Autor Wątek: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013  (Przeczytany 9215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline DeXteR

  • Moderatorzy działów
  • *****
  • Wiadomości: 411
  • Płeć: Mężczyzna
Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« dnia: 15 Lis 2013, 10:27:45 »
29 listopada 2013 -- Przewidywana trasa przejazdu :


Plac Zamkowy,Miodowa, Kapucyńska, al. "Solidarności", pl. Bankowy, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie, Most i Al. ks. J. Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Waszyngtona, rondo Wiatraczna, Grochowska, Chłopickiego, Szaserów, Dwernickiego, Stanisławowska, Mińska, Zamoyskiego, Targowa, Kłopotowskiego, Jagiellońska, rondo Starzyńskiego, most Gdański, Słomińskiego, rondo "Radosława", al. Jana Pawła II, Anielewicza, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Grzybowska, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy
Dystans ok: 25,5 km


Mapka interaktywna: LINK



Zapraszamy również wszystkich którzy chcą się włączyć w organizację masy (lub przedstawić swoje nowe ciekawsze pomysły dotyczące organizacji, zabezpieczenia, samego przejazdu) na spotkanie przedmasowe które odbędzie się w czwartek 21 listopada o godzinie 18:00.
Miejsce: Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, ul. Nowogrodzka 46 lok 6.

Zobacz także:
http://www.masa.waw.pl/ - Info na stronie WMK

--

Proszę o składanie propozycji trasy na grudzień 2013 oraz styczeń 2014. Trasę może zaproponować każdy wysyłając mail na kontakt(at)masa.waw.pl.
Proszę o zabranie sprawnego oświetlenia do roweru z uwagi na późną godzinę zakończenia przejazdu oraz coraz cieplejszego ubrania, bo zima może zaskoczyć nawet w czasie przejazdu.
« Ostatnia zmiana: 15 Lis 2013, 10:29:13 wysłana przez DeXteR »

Offline maciekt1000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lis 2013, 13:59:28 »
grochoł, praga - magnifique   :) :)

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman

Offline Adbej21

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lis 2013, 17:05:46 »
Za ciemno w taka pogode jesienno-zimowa jak dla mnie jeszcze sie pogubie.Nie tym razem.Przyjade jak bedzie polowa wiosny i lata a nie jak krety jezdzic po miescie.

Offline zielona

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lis 2013, 21:01:54 »
Komentarze pod artykułem są porywające, szczególnie te z których sączy się nienawiść

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lis 2013, 22:10:28 »
Za ciemno w taka pogode jesienno-zimowa jak dla mnie jeszcze sie pogubie.Nie tym razem.Przyjade jak bedzie polowa wiosny i lata a nie jak krety jezdzic po miescie.
Pomimo, że sezon już zasadniczo skończyłem, to jednak dzisiaj zostałem jednym z 237 kretów. Trochę zmarzłem, ale jakoś nie żałuję.

Komentarze pod artykułem są porywające, szczególnie te z których sączy się nienawiść
To norma. Od czytania komentarzy pod newsami już dawno się odzwyczaiłem - szkoda czasu na taki rynsztok. Tym bardziej nie warto czytać tych dotyczących WMK. Połowa ludzi, którzy wylewają tam  pomyje i swoje żale, nigdy nawet nie widziała masy na żywo, nie mówiąc o byciu w jakikolwiek sposób "poszkodowanymi".


Mam pytanie:
Ktoś z dzisiejszego zabezpieczenia miał bardzo fajny, głośny, przyzwoity klakson. Co to było? Na Hornita zbyt niskie i trąbkowate, AirZund też chyba jednak trochę inaczej brzmiał. Samoróbka czy na rynku pojawiło się coś nowego?
« Ostatnia zmiana: 29 Lis 2013, 22:12:15 wysłana przez biały »

Offline Wiecek1996

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Lis 2013, 10:37:07 »
Biały to  byl klakson samochodowy :)

Offline reneva

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Lis 2013, 12:44:49 »
Ja niestety być nie mogłem - organizm postanowił zaktualizować bazę wirusów :(

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Gru 2013, 20:09:49 »
Cóż to się dzieje ? Nikt nie ocenia przejazdu - za szybko , za wolno, zimno było ? Siedmioletni dzieciak dojechał (całą masę do końca) a trochę starsi (było kilku) nie dało rady. Jojek wściekał się na mnie za przerwę między zabezpieczeniem a resztą masy(niesłusznie , ale  dowódca zawsze ma rację ). Każde skrzyżowanie było super zabezpieczone ,czyli wszystko OK.

Offline katana1978

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 104
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Gru 2013, 23:29:48 »
A ile osób było ?

Offline darek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 229
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Gru 2013, 00:15:17 »
licząc ten - sześć postów wcześniej...

Offline Teich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Gru 2013, 09:24:10 »
A ja mam takie pytanie o odblaski na widelcach kilku rowerów ( takie coś jak ma na swoim rowerze sumiasto wąsaty kolega z osłony). Czy to jest jakiś rodzaj folii kupionej samemu i naklejonej samemu, czy to jest jakiś rodzaj gotowca jak np. odblaski na szprychy, a może jakiś rodzaj farby? Czy takie rozwiązanie jest dostępne również w kolorach czerwonym lub żółtym ( pomarańczowym) - szczególnie zależy mi na pokryciu tylnych elementów roweru,  bo  tamtą strefę uważam za najbardziej newralgiczną.

Offline fottoman

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 388
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek alias fottoman
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Gru 2013, 10:12:12 »
A ja mam takie pytanie o odblaski na widelcach kilku rowerów ( takie coś jak ma na swoim rowerze sumiasto wąsaty kolega z osłony). Czy to jest jakiś rodzaj folii kupionej samemu i naklejonej samemu, czy to jest jakiś rodzaj gotowca jak np. odblaski na szprychy, a może jakiś rodzaj farby? Czy takie rozwiązanie jest dostępne również w kolorach czerwonym lub żółtym ( pomarańczowym) - szczególnie zależy mi na pokryciu tylnych elementów roweru,  bo  tamtą strefę uważam za najbardziej newralgiczną.

nie wiem czy o takie coś chodziło ??
http://allegro.pl/odblaski-na-szprychy-3m-najtaniej-hit-1-30zl-i3754111552.html

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Gru 2013, 11:08:26 »
A ja mam takie pytanie o odblaski na widelcach kilku rowerów ( takie coś jak ma na swoim rowerze sumiasto wąsaty kolega z osłony). Czy to jest jakiś rodzaj folii kupionej samemu i naklejonej samemu,
To prawdopodobnie folia.

Czy takie rozwiązanie jest dostępne również w kolorach czerwonym lub żółtym ( pomarańczowym)

Tak są dostępne inne kolory http://odblaskowo.pl/tasmy_reflexite.html

Z kolorowymi różnie bywa, ale białe ścinki dostępne również w siedzibie ZM - jeśli wpadniesz na przed masówkę i uśmiechniesz się do organizatorów z pewnością dadzą Ci pudło do przegrzebania.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Ral

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Gru 2013, 12:22:09 »
Hej, gdzie można nabyć takie diodiowe oświetlenie, jakim niektórzy szpanowali na widelcu?  8)
Będzie się mógł rower za miesiąc świątecznie prezentować.
Kross Evado 2.0

Na masie od 04.2013r
Od 11.2013r kilka razy w zabezpieczeniu.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Gru 2013, 00:05:58 »
A ja mam takie pytanie o odblaski na widelcach kilku rowerów ( takie coś jak ma na swoim rowerze sumiasto wąsaty kolega z osłony). Czy to jest jakiś rodzaj folii kupionej samemu i naklejonej samemu, czy to jest jakiś rodzaj gotowca jak np. odblaski na szprychy, a może jakiś rodzaj farby? Czy takie rozwiązanie jest dostępne również w kolorach czerwonym lub żółtym ( pomarańczowym) - szczególnie zależy mi na pokryciu tylnych elementów roweru,  bo  tamtą strefę uważam za najbardziej newralgiczną.

nie wiem czy o takie coś chodziło ??
http://allegro.pl/odblaski-na-szprychy-3m-najtaniej-hit-1-30zl-i3754111552.html

Pamiętajmy jednak, że w świetle znowelizowanego rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, jest to rozwiązanie nadal nielegalne.

Nie chodzi o to że to niebezpieczne, ani o to żebym się czepiał. Ale sam przy okazji ostatnich konsultacji społecznych zgłaszałem ten problem, bo sam mam w dalszym ciągu takie odblaski, właśnie Crivita, widać je nawet na mym avatarze.

Dodać chce, że zgodnie z tym co wyczytałem w instrukcji, odblaski te mają homologację niemieckiej policji (nawet nie policji tylko jakiegoś ich bundesorganu o nadzwyczaj długiej nazwie) i można ich używać w Niemczech zamiast żółtych odblasków punktowych. Warunek jest taki że odblask musi być na każdej szprysze, a przynajmniej jeden odblask w kole musi mieć nadruk z numerem homolagacji ( w zestawie jest jeden odblask z numerem homologacji na koło).

Jakiś czas temu gdy trwały pracę nad nowelizacją rzeczonego rozporządzenia podobnie jak wielu rowerzystów zgłosiłem ten i wiele innych problemów sam napisałem odrębne pismo.

Stanęło na tym że dopuścili boczne odblaski na koła o barwie białej, pod warunkiem, że będą stanowić nieprzerwany pierścień. Jak jedzie to stanowi, a jak się stoi to okręg jest przerwany.

Piszę to tak tylko, żeby uświadomić was na  jakim poziomie jest nasza legislacja i podejście urzędników do problemu bezpieczeństwa rowerzystów.
Czy rzeczone odblaski są zgodne z polskim prawem oceńcie wy sami ;)

Jak mi nie wierzycie to polecam lekturę par. 56 ust 2b rzeczonego rozporządzenia i to właśnie dzięki samym rowerzystom z MdR i Masy przynajmniej to jest legalne.

Jak się pytacie o to czym się zajmują ludzie z WMK w wolnej chwili to opowiadam  :)


P.S.

No to będzie kolejny jak najbardziej zimowy temat na bloga :)


« Ostatnia zmiana: 03 Gru 2013, 00:18:56 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Teich

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Gru 2013, 19:51:34 »
Niestety masz rację. Niestety , gdyż to co sprawdza się w praktyce i podnosi bezpieczeństwo okazuje się być niedozwolone ex lege. Podobnie jest z migającym światłem przednim. Jest ono znakomicie widoczne i do tego intuicyjnie kierowcy wiedzą (mam nadzieję), że z naprzeciwka  (lub od tyłu gdy zerkają w lusterka) nadjeżdża rower, wielu nawet odbija  zostawiając wolne miejsce od strony osi jezdni lub chodnika w zależności po której stronie widzą w lusterku.
Przy okazji  - dodzwoniłem się do firmy , która robi znaki drogowe, obiecali mi ścinki folii odblaskowej, nie zapytałem tylko czy jest ona samoprzylepna.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Gru 2013, 21:45:02 »
Migające światła są już legalne - od ponad roku ;) dzięki staraniom rowerzystów z MdR.
Migaj bez obaw!

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Gru 2013, 21:50:59 »
Hej, gdzie można nabyć takie diodiowe oświetlenie, jakim niektórzy szpanowali na widelcu?  8)
Będzie się mógł rower za miesiąc świątecznie prezentować.
Zanim zapalisz się do tego pomysłu za nadto, to ostrzeżenie, żebyś potem nie oberwał kubłem zimnej wody na głowę: tego nie zasilisz z paluszka AA. Takie oświetlenie wymaga przyzwoitego akumulatora, który oczywiście trzeba też ładować.

Dodać chce, że zgodnie z tym co wyczytałem w instrukcji, odblaski te mają homologację niemieckiej policji (nawet nie policji tylko jakiegoś ich bundesorganu o nadzwyczaj długiej nazwie) i można ich używać w Niemczech zamiast żółtych odblasków punktowych. Warunek jest taki że odblask musi być na każdej szprysze, a przynajmniej jeden odblask w kole musi mieć nadruk z numerem homolagacji ( w zestawie jest jeden odblask z numerem homologacji na koło).
U nas cyrk, ale u zachodnich sąsiadów przegięcie jest jeszcze większe. Co prawda dopuszczają np. takie rozwiązanie, ale tam wszystko - od najgłupszej i najprostszej lampki - musi mieć homologację i spełniać ścisłe wytyczne, żeby mogło być w ogóle używane. Przeregulowanie jeszcze większe niż u nas.

Nie wiem, co komu wadzi uproszczenie tego. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć te trójkątne odblaski. Co prawda nie znam nikogo, kto faktycznie wyciągałby wnioski dotyczące rodzaju pojazdu z kształtu odblasków, ale niech będzie, że takie osoby są. Ale reszta? Czerwone z tyłu, białe z przodu, dowolny istotnie inny kolor wszędzie. Oczywiście mówię o opcjonalnych, bo obowiązkowe oświetlenie to inna sprawa i tutaj szczegółowość rozumiem.

Niestety masz rację. Niestety , gdyż to co sprawdza się w praktyce i podnosi bezpieczeństwo okazuje się być niedozwolone ex lege. Podobnie jest z migającym światłem przednim. Jest ono znakomicie widoczne i do tego intuicyjnie kierowcy wiedzą (mam nadzieję), że z naprzeciwka  (lub od tyłu gdy zerkają w lusterka) nadjeżdża rower, wielu nawet odbija  zostawiając wolne miejsce od strony osi jezdni lub chodnika w zależności po której stronie widzą w lusterku.
Migające światło przednie jest już dozwolone:
Cytat: §56 ust. 1 p. 1 w/w rozporządzenia
w przypadku roweru i wózka rowerowego dopuszcza się migające światła pozycyjne

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Gru 2013, 00:26:21 »
@ biały
Tylko że u nas masz "bezmyślność prawodawcy i organów wykonawczych" bo wciągnięto do tego samego wora rowerzystów i kierowców. Na przykład przez słynne zrównanie nietrzeźwych rowerzystów i kierowców (178a k.k).
Policja i sądy czasem tak samo traktuje osoby pod wpływem, które ciągną rower obok siebie i te które go prowadzą.
Jakiś czas temu rowerzysta posiadający prawo jazdy, mógł zarabiać punkty karne. Sprowadza się do takiego samego sankcjonowania dwóch odmiennie różnych zachowań, które charakteryzuje  skrajnie różna szkodliwość społeczna czynu.

U nich jest za to, "inflacja prawa" tworzy się masę różnych przepisów ponad nad miarę przeciętnego człowieka. Których to przepisów, albo nikt nie przestrzega, albo przestrzega przypadkiem.

Jedno i drugie jest złe, co nie zmienia faktu że jak bym miał wybór, to chciał bym żyć w takich Niemczech, gdzie po dwóch piwkach mogę bezpiecznie wyjechać na ulicę prawidłowo wyposażonym rowerem (kask i kamizelka nie jest wymagana), i nie martwić się o nic  ;)
W Polsce, w takim stanie strach dotykać roweru, bo będzie usiłowanie jazdy pod wpływem, za co można dostać zakaz sądowy na dwa lata.

P.S.

Bardziej chodziło mi o to że posiadanie jakiegokolwiek takiego odblasku może być uznane za nielegalne w świetle polskiego prawa, co więcej po tej regulacji trzeba myśleć jak się przypina odblaski. Ale nie powinienem tego pisać bo jeszcze Policja się dowie ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Gru 2013, 00:49:15 wysłana przez qwerJA »
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Warszawska Masa Krytyczna - 29 listopada 2013
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Gru 2013, 07:13:34 »
U nich jest za to, "inflacja prawa" tworzy się masę różnych przepisów ponad nad miarę przeciętnego człowieka.

U nas też jest inflacja prawa. Ostatni przykład to pomysł by zakazać zakrywania twarzy na demonstracjach. Tak, demolujący miasto na pewno się zastosują i zdejmą maski :P. Za to ja wracając rowerem zimą będę musiał uważnie omijać demonstracje, pochody, marsze, czy zgromadzenia, by czasem na jakieś niechcący nie trafić. O problemach jakie mogą się pojawić na zimowych Masach, czy uczestnictwem w zimowych rajdach i wyścigach rowerowych (czasem także zgłaszanych na zgromadzenie) nie wspomnę.

Inne przykłady polskiej inflacji prawa to Czerwona Książeczka. 420 stron o tym jak powinny wyglądać znaki drogowe, jaką czcionką trzeba pisać literki, a także (i tu rozporządzenie wychodzi poza swoją delegację ustawową) jak organizować ruch na skrzyżowaniach. Literalne stosowanie się do tej książeczki zabija 3/4 infrastruktury rowerowej i sporo infry dla innych użytkowników dróg. Zaryzykuję stwierdzenie, że w Polsce nie ma ani jednej drogi zbudowanej w 100% zgodnie z tym prawem.

Jeszcze inne to odwołania do Polskich Norm w wielu przepisach, przez co np. producentów rowerów można bez problemu karać wszystkich, jak leci i bez wyjątku. Kiedyś o tym pisałem na Polsce na Rowery


Różnica pomiędzy Polską a Niemcami jest tylko jedna: Oni stosują się do prawa, nawet najgłupszego. U nas zaś jest jak w Rosji - większość prawa nie zna, nie czyta, nie respektuje i nikt tego nie sprawdza. Za to funkcjonuje prawo zwyczajowe ("tak siem zawsze robiło").
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)