Autor Wątek: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej  (Przeczytany 28787 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Cze 2012, 08:51:46 »
Z bagażnikami na widelcu z pewnością buja znacznie mniej.
Wahadło jest znacznie krótsze niż w przypadku koszyka
zamontowanego do kierownicy i/lub widelca.
Poza tym przy symetrycznym obciążeniu bagażników
na widelcu, przy skręcie kierownicą środek ciężkości nie
przemieszcza się. Pozostaje tylko (nie za wielka) bezwładność układu.
W przypadku bagażnika mocowanego do ramy nie buja wcale.
Po prostu nie ma wahadła. Fizyka jest jedna.

Widzę, że ani z ciebie teoretyk ani praktyk.

Oto dlaczego.
Bagażnik typu low-rider mocowany do widelca amortyzowanego nie ma ani milimetra amplitudy gdyż dolne golenie jak i podkowa jest elementem nie amortyzowanym.

Owszem są low-ridery mocowane deku inaczej tak aby bagaż był już w  strefie amortyzowanej ale to już zupełnie inna bajka i inne kwoty.


W przypadku bagażnika mocowanego do ramy nie buja wcale.
Po prostu nie ma wahadła. Fizyka jest jedna.

Jak mamy amortyzację przód i tył :o :o :o Wtedy dopiero buja przy :-\ :-\ :-\
« Ostatnia zmiana: 18 Cze 2012, 08:54:16 wysłana przez robertrobert1 »

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Cze 2012, 11:47:23 »
Oto panaceum na wasze problemy. Sprawdzone przez tysiące użytkowników.
Darku, dziękuję za wypowiedź ale nie o to pytałem.

Pytanie było konkretne: o bagażnik mocowany do sztycy podsiodłowej.
Mam nietypową ramę roweru XC i nie mogę go zamocować do ramy, więc pytam o sensowne rozwiązanie.

Przyczepka odpada z założenia.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Cze 2012, 15:16:42 »

Mam nietypową ramę roweru XC i nie mogę go zamocować do ramy, więc pytam o sensowne rozwiązanie.


A jednak dobrze podejrzewałem. Więc najprościej jest kupić zwykły bagażnik i dorobić mocowania pod zacisk koła.

Offline darek

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 229
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Cze 2012, 17:30:56 »
Oto panaceum na wasze problemy. Sprawdzone przez tysiące użytkowników.
Darku, dziękuję za wypowiedź ale nie o to pytałem.

Pytanie było konkretne: o bagażnik mocowany do sztycy podsiodłowej.
Mam nietypową ramę roweru XC i nie mogę go zamocować do ramy, więc pytam o sensowne rozwiązanie.

Przyczepka odpada z założenia.

ale aby otrzymać precyzyjną odpowiedź trzeba zadać precyzyjne pytanie. Już wyjaśniam - jest dużo zakładów, gdzie pospawają Ci z alu to co chcesz. Może być też tytan (ale to już kosmiczna technologia i cena). Zapodaj konkretne zdjęcie z profilu i 3/4 (nie swoje - roweru  ;) ). Wtedy wszystkie rady będą miały choć cień szansy być pomocnymi. Ogólnie rzecz ujmując w celu zapewnienia nośności, kształt bagażnika powinien być zbliżony do trójkąta. IMHO.
« Ostatnia zmiana: 18 Cze 2012, 17:32:08 wysłana przez darek »

Offline Gimp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Cze 2012, 18:15:47 »

Mam nietypową ramę roweru XC i nie mogę go zamocować do ramy, więc pytam o sensowne rozwiązanie.


A jednak dobrze podejrzewałem. Więc najprościej jest kupić zwykły bagażnik i dorobić mocowania pod zacisk koła.

Idac innym tropem, to posiadajac nietypowa rame roweru XC i chcac wozic nim ponad 30kg, mozna dojsc do wniosku, ze ten rower nie spelnia juz wymagan...

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Cze 2012, 21:04:22 »
Idac innym tropem, to posiadajac nietypowa rame roweru XC i chcac wozic nim ponad 30kg, mozna dojsc do wniosku, ze ten rower nie spelnia juz wymagan...

No właśnie tak nosiłem się z zadaniem pytania, czy zamiast herkulesowym wysiłkiem wymyślać, a potem produkować bagażnik do roweru, który na pewno nie będzie optymalny, bo być nie może, gdyż rower nie jest optymalny, nie prościej byłoby zmienić lub dokupić rower, który ma już potrzebne otwory montażowe w ramie, albo wręcz jest trekingiem i ma już wszystko, z bagażnikiem włącznie.

Bo zrobić oczywiście da się wszystko, a montaż bagażnika do ramy bez otworów to żaden problem (adaptery pod zacisk i obejmy pod górne mocowania), tylko to zawsze będzie proteza, której daleko będzie do trwałości, wytrzymałości i sztywności konstrukcji projektowanych od razu pod montaż bagażnika.

Nie mówiąc już o stronie finansowej - godzina pracy spawacza od ALU to jakieś 50zł, a wcześniej ktoś musi dociąć i pogiąć pręty oraz przygotować je do spawania. A przecież na spawaniu tez praca się nie kończy. I ostatecznie okaże się, że bagażnik wyjdzie drożej niż zakup nowej ramy ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Cze 2012, 01:22:20 »
No więc tak... ok, można zastosować obejmy do ramy ale wolę tego uniknąć, żeby jej nie rysować... tak znam metody na nierysowanie ramy.

Nie - nie prościej jest kupić optymalny rower. Wyobraź sobie, że nie chcę mieć roweru do każdej czynności z osobna.
1. Do dojeżdżania do pracy.
2. Do wyjazdów z sakwami.
3. Do jazdy w terenie.

Twoje myślenie Raffi jest, nie obraź się, ale pozbawione sensu.
Nawet niech to będzie tylko 20 kg to i tak spełni oczekiwania. Jasne wolałbym więcej ale nie można mieć wszystkiego i zdaję sobie z tego sprawę.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Cze 2012, 05:54:30 »
Nie - nie prościej jest kupić optymalny rower. Wyobraź sobie, że nie chcę mieć roweru do każdej czynności z osobna.

Jak nie chcesz mieć kilku rowerów, to musisz mieć rower w miarę uniwersalny, z otworami na bagażnik (bo nie chcesz rysować ramy obejmami) i błotniki, ale i z możliwością demontażu tych ostatnich by pojechać w teren (choć ja jeździłem z błotnikami i też żyję).

Problem w tym, że obecna twoja rama/rower Ci tego nie zapewnia i stąd cały ten problem oraz wymyślanie protezy. W dodatku z protezą też sobie utrudniasz, bo obejmy nie, rysowanie ramy nie, a uparłeś się na rozwiązanie, które wszyscy odradzają (bagażnik na sztycę).

Wszystko wskazuje na to, że bardzo chcesz kupić nową ramę z odpowiednimi otworkami i do neij przełożyć osprzęt ze starego roweru. Tylko po prostu jeszcze o tym nie wiesz ;)

Choć oczywiście to Twoja decyzja i zrobisz sobie co zechcesz.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Cze 2012, 09:45:42 »
Są sposoby aby mieć obejmy i aby lakier był w całości. Ot podkładki gumowe.
Rama XC nie jest aż tak bardzo nie uniwersalna. W końcu jest przeznaczona do dużych obciążeń dynamicznych więc swobodnie wytrzyma obciążenia statyczne. Co innego gdyby to była rama szosowa.
Jednak upieranie się nad bagażnikiem na sztycę jest bezsensowne. Ale .. ok. Kupuj i śmiało montuj go z dodatkowymi rurkami/ kształtownikami, które przeniosą ciężar na ramę czy zaciski piasty tylnej.

I to wcale nie będzie proteza.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Cze 2012, 21:48:14 »

Mam nietypową ramę roweru XC i nie mogę go zamocować do ramy, więc pytam o sensowne rozwiązanie.

Ja osobiście ODRADZAM wożenie ciężaru typu 30 kg na rowerze XC. Potem ludzie płaczą, że im pękły tylne widełki przy suporcie lub przy haku koła. Na ten wyjazd sugeruję kupić jakąś ramę nie z tych najlżejszych i przełożyć części. Może być Kona, starszy Gary Fisher (rok 2003 - niecieniowane rurki), Kross A4, jakieś Geanty. Wpływu 30 kg sakw nie widać od razu, pęknięcia zmęczeniowe mogą się pojawić jakiś czas później.

I jest jeszcze kwestia wytrzymałości kół XC... ale to już temat do rozmów (czyli gnębienia tego pomysłu), który pozostawię koneserom.
AdrianSocho

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Cze 2012, 23:04:14 »

Ja osobiście ODRADZAM wożenie ciężaru typu 30 kg na rowerze XC. ...

Ja ciągle nie widzę racjonalnych przeciwwskazań. W końcu rowery mają określoną ładowność a ona nie ogranicza sie tylko do wycieniowanego jeźdźca o masie góra 55 kg. Na taki rower śmiało może wsiąść człowiek o masie grubo powyżej 110 kg więc przy średniej wadze 70 kg i bagażu 30 kg mamy jeszcze zapas ponad 10 kg.   :)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Cze 2012, 11:49:27 »

Ja osobiście ODRADZAM wożenie ciężaru typu 30 kg na rowerze XC. ...

Ja ciągle nie widzę racjonalnych przeciwwskazań. W końcu rowery mają określoną ładowność a ona nie ogranicza sie tylko do wycieniowanego jeźdźca o masie góra 55 kg. Na taki rower śmiało może wsiąść człowiek o masie grubo powyżej 110 kg więc przy średniej wadze 70 kg i bagażu 30 kg mamy jeszcze zapas ponad 10 kg.   :)

Tylko tak się składa, że jeśli to jest rama klasy innej niż w rowerach za 2000 PLN to pod osobnikiem 110 kg wytrzyma krócej, tym bardziej, że jak znam życie, właśnie riderzy przy kości rzadziej zdejmują pupę z siodełka na nierównościach niż zawodnicy postury Małysza.
A w temacie: znaczenie ma jeszcze miejsce przyłożenia tego obciążenia - posadowienie 30 kg w okolicach haków tylnego koła, na dorabianych obejmach itp, a potem kołysanie się tego ciężaru na boki na pewno nie wpłynie pozytywnie na trwałość ramy. I może to jest powód nieumieszczenia otworów pod bagażnik.
AdrianSocho

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Cze 2012, 13:04:55 »

A w temacie: znaczenie ma jeszcze miejsce przyłożenia tego obciążenia - posadowienie 30 kg w okolicach haków tylnego koła, na dorabianych obejmach itp, a potem kołysanie się tego ciężaru na boki na pewno nie wpłynie pozytywnie na trwałość ramy.

Jezu, ludzie!!! Czy wy potraficie czytać... Mocowanie bagażnika do ramy może, ale nie musi, wpłynąć negatywnie na ramę. Tymczasem mocowanie pod zacisk żadnego negatywnego skutku nie będzie. Będzie wówczas dla ramy takie oddziaływanie jakby biker był cięższy albo miał na sobie plecak.

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bagażnik na sakwy mocowany do sztycy podsiodłowej
« Odpowiedź #29 dnia: 20 Cze 2012, 13:20:50 »
A w temacie: znaczenie ma jeszcze miejsce przyłożenia tego obciążenia - posadowienie 30 kg w okolicach haków tylnego koła, na dorabianych obejmach itp, a potem kołysanie się tego ciężaru na boki na pewno nie wpłynie pozytywnie na trwałość ramy.
Mocowanie bagażnika do ramy może, ale nie musi, wpłynąć negatywnie na ramę. Tymczasem mocowanie pod zacisk żadnego negatywnego skutku nie będzie.
Pod zacisk koła, to właśnie w okolicach haków. Jak nie mocować, to jak będzie się kiwać,to będzie skręcać tylną część ramy. Dorabiane uchwyty będą dodatkowo koncentrować obciążenia.