Autor Wątek: Pytanie o drogę dla pieszych i rowerów (C13/C16)  (Przeczytany 1822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Pytanie o drogę dla pieszych i rowerów (C13/C16)
« dnia: 26 Lis 2013, 17:42:16 »
Cześć,

mam pytanie odnośnie drogi dla pieszych i rowerów. Art. 33 PoRD mówi: "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić". Czy w takim razie obowizek ten dotyczy także drogi dla pieszych i rowerów?

Dodatkowo w tym samaym artukule czytamy dalej: "Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym". Czy oznacza to, że w przypadku gdy taka droga oznaczona znakeim c13/c16, gdzie symbole oddzielono kreską pionową, to rowerzysta jest także zmuszony ustąpic pierwszeństwa pieszemu znajdującemu sie na części przeznaczonej dla rowerów?

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pytanie o drogę dla pieszych i rowerów (C13/C16)
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Lis 2013, 11:43:42 »
Na pierwsze pytanie są dwie interpretacje. Pierwsza mówi, że owszem - jest obowiązek. Druga, że go nie ma. W praktyce jak na razie sądy i policja raczej trzymają się pierwszej interpretacji.


Na drugie pytanie odpowiedź masz w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych. W przypadku kreski pionowej, pieszy ma wyznaczoną część dla siebie (rowerzysta też) i tą częścią powinien się poruszać, a od drugiej trzymać się z daleka. W praktyce zalecam daleko idącą ostrożność - dzieci tego nie kumają, starsi nie widzą różnicy pomiędzy kostka szarą, a różowo-szarą, a cyklistę i tak obowiązuje konieczność uważania. W razie zdarzenia policja z pewnością podniesie argument "niezachowania ostrożności" i "niedostosowania prędkości do warunków jazdy". I trudno się będzie obronić.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)