Autor Wątek: Wypadki i potrącenia  (Przeczytany 521024 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #630 dnia: 10 Wrz 2012, 19:56:16 »

Cytat z Prawa o Ruchu Drogowym, art. 4:
Cytuj
Art. 4.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni
uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności
wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.

Zdaje mi się, że to, że ktoś przepuszcza innego uczestnika ruchu wyczerpuje znamiona _odmiennego_ zachowania.

Myślę, że odmienne zachowanie to nie zachowanie niezgodne z PORD. Za odmienne zachowanie dotyczy służb drogowych, służb sprzątających czy służb ratowniczych a nie zwykłych uzytkowników dróg. Co by się działo na ulicach gdy większość zachowywało się w sposób odmienny... HORROR  :o :o :o

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #631 dnia: 10 Wrz 2012, 20:03:43 »
Nie ma czegoś takiego jak zasada ograniczonego zaufania . Gdyby tak było to jadąc samochodem po za miastem drogą bez pobocza widząc z naprzeciwka TIRa od razu byś uciekał do rowu bo byś się obawiał, że TIR może wykonać manewr kolizyjny. Tymczasem nikt tego nie robi czyli nie ucieka do rowu tylko jedzie dalej swoim pasem czyli bezgranicznie ufa kierowcy.

Wianie do rowu to nie jest ograniczone zaufanie, tylko totalny brak zaufania albo wręcz chorobliwa fobia. Z kolei nie wianie do rowu też nie oznacza jeszcze pełnego zaufania. Pełne zaufanie to by było gdybyś zamknął oczy, puścił kierownicę i pedały, a potem próbował w ten sposób przejechać przez miasto ;-)

To o czym mówisz, czyli jazda w nie za bliskiej odległości od tego TIRa, obserwowanie go i bycie gotowym na jakieś działanie, ale nie podejmowanie go bez potrzeby to jest właśnie ograniczone zaufanie. Bo ufasz, że możesz go minąć, ale ufasz nie do końca, bo jednak obserwujesz i jesteś w gotowości :P



Raffi, przez 10 lat jeżdziłem po Polsce samochodem o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach atmosferycznych i wież mi, że gdy jedziesz z prędkością 90 km/h i z naprzeciwka także zapitala tir z podobną prędkością i jesteśmy w odległości 20-50 m od siebie to wówczas wyłącza się ograniczone zaufanie i włącza sie bezgraniczne zaufanie.. Ograniczone zaufanie to mam wtedy kiedy jedę we mgle praktycznie na światła poprzedzającego samochodu. Natomiast kompletnego zaufania nie mam jak zbliżam się do przejazdu dla rowerzystów.

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #632 dnia: 10 Wrz 2012, 20:05:30 »
Źle myślisz . . .

Zawsze musisz się liczyć z tym że kierowca samochodu nie włączając kierunkowskaz jednak skręci, że dziecko idące poboczem nagle ci wybiegnie, albo osoba niewidząca z laską zacznie przechodzić na czerwonym (ten ostatni przykład jest z życia wzięty).

Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #633 dnia: 10 Wrz 2012, 20:12:26 »
Źle myślisz . . .

Zawsze musisz się liczyć z tym że kierowca samochodu nie włączając kierunkowskaz jednak skręci,

Doświadczyłem tego w Żywcu. Kierowca jechał maluchem a ja ratowałem się wjeżdżając przy 50 tce na chodnik....zawieszenie do wymiany.

...że dziecko idące poboczem nagle ci wybiegnie,

W takich sytuacjach jechałem sąsiednim pasem a gdy nie mogłem to mocno zwalniałem.

.albo osoba niewidząca z laską zacznie przechodzić na czerwonym (ten ostatni przykład jest z życia wzięty).

Taka osoba jest charakterystyczna i łatwo dostrzegalna.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #634 dnia: 10 Wrz 2012, 20:25:49 »
Raffi, przez 10 lat jeżdziłem po Polsce samochodem o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach atmosferycznych i wież mi, że gdy jedziesz z prędkością 90 km/h i z naprzeciwka także zapitala tir z podobną prędkością i jesteśmy w odległości 20-50 m od siebie to wówczas wyłącza się ograniczone zaufanie i włącza sie bezgraniczne zaufanie.. Ograniczone zaufanie to mam wtedy kiedy jedę we mgle praktycznie na światła poprzedzającego samochodu. Natomiast kompletnego zaufania nie mam jak zbliżam się do przejazdu dla rowerzystów.

Wierzę Ci, że tak masz. Nie jestem natomiast tak do końca przekonany czy wyłączanie ograniczonego zaufania i włączanie bezgranicznego jest dobre.

Włączanie kompletnego braku zaufania wobec rowerzystów i pieszych popieram :)


Źle myślisz . . .

Zawsze musisz się liczyć z tym że kierowca samochodu nie włączając kierunkowskaz jednak skręci,

To akurat jest nawet częste. A zmiana pasa to już w ogóle.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #635 dnia: 10 Wrz 2012, 20:39:12 »
@robertrobert1:
Kolego, w związku że nie chcesz się przyznać, że zrobiłeś błąd, to może wyciąg z taryfikatora mandatów pomoże:
II. Nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych:
1. omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym 10 punktów, 500 zł
2. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi 10 punktów, 200 zł
Także Twój przejazd z "pełną" prędkością tak czy siak nie jest poprawny! I nie widzę sensu tłumaczenia.

Jeśli przepisy PoRD są dla Ciebie zawiłe, to może sięgnij po przystępne opracowania:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_ograniczonego_zaufania

Offline Fochna

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #636 dnia: 12 Wrz 2012, 13:37:09 »
A wracając ad rem

Kolejne potrącenie - widziane na własne oczy: wczoraj przy Galerii Mokotów, samochód próbujący włączyć się do ruchu na Wołoskiej z Uniechowskiego, potrącił przejeżdżającego tąż Uniechowskiego na zielonym - oczywiście przejazdem rowerowym - rowerzystę. Wiwat zielona strzałka...

W zeszłym tygodniu, tego samego dnia co ja, mój kuzyn został trafiony torpedą wyjeżdżającą z bramy.


Zdaje się, że towarzystwo przez wakacje zapomniało, jak się jeździ po Warszawie, i teraz a) spodziewa się pustyni b) odreagowuje konieczność stania w korkach...

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #637 dnia: 19 Wrz 2012, 07:58:49 »
coś niedobrego wydarzyło się na rogu Dolnej i Sobieskiego - jechałem kilka minut po siódmej, widziałem zmasakrowaną szosę i karetkę z zapakowanym rowerzystą w środku. nie wyglądało to najlepiej :-(
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #638 dnia: 01 Paź 2012, 12:15:44 »
Cytuj
Mimo godzinnej reanimacji nie udało się uratować rowerzysty, który zasłabł w czasie jazdy na przejeździe przez Wisłostradę przed Mostem Gdańskim. 70-letni mężczyzna niestety zmarł. Obecnie miejsce zabezpiecza policja. Jeden pas w stronę wyjazdu z Warszawy w stronę Gdańska jest zablokowany.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,12583680,Poniedzialek_na_ulicach_Warszawy.html?bo=1

GFM

  • Gość
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #639 dnia: 01 Paź 2012, 13:24:48 »
Wszystko wskazuje, że nie było to potrącenie. Podobnie jak na Masie Powstańczej.
Po prostu człowiek zasłabł. Samochodziarzom też się to zdarza.
Mój sąsiad miał zawał, wobec czego skasował swoje ukochane Vento na latarni.
Tym sposobem zeszli razem.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #640 dnia: 01 Paź 2012, 13:45:02 »
Wszystko wskazuje, że nie było to potrącenie. Podobnie jak na Masie Powstańczej.
Po prostu człowiek zasłabł. Samochodziarzom też się to zdarza.

I właśnie to jest w tym dziwnego, że zdarzyło się to rowerzyście. Mdlejący za kółkiem lub umierający na zawał kierowcy to norma, sam już się z kilkoma takimi na drodze spotkałem (albo raczej nie spotkałem, a udzielałem im pomocy).

Ale żeby zdarzyło się to rowerzyście... to bardzo nietypowe zdarzenie jest!
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #641 dnia: 01 Paź 2012, 14:15:18 »
Pod tym samym adresem znajdziemy też:
Cytuj
Potrącenie rowerzystki na rogu ul. Pasteura i Banacha. Kobieta została zabrana do szpitala na Banacha.
Coś mi się wydaje, że chodzi o przejazd przez pasy na ciągu pieszo rowerowym. (Ktoś zna szczegóły?) Dziękujemy zarządcom dbającym o bezpieczeństwo w tym miejscu. Szczególna opieszałość w doprowadzeniu tego ciągu do stanu używalności zasługuje na wyróżnienie.  >:(

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #642 dnia: 03 Paź 2012, 14:02:23 »
Włączanie kompletnego braku zaufania wobec rowerzystów i pieszych popieram :)

@Raffi
No zobacz tym razem zgadzam się z Tobą :)
Zdecydowanie Tak :)
Zero zaufania dla pieszych i innych rowerzystów szczególnie tych których nie znam i tych "jedynie słusznych" z Roweru Publicznego ;

Najlepiej ufać sobie swojemu refleksowi i własnym umiejętnościom rowerowym   :)    .
Pozdro.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #643 dnia: 11 Paź 2012, 21:30:01 »
Coś dzisiaj pechowo:
Cytuj
Na ul. Puławskiej przy Domaniewskiej rowerzystka wjechała w stojący samochód. Ranna trafiła do szpitala.
Brak dalszych szczegółów.
Cytuj
wypadek na rondzie "Radosława". Tramwaj zderzył się rowerzystą. Na miejscu jest pogotowie i policja, ale od 15 minut ruch tramwajów w stronę mostu Gdańskiego jest wstrzymany.
...
Według motorniczego oraz świadków zdarzenia na rondzie "Radosława" rowerzysta wjechał pod tramwaj przejeżdżając przez przejście dla pieszych rowerem na czerwonym świetle. Z obrażeniami głowy trafił do szpitala, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Sam rowerzysta został przez policjantów ukarany mandatem karnym.
fotki: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,123133,12648307,Czwartek_na_ulicach_Warszawy.html?bo=1
Szkoda chłopa. W tym miejscu są dwie fazy na przejazd przez Słomińskiego, co jak widać nie sprzyja bezpieczeństwu, a także jest to denerwujące dla pieszych i rowerzystów.
Dobrze, że chociaż samochody mogą się sprawnie przedostać przez rondo.   ::)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wypadki i potrącenia
« Odpowiedź #644 dnia: 12 Paź 2012, 11:03:40 »
W tym miejscu są dwie fazy na przejazd przez Słomińskiego, co jak widać nie sprzyja bezpieczeństwu, a także jest to denerwujące dla pieszych i rowerzystów.
Dobrze, że chociaż samochody mogą się sprawnie przedostać przez rondo.   ::)

Dlatego jeżdżę tam z samochodami. Szybciej, bezpieczniej, spokojnie i bez stresu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)