Autor Wątek: Noski VS SPD  (Przeczytany 16100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Kwi 2010, 07:10:55 »
Cytat: m.p
podczas nacisku nogą na pedał większa "moc" jest przekazywana pedałowi, a w konsekwencji można utrzymać wyższą kadencję (ilość obrotów korbą / minutę), czyli szybciej jechać.
Owszem podczas nacisku na jeden pedał ALE większa moc bierze się stąd, że druga noga jednocześnie ciągnie do góry drugi pedał...

Cytat: Savil
Czemu na sztywnej podeszwie się szybciej jeździ?
Większość siły nacisku z buta jest przekazywana na pedał - bez niepotrzebnego gięcia podeszwy. Chodzi się w tym kiepsko jak kaczka, ale dużo efektywniej pedałuje :)

Cytat: adriansocho
Na mokre warunki jest singlespeed z błotnikami, i w nim są normalne pedały.
Ja na mokre również używam espedów i ochraniacza. W cieplejsze dni: Endura http://swiatroweru.com.pl/item.php?show=product&pid=3263 a zimową porą z grubszego neoprenu, gdyż dają również trochę ciepła.

Cytat: Bear
na razie chyba przy noskach zostanę
Uzbierasz trochę grosza i przesiądziesz się na któreś kliki :)

Cytat: Raffi
Ale jak ktoś lubi "pocisnąć" to poczuje i uginanie [...] a w ekstremalnych przypadkach nawet uginanie się samej ramy roweru, czy sztywnego widelca przedniego.
Gięcia samej ramy to nie zaznałem, ale kół czy suportu owszem. Również łatwo w niektórych konstrukcjach, szczególnie tańszych, poczuć gnący się widelec albo cały zestaw widelec/mostek/kiera.


Cytat: Raffi
dlatego, zbuduję w końcu tą nową ramę do pozioma, która nie będzie bujać. I zamiast 35-40km/h będę jeździł z prędkością godną rowerów poziomych
Od świateł do świateł hehehe
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Kwi 2010, 10:21:15 »
Cytat: Raffi
dlatego, zbuduję w końcu tą nową ramę do pozioma, która nie będzie bujać. I zamiast 35-40km/h będę jeździł z prędkością godną rowerów poziomych
Od świateł do świateł hehehe


Ja tam mam jeszcze na Jagiellońskiej odcinki po 2-3km bez świateł. Idzie się tam rozbujać i pojechać tak dłuższy czas. Bo w centrum to faktycznie nie-da-sie, światłą co 300-500m.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Kwi 2010, 10:30:15 »

Od świateł do świateł hehehe
[/quote]

właśnie to mnie skłania do pozostania przy noskach :0)
no bo co z tego że dociągnę do 50 km/h, jak zaraz muszę hamować. Szkoda klocków :0)

Offline SeBeQ

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 593
  • Płeć: Mężczyzna
  • =============== Make Gravity Your Slave ==========
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Kwi 2010, 14:10:13 »
Cytat: Bear
Szkoda klocków
Niektórzy po mieście na ostrym śmigają... :P
Pozdrawiam
SeBeQ

---> Make Gravity Your Slave <---

rozbik

  • Gość
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Maj 2010, 22:12:49 »
Od kilku lat przymierzam się do SPD ale w tym roku zacząłem jeździć dużo więcej i już na pewno muszę kupić. Mam więc kilka pytań:
  • co to jest system Crank Brothers? Czy można do niego stosować buty SPD?
  • piszecie że pedały to już od 80 PLN można kupić. Czy taki model SHIMANO PD-M520 to wystarczy na dojazdy do pracy (20 km w jedną stronę dziennie) czy może warto by kupić coś droższego w myśl zasady że jak coś jest tanie to zapewne jest do d.....
  • czy używał ktoś SPD z platformami tak by można sobie czasami w klapkach do sklepu pojechać, jak to się sprawuje, ewentualnie znalazłem za 20-30 PLN nakładki na pedały SPD - może to lepsze?
  • koszty obuwia. W jakim przedziale cenowym szukać?
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2010, 22:20:30 wysłana przez rozbik »

mplonski

  • Gość
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Maj 2010, 23:57:04 »
jestem zadowolonym użytkownikiem spd od pewnego czasu (przesiadka z platform) i osobiście w pełni polecam ten system. warto oczywiście dobrze ustawić bloki, bo potem może być trochę problemów :-)

pedały PD-M520 to chyba najbardziej rozsądny wybór, tańsze szybko się niszczą, droższe bardzo się nie różnią od 520. o Crankach słyszałem trochę negatywnych opinii (m.in. szybkie łapanie luzów).

osobiście nie jeździłem w normalnych butach w spd, ale jak chwilowo wsiadłem na rower by coś przetestować to było to dziwne :> imo już lepiej kupić pedały platforma+spd w jednym.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Maj 2010, 06:39:02 »
co to jest system Crank Brothers? Czy można do niego stosować buty SPD?

Po prostu konkurencyjny system do SPD. Co do butów to nie wiem, nigdy nie widziałem bloku do Cranków na żywo. Ale OIMW nie są kompatybilne z Shimano.

piszecie że pedały to już od 80 PLN można kupić. Czy taki model SHIMANO PD-M520 to wystarczy na dojazdy do pracy (20 km w jedną stronę dziennie) czy może warto by kupić coś droższego w myśl zasady że jak coś jest tanie to zapewne jest do d.....

Spokojnie, połowa ludzi w Polsce co ma SPD, śmiga na 520-stkach. To dobre pedały. U mnie np są w rowerze od 3 lat. A codziennie dojeżdżam do pracy/szkoły. Piachu, soli i błota też się już najadły nieraz.

czy używał ktoś SPD z platformami tak by można sobie czasami w klapkach do sklepu pojechać, jak to się sprawuje, ewentualnie znalazłem za 20-30 PLN nakładki na pedały SPD - może to lepsze?

Nie kupowałem ani 1 ani 2, bo wtedy masz z jednej strony platformę, a z drugiej SPD. 2x mniej możliwości wpięcia, za każdym razem trzeba dbać o to by pedał był właściwą stroną. Przy czym problem konieczności dbania o właściwą stronę pedała będziesz miał i w przypadku wpinania się w blok SPD i chęci jazdy na platformach w klasycznym obuwiu. To wrzód na tyłku.

Jak mi przychodzi podjechać awaryjnie kilkaset metrów, czy kilka km bez SPD, to daję radę i na 520 jechać. Tylko po prostu wtedy nie szaleje.

koszty obuwia. W jakim przedziale cenowym szukać?

Tu różnie ludzie doradzają. Ja mam buty Speca za około 250zł i trzymają się czwarty rok. Kupiłem, takie, bo mi pasowała ich sztywność podeszwy (dość sztywne) i to, że jeszcze dawało się w nich normalnie chodzić. Nie narzekam na ten wybór.

Nie wiem jak trzymają najtańsze Shimano za około 160zł, ale jeżeli ok i chcesz mieć miękką (normalną) podeszwę nadającą się także do chodzenia po szkole/pracy to ja bym od takich butów zaczął.

Generalnie buty im droższe, tym najczęściej bardziej sztywne - czyli lepiej przenoszące energię pedałowania na pedał. Niestety im but sztywniejszy, tym gorzej się w nim chodzi.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Maj 2010, 06:45:50 »
520 dla początkującego przypinającego się do roweru będą idealne. ja jednak widzę jeden ważny minus. przy wpięciu mają bodajże 20stopni luzu więc stopa mimo wszystko trochę lata na boki.
w jednym rowerze mam 520 - i luz mam na bloku
w drugim mam 540 - i wcale nie jest dużo lepiej
w trzecim mam exustaty (pisownia fonetyczna) - i tu jest całkiem, całkiem
moje nowe pedały jak będę qpował to właśnie takie :)

rozbik

  • Gość
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #23 dnia: 05 Maj 2010, 02:13:40 »
Mam jeszcze jedno pytanko. Otóż przeglądam sobie aukcje na allegro i w tytułach niektórych aukcji  z pedałami SPD napisane jest +BLOKI (także w treści aukcji się to powtarza) a na innych aukcjach takiego info nie ma.
Co to są te bloki?

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Maj 2010, 06:55:26 »
bloki to takie specjalne "blaszki", "śrubki", "inne jeszcze blaszki", które przykręca się w "specjalne"otwory w "specjalnych" butach
:)


PS. błagam... nie pytanko.. jak masz jakieś PYTANIE to zadawaj śmiało :)
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2010, 07:03:20 wysłana przez pimpf »

Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Maj 2010, 17:20:56 »
Bloki służą do przyczepienia buta do pedała, montowane są pod butem na 2 lub 3 (szosowe) śruby

Po prostu konkurencyjny system do SPD. Co do butów to nie wiem, nigdy nie widziałem bloku do Cranków na żywo. Ale OIMW nie są kompatybilne z Shimano.

Bloki CB sa kompatybilne ze wszystkimi butami SPD
Bloki CB nie sa kompatybilne z pedałami SPD

Ogólnie Cranki (ubijaki) to super sprawa, jeżdzę w nich od początku roku, praktycznie nie zapychalne, 4 kąty wpięcia, tylko cena - 150PLN minimum :)

Ja mam buty Speca za około 250zł

Czyżby Spece Sport MTB? :>

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Maj 2010, 21:47:23 »
Czyżby Spece Sport MTB? :>

Tak, to te.

W każdym razie IMO bardzo udany model butów. Już są dość sztywne i fajnie się jeździ, a jeszcze nadają się do chodzenia, które nie wygląda jak chód kaczki której połamano nogi bejsbolem ;-)


Tylko uważać trzeba na numerację rozmiarów. Ja normalnie noszę buty 45-46, a tutaj 47 były takie na styk i nawet na początku ciut uwierały (choć to mogło być spowodowane twardą podeszwą, do której musiały sie stopy przyzwyczaić). W każdym razie lepiej kupować gdzieś, gdzie będzie możliwość przymierzenia.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Maj 2010, 19:21:28 »
Jest jeszcze jedna kwestia związana z przejściem na SPD. Jeśli masz ramę taką, że prawidłowy wyprost nóg masz dopiero przy maksymalnym wysunięciu sztycy to po przejściu na SPD ta rama może się okazać ciutek przymała - sprawdzone empirycznie. Nie można stopy położyć nie w tym miejscu co są bloki....
AdrianSocho

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Maj 2010, 19:50:31 »
odnoszę wrażenie, że w noskach również nie da się inaczej niż tak jak nosek "karze", chyba że nie chce się korzystać z dogodności nosków. Ale w SPD tez nie trzeba się wpinać ;)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Noski VS SPD
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Maj 2010, 10:29:09 »
odnoszę wrażenie, że w noskach również nie da się inaczej niż tak jak nosek "karze", chyba że nie chce się korzystać z dogodności nosków. Ale w SPD tez nie trzeba się wpinać ;)

Nom. Ale jednak w nosku jest łatwiej się "nie wpinać", bo po prostu obracasz pedał i masz typową, szeroką platformę. W dodatku z idealnymi pinami, bo nie używanymi na codzień. Możesz pedałować nawet czubkami palców jak musisz.

W SPD można się nie wpiąć i jechać, ale w zwykłych butach to dość niewygodne bywa na dłuższą metę. Pedał malutki i dość wyraźnie odczuwa się go na stopie przez podeszwę. No i z racji na to, że malutki, nie daje też dobrego podparcia, co utrudnia np pedałowanie palcami (mogą się ześlizgnąć, a wtedy boleśnie wali się piszczelem w pedał).

Także SPD raczej jednak do jazdy w butach SPD. Noski mają te zaletę, że tego ograniczenia nie mają.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)