję ;)

Offline Xun Vixx

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kurzacz - strona domowa
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwi 2010, 13:04:15 »
Cytuj
Elementy podlegające obowiązkowi oznakowania oraz miejsca wykonania oznaczeń to:
- rama roweru pod kierownica,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.

Yyyy... "Obowiązkowi"... Może od razu wprowadzą dowody rejestracyjne dla rowerów?
U mnie bedzie ciezko z ta rama pod kierownica, jako ze kierownica u mnie to najnizszy punkt roweru i nizej to juz tylko opony :D
Korba to tez wyjatkowo dobry element do znakowania roweru, jako ze spora czesc zebatek w tanszych modelach jest na stale zmontowana i nie da sie wymienic samych zebatek...

Cytuj
Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się na podstawie: dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia), dowodu zakupu (paragon lub faktura, umowa kupna sprzedaży).

Czyli jeśli siedemnastolatek złoży sobie rower to już o znakowaniu może zapomnieć...

Na wszystkie zakupy do roweru mam paragony, wiec formalnie nie moga mi zabronic oznakowania, jako ze mam dowody na zakup kazdej czesci roweru z osobna, a to nawet cenniejsze niz jeden paragon na wszystko (pt. rower)  :)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwi 2010, 13:15:49 »
Ja jestem o tyle bardziej pozytywnie do tego nastawiony, że tym razem baza ma być ponoć ogólnopolska.

Pytanie tylko jak z dostępem do tej bazy i ze szczegółami technicznymi:

Np we wszystkich poprzednich znakowaniach nie mogłem wziąć udziału z racji na brak rachunku za ramę (rower). Ale niby skąd miałbym go mieć, jak ramę zbudowałem sam.
Z następną ramą będzie pewnie jeszcze gorzej, bo nawet rachunków za rury nie będzie, gdyż nie będzie rur. Jak wytłumaczyć władzy, że materiał wyglądający jak prześcieradło i puszka epoksydu to rama :-)

Za to z tym rdzewieniem ram bym nie przesadzał. Aluminium nie koroduje tak jak stal. Z zewnątrz pokrywa się tylko nalotem i dalej wgłąb nie koroduje.

Za to ciekawe jak zamierzają wyrzeźbić numer w ramach z kompozytów ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Kwi 2010, 14:51:53 »
Za to z tym rdzewieniem ram bym nie przesadzał. Aluminium nie koroduje tak jak stal. Z zewnątrz pokrywa się tylko nalotem i dalej wgłąb nie koroduje.
Nawet nie chodzi już o korozję... To po prostu wygląda koszmarnie... Takie oznaczenie można (w sumie większym nakładem sił) zrobić zwykłym punktakiem i młotkiem... Bez przesady... Po co robić coś, co na rowerze już jest? Numer ramy jest wybijany fabrycznie, po co go dublować? Nie prościej by było zgłosić się z rowerem i ten numer wpisać do bazy razem z danymi właściciela?
« Ostatnia zmiana: 30 Kwi 2010, 14:53:01 wysłana przez Drex »

PaVeL

  • Gość
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Kwi 2010, 15:18:22 »
Ale nawet spisywanie samych numerów ramy jest bezsensowne jeśli akcja będzie miała miejsce tylko w Warszawie.
Powinni utworzy jakąś ogólnopolską bazę.
Wtedy bardzo chętnie bym w tym uczestniczył nawet jeśli równało by się z oszpeceniem roweru.

Rano1

  • Gość
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwi 2011, 19:10:53 »
Wracam do tematu, po okresie ciszy:)

W zasadzie, poza kilkoma propagandowymi akcjami, w necie trudno odnaleźć informacje, w jakiej komendzie można oznakować rower. Moja koleżanka już to przerabiała, dzwoniąc "od Annasza do Kajfasza". Chyba zostaje tylko ta możliwość.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Maj 2011, 16:06:53 »
Wiadomość ze strony: http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/902/22307/quotNie_daj_szansy_zlodziejowi__oznakuj_swoj_rowerquot.html
 
Cytuj
 
      "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower".
 
 
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji biorą udział w akcji znakowania rowerów. Każdy właściciel roweru zainteresowany oznakowaniem pojazdu, może to zrobić przy ul. Jagiellońskiej 49, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 14.00. Termin znakowania trzeba umówić telefonicznie pod nr (22) 603-77-86 lub (22) 603-79-10. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości oraz dowodu zakupu pojazdu.
 
 
Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP użytkują zakupione przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy urządzenia do znakowania rowerów "engravery". W celu wygrawerowania oznaczenia składającego się z liter i cyfr, należy zgłosić się z pojazdem, dokumentem tożsamości oraz dowodem zakupu. Pojazd zostanie zarejestrowany w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania.
Elementami podlegającymi obowiązkowi oznakowania oraz miejscami wykonania oznaczeń są:
- rama roweru pod kierownicą
- rama przekładni sprzężona z przekładnią
- przedni widelec
 Projekt realizowany w ramach "Warszawskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego", w całości sfinansowany ze środków budżetowych Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy. Głównym celem programu "Oznakuj swój rower" jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na rowery.     
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Maj 2011, 16:44:19 »
Wiadomość ze strony: http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/902/22307/quotNie_daj_szansy_zlodziejowi__oznakuj_swoj_rowerquot.html
 
 

Nie to, żebym miał taki wypas, ale z ciekawości zapytam: karbonowe ramy też się graweruje?  :D
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Maj 2011, 19:05:19 »
Nie to, żebym miał taki wypas, ale z ciekawości zapytam: karbonowe ramy też się graweruje?  :D

Jasne że tak.

I masz 100% pewności, że takiego roweru złodziej już nie ruszy. Po co złodziejowi rower z połamaną ramą? ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Sie 2012, 07:39:02 »

PS. ja i tak bym nie mógł bo każdy ze swoich rowerów złożyłem sam kupując każdą część osobno... Jestem dyskryminowany przez policję ;)

Ja mam w garażu 11 rowerów z czego tylko jeden był kupny a i tak częścią oryginalną jest tylko sama rama i korby.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Sie 2012, 07:56:51 »

PS. ja i tak bym nie mógł bo każdy ze swoich rowerów złożyłem sam kupując każdą część osobno... Jestem dyskryminowany przez policję ;)

Ja mam w garażu 11 rowerów z czego tylko jeden był kupny a i tak częścią oryginalną jest tylko sama rama i korby.

Mam podobnie, oryginalna jest jest jeszcze sztyca pod siodłowa - zaengrejwerowany  :D
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Znakowanie rowerów w Warszawie
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Sie 2012, 08:31:24 »
Zatem skoro wymagania Policji nie są zbieżne z realiami i wymaganiami prawdopodobnie mniejszej części społeczeństwa, nie pozostaje nic innego jak tylko zatroszczyć się samemu o nasz dobytek. Specyficzny malunek, szczegółowe fotki opublikowane w sieci, porządne zapięcie to wszystko powinno sprawić, że nasze rowery nie tak łatwo nas opuszczą.