Autor Wątek: Okulary rowerowe - Jakie ?  (Przeczytany 20749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Cze 2012, 09:22:59 »
Polecam zwykłe okulary przeciwsłoneczne + soczewki kontaktowe. Soczewek używam od lat, na wyjazdy są niezastąpione. Zwłaszcza soczewki trzydziestodniowe, które zakłada się przed obozem i zdejmuje po :)

To są takie? Z tego co słyszałem są strasznie drogie i muszą być dopasowane do konkretnego oka.
Pierwsze soczewki kontaktowe dobiera się u optyka okulisty. Tam poznasz dwa parametry -
krzywiznę oka i ilość dioptrii jaka jest tobie potrzebna. Natomiast reszta jest już kwestią indywidualnych potrzeb i tolerancji oka na jak by nie było, ciało obce. Na przykład, ja nie mogę nosić soczewek, których się nie zdejmuje na noc, również modele poszczególnych firm mi nie odpowiadają z różnych względów. Oczywiście można mieć szczęście tak jak Savil i nie dostrzegać różnić, ale to można sprawdzić tylko doświadczalnie .
Same soczewki nie są zbyt drogie jeśli korygują tylko jedną wadę, ale należy pamiętać, że trzeba do nich dokupić płyn (przechowuje się w nim soczewki, gdy są wyjęte z oka). 
Soczewek używam głównie gdy żegluje i boje się że zniszcze okulary. Jeśli ktoś używa do jazdy na rowerze, trzeba pamiętać, że wilgotna powierzchnia bardzo łatwo pokrywa się kurzem, którego nie usuwają łzy, więc soczewki trzeba częściej płukać. W przeciwnym razie może się skończyć stanem zapalnym. 
Jeśli chodzi o koszty, to najdroższym rozwiązaniem w przeliczeniu na dzień, są soczewki jednodniowe, których się nie czyści, tylko wyrzuca po użyciu. Ale i tak przypuszczam, że będzie to tańsze rozwiązanie, niż korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.
« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2012, 18:11:43 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Cze 2012, 14:22:28 »
przypuszczam, że będzie to tańsze rozwiązanie, niż korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.
Ja mam przeciwsłoneczne z wkładką optyczną. Działa to w miarę, ale pod jednym warunkiem - potrzebuje jakiegoś daszka. Kask, czapka, kapelusz. Inna rzecz, że oznacza to dwa komplety szkieł, co w przypadku cylindrów bywa drogie. Mogą też być problemy, jeśli szkła nie są dokładnie takie same. Po bardzo długim nieużywaniu wziąłem kask i te okulary do Kobyłki. Od wieczora po przejeździe do następnego dnia miałem paskudny ból głowy. Podejrzewam, że właśnie z powodu tych okularów. Przy stałym używaniu kiedyś tam nie pamiętam takich sensacji.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Cze 2012, 18:10:20 »
przypuszczam, że będzie to tańsze rozwiązanie, niż korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.
Ja mam przeciwsłoneczne z wkładką optyczną. Działa to w miarę, ale pod jednym warunkiem - potrzebuje jakiegoś daszka. Kask, czapka, kapelusz.

Czemu? Do czego ten daszek jest potrzebny?

Inna rzecz, że oznacza to dwa komplety szkieł, co w przypadku cylindrów bywa drogie.

Niestety, jest to też drogie w przypadku soczewek kontaktowych, dlatego kupuje zwykłe i nie niszę ich na co dzień.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Cze 2012, 18:39:47 »
Czemu? Do czego ten daszek jest potrzebny?
Do robienia cienia. Bez czegoś na głowie jest kiepsko, bo słońce świeci pod okulary i jest mnóstwo odblasków między warstwami. Być może przy zwykłych przeciwsłonecznych tego nie ma. Przy zwykłych optycznych nie mam problemów.
[/quote]

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Cze 2012, 07:10:39 »
Mateyko - nie mówię o twardych soczewkach, tylko miękkich. Komplet na trzy miesiące [6 sztuk] kosztuje niecałe 100 zł [kupuję przez internet, odbiór osobisty w paru miejscach Warszawy].
Dopasowuje się je do własnej wady. Dlatego za pierwszym razem najlepiej jest pójść do salonu optycznego i je dobrać, a potem, znając parametry, można kupować w internecie.

Sam noszę dwutygodniowe ;] Zrozumiałem jednak z Twojego posta że nie zdejmujesz wtedy soczewek na noc co mnie zaskoczyło. Czy zatem rzeczywiście nosisz soczewki miękkie np. miesiąc bez przerwy?

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Cze 2012, 12:40:34 »
Mateyko - tak. Właśnie takie są i właśnie po to je kupuję. Zdejmuję na noc czasami - co tydzień, co dwa, jak mi się przypomni. Ale po to kupuję trzydziestodniowe day&night, żeby nosić bez zdejmowania. Zapomina się, że w ogóle ma się wadę :)

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Cze 2012, 13:29:05 »
A jak radzisz sobie z wysuszaniem się oczu?
Komu w drogę temu rower.

Offline mateyko

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 449
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Cze 2012, 14:37:03 »
Mateyko - tak. Właśnie takie są i właśnie po to je kupuję. Zdejmuję na noc czasami - co tydzień, co dwa, jak mi się przypomni. Ale po to kupuję trzydziestodniowe day&night, żeby nosić bez zdejmowania. Zapomina się, że w ogóle ma się wadę :)

Dzięki za uświadomienie, chyba przetestuję. W zwykłych po przespaniu się raczej rano jest piasek w oczach... Co do wysuszania oczu to raczej zależy od osoby, ja nie mam tego problemu, raczej pamiętam o mruganiu a jak np. jeżdzę szybko rowerem albo żegluję to mam okulary np. przeciwsłoneczne i nie ma problemu.

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Cze 2012, 08:25:30 »
Ja pytam raczej Savil która nosi non stop. Pamiętajmy że soczewki wysuszają oczy, wydziela się także "białko" i są potem problemy. Suchość oczu potem dyskwalifikuje oko do niektórych zabiegów (jeśli będą konieczne)
Komu w drogę temu rower.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Okulary rowerowe - Jakie ?
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Cze 2012, 15:04:33 »
Nie przesuszają mi się oczy. A jeśli czuję piasek pod powiekami, to znaczy, że już za długo noszę soczewki i pora zmienić. Albo, że bardzo się nie wyspałam.
Ale mnie ogólnie nic nie przesusza, nie podrażnia, nie uczula i mogę zmywać z siebie farbę olejną benzyną ;)

Zwykłych soczewek nie można nosić bez zdejmowania na noc, bo oczy będą bolały. Ale te specjalne day&night właśnie do tego zostały wymyślone.