Autor Wątek: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?  (Przeczytany 8210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« dnia: 09 Gru 2011, 09:54:19 »
Witam. Przymierzam się do zakupów okularów rowerowych. Chciałem się zapytać czy macie jakieś doświadczenia z okularami z soczewkami fotochromatycznymi. Czy działa to rzeczywiście w zakresie przepuszczalności  ok. 15-80%, jak szybka jest reakcja itp. Słyszałem opinie, że ich skuteczność działania spada w wysokiej temperaturze, lub żeby decydować się tylko na modele z soczewkami szklanymi, takimi jak w okularach korekcyjnych. Jednym słowem czy warto się w to bawić, sprawdza się to w jeździe czy kupować zwykłe z wymiennymi szkłami. Dodam, że interesuje mnie segment cenowy okolic 400 zł wszelkie rozwiązania typu oakley itp odpadają ze względu na cenę

Rano1

  • Gość
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Gru 2011, 10:46:14 »
Ja od co najmniej kilkunastu lat nosze okulary (nierowerowe) z fotochromami (plus powłoki antyrefleksyjne - to też ważne). Czas reakcji zależy od użytej technologii, co ma przeniesienie na cenę. Akurat kwestia, czy są to soczewki szklane czy plastikowe, nie ma większego znaczenia. Jednak przy okularach rowerowych nie ma się co zastanawiać - ze względu na bezpieczeństwo można wybrać tylko plastiki.
Jeśli chcesz rzeczywiście mieć własne zdanie nt. tego, co mówią w sklepach - popytaj przynajmniej u kilku sprzedawców/ optyków. Jeden to może bajerować. Będziesz miał kilka opinii, wypracujesz jakąś średnią wypadkową.

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Gru 2011, 11:04:42 »
Chodziłam trochę w fotochromach i były straszne. Wystarczyło, że spojrzałam na białą kartkę i już ciemniały. No niemalże. Teraz używam soczewek kontaktowych, a ciemnych okularów tylko przy słońcu. Tyle mojego doświadczenia.

Rano1

  • Gość
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Gru 2011, 13:24:01 »
Ale niebo ładniej wygląda. Jest bardziej błękitne  8)

Offline darek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 229
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Gru 2011, 13:36:53 »
fotochrom działający na tyle szybko, aby reakcja była zauważalna w czasie rzeczywistym a nie po kilkunastu/dziesięciu sekundach będzie drogi. Taki "tranzyszyn", czy jak to tam pisać to 500-600 za szkła...
To ja już wolę produkty "Arctica" po circa 100 plnów, które używam od 2 lat i jestem zadowolony.

Woydzio

  • Gość
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Gru 2011, 22:43:53 »
Ja używam okularów optycznych za niezłą kasę i jestem z nich zadowolony - kiedy trzeba ciemnieją, kiedy trzeba jaśnieją. Z fotochromami jest ten sam problem co z akumulatorkami - trzeba je "zaformować". Przy prawidłowym zaformowaniu działają szybko i skutecznie.
Woydzio

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Gru 2011, 16:01:33 »
ja używam okularów arctiki z wkładką na szkła korekcyjne - świeci słońce, zakładam szkło przyciemniane, pada, jest szaro - zakładam "żółtka". rozwiązanie tanie i moim zdaniem lepsze niż fotochromy.

a samych fotochromów używałem lata temu (więcej niż 10) i to co pamiętam to, że opaliłem se twarz na pandę ;-) szkła nie przepuszczały w ogóle promieni i miałem ślicznie opalony ryjek za wyjątkiem okolicy oczu. wyglądałem groteskowo co najmniej. nie wiem, może teraz zmieniła się technologia i już takich atrakcji nie ma, ja jednakowoż tak się zraziłem, że więcej z fotochromami nie chciałem mieć nic wspólnego.
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Gru 2011, 23:11:55 »
kultowy - każde ciemne okulary tak mają, bo posiadają filtr uv. I opalają na flagę Austrii - czerwone czoło, białe oczy, czerwony dól. ^^'

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Gru 2011, 09:21:19 »

Woydzio, a o co chodzi z tym formatowaniem co konkretnie należy zrobić ?

Woydzio

  • Gość
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Gru 2011, 10:13:57 »
Wyjść na słońce żeby okulary maksymalnie ściemniały  ;)
Woydzio

Rano1

  • Gość
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Gru 2011, 10:36:54 »
Zgadza się. Wystarczy zapytać optyka. Z tego, co pamiętam, jest coś takiego  :)

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: okulary rowerowe fotochromatyczne na ile przydatne ?
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Gru 2011, 16:57:34 »
 :) ok dzięki wielkie będę czegoś szukał, a może Mikołaj przyniesie, muszę tylko jakiś list napisać  :P