Autor Wątek: Jazda w kasku czy bez?  (Przeczytany 61538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #75 dnia: 07 Wrz 2012, 16:52:58 »
Raffi miesiąc temu wrzucił link do SWOJEJ notki na blogu...

        Jeszcze raz przeczytałem ten artykuł i cenię sobie w nim uwagi co do doboru kasku, jego zakładaniu, i sposobu jego regulacji, ale w żaden sposób nie mogę się zgodzić z wyciąganiem ogólnych wniosków na rzecz niestosowania kasków, na podstawie incydentalnych niemiarodajnych zdarzeń.
        Na podstawie wyjątków, nie można wyciągać wniosków uogólniając ich, dla wszystkich innych przypadków.
        Nie wiem dlaczego tak bardzo Raffi walczy z ideą z jeżdżenia w kasku?
Moim zdaniem Każdy sam powinien zdecydować, czy chce jeździć we kasku i nie można go do tego - ani natarczywie zachęcać, ani jakoś zniechęcać.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #76 dnia: 07 Wrz 2012, 17:02:02 »
Pokaż mi ile użytkowników roweru miejskiego jeżdzi w kasku...

Offline Mhrok

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 910
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #77 dnia: 07 Wrz 2012, 17:04:22 »
        Nie wiem dlaczego tak bardzo Raffi walczy z ideą z jeżdżenia w kasku?
Moim zdaniem Każdy sam powinien zdecydować, czy chce jeździć we kasku i nie można go do tego - ani natarczywie zachęcać, ani jakoś zniechęcać.
Z tego co widzę, to Raffi nie walczy z ideą jeżdżenia w kasku, tylko z ideą kasku jako leku na wszystko. Właśnie chodzi o to, że rowerzysta powinien znać wady i zalety jeżdżenia w kasku i świadomie podjąć decyzję. A co najważniejsze nie każdy kask jest lekiem na zagrożenia na rowerze. Tyle.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #78 dnia: 09 Wrz 2012, 13:39:10 »
Jeszcze raz przeczytałem ten artykuł i cenię sobie w nim uwagi co do doboru kasku, jego zakładaniu, i sposobu jego regulacji, ale w żaden sposób nie mogę się zgodzić z wyciąganiem ogólnych wniosków na rzecz niestosowania kasków, na podstawie incydentalnych niemiarodajnych zdarzeń.

A możesz wskazać konkretne zapisy w których piszę "nie jeźdź w kasku"? Ja ich nie widzę w tekście, ale może za słabo go znam ;)


Nie wiem dlaczego tak bardzo Raffi walczy z ideą z jeżdżenia w kasku?

Bo kask pokazywany jest jako panaceum na całe zło. Policja i różnej maści bezpieczniaki (przykład podała Olexy) mówią wprost "nie ważne jak jedziesz, byle byś miał kask i kamizelkę", "kask na pewno uratuje Ci życie", "w kamizelce na pewno nie będziesz mieć wypadku".

Takie bzdury wymagają reakcji i kogoś, kto wypomni, że to... bzdury.

Prawda wygląda tak:
Kask może Ci uratować życie, ale nie musi. Lista warunków jakie musisz spełnić by tak się stało jest długa. A zaczyna się tym, że kask MUSI, ABSOLUTNIE MUSI być dobrze dopasowany do głowy.
Kamizelka może uchronić Cię przed wypadkiem, ale nie musi i to nawet w biały dzień. Przykładem jest, o ironio, Odblaskowy Anioł ze Szczecina, w którego 2 razy wjechali kierowcy, którzy tłumaczyli się, że go nie widzieli. W biały dzień, przy idealnej pogodzie!!!

O wiele ważniejsze od tego jakie gadżety zakładasz jest to jak jeździsz, co i jak robisz na drodze. A tego tematu, jakby na złość, Policja i bezpieczniaki unikają jak ognia, zastępując go właśnie kaskami i kamizelkami.


Moim zdaniem Każdy sam powinien zdecydować, czy chce jeździć we kasku i nie można go do tego - ani natarczywie zachęcać, ani jakoś zniechęcać.

No to w czymś się zgadzamy ;) Łapanki cyklistów, na których odbywa się niemal przymusowe ubieranie ich w kamizelki i zwykle fatalnie dopasowane kaski - jest złe.
« Ostatnia zmiana: 09 Wrz 2012, 16:22:41 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #79 dnia: 12 Gru 2012, 00:57:46 »

Łapanki cyklistów, na których odbywa się niemal przymusowe ubieranie ich w kamizelki i zwykle fatalnie dopasowane kaski - jest złe.

No tak, pewnie że jest ''złe''.

Ale ''złe'' też nie jest jeżdżenie w kasku np. teraz w zimie - na lodzie - jak ktoś lubi takie wyzwania    :)   .

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #80 dnia: 12 Gru 2012, 01:25:14 »

Łapanki cyklistów, na których odbywa się niemal przymusowe ubieranie ich w kamizelki i zwykle fatalnie dopasowane kaski - jest złe.

No tak, pewnie że jest ''złe''.

Ale ''złe'' też nie jest jeżdżenie w kasku np. teraz w zimie - na lodzie - jak ktoś lubi takie wyzwania    :)   .

Tak z kaskiem w taką pogodę możesz bezpiecznie wejść do banku lub sklepu ubrany w kominiarkę, nikt nawet nie pomyśli że masz złe zamiary.
Specjalnie dzisiaj wziąłem kask by w kominiarce do banku pojechać.

Wiesz, dla mnie łażenie w taką pogodę nawet po straganie w kominiarce bez kasku, to takie proszenie się o przypadkowe kłopoty  :D ;D ;D

Do normalnej jazdy w ciepłe miesiące pomiędzy samochodami, polecam jednak damską perukę  :P :P
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #81 dnia: 12 Gru 2012, 13:49:12 »
Tak z kaskiem w taką pogodę możesz bezpiecznie wejść do banku lub sklepu ubrany w kominiarkę, nikt nawet nie pomyśli że masz złe zamiary.
Specjalnie dzisiaj wziąłem kask by w kominiarce do banku pojechać.

Ostatnio to samo zrobiłem bez kasku. Widocznie w moim przypadku przekonujący był rower zostawiony przed wejściem i ubranko rowerowe ;)


Do normalnej jazdy w ciepłe miesiące pomiędzy samochodami, polecam jednak damską perukę  :P :P

Albo długie włosy. Wystarczy popytać Olafa lub Mhroka o ich historie z tym związane ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #82 dnia: 12 Gru 2012, 21:17:13 »
Tak z kaskiem w taką pogodę możesz bezpiecznie wejść do banku lub sklepu ubrany w kominiarkę, nikt nawet nie pomyśli że masz złe zamiary.
Specjalnie dzisiaj wziąłem kask by w kominiarce do banku pojechać

No to super    :)   .
I to jest jeden, główny i koronny argument, dlaczego to powinno się jeździć zimą w kasku    ::)    ?

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #83 dnia: 12 Gru 2012, 23:22:45 »
Tak z kaskiem w taką pogodę możesz bezpiecznie wejść do banku lub sklepu ubrany w kominiarkę, nikt nawet nie pomyśli że masz złe zamiary.
Specjalnie dzisiaj wziąłem kask by w kominiarce do banku pojechać

No to super    :)   .
I to jest jeden, główny i koronny argument, dlaczego to powinno się jeździć zimą w kasku    ::)    ?

Nie, nie ma jedynego i głównego argumentu za jazdą w kasku czy bez.
Każdy sam sobie wybiera, zależnie od okoliczności.

Co nie zmienia faktu, że wedle statystyk kask bardziej przydał by się kierowcom samochodów i pieszym - są bardziej od nas narażeni na urazy głowy  :P
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #84 dnia: 13 Gru 2012, 08:55:12 »
Tak z kaskiem w taką pogodę możesz bezpiecznie wejść do banku lub sklepu ubrany w kominiarkę, nikt nawet nie pomyśli że masz złe zamiary.
Specjalnie dzisiaj wziąłem kask by w kominiarce do banku pojechać

No to super    :)   .
I to jest jeden, główny i koronny argument, dlaczego to powinno się jeździć zimą w kasku    ::)    ?

Jak chcesz inny, to w kasku zimą jest cieplej. Bo po pierwsze dociska on kominiarkę do twarzy (nie wpada pod nią wiatr), a po drugie stryropian ma własności izolujące.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #85 dnia: 13 Gru 2012, 14:31:35 »
Jak chcesz inny, to w kasku zimą jest cieplej. Bo po pierwsze dociska on kominiarkę do twarzy (nie wpada pod nią wiatr), a po drugie stryropian ma własności izolujące.

@Raffi

Tak, tak w kasku jest zdecydowanie cieplej prawda   ::)   ??
Szczególnie jak kask ma wiele otworów wentylacyjnych.
Poruszasz zupełnie poboczne cechy użytkowe kasków rowerowych, które są na pewno mniej istotne.
Chyba piszemy zupełnie o różnych kaskach wiesz   ;)   ?
 
I jeszcze jedno czytając ten Twój post twierdzę, że celowo nie wymieniasz, innych zdecydowanie ważniejszych cech użytkowych kasków, których nawet nie zauważasz.


Nikomu - kto jeździ bez kasku rowerowego (i to dobrze dopasowanego!!)- nie życzę, aby kiedykolwiek musiał w sposób bardzo drastyczny przekonywać się, że może jednak było warto jeździć  w kasku?
Pozdro.
« Ostatnia zmiana: 13 Gru 2012, 14:44:19 wysłana przez fionotron »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #86 dnia: 13 Gru 2012, 16:39:34 »
Tak, tak w kasku jest zdecydowanie cieplej prawda   ::)   ??
Szczególnie jak kask ma wiele otworów wentylacyjnych.

Tak, ma otwory, choć czy "wiele" to zależy od modelu. Z pewnością jednak powierzchnia tych otworów jest mniejsza niż gdybyś jechał bez kasku :P


Poruszasz zupełnie poboczne cechy użytkowe kasków rowerowych, które są na pewno mniej istotne.

Czemu nieistotne? Ja np wyłącznie dlatego jeżdżę zimą w kasku, że jest w nim cieplej niż bez. Dlatego też nie używam kasku latem - bez niego jest chłodniej w głowę i dojeżdżam do pracy bez konieczności mycia włosów.

A, czekaj... już wiem czemu są nieistotne. Są dlatego, że ktoś śmie mieć inne zdanie niż Ty. Dawno mi nie pojechałeś jakimś sarkazmem o nieomylności. Dawaj śmiało. Let the hate begin :P


I jeszcze jedno czytając ten Twój post twierdzę, że celowo nie wymieniasz, innych zdecydowanie ważniejszych cech użytkowych kasków, których nawet nie zauważasz.

Dorób sobie do tego taką ideologię, jaka Ci się żywnie podoba.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Gru 2012, 18:07:19 »
Poruszasz zupełnie poboczne cechy użytkowe kasków rowerowych, które są na pewno mniej istotne.

Czemu nieistotne? Ja np wyłącznie dlatego jeżdżę zimą w kasku, że jest w nim cieplej niż bez. Dlatego też nie używam kasku latem - bez niego jest chłodniej w głowę i dojeżdżam do pracy bez konieczności mycia włosów.

A, czekaj... już wiem czemu są nieistotne. Są dlatego, że ktoś śmie mieć inne zdanie niż Ty. Dawno mi nie pojechałeś jakimś sarkazmem o nieomylności. Dawaj śmiało. Let the hate begin :P

Czyżbyś się znowu zdenerwował    :P    .

Piszesz ''Oczywiste Oczywistości''. Przecież każdy ledwo co ogarnięty rowerzysta - wie że kaski rowerowe posiadają otwory, a ich liczba zależy od jego modelu.

No zobacz jak sobie szybko i tak składnie powiązałeś ''tą nieistotność'' z Twoją wiekopomną teorią o jedynie słusznym ''zdaniu'' - nie wiem czy zajarzyłeś, ale ja w swoim poście NIE użyłem tego określenie ''nieistotne''    ::)    . Może zwracaj większą uwagę na to co piszą inni i czytaj posty ze zrozumieniem.

No to Teraz do Twojej ( i zresztą nie tylko) informacji: to już chyba było- Ale To nic! Widzę że nie trafiło     :P    .
Pewnie że Każdy może mieć swoje własne i często odmienne zdanie i nawet jeździć bez kasku!!!
Niech Każdy Rowerzysta dokona dobrego wyboru i oby zawsze jeździł bezwypadkowo     :)    .

 





Offline Safian

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 171
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Gru 2012, 19:37:48 »
@Raffi

Tak, tak w kasku jest zdecydowanie cieplej prawda   ::)   ??
Szczególnie jak kask ma wiele otworów wentylacyjnych.



Ewentualnie taśma klejąca :D

No, chyba że masz dużo kasy ;)
http://www.kaskhelmets.com/Products/Time-Trial/K-31-CRONO
http://cdn.mos.bikeradar.com/images/news/2012/08/30/1346326987309-1njj5evmt6y81-670-75.jpg

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jazda w kasku czy bez?
« Odpowiedź #89 dnia: 14 Gru 2012, 01:44:37 »
@Safian

I to jest bardzo słuszna koncepcja    ;)    .
I właśnie Tak zrobię. Jutro  rano owinę sobie  folią mój Kask -i tak będę jeździł   ;)   .
I wreszcie będzie mi ciepło na tym ''przerażającym'' mrozie.

pozdro   :)    .