Autor Wątek: Różnica wersji V-ek przód /tył  (Przeczytany 1653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Różnica wersji V-ek przód /tył
« dnia: 31 Mar 2014, 19:05:57 »
Na znanym serwisie aukcyjnym rozróżniają v-ki przednie od tylnych. Marketingowy bełkot czy jakaś prawda??
Wiem, że szosowe się rozróżnia bo tylny ma krótszą śrubę mocującą, ale v-ki?
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline ElectricMike

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Różnica wersji V-ek przód /tył
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Mar 2014, 20:08:39 »
Jak kupowałem ostatnio Shimano M422 to pan w sklepie też się spytał przód czy tył, na to ja że chyba się niczym nie różnią, a on potwierdził i powiedział że różnica jest tylko w oznaczeniu, więc kupiłem tył i założyłem na przód.  :D

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Różnica wersji V-ek przód /tył
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwi 2014, 10:24:32 »
Kiedyś w Shimano Deore zobaczyłem, że są oznaczone przód/tył, ale absolutnie niczym się nie różniły. Może jest to producencka próba odpowiedzi na reakcję "ale na klawiaturze nie ma przycisku 'dowolny'", tzn. zapobiegnięcie sytuacji w której potencjalny klient nie kupiłby hamulców bo nie byłby pewny, czy będą z działać z przodu/tyłu.

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Różnica wersji V-ek przód /tył
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwi 2014, 13:32:17 »
Tak teraz sobie myślę (to mi się czasem zdarza), że rozróżnienie przód /tył może wynikać z kierunkowości działania klocków hamulcowych (niektóre są kierunkowe) i ich zamocowania do ramion: oznaczając przód /tył* cały zestaw można zabezpieczyć się przed niewprawnymi użytkownikami.

*  przy założeniu, że przedni hamulec jest tak jak w tych waszych dziwnych rowerach z przodu widelca a tylny z tyłu tylnego trójkąta. Nie sprawdza w normalnych rowerach, gdzie przedni hamulec powinien być z tyłu widelca, żeby linka nie gryzła się z łańcuchem a tylny gdzie konstruktorowi wygodnie.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline em c

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 493
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Różnica wersji V-ek przód /tył
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwi 2014, 13:44:44 »
Ciekawostka: rok temu widziałem rower ("górski", firmy nie pamiętam) w którym tylni v-break był zamontowany "do przodu", tzn. w środku tylnego trójkąta.

Offline maciek_slon

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Różnica wersji V-ek przód /tył
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwi 2014, 13:45:25 »
No i ewentualnie, jeżeli w zestawie jest fajka do prowadzenia linki, to to może być różnica w kompletach na przód/tył ;-)