Autor Wątek: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?  (Przeczytany 6242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« dnia: 25 Sie 2010, 10:33:48 »
Sprawa wygląda tak: znam 2 przypadki zatrzymania przez policję i zatrzymanie prawa jazdy + grzywna za prowadzenie (1 przypadek) i za stanie z rowerem w parku i spożywanie browarka (2 przypadek). Owszem, spożywać w parku browarka nie mażna i za to mandacik się należy, ale jak to jest z prawem jazdy - czy można je stracić za pchanie roweru będąc pod wpływem?
Liczę na konkretne &, przeszukałem PORD i nie znalazłem definicji kiedy kierujący rowerem nim kieruje.

mplonski

  • Gość
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sie 2010, 12:06:23 »
Teoretycznie powinni zabierać tylko gdy ktoś będzie jechał rowerem i będzie pod wpływem, ale jest jak z autem - ktoś kiedyś zatrzymał się i wypił piwo, bo czekał aż straż miejska przyjedzie i odholuje auto blokujące jego bramę, ale w nagrodę zabrano mu prawo jazdy, bo był pod wpływem alkoholu. Głównie zależy to od tego, na kogo trafisz ;-) Po prostu oni uważają, że jak masz rower i jesteś pod wpływem to albo chwilę temu pod wpływem jechałeś, albo zaraz pojedziesz i profilaktycznie zabierają.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sie 2010, 13:53:58 »
Liczę na konkretne &, przeszukałem PORD i nie znalazłem definicji kiedy kierujący rowerem nim kieruje.
Bo nie znajdziesz takiej odpowiedzi, bo gdyby pisać w ten sposób prawo to ustawa o ruchu drogowym byłaby dłuższa niż 12 tomowa encyklopedia PWN. Masz natomiast cały art 2 PRD, który trzeba ze zrozumieniem poznać żeby móc dalej studiować przepisy. Co do twojego pytania, nie bardzo rozumiem co to jest paragraf 22 jak byś doprecyzował jaki zapis (art ) miałeś na myśli. Jeżeli chodzi o kierowanie po, jak to ująłeś browarkach, ustawa jasno reguluje i nie pozostawia nic dla wyobraźni:
Art. 45. 1. Zabrania się:
1)   kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

Teraz co to jest kierowanie mówi nam definicja osoby kierującej
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
20) kierujący - osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osobę, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie;

Jeżeli więc stoisz w parku i pijesz piwo oparty o rower to mandat dostaniesz, ale nie za wykroczenie drogowe wynikające z PRD, tylko od pani Gronkiewicz ? Waltz.
Jeżeli pchasz rower po kilku browarkach, jednej flaszce,itp, to też nic ci nie grozi(ewentualnie izba wytrzeźwień) bo nim nie kierujesz tylko go prowadzisz , niesiesz, ciągniesz itd, a więc w świetle przepisów ruch drogowego jesteś pieszym. To samo się tyczy trzeciego przypadku z odholowanym samochodem, taka osoba nie jest kierującym, więc będąc w stanie po spożyciu, bądź nietrzeźwości PRD nie złamała.
Należy też zawsze pamiętać, że osoba uprawniona, która wystawia mandat musi nam podać podstawę prawną, którą się kieruje nakładając na nas karę, nie jest to więc, dobry czy zły humor pana Policjanta. Jeżeli więc szukałeś i nie mogłeś znaleźć konkretnych & w PRD, które cię nurtowały, wystarczyło obejrzeć mandat któregoś z poszkodowanych kolegów z parku i by wszystko było jasne.
Na koniec jeszcze taka mała sugestia, iż jak czujemy, bądź wiemy, że jesteśmy karani nie słusznie(a życie jest radosne i jak widać na przykładach, które podali koledzy, różnie to bywa) nie przyjmować mandatu. Wcale nie jest prawdą, że w Sądzie Grodzkim zawsze wygrywa organ ścigający, a my jesteśmy na straconej pozycji.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sie 2010, 15:01:59 »
chodziło o &22 Hellera :0)

a jeżeli chodzi o mandaty to właśnie powinno być tak jak mówisz, a wyszło inaczej - 2 osoby zostały przestępcami i straciły prawko. Na pół roku ale zawsze. A chodziło mi o paragraf który definiuje kiedy rowerzysta staje się pieszym i na odwrót, kiedyś mówił mi o tym Jojek, że weszła jakaś ustawa, bo np. za czasów jak ja robiłem prawko, to nie wolno było np. pchać jednośladu bez uprawnień, bo trzymajac kierownice stawało się kierującym. Ale to było dżylion lat temu i podobno jest inaczej. I teraz poszukuję tej podstawy prawnej, która określa czy jak prowadzisz rower nie siedzac na nim jesteś kierujacym czy nie. Bo jak powinno się prawo stosować to wszyscy wiemy, a to co robi policja to inna bajka. Trzeba się bronić w sądzie. Ale żeby się bronić trzeba mieć broń czyli &.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sie 2010, 15:18:07 »
Ja bym zaczął czytanie PoRD od artykułu 1. Mówi, gdzie i kiedy owa ustawa obowiązuje. Warto wiedzieć o tym, że park, prywatna posesja, czy wiele innych dróg TO NIE JEST DROGA PUBLICZNA i PoRD tam nie obowiązuje.

Trudno oceniać jak to było w określonych przypadkach, ale sądzę, że szło się obronić w obu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sie 2010, 17:15:58 »
obowiązuje. Warto wiedzieć o tym, że park, prywatna posesja, czy wiele innych dróg TO NIE JEST DROGA PUBLICZNA i PoRD tam nie obowiązuje.

Ja się nie znam na prawie, ale tam jest też napisane:
Cytuj
Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.

Zatem w przypadku trafienia na policjanta chętnego do wstawienia mandatu ale znającego PoRD może być gorzej... Chyba lepiej twardo obstawać przy tym, że nie jest się kierującym i nie brać mandatu. A najlepiej to trzymać % z daleka od roweru.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Sie 2010, 17:23:48 »
I teraz poszukuję tej podstawy prawnej, która określa czy jak prowadzisz rower nie siedzac na nim jesteś kierujacym czy nie.
Tak jak napisałem nie ma takiego paragrafu są natomiast takie pojęcia jak kierujący, pieszy, uczestnik ruchu, itd (wszystko art 2, w którym brak jest min pojęcia rowerzysta ) które wyczerpują temat. Sposób jak kierować rowerem określa Art. 33.1.gdzie punkt 3 mówi nam czego robić nie wolno, jest tam min napisane o obowiązku trzymania nóg na pedałach, lub podnóżkach. Rower w świetle PRD jest pojazdem a ty jadąc na nim kierującym i musisz być trzeźwy. Jeżeli go prowadzisz niesiesz ciągniesz jedną ręką dwoma rękami to nie jesteś kierującym, tak samo będzie z innymi pojazdami np samochodem też nie ma & w PRD co będzie jak będę go pchał pod wpływem alkoholu. Rower jest takim samym pojazdem jak każdy inny, a ustawa karze osoby które kierują pod wpływem niedozwolonych środków Co do parku nie widzę przeszkód żeby znajdowały się tam drogi publiczne, zwłaszcza że większość parków należy do gmin powiatów lub innych jednostek samorządowych, a przy kontroli która najczęściej z tzw zaskoczenia ciężko nam będzie ustalić tę okoliczność. Trzeba też pamiętać, że droga to nie tylko jezdnia. Dla mnie trochę niesprawiedliwe i niezrozumiałe jest karanie za powyższe wykroczenie, bądź przestępstwo. Jeżeli zostanę zatrzymany za kierowanie rowerem po alkoholu tracę wszystkie uprawnienia i dodatkowo dostaję zakaz kierowania rowerem (kara zupełnie bez sensowna, bo niemalże nie możliwa do skontrolowania).Za to samo wykroczenie, gdy będę kierującym np autobusu stracę wszystkie uprawnienia, ale zakazu kierowania rowerem na mnie nie nałożą, bo nie mają podstaw Jednym słowem prawo karze surowiej rowerzystów.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Sie 2010, 17:30:44 »
dzięki, o ten przepis mi chodziło, sam czytałem, czytałem i ch zrozumiałem :0)
niestety prowadząca rower prawdopodobnie przyjęła mandat i podpisała wszystko co podsunęli jej policjanci pod nos. Ale może jest jeszcze szansa na odwołanie, o ile sprawa się nie odbyła.

Offline persson

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 174
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Paragraf 22 czyli kiedy kierujący jest kierującym?
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Sie 2010, 17:48:53 »
Jak przyjęła mandat będzie już b ciężko jak jest jeszcze przed sprawą może poszukać pomocy w DAS-ie